Skocz do zawartości

[przerzutka przód] Jaka przerzutka do korby 32x24


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak że mam obecnie korbę Shimano Deore 32x24 bo jakiś czas temu odkręciłem patelnię 42T i przykręciłem w jej miejscu Rockring, do tego przerzutka SHIMANO SLX (34.9) od systemu 3x10 (kaseta 11-36). Chciałbym usunąć ten rockring ale nie da się odpowiednio nisko opuścić przerzutki i nawet delikatne obniżenie tej przerzutki powoduje problem z ocieraniem łańcucha o klatkę przerzutki na młynku i miękkich biegach kasety. Kat podsiodłówki to 72 stopnie. I pytanie czy lepiej iść w przerzutkę Shimano od systemu 2x11 czy lepiej będzie kupić nowe Deore m6000? Dodam że zależy mi na idealnej pracy napędu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuścić sobie kombinowanie i kupić dedykowaną korbę. Przechodziłem przez coś podobnego, jak zrobisz tak że nie spada łańcuch to przerzutka pracuje tragicznie, jak zrobisz tak że pracuje dobrze to lubi sobie wywalić łańcuch, a mocniej już nie zablokujesz bo skręcisz zakres za mocno. Albo łańcuch trze o przerzutkę jak w twoim przypadku. W mojej sytuacji było chyba 22/32, ale więcej było z tym nerwów niż to warte. Najgorsze było to że potrafiło działać sobie dobrze, a nagle przy zmianie łańcuch lądował poza korbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Piter233 napisał:

Odpuścić sobie kombinowanie i kupić dedykowaną korbę.

Jak już to chyba lepiej przejść na 1x11. Bo jakby kupić korbę + przerzutkę i doliczyć że kaseta ma już prawie 7000km przebiegu to za chwilę zabawa w 2x10 wyjdzie drożej niż przejście na 1x11 (zakładając że dokupuję tylko tarczę NW do obecnej korby).

32 minuty temu, michuuu napisał:

podkładka pod prawe łożysko suportu, przerzutka xt-fd785 2rz. i działa bez zarzutu.

No jest to jakaś koncepcja:rolleyes: A ta przerzutka to nie jest do korb z różnicą tarcz 14T? Może ma ktoś jeszcze doświadczenie z takimi kombinacjami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniałbym się ku 1x w takiej sytuacji albo korba z 34-24T i dedykowana do tego przerzutka. Bawiłem się kiedyś w druciarstwa z 2x9, jakieś 32-24, 36-24, 36-28 na 3-rzędowej korbie i zawsze było coś nie tak, skończyło się na prawilnym 36-22 i specyficznej dedykowanej do tego przerzutce (Shimano wypuściło swojego czasu korbę SLX 36-22 zrobioną z 3-blatowej z fabrycznym rockringiem i zrobiło do tego przerzutkę o nieco nietypowym zakresie regulacji). Tak poza tym to różnica mniej niż 10 zębów między blatem a młynkiem to dość specyficzna sprawa i IMHO jakoś tak za mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, m0d napisał:

Tak poza tym to różnica mniej niż 10 zębów między blatem a młynkiem to dość specyficzna sprawa i IMHO jakoś tak za mało...

Tak było w oryginale (42x32x24) i póki przerzutka była ustawiona pod patelnię 42T to wszystko grało jak talala! Obecnie na zębatce 32T jest idealnie, biegi z przodu zmieniają się super płynnie przy tym ustawieniu, łańcuch jest zawsze tam gdzie być powinien. Jedyny minus to fakt że na zębatce 24T łańcuch ociera na 3 najlżejszych biegach o klatkę  przerzutki. A przy choćby delikatnym cofnięciu klatki w stronę ramy, przy zrzucaniu na młynek (gdy z tyłu łańcuch jest na największych koronkach) zdarza się że łańcuch ląduje na ramie. I tak się zastanawiam czy montaż młynka 22T nie poprawiłby sytuacji, albo może dodatkowa podkładka pod łożysko suportu (to pewnie pogorszyło by linię łańcucha na 32T) ... Najgorsze jest to że korba 32x24 jest dla mnie wprost idealna, 1x11 ma trochę za mały zakres ( w grę wchodzi tylko kaseta 11x42) a 1x12 to trochę za dużo kasy:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skądś to wszystko znam. U mnie jeszcze przy zbyt dużym młynku względem blatu były jaja takie, że przy pewnych przełożeniach łańcuch będąc na młynku tarł o blat :P Także nie tędy droga.

A propos tej różnicy to miałem na myśli korby stricte 2-rzędowe.

Jak dla mnie to popatrz na korbę 34-24. Nie wydaje mi się że różnica 32 a 34 będzie dla Ciebie aż tak dotkliwa, młynek będzie taki jak chcesz i możesz to zestawić z dedykowaną do tego przerzutką bez kombinowania :yes:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, m0d napisał:

Jak dla mnie to popatrz na korbę 34-24. Nie wydaje mi się że różnica 32 a 34 będzie dla Ciebie aż tak dotkliwa, młynek będzie taki jak chcesz i możesz to zestawić z dedykowaną do tego przerzutką bez kombinowania :yes:

Korba 34x24 byłaby akceptowalna, chociaż wymuszała by częstsze użycie młynka no i lepsza jest linia łańcucha na blacie 32T w mojej obecnej korbie od linii łańcucha na zębatce 34T typowej korby 2x . Do tego żeby wszystko było "po bożemu" to zostaje mi tylko Deore m6000, a nie widzę nigdzie wersji 34x24 z ramionami 170mm... korba i przerzutka 2x11 z łańcuchem 10 rz, to znowu śmierdzi rzeźbą (zaraz się okaże że łańcuch jest za szeroki i znowu ociera o  klatkę). Korba typu 38x24 czy 36x22 odpada w przedbiegach. Więc jak widzisz to nie jest takie proste:wallbash:

Kolejna  sprawa jest taka że mój obecny napęd ma już prawie 7000km przebiegu, a kaseta używana z 3 łańcuchami ma się jak na razie dobrze... i szukałem jakiegoś rozwiązania poprawiającego sprawę na teraz, bo nie kupię nowej korby żeby ją skatować starym łańcuchem. 

Rozumiem, że pozostaje mi żyć z tym co jest i czekać aż napęd się skończy, a wtedy podjąć decyzję, co dalej zrobić z tym faktem? 

A co najlepsze mógłbym kupić przerzutkę Deore m6000 i spróbować ją wyregulować pod obecną korbę (ewentualnie później kupić korbę do kompletu) ale z tego co widzę na alledrogo to są wersję tylko 3x... Jakie dokładnie ma oznaczenie wersja pod 2x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wie ktoś, gdzie mogę kupić:

- korbę Shimano Deore m6000 32x24 długość ramion 170mm

- przerzutkę do w/w korby Shimano Deore m6000 z obejmą pod górny ciąg linki, czyli rozumiem że taka będzie ok https://allegro.pl/przerzutka-przod-shimano-2rz-fd-m6025-obejma-ts-dp-i6987049672.html :icon_question:

Plan jest taki że chciałbym kupić w/w przerzutkę i spróbować ją wyregulować pod to co mam teraz, a jak się nie da to przy najbliższej wymianie napędu kupię odpowiednią korbę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zostaję przy 2x10. Nie chcę bardziej 'okrojonego' napędu niż mam teraz, a z kasetą 11x42 nie da się tego osiągnąć. Przerzutka Deore m6025 zamówiona! Jestem ciekaw czy da to się jakoś ustawić pod to co mam teraz? Teoretycznie ta przerzutka powinna lepiej pasować niż przerzutka pod 3x... w praniu się okaże. A jak dalej będzie kicha to wjedzie korba Deore 34x24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2018 o 17:00, Alsew napisał:

To może wie ktoś, gdzie mogę kupić:

- przerzutkę do w/w korby Shimano Deore m6000 z obejmą pod górny ciąg linki, czyli rozumiem że taka będzie ok https://allegro.pl/przerzutka-przod-shimano-2rz-fd-m6025-obejma-ts-dp-i6987049672.html :icon_question:

Alsew
W linku który podałeś jest przerzutka FD-M6025-L. Wprawdzie jest to Top-Swing z obejmą, ale nie ma górnego ciągu! Zdaje się, że sprzedawca z Allegro trochę namieszał. Tutaj link do strony Shimano:
https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/FD-M6025-L.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Top Swing oznacza górny ciąg linki. Krzyżyk w specyfikacji Shimano oznacza że dany model to MA a przy 'Action Top Swing' takowy krzyżyk jest! 

A jak twierdzisz że tak nie jest to powiedz mi którą przerzutkę powinienem w takim razie kupić...

Edit : @Donkichot  Ty masz chyba jednak rację... Mógłby ktoś jeszcze to potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, mam...
Możesz kupić takie coś:
FD-M6025-H https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/FD-M6025-H.html.
To jest Down Swing, ma ciąg linki zarówno dolny jak i górny. Różnica którą zauważysz w pierwszej kolejności polega na dużo wyżej umieszczonej obejmie. Sprawdź czy nie będzie ona kolidowała z jakimiś elementami Twojej ramy lub oponą tylnego koła (zdarza się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak szybko, panowie. Top swing/Down swing/ Side Swing to określenie położenia obejmy przerzutki względem wózka. Natomiast ciąg linki określa sposób podłączenia/ ciągnięcia linki - top od góry, down od dołu. Side swing ma podłączenie z boku ale jego pomijamy. Więc jest dość duża szansa że przerzutka będzie mimo wszystko miała możliwość podłączenia od góry. U siebie montowałem alivio 4000 Top swing, czyli taką jaką zamówiłeś i podłączenie od góry miała normalnie. Zresztą w nowszych przerzutkach shimano już chyba wszystkie mają podwójny ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

Teraz, Piter233 napisał:

... U siebie montowałem alivio 4000 Top swing, czyli taką jaką zamówiłeś i podłączenie od góry miała normalnie. Zresztą w nowszych przerzutkach shimano już chyba wszystkie mają podwójny ciąg.
...

To, że na Ciebie pasują kalesony XXL to fakt bardzo ważny, nie oznacza jednak, że Ola z V-tej B będzie miała z nich pożytek :P 
To kwestie czysto techniczne i sprawdza się je w danych udostępnionych przez producenta (notabene także rojących się od błędów) :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabójcza logika, przyznać że specyfikacja roi się od błędów a opierać się na niej. Takich rzeczy nie sprawdza się na stronie shimano polska bo jeśli dobrze pamiętam to nie pierwsza sytuacja że jest błędna. Masz też podręcznik sprzedawcy, dodawany do każdej przerzutki który jest poprawny i na nim się można oprzeć, i odnośnie ciągu linki zarówno w top swing i down swing są podane sytuacje dla górnego ciągu linki jak i dolnego. Ciąg linki jest narzucony tylko w przerzutce typu side swing, zarówno top i down swing mogą mieć ciąg górny oraz dolny, czyli top pull oraz down pull.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Piter233 napisał:

U siebie montowałem alivio 4000 Top swing, czyli taką jaką zamówiłeś i podłączenie od góry miała normalnie. Zresztą w nowszych przerzutkach shimano już chyba wszystkie mają podwójny ciąg.

Myślę że różnic między Alivio a Deore w tej materii nie ma żadnych. Więc jak Alivio działa z linką od góry to i Deore będzie. W sumie napisałem już maila do sprzedawcy ale jutro jeszcze do niego zadzwonię i pogadam. Co nie zmienia faktu że zwariować można :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Donkichot napisał:

Ale to doświadczenie na czym ma Kolego polegać?

Na tym choćby że mamy tu sporo osób które pracują w serwisach czy sklepach rowerowych i mają styczność z tym sprzętem w pracy, albo może ktoś ma taką przerzutkę.

 

21 minut temu, Donkichot napisał:

Zamiast tego poszperaj na:
http://productinfo.shimano.com/#/spec/3.0

Wg tego zestawienia przerzutka Deore m6025L ma tylko dolny ciąg linki:ermm: Na szczęście zakupy na alledrogo łatwo 'odkręcić' :rolleyes: Ale szkoda bo wpadła mi w oko ta przerzutka:sweat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Donkichot napisał:

Reszta w Twoich rękach. I portfelu :D

Napisałem już maila z rezygnacją z zamówienia deore 6025 L, jak oddadzą kasę to zamówię 6025H i spróbuję ustawić ją pod korbę 32x24 a jak się nie da to zamówię korbę deore 34x24 chociaż i tu też mam zmartwienie bo nigdzie nie widzę w necie wersji tej korby z ramionami 170mm, a jakoś nie uśmiecha mi się kupować ją w cenie katalogowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzedawca spisał się na medal. Po tym jak wniosłem o rezygnację z zakupu, otrzymałem odpowiedz że w ciągu kilku dni prześle mi wersję 6025H i tak też się stało. Dopiero dziś miałem czas żeby się tym zająć i ... D...PA! Działa jeszcze gorzej niż stary SLX pod 3 blaty!:wallbash: Młynek można idealnie wyregulować ale wtedy na 32T trze jak psia mać na najcięższych przełożeniach, tak jakby przerzutka miała za mały 'wychył' (kręciłem śrubą H aż prawie wypadła:whistling:), a do tego przerzutka ma jakiś taki wystający 'plastikowy prowadnik' przymocowany od spodu klatki który mam wrażenie że tylko upośledza zmianę biegów przy tej korbie. Zostaje zakup nowej korby przy wymianie napędu lub napęd 1x...:sweat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...