Skocz do zawartości

[deore xt m785] ocieranie o tarcze


Bruno824

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam przedni hamulec deore xt m785. Moja tarcza ma bardzo delikatne bicie dosłownie 0,2-3mm.  Po regulacji i ustawieniu hamulca klocki i tak ocierają o tarcze, jest to bardzo bardzo delikatne ponieważ nie słychać tego podczas jazdy tylko w pokoju gdy jest cicho. Nie widzę różnicy żeby jakoś hamowało i to koło, ale po prostu drażni mnie to i chalbym aby było idealnie i nie ocieralo. Jak zapewnia producent. "Shimano zastosowało system Serwo Wave dzięki któremu klocki nie ocierają o tarcze hamulcowe. Dzieje się tak ponieważ klocki w fazie „spoczynku” znajdują się daleko od tarczy, a w momencie rozpoczęcie hamowania przybliżają się szybko do tarczy".  Szczerze mówiąc to odległości między klockami a tarcza są po prostu grubości kartki, są tak znikome, ze ledwo widać ten prześwit. Siła hamowania jest świetna. Przesiadłem się z bb5 i po prostu rewelacja, jestem pod wrażeniem. Tylko co z ta odległością między tarcza a klockami? Może coś jest nie tak z tloczkami i nie wracają do odpowiedniej pozycji, a może rzeczywiście ta szczelina ma taka być? Ktoś miał doświadczenie z czymś takim? Dziękuje z góry za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w hydraulikach jest raczej mało miejsca między klockami a tarczą. Może masz źle ustawiony zacisk? Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo ustawić perfekcyjnie:) Postaw rower na kierownicy i siodle, kierownicą w stronę światła, zakręć kołem i spójrz na prześwit między klockami a tarczą. Będziesz widzieć kiedy klocki dotykają tarczy i rozpocznij regulację. Odkręć lekko śruby i przesuwaj zacisk lewo - prawo. Jak znajdziesz idealne położenie delikatnie dokręcaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dobrze ustawić zaciski aby były symetryczne względem tarczy. Przydatnym narzędziem jest https://www.sbike.pl/narzedzie-konserwacja-narzedzia-serwisowe-klucz-super-b-tb-br10-do-regulacji-klockow-hamulca-tarczowego-o_l_217_8570.html

Ewentualnie poluzuj zacisk koła, naciśnij hamulce, zamknij zacisk koła. Może pomoże, ale najlepiej poświecić światłem i zobaczyć gdzie trzeba przesunąć zacisk. Ja mam 785 i mam podobnie jak Ty.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bruno824 napisał:

Tarcze na 6 śrub i model to shimano rt 66

Wczoraj wyregulowalem tak hamulec ze nie ocierał, dwa mocne zjazdy i z powrotem :/  nie wiem co zrobić już 

Zaciski icetechowe z założenia mają współpracować z tarczą 1,8mm, więc nawet minimalnie krzywa tarcza 2.0mm naprawdę mało miejsca zostawia na regulację. Wcale się nie dziwie że po kilku naciśnięciach klamki zmienia się sytuacja i znów obciera. Przecież klocki tylko dotykają tłoczków a rozpiera je sprężynka więc jakiś tam luz i możliwość przesuwania się maja na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sobie radziłem z tarczami. Super plastikowymi z hamulcami jednotłoczkowymi jak i 785 czy 8000 aktualnie. Zawsze może się zdarzyć że człowiek glebnie na rower i wygnie tarczę. Jest ze stali więc wygina się ją w przeciwnym kierunki i znowu jest prosta.  Każde odkształcenie w przeciwnym kierunku ją wygina więc metoda ilości wygięć  gwarantuje efekt. Jeżeli tarcza jest krzywa na krótkim dystansie to jest do wyrzucenia ponieważ ktoś ja w transporcie przygiął na tyle że powrót jest niemożliwy do wartości wyjściowych. Metoda wygniatania jest identyczna jak z karoserią w aucie trzeba porostu wykonać wiele ruchów, ale efekt na pewno jest. 

Nie polecam żadnych narzędzi, ręce wystarczą i są najbezpieczniejsze  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...