Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, SoloTM napisał:

To nie powinno spadać. A na kasecie na największą koronkę wchodzi lekko, szybko ? Moze ogranicznik jest za mocno o ćwierć obrotu wkrecony/linka wyciągnięta lekko? Na pozostałych biegach, np. Z przodu środek z tyłu najmniejsza, klik i bieg wrzuca w gore kasety, klik i kolejny itd.?

Niedawno skończyłem wszystko ustawiać, zamontowałem śrubę z mniejszym łebkiem i odpukać wydaje się, że wszytko działa nareszcie dobrze:D. Nawet ten łańcuch nie spada już z kasety jak się kręci do tyłu - może to była wina tego, że przednią przerzutkę przykręciłem byle jak wiedząc, że wieczorem będę i tak zmieniał linkę. Może wózek był przykręcony tak krzywo, że spychał łańcuch, możliwe to jest? W niedzielę ucinam sobie dłuższą przejażdżkę i wtedy wszystko wyjdzie w praniu, to podzielę się wrażeniami.  Dzięki za pomoc i cierpliwość!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć! mam okazję odswiezyc trochę rower i zastanawiam się czy wymieniona przeze mnie przerzutka przednia będzie współpracować z napędem 9rz? Czy trzeba wymienić jednak na taką co obsługuje fabrycznie 3x9?

Następna rzeczą jest współtwórca tego napędu z przerzutka XT RD-m773, która obsługuje niestety napęd 10s. Ma to przyszłość czy nie bardzo? Posiadam klamkomanetki deore Lx 3x9.

Dodam też że mój rozstaw zębatek to 11-36, więc zgadzałoby się z tylna XT

Dzięki za pomoc :)

Zamieszczam specyfikację przedniej przerzutki. Jeśli będzie trzeba podeśle też tylnej, ale zajmuje dużo miejsca ;)

Przerzutka Przednia Shimano Alivio FD-MC18współpracuje z tarczami 42T/48T

- przednia indeksowana zmiana przełożeń DUAL SIS-

- Dolny ciąg

- współpracuje z 8/7/6 przełożeniami

- współpracuje z systemem Hyperdrive zapewniając precyzyjną zmianę przełożenia nawet przy dużym obciązeniu 

- dolna pozycja mocowania linki 

- średnica mocowania 34,9mm

- dla linii łańcucha 47,5/50mm

Edytowane przez siemion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko mam w rowerku MTB cały zestaw napędowy 9 rzędowy ,  korba z 3 blatami (  44X32X22T ) teraz chce wymienić ze względu zużycia na nową kasete 9 rzędową (Deore XT 770 11-34) , łańcuch 9 rzędowy Deore XT HG93 , natomiast cały mechanizm korbowy chce wymienić na 10 rzędowy podwójny blat Deore FC M6000 (36x26 170mm) oczywiście do tego suport Deore XT BB MT800, pytam was jako fachowców czy będzie mi to hulało bez problemu chodzi o to połączenie kasety 9 rzędowej , łańcucha 9 rzędowego z korbą 10 rzędową, zdaje sobie sprawę że pewnie będę usiał jeszcze dokupić przednią przerzutkę 2x10 do korby bo teraz mam 3x9  ?

 

Edytowane przez jacabad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@siemion przednią przerzutkę dobierasz do stopniowania korby a nie rzędowości kasety , podaj z jaką ma współpracować. Tylna przerzutka M773 nie będzie działać z manetką 9s gdyż ma inny ciąg linki.

@jacabad korba będzie współgrać ale jak słusznie zauważyłeś będziesz potrzebował przerzutki pod 2x10 i do tego najlepiej łańcuch 10s (co by nie ocierało na skrajnych , bez problemu taki współgra z kasetą 9s).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Arni220 napisał:

Tak, obowiązkowo zmiana przerzutki przedniej. Najlepiej dać od 2x11, do tego łańcuch 10s i zagra to z tyłem na 9s. Jedynie ta przednia przerzutka nie wiem czy nie za wąska, trzeba by wypróbować taką od 2x10 jak pochodzi z korbą 10 zamiast 12/14. Może bedzie dobrze. 

 

Tylko jest problem już kupiłem kasete 9rz i łańcuch 9rz i czy zagra z korbą 10 rz , kupić przednią przerzutkę nie było by problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z korbą w niczym to nie przeszkadza, ważniejsza jest przednia przerzutka. GTB pisze, że ze starszymi pod 2x10 zaskoczy np. m618, a więc super. Ale są przecież jeszcze nowe m6000 pod korby w stopniowaniu 10z, a więc taka jak twoja 36/26. Trzeba tylko dopasować ciągi i mocowanie, a wszystko zaskoczy.

Z łańcuchem od 9rz przerzutka 2x10 będzie wymagała precyzyjnego ustawienia, ale się da. Docelowo jednak przejdź na łańcuchy 10rz i będzie ok (na tyle wszystko chodzi idealnie z łańcuchem 10rz).

 

PS. Jeśli nie masz jeszcze tej korby, to przemyśl, czy nie lepiej pozostać w stopniowaniu 14z lub 12z np. 36/22 (można przebudować na 36/24) lub 38/24 czy 38/26. Takie stopniowanie pozwoli na zastosowanie nieco ciaśniejszej kasety 11-32 lub nawet 11-28 bez zmiany zakresu całego napędu. Te korby 36/26 zostały jednak wymyślone pod duże kasety 11-40/42, a skoro tobie wystarcza tak mały zakres napędu, to dobrze jest się zastanowić, czy nie lepiej jest mieć ciaśniejszą kasetę o precyzyjniejszych biegach kosztem minimalnie większej różnicy zębów na korbie.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Arni220 napisał:

Z korbą w niczym to nie przeszkadza, ważniejsza jest przednia przerzutka. GTB pisze, że ze starszymi pod 2x10 zaskoczy np. m618, a więc super. Ale są przecież jeszcze nowe m6000 pod korby w stopniowaniu 10z, a więc taka jak twoja 36/26. Trzeba tylko dopasować ciągi i mocowanie, a wszystko zaskoczy.

Z łańcuchem od 9rz przerzutka 2x10 będzie wymagała precyzyjnego ustawienia, ale się da. Docelowo jednak przejdź na łańcuchy 10rz i będzie ok (na tyle wszystko chodzi idealnie z łańcuchem 10rz).

 

PS. Jeśli nie masz jeszcze tej korby, to przemyśl, czy nie lepiej pozostać w stopniowaniu 14z lub 12z np. 36/22 (można przebudować na 36/24) lub 38/24 czy 38/26. Takie stopniowanie pozwoli na zastosowanie nieco ciaśniejszej kasety 11-32 lub nawet 11-28 bez zmiany zakresu całego napędu. Te korby 36/26 zostały jednak wymyślone pod duże kasety 11-40/42, a skoro tobie wystarcza tak mały zakres napędu, to dobrze jest się zastanowić, czy nie lepiej jest mieć ciaśniejszą kasetę o precyzyjniejszych biegach kosztem minimalnie większej różnicy zębów na korbie.

Dziękuje za twoje podpowiedzi troszke źle mnie zrozumiałeś z korbą ponieważ moja stara to korba jest z 3 blatami stopniowanie  44X32X22T , a teraz zamierzam kupić korbę z dwoma blatami i myślałem o modelu Deore M6000 który występuje w trzech odmianach stopniowania 34x24 , 36x26, 38x28 nie wiem którą wybrać do kasety 9 rzędowej Deore XT którą kupiłem o stopniowaniu 11-34 , podpowiesz mi może jakiś starszy model wybrać z shimano dwu blatowy nie wiem jakie stopniowanie wybrać do już zakupionej kasety ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego to ja już nie wiem. Dokonałem oceny po tym co napisałeś. Tylko ty wiesz na jakich biegach jeździsz, w jakim terenie i jaki zakres tobie wystarcza. 

http://ritzelrechner.de

To jest kalkulator przełożeń. Wpisz sobie w niego stary zestaw, a następnie dla porównania ten nowy, a porównasz, czy potrzebne tobie biegi ze starego napędu będą odpowiadały temu nowemu.

Niestety tego nikt za ciebie nie zrobi, zestaw 36/26 + 11-34 jest dość fajnym zestawem, ale jednak nie na najstromsze i najdłuższe podjazdy np. w górach. Może trochę brakować. Ten zestaw jest już równy napędowi 1x11 36 + 11-46, a jak pewnie wiesz, te napędy są obarczone pewnymi wadami zakresu i nie do wszystkiego będą idealne. Dalszy ruch należy do ciebie, czy ci to wystarcza, czy warto dać nieco ciaśniejszą kasetę kosztem 2/4 zębów na korbie, a może jest ok? Nikt tego oprócz ciebie nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Czy manetki Sora ST-R3000 2x9 będą działać z przerzutkami Ultegra lub 105? Mam przerzutki Sora ale kiepsko działają i szukam alternatywy, chciałbym jednak zostawić klamkomateki. Pozdro!

Edytowane przez xccc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam taką oto zagwozdkę: posiadam kasetę 8rz i manetki 8rz sl-m310. Przerzutka z tyłu to tymczasowy tourney i nadszedł czas żeby go zmienić. I tu moje pytanie: czy przerzutka DEORE RD-M591 9rz współpracowała by w takiej konfiguracji? Rozkminiam to dlatego że chciałbym coś lepszego niż acera/altus, ale też nie wiem czy jest sens dlatego proszę o pomoc :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, shafi napisał:

Witam. Mam taką oto zagwozdkę: posiadam kasetę 8rz i manetki 8rz sl-m310. Przerzutka z tyłu to tymczasowy tourney i nadszedł czas żeby go zmienić. I tu moje pytanie: czy przerzutka DEORE RD-M591 9rz współpracowała by w takiej konfiguracji? Rozkminiam to dlatego że chciałbym coś lepszego niż acera/altus, ale też nie wiem czy jest sens dlatego proszę o pomoc

Będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę lepsza będzie, natomiast poprawę zmiany biegów zrobi wymiana manetek. Natomiast cena tej deore - 100 pln jest atrakcyjna :

 

http://allegro.pl/przerzutka-tyl-shimano-deore-rd-m591-i7288759248.html?reco_id=34c395f3-3fdf-11e8-ab35-6c3be5bbb2d8&bi_c=Product&bi_m=reco&bi_s=archiwum_allegro&

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę bo czytam i się gubię.

Mam ramę, której suport jest oznaczony jako Press Fit 30. Szerokość mufy 72mm, średnica 30mm, mufa niegwintowana. Suport znalazłem o tożsamym oznaczeniu, więc będzie pasował. Z tego co kojarzę ma wewnętrzną średnicę 22mm, zewnętrzną na pewno 30mm bo pasuje do ramy.  Szukam korby. Pytanie - wszystko oznaczane jako GXP będzie dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki wielkie za pomoc :) czas ruszyć na łowy do sklepu 

Jeszcze jedno pytanko czy wejdzie  kaseta 1x11 xt na miejsce starej 10s takiej oto:

  • Kaseta: Shimano - HG50 11-36
  • Piasta tylna: KT - M9CR

Ps. Oczywiście wózek kupie nowy pod 11s.

Edytowane przez kalcytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...