Skocz do zawartości

[łańcuch] "Chain Suck"


bongkox

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Macie jakieś sposoby jak zaradzić , albo jak zabezpieczyć ramę przed tak zwanym "Chain Suck" czyli zawinięciem łańcucha między zębatkę przednią a ramę? Mam nowy rower i sytuacja pojawiła się dwa razy pierwszy zaraz po zakupie. Szkoda mi ramy bo już ją lekko przerysowało.

Napisano

nasmaruj łańcuch , ustaw dobrze przerzutki, nie zmieniaj biegów pod obciążeń, sprawdź czy długość łańcucha jest poprawna i nie ma będzie takich problemów :) 

Napisano

dobrze wyczyść łańcuch i elegancko go wyciapkaj dobrym smarowidlem. Ja takie problemy mam jak fest blotem łańcuch jest zawalony, ale na to się nic już nie poradzi

Napisano

Ja miałem takie problemy tylko na deczko "specyficznym" napędzie. Dalej go używam i sobie z problemami poradziłem, więc może jakieś zastosowanie to będzie miało do Twojej sytuacji.

 

Stara korba na 9 XTR-952 i jeszcze starsza kaseta 8 rzędowego czarnego LX. Najpierw przesiadłem się na łańcuch 9 myśląc, że szerszy 8 czasem haczy. Smarowałem, czyściłem i wpieniałem się w opór.

 

Koniec końców okazało się, że niektóre zęby miały bardzo ostre boczne krawędzie i zadziory (odchodzącej anody). Po delikatnym stępieniu tych boków i spiłowaniu zadziorów problem się skończył.

 

Może nowa korba (szczególnie z niższej półki) może powodować podobne sytuacje jak trafisz na kiepsko wykonany egzemplarz?

Napisano

Jest parę czynników:

  • rozciągnięcie łańcucha
  • zużycie zębatek na korbie
  • łańcuch zasyfiony lub niedostatecznie nasmarowany

Część się da wyeliminować, część nie. W moim przypadku łańcuch był zaciągany tylko po ostrym zapapraniu błotem na wyścigach, w tym przypadku na niewiele zdadzą się rady o "utrzymywaniu w czystości". Problem w dużej mierze wyeliminowało stosowanie gęstego smaru na mokre warunki (zielony FL).

 

Tak czy inaczej bym porządnie okleił ramę taśmą w tym miejscu. Dla mojej jest już znacznie za późno (zdarte do aluminium), ale Ty jeszcze możesz ;)

Napisano

Jeśli kupiony w pobliskim sklepie stacjonarnym, to proponuję podjechać i niech (nieodpłatnie) grzebią, aż zacznie działać zgodnie z umową.

Napisano

Powitoł

Sprawdź czy któreś z ogniw łańcucha nie jest sztywne. Jak jest to porozginaj w tym miejscu na boki.

Siostra w nowym KTMie miała taką sytuację: dziwnie przechodził łańcuch przez kółka przerzutki + przy zrzucaniu na młynek zdarzało się pociągnąć łańcuch do góry. Pewnie po skuciu łańcucha mechanik nie rozruszał ogniwa.

 

W Romanie profilaktycznie okleiłem okolice korby czarną taśmą izolacyjną - kilka razy upieprzony łańcuch zaciągnęło albo spadł na mufę: na razie taśma trzyma.

Napisano

Mnie również często to spotyka, ale to z racji tego, że śmigam w górach, często w błocie.

Okleiłem rurę taśmą izolacyjną tam gdzie nie dochodzi opaska neopranowa. Można zastosować taśmę duct. Pewnie będzie mocniejsza. 

 

Jeśli nie zniszczy ci to estetyki, to poszedłbym w tym kierunku. 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...