Skocz do zawartości

[Piasta] Nowa piasta tylna


miszi

Rekomendowane odpowiedzi

@Arni220

 

rozstaw haków mierzony od środka do środka haka to 142 mm :) tylko że jest problem. Nie mogę w internecie znaleźć tej piasty żeby miała następujące parametry:

 

szer 142mm

centerlock

oś pod szybkozamykacz

 

Wszędzie albo szybkozamykacz i tarcza na 6 śrub, albo centerlock, szybkozamykacz i 135mm albo oś nie taka :/ chciałem czarną ale kolor już nieważny, byle dostać taką co będzie pasować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzy się od środka, do środka haka, tylko od powierzchni bocznej do powierzchni bocznej od wewnątrz (czyli tzw. rozstaw haków). 142mm to wskazywało by na wkręcaną oś 12mm, a ktoś wspomniał, że masz chyba QR 9mm, a więc piasta 135mm i taki powinieneś mieć rozstaw haków. 

Obie piasty tj Novatec 772 i 882 są dostosowane do standardu QR w tradycyjnej opcji szybkozamykacza oraz 135x10mm. I w takie coś proponuję wejść choć 250zł to za niska kwota do wydania. O samej różnicy w tych modelach pewnie wszystko wyczytałeś, więc decyzję podejmij sam. Nie odrzucaj od razu 042, to dość mocna konstrukcja, oś i bębenek stalowe, 4 łożyska,  jedynie 3 zapadki mogły by urosnąć do 4 sztuk. Waga w miejscu piasty to żaden kłopot, ma się dokładnie tak samo jak 100g twojego brzucha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne rozjechanie pojęć może mylić - piasta ma długość osi 146mm ale jest pod rozstaw haków 135mm gdyż końce osi wchodzą w haki ramy. Całkiem często po wypięciu koła haki się rozłażą przez co pomiar może być zawyżony.

 

Zaplot koła to 30-50zł zależy gdzie i czego (w skrajnych, egzotycznych sytuacjach zapewne więcej).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arni220 @gtb

 

wielkie dzięki za odpowiedzi, ehh całe szczęście że jest się kogo zapytać. Nie miałem jeszcze okazji kupować piastę więc nie wiele wiem na ten temat. 

 

@Arni220 a Ty co byś doradził w takim razie, 042 czy 772? w 042 kusi mnie właśnie pancerność tej piasty i stalowy bębenek... warto dopłacac do 772?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

042 wagowo to prawie 2x tyle co  772  , dodatkowy + dla 772 to możliwość konwersji pod inne standardy (przy ewentualnej zmianie ramy w innym standardzie nie musiałbyś zmieniać piasty). Musisz sam zdecydować co się liczy - waga czy pancerność.

A na kasecie wiele nie zyskasz , przy 11-36 XT waży 340g a SLX 365g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tu 200, tam 200, ale jeśli ma iść za tym obniżenie trwałości za niemałą kasę, to co mi z takiego napędu? Tak wylajtowane napędy są skierowane do konkretnego wykorzystania, a nie codziennego tyrania do pracy, do lasu, do parku czy jazdy po mieście. To mija się z celem. Nie sądź, że kaseta klasy XT/XTR wytrzyma ci dłużej niż dotychczasowa HG50 (HG300 11-34 waży 378g), tak nie będzie na pewno.

 

No i to co napisałem, jeśli sam ważysz np. 90kg, to wylajtowanie roweru jako całości z 11,5kg do 11,0kg nic ci nie da, pod górkę i tak nie podjedziesz szybciej nawet o 1s. Koła odchudzić powinno się w pierwszej kolejności na obręczy i oponie/dętce, potem szprychy/nyple, a na końcu piasta. 100g na piaście, to tak jakbyś odlał 100ml wody z bidonu lub założył o 100g lżejszą koszulkę. Żadnej różnicy, a przy takiej wadze jaką podałem w przykładzie, nie jesteśmy w stanie zrzucić z roweru 10 czy 20kg by odczuć realne zyski na podjazdach.

 

Dla przypomnienia, niska masa rotująca to głównie zysk na przyspieszeniu, im tych przyspieszeń więcej (patrz zawody np. MTB), tym końcowy zysk większy. Na podjeździe każdy gram układu kolarz/rower ma takie samo znaczenie niezależnie skąd pochodzi ta masa, czy z kół, czy z ramy, czy z koszuli czy z butów. Liczy się łączna waga układu.

I trzecia możliwość czyli jazda po płaskim, tu masa ma wręcz marginalne znaczenie dla uzyskanej prędkości, dominująca rolę przejmuje aerodynamika. Więcej, wyższa masa rotująca pozwoli zachować pęd.

 

Także podsumowując, przemyś sobie czy warto za wszelką cenę obniżać masę piasty czy kasety kosztem ewentualnego obniżenia ich trwałości i znacznie większej gotówki wydanej na ich zakup. 

 

 

 

Gość pisze że do alu bębenków trzeba koniecznie stosować aluminowe pająki.. 
 

A no właśnie, konieczność stosowania kaset na alu pająku czyli w konsekwencji drogich kaset. A kasety to niestety element roweru, który ulega dość szybkiemu zużyciu, a te wylajtowane jak wieść gminna niesie, padają jeszcze szybciej. W konsekwencji studnia bez dna.

042 to dość budżetowa opcja, ale jest właśnie 882, która ma zalety modelu 042 i 772 przy najcięższej opcji 404g. A zatem będzie i trwale i jeszcze nie tragicznie ciężko tym bardziej, że mowa jest o piaście, a nie obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż.. waga jest ważna ale nie chcę też kupić czegoś po to żeby wytrzymało tyle samo lub mniej czasu niż obecne części bo to jest też bez sensu robić z roweru wydmuszkę, tym bardziej że mam tylko jeden używany od przysłowiowej jazdy na piwo po starty w maratonach.. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie 042 i zrzucenie kilku kg do sezonu :P Niestety nie widzę jej nigdzie z centerlockiem :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no, od razu wiedziałem, że tak jest, jeden rower do wszystkiego więc decyzję podejmiesz słuszną.

 

 

 

Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie 042 i zrzucenie kilku kg do sezonu

A no właśnie :thumbsup:

Osobiście wolał bym schudnąć 10kg niż obniżyć wagę swojego roweru o 1kg, bo wiem, że te 10kg da mi zdecydowanie więcej. A ile gotówki pozostanie w kieszeni na warzywka i banany? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama jest jak pisaliście pod qr 9, jednak na wielu aukcjach pojawia się w opisie 10mm http://allegro.pl/piasta-tylna-novatec-nt-d042sb-disc-8-9-10s-32h-i6042810458.html tu zaś pisze że "standard qr" nie ma podanej długości http://allegro.pl/piasta-novatec-d042sb-czarna-tyl-32h-i6657679770.html

Nie wiedziałem że z zakupem piasty jest tyle zamieszania :/

 

A przy okazji, chyba będę musiał zamówić piastę z montażem tarczy na 6 śrub. Jakaś sprawdzona tarcza 160mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką znalazłem http://allegro.pl/shimano-tarcza-hamulcowa-slx-sm-rt66-6-srub-160mm-i6412784313.html teraz mam też shimano jakieś tanie i dobrze mi się jeździ. w tych slx'ach plusem jest to że śmigają na klockach żywicznych i metalicznych, nie ma jakiegoś przymusu wyboru klocków. chyba ją zamówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddałem wczoraj koło do mechanika, powiedział że albo nowe szprychy albo zaplot na 4 krzyże ale okazało się dało się zapleść koło tak jak było na tych samych szprychach.  Piasta 175g cięższa od starej ale zainwestowałem w tarczę slx lżejszą od poprzedniej o 60g. W sumie wyszło o 3 łyki wody z bidonu więcej ale mam nadzieję że przełoży się to na wytrzymałość :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...