Skocz do zawartości

[modernizacja, korba] wymiana korby w systemie na kwadrat na jednorzędówkę


Rekomendowane odpowiedzi

Forumowicze, mam dylemat związany z planowaną zamianą mechanizmu korbowego, dotychczasowego-trójrzędowego, na taki jednorzędowy rodem z rowerów fixie/custom. Zdecydowanie tu brak mi wiedzy, praktyki i rozeznania. Antyczny już chyba bajk Mtb/Atb (chociaż, bez przesady bo rodowód ma z lat 90-tych) ma system osi korby naturalnie na kwadrat, ale już jako kompakt z miskami wkręcanymi wielowypustem. Ma obecnie klasycznie zestaw korbowy 3-rzędówka, tył wyposażony w sześciobiegówkę-wolnobieg(-28 t), jak to w tamtych czasach. Nosi mnie by przy wymianie zamontowany był w tym rowerze mechanizm z gatunku custom, a tu wybór mam ograniczony do jednorzędowego zestawu korbowego; jeśli mogę to proszę o wgląd w linki:

 

http://ctbike.pl/fix-bike-korba-mechanizm-korbowy-ostre-kolo-44t-kwadrat.html

http://shop.live4bikes.com/Origin8-Track-Single-Speed-Crankset-p/or8-2.htm

http://shop.live4bikes.com/category-s/2010.htm

http://www.ostrekolo.pl/korby-c-1_14.html

 

 

(na ceny USD nie zwracałbym uwagi, raczej nie będzie to zakup w tych cenowych granicach, bo po co i bez przesady)

 

I już chyba wiemy o jakim problemie mowa; co z linią łańcucha, czy da się zachować taką poprawną, tj. pozwalającą na działanie przerzutki tył w możliwym zakresie przełożeń (powinna być 47,5/50 mm). Czy to się uda zrobić?? W rowerze tym mufa liczy sobie 70 mm średnicy, rozstaw suportu/długość obecnej osi to nawet 122 mm. Jakie mam pole manewru? Istnieją na rynku rowerowym jakieś dystanse (tylko się nie śmiejcie, jeśli się wygłupiłem)przy montażu korby na osi dla korekcji właściwej linii łańcucha?

Edytowane przez peze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie był to taki dokładny pomiar, raczej po łebku i na nie zdemontowanej korbie :icon_confused:

Wyłapałem swój błąd pojęciowy... szerokość mufy suportowej, te wspomniane 70-73 mm. A wiem, że musi być dokładnie mierzone.

 

 

AleAle...Chociaż... W sumie to wiekowe A/MTB...  bo wyczaił taki set z mm odpowiadającymi roboczym pomiarom 122,5 dł. osi i szer. w mufie 70, tj.

http://www.ostrekolo.pl/wklad-suportu-shimano-12270-bbun55-ita-p-42.html (wbrew tym 68 na poglądowej grafice)

 

Edytowane przez peze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich korbach jakich szukasz trudno dowiedzieć się jaka jest  potrzebna  długość suportu.Jeśli jest już podana,to nie wiadomo dla jakiej linii łańcucha.Ja bym kupił korbę jaką potrzebuję,założył na stary suport i zmierzył.Może przypasuje,a jak nie,to będzie wiadomo jaka długość jest potrzebna

Edit.
Włoskiego nie wziąłem pod uwagę.Musisz dokładnie zmierzyć mufę,lub wykręcić stary suport i sprawdzić co to za model

Edytowane przez Tatanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już chyba wiemy o jakim problemie mowa; co z linią łańcucha, czy da się zachować taką poprawną, tj. pozwalającą na działanie przerzutki tył w możliwym zakresie przełożeń (powinna być 47,5/50 mm). Czy to się uda zrobić?? W rowerze tym mufa liczy sobie 70 mm średnicy, rozstaw suportu/długość obecnej osi to nawet 122 mm. Jakie mam pole manewru? Istnieją na rynku rowerowym jakieś dystanse (tylko się nie śmiejcie, jeśli się wygłupiłem)przy montażu korby na osi dla korekcji właściwej linii łańcucha?

 

Załóż, dokręć starą korbę, zmierz odległość od: zewnętrznej strony ramy do zewnętrznej strony łańcucha na środkowej zębatce a od tej długości odejmij połowę zmierzonej grubości ramy w tym miejscu a potem jeszcze odejmij 4 mm (połowa grubości łańcucha). Masz wartość linii łańcucha. Dla nowej korby znajdź dokumentację i zobacz z jakim suportem daje jaka linię łańcucha. Jak miedzy jedna a druga liczbą będzie różnica to już wiesz o ile musisz nadrobić/ująć dobierając suport (przy czym suport ma podaną całkowitą długość a Ty znasz wartość przesunięcia czyli przy 3 mm różnicy suport musi być 6 mm dłuższy albo krótszy).

 

Zazwyczaj w ostrym kole linia łańcucha jest mała co wynika z małej szerokości tylnej piasty a korba jest do tego dostosowana,  u mnie jest rzędu 41 mm, i wygląda to tak ciasno na ramie dedykowanej do fixa:

Ciasno ;-)

korby do miejskich rowerów z szerszymi piastami wielobiegowymi mają już koło 44 czy 45.

Nie wiem jak wygląda tylny widelec w okolicach mufy u Ciebie i ile jest miejsca na zębatkę wielkości 46 która w po przeróbce będzie w tym miejscu gdzie obecna środkowa - zauważalnie mniejsza, w zasadzie powinna wejść.

pozostaje jeszcze kwestia łańcucha i korby, korba pod fix może być wykonana do szerokiego łańcucha lub wąskiego (wielobiegowego), Ty potrzebujesz wariant pod wąski skoro zostawiasz tylna przerzutkę.

 

A tak wg mnie w takiej przeróbce jaka chcesz zrobić nie trafieniem z linią łańcucha o 2-3 mm to bym się nawet nie przejmował, to i tak w granicach przekosów działania 3x6

 

KJ

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie podziękował za zainteresowanie. Oczywiście odczytywałem rady na bieżąco, udzielone błyskawicznie. Panie Kejdżej rozwiał Pan moje wątpliwości, podparte u Ciebie praktyką, że sam na koncie posiadasz skonstruowane własne fixie (i pewnie nie jeden taki skonstruowany czy przemodernizowany rowerek). Te informacje były mi naprawdę niezbędne. Bo o efektach poinformuje za niedługo - któraś jednorzędówka trafi do tego "wrzosowego" :laugh: bajka. DZIĘKI

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...