Skocz do zawartości

[Hamulec] Shimano XT BR-M785 niska siła hamowania


_GoGoL_

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Uszczelki jak nowe, wydaje mi sie ze poziom oleju tez nie jest taki zły, bo za kazdym razem jak dobiję amor to główka jest cała tlusciutka, wiec za kazdym razem cos go tam smaruje w środku.

 

No to nie chcę Cię martwić, ale tak raczej nie powinno być. Górne golenie nie powinny być tłuste od oleju, bo będą zbierały cały syf z drogi i szybko się zużyją, bo się porysują. Olej w dolnych goleniach jest po to, żeby nasączał gąbki pod uszczelkami kurzowymi, żeby górne golenie mogły pracować płynnie, ale to nie znaczy, że mają być tłuste od oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, ale po zdjęciu ciężko cokolwiek stwierdzić.

 

Ja radziłbym tobie wymienić chociażby sam olej, jest to pół godziny roboty, a masz świętu spokój, że w amortyzatorze jest go odpowiednia ilość.

 

Proszę bardzo jak to wyglądało u mnie, nowy amor. W prawej goleni powiedzmy, że było tyle ile powinno, natomiast w lewej? Śmiać mi się chciało jak to zobaczyłem. Powinno być w obu po 30 ml, nalałem po tyle do obu i dopiero mogłem spokojnie jeździć. Jaki olej oraz ile musisz go nalać do swojego amora znajdziesz w necie, lub na forum. Sama wymiana jest dziecinnie prosta.

 

20150419_190322%5B1%5D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w 2 serwisach i w kazdym powiedzieli ze hamulce nie sa zapowietrzone, że tak ma byc.

To ja dziekuje bardzo za hamulce klasy XT, które są gorsze od Deore :|

Na dodatek przerzutki sie nie da wyregulowac tak zeby łanuch nie ocierał o prowadnice z przodu przy najciezszym przelozeniu, jak sie na stojąco mocno napiera.

Chyba taka juz natura napedów 3 rzedowych.

Edytowane przez _GoGoL_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Byłem w 2 serwisach i w kazdym powiedzieli ze hamulce nie sa zapowietrzone,

 

Sraty, pierdaty ! :P Poświęć sobie 1 popołudnie/wieczór i sam pobaw chwilę z odpowietrzaniem. To naprawdę nie jest trudne. Pooglądasz sobie wesoło wypływające z ukladu bąbelki powietrza, wypijesz piwko i będziesz zadowolony.

A opowieściami z niektórych serwisów to można by niejeden kibel wytapetować... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze masz racje, to jedyne rozsadne wyjscie. Predzej czy później ta wiedza sie przyda.

Co potrzebuje do odpowietrzania ? Poza płynem.

Są gdzies dostepne jakies "gotowce" ze wszystkimi elementami potrzebnymi zeby wykonac ta operacje ?

 

ps: no i chyba czas najwyzszy zainwestowac ze 200zł w stojak serwisowy, bo wszystko co robie teraz przy rowerze to jest o kant d*** potłuc. Rower stoi bokiem oparty o łóżko a ja przy nim grzebię ;P


http://allegro.pl/4yourbike-zestaw-odpowietrzania-shimano-full-cr-i5104817080.html

Da radę ? I chyba bedzie potrzebny klucz torx-t10, którego oczywiscie nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Byłem w 2 serwisach i w kazdym powiedzieli ze hamulce nie sa zapowietrzone, że tak ma byc. To ja dziekuje bardzo za hamulce klasy XT, które są gorsze od Deore :|

 

To pamiętaj, żeby te dwa serwisy omijać szerokim łukiem jak będziesz czegoś potrzebował. Na filmie który wrzuciłeś widać, że oba hamulce masz zapowietrzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co potrzebuje do odpowietrzania ? Poza płynem. Są gdzies dostepne jakies "gotowce" ze wszystkimi elementami potrzebnymi zeby wykonac ta operacje ?

Zestaw, który wrzuciłeś powinien dać radę. Niektórzy taki zestaw robią sobie sami i też działa. A jeśli chodzi o jakiś manual to na YT jest sporo filmików o tym, nawet chyba dokładnie Twój typ hamulców gdzieś był robiony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4YourBike ZESTAW ODPOWIETRZANIA SHIMANO FULL CR (5104817080) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Da radę ? I chyba bedzie potrzebny klucz torx-t10, którego oczywiscie nie mam...

 

Ten zestaw da radę, ale jest to wywalanie kasy w błoto. Obejrzyj ten filmik, który Ci podesłałem, to się dowiesz co i jak. Potrzebujesz tylko dwóch strzykawek, wężyka i olej hamulcowy shimano. Zamkniesz się w 20 zł a nie 50.


Acha żadnego torxa nie potrzebujesz tylko imbusy i jakiś mały płaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniałem manetki na system angielski i wymieniałem płyn przy okazji. W sklepie mieli zestaw shimano za 70 a ja poszedłem do apteki i za 14 złotych kupiłem kilka

Strzykawek małych i dużych na zaś i 2 zestawy do infuzji :)

 

W moich deorkach strzykawka po odcięciu kilku milimetrów krućca szczelnie się wkręca w klamki. A w zestawach do infuzji są fajne przejściówki gumowe i zaworki na wężykach dzięki czemu na czysto bez zdejmowania nawet kół to zrobiłem szybko i sprawnie :)

 

Ale fakt wszystko trzeba robić z głową :)

 

Wyszło bez problemów mimo iż robiłem to pierwszy raz :)

 

Mój zestaw wyglądał tak :)

 

 

00330999d9d8b7c2b9c58dd5399aaae9.jpg3accfa49f5ca63b4f0486067c93381b0.jpg

 

Potem zmodyfikowałem dolna strzykawkę o zaworek i jest jeszcze lepiej :)

 

6f06e389880aff5fa482e66e2f2f1ef7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

 

Poza tym przyda mu się wymiana na nowy płyn.

 

U mnie w rowerze z 2016 roku okazało się ze olej mineralny który powinien być czerwony w przednich hamulcach już nie był czerwony a w tylnich minimalnie. Wiec u Ciebie może też już nie trzymać parametrów.

 

Kup mała buteleczkę płynu i zestawik jak pokazałem i spróbuj. To naprawdę nic trudnego :)

 

Więcej czasu poświęcasz na klepanie na forum niż faktycznie stracisz na zrobienie hebelków na gotowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dobry jednak pomysl zebym sam sie bral za odpowietrzanie.

30 minut mecze sie z wlozeniem klocków do hamulca lol

wygrzałem go, lekko pilnikiem potraktowałem, tarcze przemylem alkoholem i teraz chce wlozyc z powrotem klocki do srodka i jeden wchodzi ale drugi juz nie ;p

Mam 2 lewe rece do takich rzeczy...


Udało sie chociaz proste to to nie było. Jak sie nie wie jak taką blaszke rozciągająca klocki włozyc to trzeba sie narozkminiac.

Wszystko złozone, ale teraz jest o wiele gorzej niz było bo tarcza cały czas trze po wewnetrznej stronie o klocek :|

Co moglem zrobic zle ?


EDIT: Udało sie ogarnac wszystko :) Zapowietrzenie ? Moze, ale nie w tym był problem.

Stare hamulce deore m596, które w tej chwili zamontowałem w miejsce XT to był żywyczne, a XT metaliczne. Efekt ? Rower staje w miejscu jak wryty!

Tak wiec zostawiam temat zapowietrzenia, a zabieram sie za wymiane na jakies dobre żywiczne klocki, które juz wiem ze sa dla mnie najlepsze.

Pomozecie wybrac jakies najmocniejsze ? Nie obchodzi mnie jak szybko się zetrą, czy beda glosne czy ciche - maja byc mocne! Na allegro jest mnóstwo klocków Shimano. Który bedzie lepszy/gorszy ?

http://allegro.pl/klocki-shimano-xtr-xt-j02a-zywiczne-z-radiatorem-i6569510679.html#

http://allegro.pl/klocki-shimano-xtr-xt-slx-f01a-zywiczne-radiator-i6566527958.html#thumb/2

http://allegro.pl/okladziny-shimano-br-m785-xt-slx-g01s-zywiczne-i6324926724.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, przełożyłem tylko klocki stare z hamulców m596 do nowych XT i jest poprawa w sile hamowania.

Poczytałem troche o zywicznych i metalicznych. Dla moich potrzeb lepsze sa te pierwsze.

1. Sporadycznie jezdze w blocie/deszczu po mokrym terenie

2. Jestem stosunkowo lekki, 75kg przy 180cm

3. Potrzebuje siły hamowania od zaraz, a nie jak sie klocek rozgrzeje, a tak jest w mtalach. Im cieplejsze tym lepiej hamują. W organikach jest odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz na myśli pisząc poprawa.

 

Na przykładzie moich deore jestem w stanie bez problemu używając jednego palca na klamkach podczas jazdy zatrzymać w miejscu obydwa koła (nie robie tego często bo hamuje zawsze na granicy poślizgu ale jak chce to mogę :) ) a ważę 125kg wiec maja co zatrzymywać ;)

Edytowane przez Przemcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie zmieniałem na system angielski żeby skuteczność i wyczucie wzrosły.

Przy std ustawieniu wyczucie hamowania miałem równe 0 :-) Spowodowane jest kilkunastoletnia jazda na motocyklu a tam jak wiadomo przedni hamulec jest z prawej strony a z lewej sprzęgło czyli działanie reki prawie binarne 0-1. Pierwsze ostre hamowania po powrocie na rower były na granicy gleby :( dla uzmysłowienia problemu proponuje komuś kto jeździ autem na codzień próbę zahamowania bez zastanowienia lewą nogą która przyzwyczajona jest do sprzęgła :)

 

Dobrze odpowietrzone hamulce z odpowiednio ustawiona klamka (odsunięcie od gripu i odległość klamki) dają jeszcze jeden bonus oprócz skutecznego hamowania jednym palcem. Mianowicie lepszy chwyt kierownicy bo używasz do tego trzech palców i kciuka a nie tylko dwóch ostatnich.

 

Ja używam wskazującego do hamowania ale znam takich co nie przesuwają klamki bardziej do środka (tak jak ja żeby palec wskazujący spoczywał na końcu klamki tam gdzie jest najwieksza siła docisku) tylko używają środkowego palca "fu**kersa" przy standardowych ustawieniach. Ja tak nie potrafię i nie czuje tego.

Edytowane przez Przemcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...