Skocz do zawartości

[serwis] PushLoc, znany problem


misiojedzie

Rekomendowane odpowiedzi

Ok sprawa z manetką rozwiązana :)

 

Wysłałem do sklepu maila z fotkami i filmem, w piątek odpisali że wyślą mi nową manetkę w poniedziałek a ja mam uszkodzoną odesłać do cube'a (fajnie z ich strony że nie musiałem odsyłać starej i czekać 2 tygodni na nową jak to zwykle bywa przy reklamacjach). Dziś pojechałem do sklepu zamiast bawić się w wysyłki i panowie widocznie lepiej doinformowani niż pracownicy Harfy założyli mi Poplocka :) czyli jednak się da. Gość mówił że już kiedyś komuś wymienili pushlocka na poplocka i wszystko grało :) Co prawda działa na odwrót bo ktoś wpadł na "genialny" pomysł żeby reba (tak jak podobno recon) była bez manetki zablokowana a nie odblokowana czego nie rozumiem. Poplock więc jest w pozycji blokady a tłumik jest odblokowany i na odwrót. Nie ma to akurat większego znaczenia bo pracuje bardzo fajnie i nie zatrze się po pół roku jak tamten pushlock :)

 

edit: sklep to Axis w Piekarach Śląskich, polecam :)

Czekaj czekaj misiu, pogubilem sie.........zrobilem 3 wizualizacje, skasowalem co napisalem i zatrybilem.

Normalnie w nim wajcha byla na dole =tlumik odblokowany, wajcha do gory =tlumik zablokowany, teraz po prostu jest na odwrot.

To spoko, dobrze wiedziec, bo ta blokada jest....idz panie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Co prawda działa na odwrót bo ktoś wpadł na "genialny" pomysł żeby reba (tak jak podobno recon) była bez manetki zablokowana a nie odblokowana czego nie rozumiem. (...)

 

W przypadku, gdy linka lub manetka poplock się zatnie (niewiele potrzeba było do tego, wystarczyła duża ilość kurzu), zostajesz z zablokowanym amorem, który można odblokować jedynie próbując kręcić kółkiem bezpośrednio na goleni - sprężyna była za słaba Jeśli masz odwrotną sprężynę w amorze, jak teraz, zawsze jesteś w stanie mocniej nacisnąć i przezwyciężyć opór przytartej linki i amor odblokować. Wadą tego rozwiązania jest to, że jak Ci linka pęknie (mało prawdopodobne) lub wyskoczy spod śrubki mocującej, zostajesz z zablokowanym amorem bez jakiejkolwiek możliwości jego odblokowania. Można próbować tylko obniżyć próg działania gate, ale np. moja Reba nie ma regulowanego gate, Reba z 2008 roku w rowerze KTM miała, ale był potrzebny malutki imbusik, dopiero SID, którego kupiłem zastępując Rebę miał zewnętrzne pokrętło gate.

 

Moim zdaniem wystarczyło mocniejszą sprężynę dać, zamiast odwracać jej działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W przypadku, gdy linka lub manetka poplock się zatnie (niewiele potrzeba było do tego, wystarczyła duża ilość kurzu), zostajesz z zablokowanym amorem, który można odblokować jedynie próbując kręcić kółkiem bezpośrednio na goleni
 

Ta manetka jest tak prosta w działaniu i serwisowaniu jak budowa cepa. Bez ściągania czegokolwiek z kierownicy można usunąć taką "awarię" w 5 min za pomocą imbusa który (prawie) każdy wozi ze sobą.

@@misiojedzie, Nie masz wrażenia że na PopLocku amor jest jak by bardziej "tępy" ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może być winą manetki, bo one nie mają identycznego ciągu. Należy to naprawdę dobrze wyregulować, inaczej będziemy jeździć na delikatnie mulonym przez kompresje widelcu.

 

Jeżeli chodzi o recony i inne to nie ma sensu, tam jest TK, gdzie blokuje w ostatniej fazie obrotu i jest sporo zapasowego luzu, W rebie nie za wiele tego luzu jest a manetki RSów nie mają baryłek bo poco. Stad uważam ze te od suntoura sa lepsze, bo można regulować naciąg linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie reasumując manetka suntura odpowiada manetce push lock czy pop locka ?

 

Mam amor xc32 do którego powinna być manetka pop locka, a której nie mam. Pojawiły się na allegro manetki suntura w dobrej cenie ale czy to spasuje na podmiankę ? Ktoś z was pisał wcześniej że pop lock ciągnie 17 mm linki a push lock 10, i ta manetka suntura też ciągnie 10 mm ? Proszę o potwierdzenie. Jak rozumiem jeśli suntur ciągnie 10 mm to nie będzie odpowiadał pop lockowi i nie da się w pełni zablokować amorka ?

 

Pozdrawiam...

Edytowane przez bory
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale dałeś w miejsce push locka, do mojego widła winien być pop lock. Ktoś pisał właśnie że inną długość linki ciągnie.

A przy okazji - bo nie miałem w ręku tego suntoura - czy ta manetka działa na zasadzie zero jedynkowej czy przy blokowaniu jest kilka pośrednich przeskoków - takie ząbkowanie przy wciskaniu blokady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem czytałem, ale nie mam doświadczenia z rebami silverami reconami itd. Więc pytam co by wtopy nie zrobić przy zakupie. Na zdrowy rozum jak za mało linka będzie ciągnąć to amor albo będzie nie wpełni odblokowany albo nie wpełni zablokowany. Nie wiem jak to wygląda w praktyce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarveyDent

 

Nie odniosłem takiego wrażenia wczoraj ale zwrócę na to uwagę jeszcze dzisiaj. Chodzi Ci pewnie o różnice w naciągu linki, na poplocku ręcznie pokrętło mogę jeszcze obrócić 1-2 mm w stronę odblokowaną. Nie wiem czy to ma jakiś wpływ, tym bardziej że pamiętam że w pushlocku który przy blokowaniu musiałem jeszcze wcisnąć do oporu żeby guzik odskoczył na pozycję zablokowaną tłumik też miał wtedy te 1-2 mm zapasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak pisałem, TK a w reconach obecnie nie ma już MC, działa 0,1, blokuje lub nie, nie ma stanów pośrednich, a na pewno nie zamierzonych. Więc kąt obrotu pokrętła nie jest istotny, grunt by zmieścić sie w przestrzeni roboczej.

 

Przy rebie gdzie jest MC każdy ruch pokrętła powiększa kompresje tłumika az do zablokowania przepływu, tutaj precyzja jest wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze Puklus. 

 

Dla "nienadążających" w temacie podsumowanie: 

  • Manetka PushLock - 10mm ciągu
  • Manetka PopLock - 17 mm
  • Manetka Sountora - 10 mm

 

Fakty:

Każda będzie blokować/odblokowywać z Rebą i pochodne. Według RS PushLock nie może być używany zamiennie z  PopLockiem. W praktyce PushLocka można zastąpić  PopLockiem ale (i tu moje subiektywne odczucie) odblokowana Reba staje się nieco "tępa". Innych odczuć/negatywnych obserwacji brak.

Manetka Suntora jest w 100% jest kompatybilna z PushLokiem. Różnic w działaniu Reby brak.

 

Powyższe poparte używaniem w kolejności: Pushlocka->PopLocka->Sountora i na którymś etapie mógł wystapić efekt placebo :)

 

 

 

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem niedawno, starałem się dać popracować rebie i nie zauważyłem różnicy między pushlockiem a poplockiem, i na ruchu i na blokadzie moim zdaniem jest tak jak wcześniej. Ale to tylko moje zdanie, może ktoś o większym doświadczeniu wyczuł by jakieś drobne różnice ale wg mnie pracuje tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

odblokowana Reba staje się nieco "tępa".

A to jest ciekawe, bo tak winno być ... na odwrót. Bo pop lock ciągnie niemal 2x tyle linki. Czyli może być ona luźna - kompletnie zablokowany tłumik, i napnie ją - obróci pokrętło do oporu - całkowicie otarty tłumik. :P  opierając się oczywiście na wyżej podanych danych.

 

Sam wiem że tłumik MC ma martwe pola na początku i na końcu obrotu, jest niewielki zakres do regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może to moje mylne odczucie. 

 

 

Tak właśnie się dzieje na PopLocku bo PushLock obraca nieco poza połowę. Pytanie: czy może to mieć negatywne skutki dla tłumika ? Łatwiej dobić ?

Nie dobiłem od kiedy mam poplocka. Pisałem Wam wcześniej że na poplocku tłumik nie jest otwarty do oporu bo mogę jeszcze ręcznie obrócić pokrętło o ok 2mm :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...