Skocz do zawartości

[Rama] Dobór ramy do roweru wyprawowego/MTB-Accent Peak 29?


Romanek5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

W przyszłym sezonie wyjeżdżam na wyprawę do Fatimy (ok 4k km), po sezonie będę zmieniał ramę + koła + korbę, (co z reszta komponentów? ->jak się hajs znajdzie :D to wymienię >

 

W 2015, byłem na swoim rowerku w Rzymie 2,5k km w miesiąc, jechało mi się wygodnie : ) także było spoko, montaż bagażnika był trochę dziwny ,bo musiałem zrobić "adapter"(długa śruba+nakrętki<zamiast kupowany*1>) z powodu posiadania hamulców tarczowych Avid BB 5 .

 

 

Specyfikacja

 

Rama;Accent ranger 2015 19` - koła 26`

Amortyzator;Fox RLC F100
Przełożenie ;3x9

Korba Shimano Deore 175 

Bagażnik Crosso 

Sakwy Crosso Dry 2x 30l

 

Na koniec sezonu chciałbym zrobić:

Rama;Accent Peak 2016 roz<do doboru> - koła 29`

Amortyzator;Fox RLC F100

Przełożenie ; 3x9

Korba Shimano XT 175 

Bagażnik Crosso 
Sakwy Crosso Dry 2x 30l

Moje dane : 
Wzrost : 176 cm

Waga ; 79 kg  <będzie raczej mniej>
Dł ręki <z dłonią> : 82cm 
Dł ręki <bez dłoni> : 63 cm
Dł nogi <od uda mierzone po zew.> : 95 cm

 

Poza wyprawami śmigam po lesie w 90% nie śmigam zbytnio po szosie,  na tripa zmieniam zawsze opony na cienkie bo będziemy jechać ścieżkami rowerowymi + drogami , niestety nie stać mnie na drugi rower do wypraw na którym mógłbym polegać.

Problemy/Pytania to:
1. Accent peak 29 - nie ma wkrętów do montażu bagażnika <zakup adapterów>- Czy ktoś już to robił?

2. Czy taka geometria się nada do jazdy <dniowo 100-180 km > ?
3. Co sądzicie o takim ułożeniu,jestem w stanie kupić inną ramę<proszę o propozycje do ~700 zł>
4. Wybrać się z tym wszystkim do bikefitera ? jak tak to jakiego polecacie <u kogo byliście> 

 

Z góry dziękuję za pomoc .

Pozdrower ! :> 

*1 : https://www.centrumrowerowe.pl/akcesoria/bagazniki-rowerowe/akcesoria/p,adapter-bagaznika-do-hamulcow-tarczowych-crosso,470618.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rozejrzyj się za bagażnikiem montowanym od razu do osi koła (tubus disco czy jego kopia od UC), trochę to kosztuje, ale nie trzeba się babrać z adapterami (do góry wystarczą byle jakie na rurki tylnego widelca).

2. Jeśli rama będzie ci pasować, to nie widzę przeszkód, sam mam wyprawowego mtb, ale na małych kołach.

3. Im dłużej jeżdżę, tym bardziej jestem przekonany, że klasyczne trekkingi nie nadają się na wyprawówki :)

4. BB5 to zło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co z 29er robić trekking?

Jak chcesz Accenta to ku Norcap czy jakoś tak się ta rama nazywa

-> Na tripa jade na dwa miesiące , poza tripem to śmigam cały czas po lesie,niestety tak jak pisałem nie kupię drugiego roweru, co do trekkingówek to niekiedy na MTB jedzie się lepiej bo "pewniej" : ) . Niestety tutaj nie ma opcji żeby zrobić z mojego aktualnego roweru trekkingowy. Tylko i wyłącznie MTB z przystosowaniem pod wyprawę dwu miesięczną ~4,5k km.

 

Pozdrówka :) 

1. Rozejrzyj się za bagażnikiem montowanym od razu do osi koła (tubus disco czy jego kopia od UC), trochę to kosztuje, ale nie trzeba się babrać z adapterami (do góry wystarczą byle jakie na rurki tylnego widelca).

2. Jeśli rama będzie ci pasować, to nie widzę przeszkód, sam mam wyprawowego mtb, ale na małych kołach.

3. Im dłużej jeżdżę, tym bardziej jestem przekonany, że klasyczne trekkingi nie nadają się na wyprawówki :)

4. BB5 to zło!

 

 

1. Wymiana bagażnika to jednak koszt 300zł , a adaptery kosztują max 100 , chyba że sprzedam swój aktualny za np 100zł i dołożę te 200,zobaczymy,ale dobry pomysł ! : ) Dziękuję :> 

4. Co polecasz za hamulce ? - > mechaniczne bo są według mnie mniej wadliwe,i łatwiej je naprawić w trasie <co prawda nie będę w lesie równikowym,no ale jednak te "odpowietrzanie " kosztuje swoje - szczególnie jak jest liczone w euro (a ja student biedak xD)>  : )

 

 

Bonus ->Czy czasem hamulec nie będzie wadził w montowaniu bagażnika ? ponieważ na UC - jest całkiem inaczej hamulec schowany : )  niż jak jest montaż w peak'u 29.  <fotki> (zwrócę się z tym do UC)

post-159887-0-13290900-1470940530_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tubusa logo evo, tam wystarczy odsunąć go o jakiś centymetr od ramy, żeby nie kolidował z hamulcem. W przypadku adapterów na oś bagażnik jest niżej i od razu odsunięty. Jeśli nie boisz się adapterów - można wybrać tańszą opcję. Moja pani strasznie narzekała w momencie kiedy w drodze do pracy załapała kapcia i później nie mogła założyć na powrót koła, dlatego przynajmniej w jej przypadku, lepszym rozwiązaniem jest to dedykowane :)

W BB5 wkurzała mnie regulacja i to, że w przypadku mojej ramy i adapterów avida nie się tego ustawić tak, żeby klocki zużywały się chociaż do okolic 50%. Obecnie używam BB7 i BR416, oba uważam za lepsze od BB5; chciałem kupić TRP Spyke, ale nie mogę tego nigdzie dostać, a jak już niby jest, to się trzeba wozić ze sklepem, że przez dwa miesiące nie potrafi wysłać (więc podejrzewam, że jednak nie ma).

Znam sporo ludzi, którzy jeżdżą na wyprawy rowerami mtb, często o typowo sportowej geometrii i sobie to chwalą ;)

 

P.S. Po nawierceniu dodatkowych otworów w dolnej blaszce bagaznika crosso można używać adapterów i Sport Arsenal (IMO gorsze, ale sporo tańsze - wymagają ciut dłużej osi - na zmówienie do zrobienia) i adapterów tubusa.

Edytowane przez wojtasin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


1. Accent peak 29 - nie ma wkrętów do montażu bagażnika <zakup adapterów>- Czy ktoś już to robił?

Jeśli jeszcze nie zakupiłeś tej ramy, to może pomyśl nad czymś co posiada otwory montażowe pod bagażnik?

UNIBIKE Fusion, Evo

KROSS Level


2. Czy taka geometria się nada do jazdy <dniowo 100-180 km > ?

Jeśli na wyjazd zmienisz nieco ustawienia mostka (lub sam mostek) i siodełka, to tak - będzie można dość wygodnie przejechać 100-180km dziennie. Z konfiguracją pod MTB/XC wygodnie raczej nie będzie, bo z powodu pochylonej pozycji będą Ci się bardziej męczyły ręce i kark.


3. Co sądzicie o takim ułożeniu,jestem w stanie kupić inną ramę<proszę o propozycje do ~700 zł>

Tak jak pisali poprzednicy, może lepiej pomyśleć o typowym rowerze wyprawowym, ewentualnie crossowym (np. Kross Evado), którym też spokojnie będziesz mógł pojechać do lasu?


4. Wybrać się z tym wszystkim do bikefitera ? jak tak to jakiego polecacie <u kogo byliście> 

Tutaj niestety nie pomogę, bo nie znam żadnego godnego polecenia.

 

Edytowane przez BezSpiny.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Peak i jechało się bardzo wygodnie  

Czyli jakbym użył mocowania do ośki koła od tubusa  i chciał zamocować bagażnik crosso, to to wypali ? : ) Jak sądzisz ? , bo jak rozumiem,przejściówka jest po to żeby ominąć hamulec + mieć to mocowanie na bagażnik,którego brakuje. 

 

Ile Km zrobiłeś ? jakieś bóle pleców / kolan ? : ) 

Możesz mi jeszcze powiedzieć ile mm ma twoja korba? 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc : )!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...