Skocz do zawartości

[ROWER] za około 3000zł wersja na rok 2016


theMar3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Jako że podpięty temat w którym autor prosił o pomoc z wyborem roweru za ok 3000zł jest z roku 2011, chciałem stworzyć nowy temat który dokładniej opisał by czego oczekuje.

 

Do roku 2014 aktywnie jeździłem rowerem Magnum Energy, który aktualnie ma ok 10 lat, lecz w roku 2014 miałem dość poważny wypadek przez który nie mogłem dalej jeździć rowerem, aktualnie sprawność ruchowa mojego stawu skokowego jak i kolana jest bardzo ograniczona, a jazda obecnym rowerem sprawia mi dość duży ból, głównie przy podjazdach pod strome zbocza.

 

Dlatego poszukuję czegoś lżejszego najlepiej z kołami 29'' z ramą MTB / MTB XC która odpowiada mojemu wzrostowi (185cm), sam zby nie znam się na rowerach a do tej pory wystarczył mi stary Magnum na którym przez ostatnie 2,5 mies zrobiłem ok 800km. Dodam również że teren po którym jeżdżę to głównie lasy / szutrowe lub polne ścieżki. Bardzo rzadko drogi asfaltowe.

 

Oto rowery który wstępnie rozważam:

 

http://www.unibike.pl/evo29.html

http://www.kross.pl/pl/2016/mtb-xc-29/level-b4

 

Sam budżet 3000zł jest dość elastyczny, jeśli pojawi się propozycja godna uwagi za na przykład 3200zł jestem skłonny wydać więcej.

 

Każda propozycja zostanie rozważona, i nie będę się kłócić lub wymądrzać.

Edytowane przez theMar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile masz wzrostu, a to całkiem ważna informacja. Powiem Ci co ja bym zrobił, chociaż wielu może się ze mną nie zgodzić, to radzę Ci całą swoją wiedzą i sercem, olej 29". Teraz porzucono już 26", ale nikt nigdy nie powiedział, że to gorszy rozmiar koła, po prostu inny. Tutaj masz fajny sprzęt: http://allegro.pl/kross-level-a8-l-sram-x9-2x10-rock-shox-recon-i6379637537.html  Ma dobry amortyzator ( w przeciwieństwie do tych z Twoich linków) i znacznie lepszy osprzęt. Może nie będziesz z nim tak modny, ale za to gwarantuję, że da Ci więcej radości. Oczywiście nie jestem sprzedawcą na allegro, ani nigdzie indziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor96

O modę mi nie chodzi, kolor i wygląd są dla mnie nieistotne. Mój wzrost to 185 cm waga 76kg. Sam używam kół 26'' i przez te wszystkie lata nie sprawiały mi one problemu, po prostu w sklepie Decathlon powiedziano mi że koła 27,5 - 29'' są o wiele lepsze,  i jeździ się na nich szybciej / wygodniej niż na kołach 26'' więc jeśli nie pojawią się inne propozycje jestem jak najbardziej skłonny do zakupu tego roweru.

Edytowane przez theMar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego, że są lepsze absolutnie nie słuchaj. To jest marketingowy bełkot często powtarzany przez ludzi którzy, znają się raczej słabo(niestety zdarzają się tacy w Decathlonie). Jeszcze jakiś czas temu toczyły się burzliwe dyskusje jaki rozmiar wybrać, tyle że zawodowcy zaczęli jeździć na dużym kole, przestano produkować 26" i o nim zapomniano. Trzeba wspomnieć, że 29"  np. lepiej podjeżdża i utrzymuje prędkość, dzięki czemu na konkretnych trasach jest szybsze, ale należy powiedzieć też, że jest mniej zwrotne, cięższe i trudniej je rozpędzić, przez co przegrywa na innych. Jeżeli się nie ścigasz, a chcesz czerpać przyjemność z jazdy, to rozmiarem koła moim zdaniem tak bardzo nie ma się co przejmować. Lepiej skupić się na takich rzeczach jak amortyzator (powietrzny rs vs kowadło suntoura, lepsze komponenty, koła i większa ilość przełożeń). Zwróć uwagę na to, że Kross praktycznie nie zmienił specyfikacji i polecana przeze mnie a8, to niemal dokładnie to samo, co tegoroczna b8 za 4500, tyle że z innym rozmiarem koła. Do Twojego w zrostu powinna pasować L, ale jeszcze warto to dokładnie sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor96

 Dziękuje za odpowiedz. Rower zapisałem sobie w zakładkach  :icon_cool:.

 

A co do ramy, nie lepszy był by rozmiar XL, sam posiadam ramę 20,5'' i wydaje się ona nieco krótka. Jeśli jednak taka powinna być to nie będę się sprzeczał.

Edytowane przez theMar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie sprawność ruchowa mojego stawu skokowego jak i kolana jest bardzo ograniczona, a jazda obecnym rowerem sprawia mi dość duży ból, głównie przy podjazdach pod strome zbocza.  

 

 

Ale jak nowy rower miał by zlikwidować ten ból ?

 

P.S 26 cali (nie dotyczy kolarstwa grawitacyjnego) to przeszłość. Nie oceniam czy to dobrze czy zle. Stwierdzam fakt.

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar ramy mtb To długość rury podsiodłowej, natomiast długość rury górnej to kwestia zamysłu producenta. Tutaj masz dokładny rozmiar ramy: http://www.kross.pl/pl/2014/mtb-xc-26quot/level-a8 , a tutaj świetny kalkulator: http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#type Najlepiej zmierz się dokładnie, uzyskasz pożądaną długość każdej rury w ramie i po porównaniu z danymi z pierwszego linku, będziesz wiedział, czy to sprzęt dla Ciebie.


 

 

26 cali (nie dotyczy kolarstwa grawitacyjnego) to przeszłość. Nie oceniam czy to dobrze czy zle. Stwierdzam fakt.
 To prawda, ale przeszłość w salonach, dzięki temu można kupić takie "brzydkie kaczątka" i korzystać ze sprzętu, który normalnie nie jest osiągalny. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nowy rower miał by zlikwidować ten ból ?

 

P.S 26 cali (nie dotyczy kolarstwa grawitacyjnego) to przeszłość. Nie oceniam czy to dobrze czy zle. Stwierdzam fakt.

 

Jeśli rower nie waży ok 20 kg wymaga mniej siły aby nim jechać, to mogło by troszeczkę odciążyć kolano. Szczególnie przy podjazdach.

 

Jeśli 26'' to przeszłość możesz zaproponować coś innego, jestem otwarty na wszystkie propozycje, szczególnie że do końca oferty podanej przez alagor96 pozostały jeszcze 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunkowo lekkie są szosy. Pytanie tylko co na to Twój ortopeda.

MTB lekkie w tym budżecie nie będzie. Trochę dziwne że chcesz kupić ciężki 14 kg rower. Nawet jeśli twój obecny waży 20 (ważyłeś ?) to wątpię że przyniesie Ci to ulgę. Rowery mają zazwyczaj wystarczająca ilość przełożeń żeby dobrać "lekke" nawet jak rower cięższy. Oczywiście na podjazdach "depnąć" trzeba, ale można je omijać jak boli. Ja bym skonsultował z lekarzem jaka ewentualnie pozycja na rowerze jest wskazana dla ciebie. I czy wogóle powinienieś jeździć 

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michalj2

 

Podczas mojej wizyty w decathlonie bardzo podobał mi się ten rower odrzuciłem go jednak ze względu na koła 27,5''. Teraz wiem ze nie ma to zbyt wielkiego znaczenia.

 

Cały czas siedzie i oglądam recenzję na YT i czytam różne fora, na jednym z nich natrafiłem na ten oto rower: http://skiteam.pl/rowery/6927-rowcube-703001-attention.html?search_query=Attention&results=7#/kolor-white_black/rozmiar-21_cal

 

Co prawda amortyzator nie jest powietrzny a cena przewyższa 3000zł, ale sam rower wydaje się być solidny i warty swojej ceny. A mi chodzi właśnie o zakup na lata.

 

Moje poszukiwania spowodowały że aktualnie mam mętlik w głowie, a rower które znajduję są już po 5000zł  :bye2:

Edytowane przez theMar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za ok 3200 kupisz unibike flite z 2015 lub za ok 3500 z 2016 a przewaga tych rowerów jest taka, że praktycznie cały osprzęt wraz z hamulcami jest klasy deore (tylna przerzutka jest slx) z tego co pamiętam to chyba expertbike ma jeszcze zeszłoroczne modele

 

a i zapomniałem dodać: amortyzator ma powietrzny jeden i drugi

Edytowane przez grande1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To jest marketingowy bełkot często powtarzany przez ludzi którzy, znają się raczej słabo.(...) Lepiej skupić się na takich rzeczach jak amortyzator (powietrzny rs vs kowadło suntoura, lepsze komponenty, koła i większa ilość przełożeń)

To nie jest bełkot..

 

Ja jestem kompletnie niedzielnym rowerzystą,

z nikim się nie ścigam, jeżdżę wyłącznie rekreacyjnie,

mam w domu 26" na troszkę lepszym osprzęcie i 29" na gorszym.

 

Jadąc do lasu "na pagórki" zdecydowanie wolę 29",

mimo gorszego osprzętu, łatwiej się jeździ po wertepach, po nierównym,

problem gorszej zwrotności to był problem pierwszego dnia,

na drugi dzień się przyzwyczaiłem, teraz już o tym nie pamiętam nawet..

 

A osprzęt? Cóż... po pewnym czasie się i tak wymienia..

 

Wcześniej wspomniany Unibike Flite jest fajną propozycją.

Edytowane przez Gehemones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

też jestem na etapie wybierania roweru do 3000 PLN. Szukam rozsądnego osprzętu na odpowiedniej ramie dla moich wymiarów (wzrost 193cm, waga 98kg, przekrok 95cm).

@theMar3k może coś z tych Ci się spodoba:

 

Moją pierwszą opcją był Giant Talon 29er LTD, cena jaką udało mi się dogadać w salonie 2800.

https://www.giant-bicycles.com/pl/talon-29er-ltd-2016#specifications

 

Dziś znalazłem niezły rower polskiego producenta Northec, Cayon DR za 2999. Cały na deore.

http://nrowery.pl/2016/mtb-29/cayon-dr

 

Dorzucam jeszcze jedna marke, o ktorej nigdy nie slyszałem, Univega - model Summit 6.0. Ma amor powietrzny, deore/slx, hamulce Tektro, cena 2849.

http://allegro.pl/rower-mtb-29-univega-summit-6-slx-hollowtech-air-i6027978667.html

 

Co sądzicie o powyższych?

 

Co do Unibike Flite 2015 - jest naprawdę godny, przewyższa wyżej wymienione, znalazłem go za 3014 PLN. Amor powietrzny, deore/slx, no i hamulce też deore (M-615).

https://www.expertbike.pl/unibike-flite-29-2015-p-471.html

A jaka rama na mój wzrost? 21" czy 23"? przekrok 95cm - długa noga, krótki tułów. Czytałem że Unibike ma długą górną rurę, a nie chciałbym za mocno leżeć.

 

Dzięki!

 

 

Edytowane przez Matyas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba się do roweru przymierzyć, spróbuj poszukać te rowery w sklepach obok siebie i je dosiąść, czy jest wygodnie.

Ja jak stałem przed zakupem, też szukałem w sieci, ale trochę się obawiałem, więc w lokalnym sklepie wybrałem Treka.

Później miałem okazję przymierzyć się do Krossa, którego planowałem kupić i to nie było to, czego szukałem, więc cieszę się, że nie zdecydowałem się na zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matyas

 

Z tego co wyczytałem w internetach amor użyty w Unibike Flite 29 (2015 - 2016) jest bardziej podatny na uszkodzenia niż model użyty w Rockrider 580.

 

Sam Giant Talon do którego link wstawiłeś ma amor typu Coil (Nie jest on amortyzatorem powietrznym ?), to samo tyczy się Northtec-a.

 

Muszę też dodać że wszystkie te rowery sam brałem pod uwagę, szczególnie Northtec-a i  Unibike Flite 29 z 2016 roku ale chyba zdecyduję się Rockridera 580.

 

Ale tak jak wcześniej zaznaczyłem ja nie znam się na rowerach w takim stopniu który pozwalałby mi na udzielanie jakichkolwiek podpowiedzi, no i w wielu kwiestiach mogę się mylić.

 

@twentynine

 

Rowery mam oczywiście zamiar przetestować (Jeśli znajdę je w sklepach) w najbliższych dniach

Edytowane przez theMar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rocznik 2014. Kupiłem taki sam, w rozmiarze M, dokładnie rok temu za 2900,-, więc cena 3100 to żadna okazja.

Na rowerze zrobiłem ok. 3500 km. Nic nie pękło, a rower w TPK dostaje po dupie.

Do wymiany są beznadziejne hamulce Avida. Brakuje też sztywnych osi. Reszta daje radę i nadal uważam, że w tym budżecie to dobra opcja.

Wideł to nie Recon Silver, tylko 30 Gold.

Edytowane przez Werur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Gehemones, Jak na niedzielnego rowerzystę wiele wiesz, potrafisz rozwiązać zagadki, którym nie podołali najbardziej doświadczeni. Łykajcie dalej teksty w stylu, że coś jest "lepsze", zaraz znajdzzie się ktoś kto jeszcze powie, że napęd 1x jest "lepszy", bezwzględnie, zawsze, bo czemu nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alagor96,

strasznie dużo filozofujesz.. dorabiasz teorie do jakiejś swojej ideologii, może niepotrzebnie?

 

Napisałem, że na kołach 29" jeździ mi się o wiele lepiej po nierównym terenie, niż na 26"

tylko tyle.. Może komuś jeździ się gorzej, a ktoś inny nie widzi różnicy,

nie wiem, nie prowadzę statystyk - wyraziłem swoją opinię,

nie interesuje mnie rozwiązywanie zagadek, ani kto to są ci "najbardziej doświadczeni".

 

Mnie jeździ się lepiej, różnice odczuwam zwłaszcza jak wsiadam z powrotem na 26" i to jest coś czego jestem pewien..

Teksty o łykaniu marketingowego bełkotu może lepiej zostawić na rodzinne spotkanie przy grilu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na 26" przez ponad 10 lat i nigdy do 26" bym nie wrócił. 29" to nie tylko koła ale zupełnie inna geometria. Poza tym nowoczesne 29ery mają tak krótkie tylne widły, że o zwrotność bym się nie martwił. W HT dla mnie i 95% społeczności startującej w ambitniejszych przedsięwzięciach era 26" skończyła się kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@theMar3k

 

byłem dziś przymierzyć się do Unibike Flite 29 rozmiar 21", przyznaje że to naprawdę duży i wygodny rower (choć to nie trudne w porównaniu z moim starym Garym 26"). Dopasowałem wysokość sztycy, pojeździłem trochę - amor chodzi płynnie, blokada wskakuje lekko, przerzutki skaczą precyzyjnie. Mam tylko zastrzeżenia do kierownicy (ma jakiś dziwny kształt, ale może to kwestia przyzwyczajenia) i hamulców - te nie są tak mocne jak się spodziewałem, powiedziałbym że hamują gorzej niż moje vBrake Deore, czy to normalne? muszą się dotrzeć? może trzeba odpowietrzyć i poprawić ustawienie klocków? Zaczynam przygodę z "nowymi" technologiami, wiec jeszcze dużo muszę się dowiedzieć. Waham się tylko co do rozmiaru, bo to dla mnie najważniejsze, by rama była odpowiednia, ale 23" byłby dłuższy co spowodowałoby mocniejsze położenie się.

Jutro jadę jeszcze przymierzyć Northteca, ale raczej Flite wjedzie.

 

Jeśli coś jutro kupię to w czwartek na 50km testu:) po tym zdam relację.

 

 

 

 

post-199585-0-03610800-1470774937_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...