Skocz do zawartości

[2500 zł] Porównanie crossów - Romet Orkan 5.0 vs Focus Crater Lake Lite vs ?


Bedo

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie serdecznie witam wszystkich!

 

Zapoznałem się prawie ze wszystkimi tematami dot. zakupu crossa, również w podobnym przedziale cenowym. Mam już raczej sprecyzowane oczekiwania i swój wybór zawęziłem do dwóch modeli (choć jakaś alternatywa zawsze będzie mile widziana), nie widziałem porównania, testów i zapytań niżej opisanych bike'ów.

 

Rower ma być służyć do codziennych dojazdów do pracy (samochód wyhodował mi jednak trochę za duży brzuch :)), weekendowe przejażdżki rodzinne z zamontowanym fotelikiem dla bobasa, być może nawet zaliczkę (zupełnie amatorsko) triathlon. W triathlonie widziałem już zawodników na MTB, więc spoko :).

 

Mój wzrost to 187cm, waga 93kg.

 

Rozważam 2 modele:

- Romet Orkan 5.0 (2016) http://www.romet.pl/Rower,ORKAN_5_M,10,698,699,14455,2016.html

- Focus Crater Lake Lite (2016) http://fogtbikes.istore.pl/pl/p/Focus-Crater-Lake-Lite-2016/22979343

 

Obydwa mają swoje plusy i minusy.

Romet:

+ w miarę równy osprzęt wyższej klasy niż w Focusie

+ stosunkowo niska masa własna (niższa od Focusa o jakieś 0,6kg)

+ normalna cena to 3.300,-, mogę kupić go ok. 2.500

+ 10 przełożeń z tyłu (choć czy tak naprawdę jest to aż tak niezbędne?)

- wygląd może nie jest tragiczny, ale zdecydowanie przegrywa Focusem

- bariera psychologiczna przed zakupem ramy produkowanej w Chinach

 

Focus:

+ jak dla mnie świetne malowanie, wygląd nieziemski

+ komponenty Concepta - mają niezłe opinie

+ Osprzęt ciut gorszy niż w Romecie, ale w tej cenie i tak daje radę

- wyjdzie 'parę złotych' drożej od Rometa

- o hamulcach Tektro nie słyszałem/czytałem zbyt wiele pochlebnych opinii

- szersza guma (ok. opony można zmienić, ale na dzień dobry muszę jeszcze wyłożyć parę złotych na inne akcesoria)

 

Jestem zdania, że poza osprzętem i technologią, rower musi wyglądać. Zdecydowanie bardziej motywuje mnie wygląd, który sam zachęca kolarza do wyprowadzenia bike'a na spacer :).

Chciałbym poznać Waszą opinię, nie kierując się jednak emocjami, a wyłącznie zdrowym rozsądkiem (gdybym kierował się wyłącznie emocjami, w domu na pewno stałby już Focus :)).

 

Być może znajdziecie jakąś alternatywę w podobnym budżecie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przejrzałeś ostanie tematy o crossach to już chyba zdążyłeś zauważyć , że dla Orcana 5.0 w tym przedziale cenowym raczej nie ma konkurencji. Osprzęt Focusa nie jest "ciut" , ale znacznie gorszy ( to są 2 grupy niżej ) , amor do też najniższa półka , tak więc osprzętowo niema nawet co porównywać tych dwóch modeli.

Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie : Wygląd czy Sprzęt ?

 

A co do "chińskich ram" - w tej półce cenowej i nawet wyższej  praktycznie wszyscy producenci zlecają produkcję swoich ram w chinach lub tajwanie - łącznie z  Focusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bedo napisałeś '' bariera psychologiczna przed zakupem ramy produkowanej w Chinach '' no to masz problem bo rama tego Fokusa pochodzi z Chin jak większość ram w tej klasie , ponadto wszystkie komponenty Focusa są gorsze niż w Romecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

dziękuję za bardzo rzeczowe wypowiedzi. Rometa na żywo zobaczę w tym tygodniu, w sumie na zdjęciach nie wygląda tak źle :).

 

@KrissDeValnor

Choćby dlatego, że dokładając niecałe 100zł będę miał nowy model. Z tego co widzę różnią się detalami: inny model przerzutki z tyłu (tak naprawdę nie wiem jaka jest różnica), hamulce Promax DSK-913 (z opinii na forum widzę, że to trochę niższa półka niż w modelu 2016) i najważniejsze dla mnie - nie bawię się w wysyłkę i ewentualne składanie roweru, mogę się do niego przymierzyć, najpierw pomacać itd., kolega prowadzi salon Rometa.

 

@gtb

Rzeczywiście, padłem ofiarą magii 'tylnej przerzutki' :). A tak dla laika, czym w rzeczywistości różnią się te amory? Jaką tak naprawdę odczuję różnicę?

 

@fotofx

Nie wiedziałem, myślałem, że dotyczy to marek 'mniej premium', dzięki za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, padłem ofiarą magii 'tylnej przerzutki' :). A tak dla laika, czym w rzeczywistości różnią się te amory? Jaką tak naprawdę odczuję różnicę?

 

W Orkanie i tak masz przerzutkę 2 grupy wyżej - Deore XT .

Amortyzator w Focusie (NEX) to podstawowy uginacz bez jakichkolwiek regulacji ( poza naprężeniem wstępnym ) , w Romecie (NRX) ma hydrauliczną blokadę skoku , regulację tłumienia i golenie górne średnicy 30mm co znacząco wpływa na sztywność widelca  ( NEX ma 28mm ) . NRX z racji 2 krotnie wyższej ceny ma też lepsze tuleje ślizgowe ( najprawdopodobniej teflonowe ) co sprawia że nie łapie luzu tak ja kto ma miejsce w najtańszych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hamulce Promax DSK-913 (z opinii na forum widzę, że to trochę niższa półka niż w modelu 2016)

 

Mogę się wypowiedzieć, bo akurat mam teraz rower z Promaxami... Wcześniej miałem tylko na przodzie hamulec taki jak w 2016 - Shimano m445. Nie miałem z nim przez 2 lata jazdy żadnego problemu, bezobsługowy w 100%. Teraz mam Promaxy i jestem zadowolony, jeździłem już kilka razy w temperaturze do -10 stopni celsjusza i hamulec radzi sobie tak samo dobrze jak przy +10... Klamka nie twardnieje, na moc nie narzekam, ważę 70 kg i jedynie z przodu bym wymienił tarczę na 180 mm (koła 29"), bo czasem na zjeździe przydałoby się więcej. Także imho nie warto dopłacać do 2016 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry, witam wszystkich na forum oraz prosze o pomoc w wyborze roweru zastanawiam sie jaki rower wybrac z pośród poniższych :


Romet Orkan 5.0


Merida Crossway 500 2015


czy Kross Evado 5.0 M Czarny 2015


bede bardzo wdzieczny za wszelko pomoc:) 

 

Wg mnie Romet Orcan 5.0 stosunek jakość/cena wygrywa . ale prosze o opinie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orkan 5.0 z 2015 roku za 2300 zł ma najlepszy  amortyzator powietrzny w swojej klasie precyzja jego działania jest fantastyczna , Romet Orkan 5.0 jako cena-jakość stanowi wyjątek  , amortyzowane crossy nawet najbardziej szanowanych marek np. Specialized często nie mają tak dobrego amortyzatora pomimo ceny roweru 5000-7000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2300 zł jak na cross-a z taką specyfikacją to prawdziwa okazja napęd Deore i Xt , dobra waga trolle piszą że ma słabe hamulce pytałem się dwóch znajomych osób , którzy niedawno za moją namową kupili Orkany 5.0 i nie mają żadnych problemów z hamowaniem całość jest przyzwoita ja mam Orkany 6.0 i jestem nimi zachwycony

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpl1/t31.0-8/12362745_410221419161939_6953040080543400181_o.jpg

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/t31.0-8/12109958_399159290268152_2471903460474950159_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii cena/osprzęt Romet nie ma żadnej konkurencji. Co do hamulców, to ja po kupnie wymieniłem po prostu klocki na półmetaliki Jagwire i różnica jest spora. Bazowo rower hamuje akceptowalnie, ale przy moich 90 kg trochę siła pozostawiała do życzenia. Po zmianie klocków jest już git, wiadomo że do crossa nie potrzeba jakiś super hamulców, ale jak się kupuje nowy rower, to fajnie żeby czuć było ostry hamulec.

Ale ogólnie wydaję mi się że dla większości osób lżejszych, bądź też nawet w mojej wadze, hamulce te mogą być wystarczające. Każdy ma jednak inne wymagania, ale nawet jeśli heble byłyby za słabe, to wydatek rzędu 70 złotych na klocki nie jest majątkiem, i można sobie kiedyś zawsze wymienić.

Grunt żeby nie były usterkowe, opinii o Promaxach co prawda nie jest za wiele, ale raczej nie słychać żeby coś się z nimi działo. Te hamulce to był właśnie jedyny element który mnie powstrzymywał przed zakupem, ale stwierdziłem że cena roweru jest tak niska jak na to co oferuje, że nawet ewentualna wymiana hebli się opłaci. Póki co stwierdzam że te hamulce są spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się wreszcie skończyły za 2300 zł ale do 3000 zł to i tak najlepsza propozycja
jak dobrze poszukać to jeszcze jest 21'' ale tylko 78 sztuk  może wystarczy  na polecanie ich przez jeszcze kilka tygodni :(
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6034616213&reco_id=dfb6b83d-e3ce-11e5-8360-fa163e1b0a15&ars_rule_id=201

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale pierwszy raz zapytałeś się o rowerki 28 luty 2016 - 16:23 wtedy było ich od wyboru do koloru za 2300 zł teraz 21'' czarny to już 350 zł więcej  http://allegro.pl/rower-romet-orkan-5-0-cross-crossowy-r19-r21-2kol-i6023034741.html  za kilka tygodni śladu po nich nie będzie to są wyprzedaże starego rocznika widziałem szarego Orkana 5.0 w sklepie szary jak szary walory użytkowe pozostają te same pomyśl , że w maju ludzie będą płacić za Romet-a Orkan 5.0 z 2016 roku 3500 zł i sprzeda się ich kilka tysięcy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Coś ze swojego doświadczenia.

Kolega ma Krossa Evado jakiś tam i bardzo mi go polecał - tutaj na tym forum jakiś czas temu też się pytałem o rowerek i w końcu sam sobie wybrałem całkiem inny niż proponowane - kupiłem mianowicie Orkana 5.0 w październiku z rocznika poprzedniego jeszcze udało mi się kupić - minus dosyć taki byle jaki kolor - oczywiście mogłem kupić z bieżącego roku kolor ale 400 stówki za kolor dać to przesada.

Kolega który ma Krossa Evado stwierdził że mam lepszy osprzęt a nawet troszkę się zna na tych wszystkich osprzętach.

Dzieciom teraz wymieniam rowerki - córa jedna wyrosła z Krossa - teraz oczywiście kupuję jej Rometa Jolene 26 - i drugie córce też Rometa - sprzęt bardzo dobry.

 

ale i tak najlepiej iść do sklepu i sobie pojeździć - ja tak zrobiłem - jeździłem pół dnia na różnych modelach i wybrałem Rometa - oczywiście kupiłem przez internet tam gdzie taniej bo w sklepie kilka stówek więcej. Trochę sprzedawca się wkurzył.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku coś Ci kolega naściemniał z tym lepszym osprzętem Krossa Evado cośtam nawet ich najwyższy model Evado 7.0 za 4300 zł ma amortyzator SR Sunotur NCX-E RL Air czyli słabszy model niż w Twoim Orkanie 5.0 ale nie udowadniaj mu niech się cieszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poratujcie fachową opinią. Czy są jakieś przeciwwskazania aby tego Rometa Orkan 5.0 w wersji męskiej kupiła sobie kobieta? Wersje damskie strasznie mi się nie podobają :) Ogólnie męskie wersje dla kobiet będą stanowiły jakiś problem? Rozmiar ramy w takim wypadku należy dobierać tak samo, wzrost, dł. nogi? Szukam roweru dla dziewczyny i ten faktycznie za tą cenę byłby idealny ale tylko z męską ramą. Służył będzie głownie do jazdy po mieście i od czasu do czasu do krótszych lub dłuższych wycieczek z sakwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...