Skocz do zawartości

[Korby]Kwadrat vs HLII


niedzwiedzXX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do składania budżetowego roweru szosowego i mam zagwozdkę czy zostać przy starym kwadracie.. na który założyłbym korbę Force czy przejść jednak na HollowtechII i korbę Sory

Powie mi ktoś czy będzie duża różnica? Sądzę jedynie, że przy użyciu kwadratu nie będę musiał tam zaglądać za często, nie to, że nie lubię grzebać przy rowerze ale jednak suport wolę zostawić w spokoju.. Wyjaśni ktoś różnicę? I powie, czy przedstawione przeze mnie korby będą się bardzo różnić? Nie chodzi już o wagę :)

Nigdzie nie mogę znaleźć opinii o korbie Force'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

większej średnicy wiec powinny dłużej pożyć jak te w kwadracie.

 

Niestety to nijak ma się do rzeczywistości. Większa średnica łożyska, ale mniejsze kulki ( lub wałeczki), a do tego wrażliwość na dokładność montażu i mamy wiele przykładów na brak żywotności takich łożysk w stosunku do kwadratu, czy nawet octalinka. Na tej samej zasadzie łożyska sterów, które mają dużą średnice, w kole lub suporcie zamordowałbyś podczas jednej jazdy :yucky:

Oczywiście jak splanujesz mufę i wszystko poprawnie złożysz to pojeździ nie krótko, a różnica w sztywności kolosalna - tym bardziej odczuwalna im bardziej siłowo jeździsz. Do tego dochodzi możliwość montażu suportów Accenta, które mają standardowe łożyska, więc ich podmiana to bułka z masłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Sądzę jedynie, że przy użyciu kwadratu nie będę musiał tam zaglądać za często

Ale będziesz musiał pilnować dokręcenia ramion korby, jazda na poluzowanych kończy się szybką wymianą korby z wybitymi gniazdami. Luzowanie się ramion nie jest wcale rzadkim przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem z kwadratu na HT2 i bardzo sobie tę zmianę chwalę.

Pomijając już różnice w sztywności to z HT2  mam dużo mniej problemów typu dziwne stuki zgrzyty itp. co było nagminne przy kwadracie. Nawet jak coś się dzieje to rozmontowanie, przeczyszczenie i przesmarowanie korby na HT2 jest banalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, banalność banalnością. Nie wiem jak to wyjdzie na papierze w kosztorysie. Oczywiście chciałbym się przerzucić na nowy system, przekonuje mnie ta sztywność + lepszy wygląd tylko zastanawia mnie trwałość łożysk ale podobno są to błędy ludzi którzy źle montowali korby, dokręcając te śrubkę do kasowania luzów na max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest banalnie, ale niby zaleca się każdorazowo robienie planowania mufu. 

Mufę te się przeplanowuje jak jest krzywo nagwintowana albo ma zerwany gwint (rzadko pomaga ale w niektórych przypadkach jednak pomaga) a nie jak się wkład wymienia wkład suportu tudzież nakłada smar na gwint.

IMHO jedynymi plusami HT2 jest ogromna sztywność i prostota konstrukcji. Trwałość kiepska. Na szosie może trochę posłuży ale u siebie w dwuletnim MTB łożyska wymieniałem już 2x. Przy drugiej wymianie poszedłem po rozum do głowy i zakupiłem wkład z Accenta z wymiennymi łożyskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octalink odpada, przymierzam się do Sory a Claris mnie nie interesuje.

 

Mufę te się przeplanowuje jak jest krzywo nagwintowana albo ma zerwany gwint (rzadko pomaga ale w niektórych przypadkach jednak pomaga) a nie jak się wkład wymienia wkład suportu tudzież nakłada smar na gwint.

IMHO jedynymi plusami HT2 jest ogromna sztywność i prostota konstrukcji. Trwałość kiepska. Na szosie może trochę posłuży ale u siebie w dwuletnim MTB łożyska wymieniałem już 2x. Przy drugiej wymianie poszedłem po rozum do głowy i zakupiłem wkład z Accenta z wymiennymi łożyskami.

Ile taki wkładzik z wymiennymi łożyskami kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywność, rozbieralność do czyszczenia itd też dużo lepsza. Trzeba uważać żeby wszystko dobrze złożyć bo inaczej są problemy ( nie wiem jak w Shimano, ale w korbie DURO DJ-D dobre skontrowanie itd to czarna magia, metoda prób i błędów)

 

Ogólnie bierz łożyska zewnętrzne, kwadrat to archaiczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile taki wkładzik z wymiennymi łożyskami kosztuje?

Za Accent  BB-EX1/BB-2 (różnią się się praktycznie aluminiową tulejką redukującą na 24/22) to jakieś 98zł a EX PRO jest już trochę droższy, 119zł. Polecałbym poszukać po sklepach/serwisach może da się ustrzelić rabat (ja za EX2 zapłaciłem 85zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja porównam w można powiedzieć ekstremalnych warunkach codziennych. Pomieszkuję w bergen, gdzie pogoda zniszczy dosłownie wszystko, nie zależnie czy to stal alu czy węgiel ... dodatkowo ludzie nie dbają ni w ząb o to co mają.

 

Każdy rower, co trafia mi na serwis a ma HT2 w 80% łożyska do zmiany w stanie średnim lub agonalnym, suporty na kwadrat, które są zdechłe to 5 mooooże 10% tych które serwisuje a wbrew pozorom, jest ich tu sporo.

 

Pamiętam 2 może 3 rowery w których wymieniałem suport na kwadrat natomiast miski zewnętrzne, bb30 to porządek dzienny. Ostatnio w rowerze z lat 70 :D bo już nie działał za cicho :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...