Skocz do zawartości

[napęd] Budowa nowego napędu w rowerze - 1x7


tomada

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jeden ze swoich rowerów chcę odchudzić ale też odświeżyć napęd.

Napęd dotychczasowy był na kwadracie, osprzęt STX 3x7

 

Korba i większość nie nadaje się już do serwisowania i pewnie skończy się tym, że podczas ściągania korby, ulegnie ona całkowitemu zniszczeniu.

Przerzutka przód też już może iść w odstawkę.

 

Chciałbym wrzucić nową korbę i tylko jeden blat (tylko do jazdy po mieście) .

Pytanie jaka korba jaki blat i gdzie tego szukać ?

Trochę nie czuję tego, czy mam kupić nowy zestaw z zintegrowanym suportem i odkręcić niepotrzebne blaty?

 

Też nie chcę iść na łatwiznę i wrzucać rower do serwisu na zasadzie zróbcie.

 

Tył pewnie zostanie na STX albo odświeżę to i wrzucę jakiegoś Altusa (x7)

 

Zakładałem napęd 1x7 (48 x 12-28)

 

Pomysły sugestie jak podejść do tematu napędu 1x7 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiu pysiu  :)

korba po 20 latach jest już tak ukręcona że gwint to ona miała może z 5 lat temu więc ściągacz w ogóle nie łapie.

ze współczesnych przerzutek nie widzę nic co by obsługiwało kasetę x7

 

stx jest kilka klas wyżej niż Altus, ale też ma swoje lata i jest już mocno wyeksploatowana

 

tak też ściągnięcie korby bez jej uszkadzania nie jest obecnie możliwe, chyba, że by ją nagwintować od nowa, ale wtedy też gwint ściągacz by był wskazany inny 

 

i co w takim wypadku ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda przerzutka obsługująca 8, ba nawet i 9 rzędów obsłuży x7. Retro STX jest lepszy niż nowy Altus chyba, że jest w agonalnym stanie - lekkie luzy to nie jest taki stan.

Korba 48T na równiny to jest dość "morderczy" blat.

 

Korbę możesz spróbować ściągnąć małym ściągaczem do łożysk - takim trójramiennym lub pojeździć trochę na odkręconych śrubach i powinna się poluzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiu pysiu   :)

korba po 20 latach jest już tak ukręcona że gwint to ona miała może z 5 lat temu więc ściągacz w ogóle nie łapie.

ze współczesnych przerzutek nie widzę nic co by obsługiwało kasetę x7

 

stx jest kilka klas wyżej niż Altus, ale też ma swoje lata i jest już mocno wyeksploatowana

 

tak też ściągnięcie korby bez jej uszkadzania nie jest obecnie możliwe, chyba, że by ją nagwintować od nowa, ale wtedy też gwint ściągacz by był wskazany inny 

 

i co w takim wypadku ? 

 

mysiu , pysiu

1) korba bez gwintu - ściąga sie ją ściągaczem do łożysk, odpowiedniej wielkości za 20-30 zł w casto.

2) wszystkie przerzutki obsługują 7 biegów ( może być jakiś mały problemik z 10 rzędowymi ale raczej nie), przerzutka jak działa poprawnie to tylko wyczyściś i posmarować,  mam i 30 letnie przerzutki i działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 10 to bym uważał, Shimano ma dwa systemy które nie są kompatybilne.

 

Co do napędu, ja mam 1x8 i jestem zadowolony. Przód to korba DURO DJ-D z jednym blatem 32T ( trochę egzotyka ale teraz z Suportem itd można kupić za 140 zł), kaseta HG-53 11-28 i przerzutka Deore RD-M592 SGS

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skom25, dzięki za odp

jeździsz na 26" czy 29" przy takim osprzęcie ?

 

tył STX jeszcze może zostać, nie ma za dużo luzu ale klamko-manetka i tak jest do zmiany bo zapadka nie łapie przy wciąganiu na lżejszy bieg.

blat przód raczej bym mierzył bardziej w okolicach 40 zębów, bo koła są 28"x1,4 więc spokojnie da radę go szybko rozbujać nawet na 42 zębach 

 

to ma być rower miejski do dojazdów do pracy, dlatego też nie mam oporów, żeby go odchudzić

 

dovectra, dzięki za podpowiedź ze ściągaczem, wcześniej nie brałem tej opcji na poważnie ale trochę pogooglałem i opcja wygląda sensownie i nadal nie muszę odwiedzać serwisu ;)

 

kolejne słabe pytanie, ale czy korba dla singla z przodu musi być dedykowana pod takie rozwiązania ?

czy może korbę Deore m59x (z XC) jest możliwe i sensowne dostosować pod takie rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekos na pewno będzie spory i dużo nie poradzisz, taki urok skrajnego blatu. A może zostaw zębatkę 32 ( środkowa) i kup kasetę z dużym rozstrzałem koronek? U mnie na 32T działa cały zakres, chociaż czuć że na 1 i 2 jest już niepewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...