Skocz do zawartości

[Przepisy] Skręt w lewo ze skrzyżowania na DDR


SKlBA

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

 

Chciałbym prosić o wyjaśnienie dwóch przypadków, które spotykam na swojej codziennej drodze do pracy. 

 

1. Skrzyżowanie ulicy bez DDR z ulicą posiadającą DDR.

Czy wjeżdżając na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną mogę dokonać lewoskrętu z ulicy bez DDR bezpośrednio w DDR, która zlokalizowana jest za skrzyżowaniem, lecz przed pasami? 

 

 

2. Jeśli tak, to czy jeśli przed takim skrzyżowaniem znajduje się zakaz skrętu w lewo dotyczy on również wcześniej wspomnianej DDR? Pytanie moje dotyczy dokładnie tego czy DDR traktowana jest jako część spójna skrzyżowania dla samochodów czy jako kolejne skrzyżowanie, które wtedy teoretycznie znak zakazu nie powinien już obejmować?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta DDR jest częścią jezdni, czy chodnika? Bo ciężko to wywnioskować z opisu. Podajesz jakieś szczegóły, ale mało precyzyjne.

Jeżeli dobrze rozumiem, to masz skrzyżowanie z zakazem skrętu w lewo. Sytuacja jest prosta. Obowiązują cię ograniczenia na drodze, na której się znajdujesz. Jeżeli masz zakaz skrętu w lewo, to nie możesz skręcić w lewo, nawet jak masz DDR. Jak chcesz tam skręcić, to musisz zjechać w prawo i zrobić nawrotkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest podane. DDR jest za skrzyżowaniem, więc jest częścią chodnika, a znajduje się w odległości ok.10-15m od jezdni. 

Znak zakazu skrętu zgodnie z przepisami obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu, więc co z DDR, która jest w takiej odległości od jezdni? 

No i co z pierwszym przypadkiem, gdy takiego zakazu nie ma w ogóle? Pewnie to trywialne pytanie, ale wolałbym się upewnić.

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ścieżka rowerowa jest za skrzyżowaniem, to zgadza się, zakaz skrętu nie dotyczy. Jak rozumiem, jest to przejście dla pieszych ze ścieżką rowerową.

Szczerze mówiąc ciężko powiedzieć. Ogólnie nie wydaje mi się to do końca legalne, żeby z jezdni skręcać w lewo na ścieżkę rowerową. W końcu przed, za i bezpośrednio na przejściu dla pieszych/przejeździe dla rowerów jest podwójna ciągła, czyli bezwzględny zakaz przekraczania linii, a jadąc na wprost, jesteś uczestnikiem ruchu tej drogi, gdzie ten zakaz obowiązuje. Ja osobiście w takich przypadkach zjechałbym na prawo z jezdni i przejechał przejazd jako uczestnik ruchu DDR, chyba że droga jest pusta z przodu i z tyłu, to wtedy bym sobie tym głowy nie zawracał, ale w innym przypadku, to nie tyle co legalnie, ale i bezpieczniej będzie zjechać w prawo i zawrócić.

Tylko powtarzam, że czy tak to jest w świetle prawnym, to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat z podobnym pytaniem. Na skrzyżowaniu skręcam w lewo a za skrzyżowaniem, po prawej stronie, mam ścieżkę rowerową, zaczynającą się tuż za pasami. Wjazd na ścieżkę jest możliwy wprost z jezdni, chociaż nie było to zamierzone przez projektanta. Czy wolno mi na nią zjechać, czy taki manewr jest zgodny z przepisami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe dylematy wypływają z bardzo prostackiej organizacji ruchu gdyż zarządzający uważają, że z drogi rowerowej TYLKO można się się poruszać w kierunku drogi rowerowej a każdy inny kierunek jest błędny. Niestety albo trzeba usilnie domagać się zmiany organizacji ruchu tak aby rowerem można było skręcić w dowolny kierunku albo z premedytacją łamać PORD.

Ja osobiście wybrałem opcję drugą gdyż walczę z samochodową dominacja od ponad 15 lat i efektów nie widać. :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Przecięcie DDR czy to samodzielnego, czy to takiego, który jest elementem chodnika, z jezdnią nie jest skrzyżowaniem, więc nakazy jazdy czy zakazy jazdy go nie dotyczą.

2) Przecięcie jezdni jest skrzyżowaniem, więc jeżeli na jezdni występuje pas ruchu dla rowerów, to zakaz/nakaz go dotyczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mklos1 ten dylemat udało się rozwiązać.

Pytanie brzmi czy można skręcić w lewo z ulicy na przejście dla pieszych/przejazd dla rowerów niezależnie od skrzyżowań itp. (załóżmy, że droga jest prosta bez żadnych wynalazków i w pewnym miejscu przecina je przejście dla pieszych z drogą dla rowerów)

myśląc zdroworozsądkowo przejście dla pieszych/przejazd dla rowerów to miejsce, gdzie bezwzględnie nie możesz wtargnąć na pas z naprzeciwka, czyli należy zjechać na chodnik w prawo i przekroczyć ulicę jako członek ruchu na DDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się włączać czy to z prawa, czy to z lewa z zachowaniem przepisów dotyczących jazdy po przejściu dla pieszych oraz respektowaniu zakazu zatrzymywania się na przejściu dla pieszych, czyli:

1) Nie można pojechać przez przejście "na skos".

2) Nie można się zatrzymać na przejściu, by ustąpić miejsca innym pojazdom z przeciwka. Należy zatrzymać się przed przejściem dla pieszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie widzę przeszkód, poza małą gwiazdką, że nie można jeździć rowerem po przejściu dla pieszych - w sensie, że nie można się włączać do ruchu na DDR przez przejście dla pieszych.
 Gdzie tu jest mowa o przejeździe dla rowerów? Bo ja nic takiego nie widzę.

Potem Ty piszesz 

 

Można z zachowaniem ogólnych zasad pierwszeństwa.
A według mnie odnosi się do postu wyżej czyli o przejściu dla pieszych 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zaczął żyć trochę własnym życiem, dlatego spróbuję wyodrębnić swój wątek. :)

 

 

1) Przecięcie DDR czy to samodzielnego, czy to takiego, który jest elementem chodnika, z jezdnią nie jest skrzyżowaniem, więc nakazy jazdy czy zakazy jazdy go nie dotyczą.

2) Przecięcie jezdni jest skrzyżowaniem, więc jeżeli na jezdni występuje pas ruchu dla rowerów, to zakaz/nakaz go dotyczy.

 

 

Nie widzę przeszkód, poza małą gwiazdką, że nie można jeździć rowerem po przejściu dla pieszych - w sensie, że nie można się włączać do ruchu na DDR przez przejście dla pieszych.

 

 

Podsumowując,  w przypadku który przytoczyłem, tj. DDR nie jest częścią jezdni, lecz jest wydzielona w odległości 10m od jezdni i jadąc w jej kierunku mam ją za skrzyżowaniem, lecz przed przejściem dla pieszych (czyli go nie przecinam) mam możliwość skrętu bezpośrednio w DDR w lewo i w prawo, tak? Wspomniany zakaz natomiast w tym przypadku nie obowiązuje DDR.  Jeśli coś się nie zgadza proszę o poprawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest ten sam problem, niezależnie od znaku. Ten znak mówi, że na tym skrzyżowaniu masz skręcić w prawo. DDR nie jest skrzyżowaniem, więc znak nie dotyczy, ale pytanie, czy można legalnie przejechać przez pasy i skręcić w lewo na ścieżkę, czy trzeba w prawo i zawrócić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo teoretycznie nie wolno ci zmieniać pasa na przejściu dla pieszych. Zjeżdżając w prawo na chodnik wyłączasz się z ruchu, a w lewo w pierwszej kolejności łamiesz przepis. A jak coś z naprzeciwka jedzie, to musisz puścić to coś, w ten sposób blokując swój pas, a sam zatrzymujesz się na przejściu dla pieszych, co jest kolejną nielegalną sprawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...