Skocz do zawartości

[napój]woda z cukrem


Maki

Rekomendowane odpowiedzi

W długie trasy nie jeżdzę dlatego pijam wodę z cukrem bez żadnych innych dodatków izotonicznych, itp. Powiem więcej, zaskoczyło mnie, że spodobał mi się smak. Tylko jedno małe ale, cukier jaki używam to dekstroza. Kupiłem go do kreatyny, ale na razie jej nie biorę. Jest dosyć słodki, więc nie trzeba go dużo wsypywać. Na trochę starcza. Jedyna wada- droższy od zwykłęgo cukru (nie wiem jak w porównaniu z glukozą, gdyż nie znam jej ceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez glukoza to węglowodan :)

 

Oto czym jest glukoza (regułka encyklopedyczna):

Glukoza - naturalny węglowodan - aldoheksoza, o wzorze sumarycznym C6H12O6 i strukturalnym, należy do cukrów prostych.

Glukoza jest podstawowym związkiem energetycznym dla większości organizmów, jest metabolizowana w procesie glikolizy na kwas pirogronowy. Jest ona składowana w formie polimerów - skrobi i glikogenu. Jest ona również wykorzystywana jako substrat wielu procesów zachodzących w komórce - m.in. do produkcji celulozy.

 

 

 

Zresztą Kondzio dobrze mówi, gdyż przed treningiem dobrze naładować się węglowodanami (może być to co podał - ryż, makaron, ziemniaki). Fakt, że się długo wchłaniają jest dobry, gdyż glukoza będzie stopniowo uwalniana do krwi. Zjedzcie jednak minimum 1,5h przed jazdą, po co komu mdłości :P

Ok, ale to chyba lekkie zboczenie z tematu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wlasnie sie zaczolem troche interesowac tymi dodatkami do wody i potem tak:

 

sól - to chlorek sodu, uzupełnia braki sodu, którego tracimy najwięcej w pocie niż innych soli, ponadto dodany w odpowienich ilościach może nam stworzyć izotonik ale przy tym warto zerknąć na skład wody, na każdej butelce mineralki pisze ile zawiera mg soli na litr, niestety nie wiem jakie jest prawidłowe stężenie soli we krwi ale zasłyszałem ze cos koło 1000mg/l

 

sacharoza - cukier - oprócz tego że jest to weglowodan i przemieniony na glukoze dostarcza nam energii, to przyspiesza też 'przechodzenie' wody z żołądka do dalszych częsci układu pokarmowego gdzie sie wchłania w obieg, jednak nie uzywajcie tego jako ważnego źródła energii bo sacharoza w dużych ilościach jest szkodliwa

 

glukoza - podstawowe źródło energii, nie musi być przetwarzana w aby mozna z niej wycisnąc energie wiec najszybciej nam dostarcza energii. jednak ja także można przedawkowac, wtedy jelita chyba zaczynaja troche 'źle działać' skutkami tego są nudności a nawet wymioty, nie jestem pewnien ale u przeciętnego człowieka taki limit to okolo 60g czystej glukozy na godzine

 

fruktoza - nie dostarczy nam tak szybko energii jak glukoza, bo musi byc najpierw na nią przetworzona :P

 

wyżej mówiliście ze miód to fruktoza, a was zdziwie bo sie sklada i z glukozy i z fruktozy, wiec miod to calkiem przyjemne źródło energii, zwłaszcza w smaku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pojechałem sobie na rowerek przejechałem gdzieś na oko 30 km i zrobiłem sobie właśnie wode z cukrem i nie zabardzo mi to smakowało może przesadziłem z cukrem... raczej nie bo na 0,5 l wsypałęm 2 łyżeczki cukru. :( :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przed startem dobrze jest wciagnac chleb z miodem (bez masla) i banana :blush: Z tego co wiem banan tez zawiera cukry ktore sie dlugo wchlaniaja podobnie jak miod. Z tym ze miod zawiera tez szybko wchlaniajace sie co moze pomoc na starcie. Nie iwem jak z chlebem jest.

 

A w trakcie popijac woda z glukoza i odrobina soli zeby na bierzaco dostarczac organizmowi energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze troche ja to postrzegam troche w innym swietle bo jezdze dirt/street ale moje picie wody opiera sie na 1l wody +7-10 lyzek cukru. po godzinie jazdy jestem tak wycieczony ze nie mam sily zrobic bha zrobie lyczek takiej wody i odrazu lepiej :blush:. taka woda zawiera duzo weglowodanow, a jak wiadomo weglowodany dodaja energii ale jest tego jeden minus. A mianowicie jak jezdze powiedzmy 16-20 to juz padam na pysk ok. 22 a rano wstaje o godzinie 13 :D

 

 

ps. ide na schabowego :] z ziemniaczkami :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przed startem dobrze jest wciagnac chleb z miodem (bez masla) i banana :blush: Z tego co wiem banan tez zawiera cukry ktore sie dlugo wchlaniaja podobnie jak miod. Z tym ze miod zawiera tez szybko wchlaniajace sie co moze pomoc na starcie. Nie iwem jak z chlebem jest.

 

A w trakcie popijac woda z glukoza i odrobina soli zeby na bierzaco dostarczac organizmowi energii.

no nie wiem czy bym po takiej mieszance nie zwymiotowal... moze lepiej na rower brac do plecaka 1 kg soli, cukru i lyzke stolowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przed startem dobrze jest wciagnac chleb z miodem (bez masla) i banana :) Z tego co wiem banan tez zawiera cukry ktore sie dlugo wchlaniaja podobnie jak miod. Z tym ze miod zawiera tez szybko wchlaniajace sie co moze pomoc na starcie. Nie iwem jak z chlebem jest.

 

A w trakcie popijac woda z glukoza i odrobina soli zeby na bierzaco dostarczac organizmowi energii.

 

nawet często tak robie, dodatkowo przed wyjazdem witaminu z minerałami wypijam :(

 

no nie wiem czy bym po takiej mieszance nie zwymiotowal... moze lepiej na rower brac do plecaka 1 kg soli, cukru i lyzke stolowa...

 

cięzko widze wcinanie samego cukru i soli :lol: nawet gdybyś to wlożył w siebie i dostarczyl sodu i weglowodanow w ogromnej ilści i brak wody by zrobił wieksze szkody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli woda z cukrem lub miodem nie bardzo wam "wchodzi" warto dodac kilka ml soku z wycisnietej cytryny nie wiem jak jej skladniki czy cos energetycznego maja ale do nadania smaku jest idealne :) choc nie wiem jak smakuje z miodem ale z woda z cukrem wysmienite :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...