Skocz do zawartości

[napęd] Modernizacja napędu 8rzędów.


rmk83

Rekomendowane odpowiedzi

A to oś z cr-mo ma się wyginać? W to to już w życiu nie uwierzę.

Niebedę nikogo na siłe przekonywał. Mam korbe fcmc20 alivio na tym samym pakiecie bb-un26 od 2005 roku i ma przebieg, jak tu sobie podsumowałem, ponad 44tys km. Zamontowany trzeci komplet tarcz 32 i 42. Nic mi niepływa pomimo ze na zjazdach zwykle stoje na pedałach, przy przeskakiwaniu krawężników też korby swoje obrywają.

Sezon wstecz zmontowałem drugi rower tym razem z korba fcm361. Zrobiła dopiero 3tys ale tez bez zadnej wiotkości.

Nie wiem jakie trzeba by mieć kopyto żeby siłą mięśni cos takiego rozwalić.

 

 

A żeby nie było że tylko zaśmiecam temat, to też uważam że łańcuch kmc8,93 to miernota.

hg91 to faktycznie najlepsze rozwiazanie ale jesli niechcesz tyle wydawac to sa jeszce do kupienia hg70 tez calkiem przyzwoite. To w dawnej nomenklaturze LX.

Jak widze pochodzisz z miasta gdzie wysokich gór raczej brakuje, zatem z czystym sumieniem doradzil bym zakup kasety szosowej cshg50 dawniej sora, obecnie claris np 12-25. Wyjdzie nieco drożej ale przez sam fakt bardziej miekkiego zestopniowania zużywa sie ona bardziej równomiernie. Nie zajeżdżasz czterech koronek a reszta nietknięta, tylko cała kasete równomiernie. Jak kupisz drugi łańcuch do stosowania na przemian to kaseta i tarcze na korbie starcza ci na 2x dluższy przebieg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ile przejechałeś tylko o to aby Ci napęd długo wytrzymał. Twoja filozofia to jeden łańcuch a potem śmierć napędu. Tak też można. Moja to po pewnym czasie podmian tak aby kaseta i korba służyły jak najdłużej.

 

Jeśli jeździłbym na kasecie klasy XT czy wyższej to bawiłbym się w zmianę łańcuchów, wtedy by się to kalkulowało. Jeśli mam zamiar jeździć na kasecie klasy alivio za 50zł to zakładanie do niej łańcucha HG91 mija się z celem. Mylę się? Na KMC X8.93 i kasecie HG51 przejechałem 12tys km. I przyszedł czas na wymianę. Pozostałe części tj. przerzutki i korba służyły dużo dłużej. Także nie zajeżdżam na jednym łańcuchu całego napędu tylko jedną kasetę :)

 

 

 

A żeby nie było że tylko zaśmiecam temat, to też uważam że łańcuch kmc8,93 to miernota. hg91 to faktycznie najlepsze rozwiazanie ale jesli niechcesz tyle wydawac to sa jeszce do kupienia hg70 tez calkiem przyzwoite. To w dawnej nomenklaturze LX. Jak widze pochodzisz z miasta gdzie wysokich gór raczej brakuje, zatem z czystym sumieniem doradzil bym zakup kasety szosowej cshg50 dawniej sora, obecnie claris np 12-25. Wyjdzie nieco drożej ale przez sam fakt bardziej miekkiego zestopniowania zużywa sie ona bardziej równomiernie. Nie zajeżdżasz czterech koronek a reszta nietknięta, tylko cała kasete równomiernie. Jak kupisz drugi łańcuch do stosowania na przemian to kaseta i tarcze na korbie starcza ci na 2x dluższy przebieg.

 

 

Co do kasety szosowej to jest to jakieś rozwiązanie na moje tereny ale mam zamiar kupić sobie szosę więc chcę aby mój cross był bardziej uniwersalny. W góry też zdarza mi się wyjeżdżać, z sakwami też jeżdżę więc czasem coś powyżej 25T się przydaje :) Ew. zastanawiam się nad 11-28T HG51. Przy korbie alivio M431 48-36-26 może być to dla mnie dobra opcja.  

Ew. 48x36x26 i coś klasy sory ale z 11-tką, a z tego co widzę takie są tylko 9-cio rzędowe. 8-śmio zaczynają się od 12. 

 

Co do łańcucha to nie upieram się przy tym KMC X8.93. Po prostu sprawdził mi się. Ale mogę teraz pojeździć dla odmiany na innym ale w podobnej cenie. Więc co? Connex 800, HG70, HG51?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też uważam że łańcuch kmc8,93 to miernota.

 

Na jakiej podstawie? Wypadałoby podać jakieś konkrety. Po 1200 km mój egzemplarz jest poniżej 0,75 rozciągnięcia a dla napędu jestem katem, zmiana biegów pod obciążeniem to norma, od stromych podjazdów również nie stronię. Po tym dystansie Connex nadawał się już tylko na bransoletkę, o KMC czy Shimano z niskiej półki nie wspomnę.

@@rmk83,

Jeśli przejechałeś 12 tys. km. na kombo HG51 z KMC X8 to ja bym pozostał przy tym rozwiązaniu. Lepiej raczej nie będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki BikerLight za opinię :)

 

Jako, że czas leci a napęd już woła o zmianę to spytam raz jeszcze. Czy poniższy zestaw jest ok w tej cenie oraz, najważniejsze, czy wszystko będzie ze sobą dobrze współgrało? Dzięki za odpowiedzi, tym razem proszę już bez rozpisywania się na temat łańcuchów i kasety - będzie HG51 i KMC X8.93 :) Korba, suport i przerzutka tylna - tu chciałbym aby mój wybór był podyktowany trwałością/niezawodnością tych komponentów, chciałbym na dłużej mieć z nimi spokój. Alivio wydaje się najrozsądniejszym wyborem, wszystko powyżej to głównie mniejsza waga a na niej mi nie zależy. Dobrze piszę czy gdzieś się mylę? :) 

 

Łańcuch KMC X8.93
Kaseta Shimano HG51
Korba Shimano Alivio FC-M431 48Z/175mm
Suport BB-ES25 126mm
Przerzutka przednia FD-M430
Przerzytka tylna RD-M430

Całość wyjdzie ok. 390-400pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie? Wypadałoby podać jakieś konkrety. Po 1200 km mój egzemplarz jest poniżej 0,75 rozciągnięcia a dla napędu jestem katem, zmiana biegów pod obciążeniem to norma, od stromych podjazdów również nie stronię. Po tym dystansie Connex nadawał się już tylko na bransoletkę, o KMC czy Shimano z niskiej półki nie wspomnę.

Jako że sh*tmano nieprodukuje juz nic lepszego na 8 rzędów jak HG50 (wyższe łańcuchy to już tylko wyprzedarz) szukałem jakiegoś zamiennika. Na początek zakupiłem Taya Octo. Po ok 500km zawiesiłem go na gwoździu i na rower poszedl KMC 8,93. Następne 500km HG70.

Taya - do smieci

8,93 wyciągnięcie ok 1mm na całej długości (nie wiem ile dokładnie mam ogniw, nigdy nie liczyłem).

HG70 dokładnie taki sam jak na początku.

 

Jesli warunki sprzyjają to zdarza mi się przejechac 1000km miesięcznie. Jeśli jeżdżę tylko do pracy, bez weekendowych wypadów to mam przebieg w okolicach 500. Niemogę sobie pozwolić na łańcuchy które mi w sezon zjedzą napęd.

Zakupiłem po okazyjnej dobrej cenie HG70 i zrobiłem zapas na kilka lat bo jak zauważyłem to właśnie z dostaniem dobrego łańcucha a nie kasety czy korby, będzie kłopot.

 

 

Zapomniałem dodać że nie neguję że kmc robiło dobre łańcuchy. Z własnych obserwacji wiem że producent potrafi sknocić produkt. No chybaże to jakaś podróbka była. mam jeszcze conexa 800 ale nie zakładałem go jeszcze. Ciężko powiedziec ile jest wart. Kupiłem bo chwalony a teraz widze że psy na nim wieszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylna przerzutka jest na 9 biegów...

 

No i co w związku z tym???

 

Tylne 9-ki są kompatybilne wstecznie i poprawnie pracują w 7-mio i 8-mio rzędowych napędach.

 

To 10-ki są "inne i jedyne w swoim rodzaju"  ;)

To musieli coś sp... bo seria 800 naprawdę była solidna. . .

 

Ano, tys prowda - u mnie bangla od dawna i bez zarzutów no i zadowolony jestem.

 

Na spinkę jedynie trza uważać, bo jak odwrotnie założona, to na niektórych kasetach

łańcuch potrafi "przeskakiwać" na najmniejszej zębatce 11z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że sh*tmano nieprodukuje juz nic lepszego na 8 rzędów jak HG50 (wyższe łańcuchy to już tylko wyprzedarz) szukałem jakiegoś zamiennika.

Zakupiłem po okazyjnej dobrej cenie HG70 i zrobiłem zapas na kilka lat bo jak zauważyłem to właśnie z dostaniem dobrego łańcucha a nie kasety czy korby, będzie kłopot.

 

Na 8 biegowych kasetach można spokojnie jeździć na łańcuchach pod 9 biegów. Jeździłem tak na kasecie HG40 z łańcuchem XTR CN-7701, a teraz mam kasetę 8 biegową HG41 z łańcuchem Campologno C9. Działa to bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...