Skocz do zawartości

[12000-13000] Full enduro do ambitnej jazdy w górach


beskid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przyszedł czas się poradzić bardziej doświadczonych w temacie sprzętu z pełną zawiechą bo dotychczas tylko HT. Od dwóch sezonów "chodził" za mną sprzęt enduro i w końcu się zdecydowałem.

 

Rower będzie użytkowany w najcięższych trasach Beskidów i południowych sąsiadów więc lekko nie będzie. Mam też specyficzne wymagania więc łatwo nie jest z wyborem. Na pewno koło 27,5", skok 160mm z RS Pike i to nie podlega dyskusji. Tłumik też chciałem RS'a ale może być Fox. Do tego im więcej Shimano a zwłaszcza napędu tym lepiej. Pełen Sram odpada. Napęd tylko i wyłącznie 2x10. Rower muszę "widzieć" na oczy, przymierzyć i kupić stacjonarnie w Krakowie lub okolicach więc wiadomo co odpada. Używki również wykluczone.

 

Propozycje na dzisiaj mam trzy. Jedna może Was zszokować bo to jest Romet http://www.romet.pl/Rower,TOOL_275_20,10,668,14057,2015.html Powody są dwa nie dbam o napis na ramie i osprzętowo jest wprost idealnie. I teraz co w nim jest nie tak aby mi go odradzić. Czyli przekombinowane geo i te sprawy.

 

Po sąsiedzku był Spec, którego w ogóle nie brałem pod uwagę a tu niespodzianka. To jest to;Specialized FSR COMP 650B http://www.specialized.com/pl/pl/bikes/mountain/enduro/enduro-comp-650b Z uwagi na moje upierdliwe wymagania korba do wymiany na SLX'a 2x plus jak się będę upierał na manetki XT. Reszta zostaje. I teraz pytanie zmieniać manetki czy zostać przy tych X7?? Obecnie mam 3x9 SLX'a i absolutnie nie ma się do czego przyczepić. Sram'a nie miałem więc nie ma porównania.

 

Trzeci kandydat to coś w stylu Trek'a http://www.trekbikes.com/pl/pl/bikes/mountain/enduro/slash/slash_7/  Wydaje mi się cholernie drogo za to co oferuje. Gdyby jeszcze sztyca była regulowana ale może warto tylko nie widzę tych zalet.

 

Ostatnia sprawa czyli wspomniana sztyca. W Specu jest zwykła i teraz pytanie do kolegów czy będzie bardzo żle na początku czy ujdzie z tym żyć?? Jak rozglądać się za regulowaną to za jaką w rozsądnych propozycjach cena-jakość. 

 

Nie zamykam się na inne propozycje za wyjątkiem Krossa ale warunki jak wyżej. Na dzisiaj jestem za Specem Comp 650.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd rzecz drugorzędna - sprzedasz to co jest z rowerem i kupisz ten swój idealny. Amora, dampera i ramy już nie. Na emtb zeszłoroczny Trance był czarnym koniem a wersja SX to już w ogóle i na ten sezon jest chociaż w oficjalnym cenniku:

http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/trance.sx.27.5/18867/76332/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o Cube to pieruńsko paskudny. No tak @Fenthin jak moglem zapomnieć o KTM'e :wacko: Tu za to kolorowa mozaika ale osprzętowo miodzio. Musiałby w realu zobaczyć ale dziękuję za propozycję bo nie skreślam.

Odniósł byś się do tych moich kombinacji za wyjątkiem Trek'a bo chyba go definitywnie skreślam.

 

Napęd nie jest rzeczą drugorzędną. Mam już dość grzebania, składania i całej tej zabawy z pozostałymi dwoma rowerami oraz czasu też. Tu ma być możliwie idealnie jak chcę dlatego poszli na moje uwagi i propozycje w Specu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Specu jest zwykła i teraz pytanie do kolegów czy będzie bardzo żle na początku czy ujdzie z tym żyć??

 

 

Jak lubisz ambitną jazdę w górę i dół to myk myk jest nieodzowny. Najlepiej z remotem. Każdorazowy wyjazd w góry mnie o tym utwierdza. Z tanich i dobrych podobno Command Gianta jest niezły (kolega ma też i chwali).

 

 

 

Jedna może Was zszokować bo to jest Romet

 

 

http://www.romet.pl/uploadfiles/bB_201411.pdf

 

Czytałeś ten test? Specyficzna praca zawieszenia może nie każdemu pasować.

 

PS. Jak jesteś z południa to może gdzieś znajdziesz Swaga Kellysa 50 i jeszcze floty na bajery by starczyło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I teraz pytanie zmieniać manetki czy zostać przy tych X7?? Obecnie mam 3x9 SLX'a i absolutnie nie ma się do czego przyczepić. Sram'a nie miałem więc nie ma porównania.

Moim skromnym zdaniem cyngle Srama to kiepski wynalazek. Spróbowałem się z kilkoma modelami,kręciłem, przestawiałem, regulowałem i jajco. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego ustawienia tak by wygodnie sięgać i obsługiwać obie dźwignie. Jeśli chcesz mieć cyngle Srama to sugerowałbym coś co zwie się DubleTap, z tylko jedną dźwignią. W przypadku "normalnych" wybrałbym x0, które działają precyzyjnie i mają możliwość regulacji położenia dźwigni wrzutowej. X7 mają duży jałowy skok tej dźwigni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga @tobo dlatego chyba nie będzie głupim pomysłem zamontowanie tam manetek XT.

 

Panowie nie lubię niczego sugerować ale nie ukrywam, że Spec mi się cholernie spodobał. Mogę go przetestować a nówka czeka na złożenie. Do tego cena się nie zmienia po tych przeróbkach. Coś z nim jest nie tak??

 

Uderzę jeszcze do KTM'a ale te kolory mnie przerażają.

 

@ishi czytałem tylko co mi z tego jak nie mam doświadczenia z tego typu sprzętem. Dlatego pytam was co jest z nim nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższe sh*tmany mają mechanizm dual release (zrzucanie o 1-2 pchając lub ciągnąc).  

 

W sramach X7 tego nie ma - cyngle działają w jedną stronę co jest z dupy.

Skok jałowy faktycznie duży ale mam wrażenie, że zmieniają szybciej/precyzyjniej niż sh*tmano.

 

Ale co ja tam wiem :) dla mnie i tak nie ma nic lepszego niż porządny gripshift!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam gripów, przetestowałem jednak wspomniane cyngle Srama i niestety u mnie co do ergonomii są na ostatnim miejscu. Shimano jeśli chodzi o cyngle jest wzorem - możliwość obsługi dźwigni zrzutowej dwoma palcami, zależnie od chęci, możliwości czy humoru i obie dla mnie są tam gdzie powinny. 

W ofercie Srama są jeszcze DoubleTapy, bardzo niedoceniane i niezauważane w ofercie.

X7 działa dla mnie tak niezdefiniowanie jak pierwsze manetki deore pod 9 biegów. Lepiej od nich chodzą x5tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enduro Comp 650 Speca jest ciężkawe,wydaje mi się,że po przesiadce z hardtaila to overkill.

Wymaga zbyt wielu kosztownych przeróbek (sztyca,drogawa korba pod pf30,trzeba sprawdzić,czy w ogóle jest możliwość zamontowania przedniej przerzutki,napinacz........itd.)

Zastanów się,czy 65,5 stopnia na główce to dokładnie to czego potrzebujesz,to jest rower z wyrażnym nastawieniem do jazdy w dół,nie chciałbym go na dłuższy trip.

 

Jeżeli Spec......tutaj pasuje jak w ryj i TYLKO  Stumpjumper Evo Comp 650.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie zwracasz na to uwagi,ale w Specu są najfajniejsze koła - 1690 gram komplet, obręcze 29mm w środku(!) i przygotowane pod bezdętki. Według geo będzie również najbardziej zwrotny (ogon tylko 422mm, Romet 432mm, Cube 448mm, KTM 438 ). Ja bym wybrał Speca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz dzięki za propozycję ale to się dopiero zrobi bajzel a tego chcę uniknąć. Tu jest wystarczająca grupa osób, która powinna ogarnąć temat. Mój dobry znajomy i mechanik też mnie nakierował plus moje przemyślenia i wystarczy. Liczę, na chłopaków z "grupy Śląskiej" bo miałem okazję z nimi jechać. Kilku miało nowy sprzęt w tym Spece więc może pomogą. Aż tak mi się nie śpieszy bo jest zima. Nie wymagam też cudów. Sprzęt ma być do większej radochy z jazdy. Dodatkiem do szosy i HT bo z tego nigdy nie zrezygnuję.

 

Na obecną chwilę na placu boju pozostaje Spec FSR Comp 650 po "przeróbkach" i ten "kolorowy" KTM. Nie widać głosów za Rometem więc odpada.

 

Daniel za dobre bezproblemowe koła jestem w stanie dać wiele i to kolejna sprawa do rozpatrzenia. Czy dadzą radę pod moimi prawie 100 kg literami??

 

Co do wagi to podnoszą Speca nie ma tematu w odniesieniu do mojego sztywniaka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz nie rozmawiajmy o kwocie ale powiedzmy, że dla mnie nie jest pokażna. Mógłbym dać x 2 ale po co?? To samo mam w HT. Mógłbym więcej z węglem i XTR'ami ale mam sprawdzone patenty, przede wszystkim mało awaryjne i niczego więcej nie potrzebuję. Coś w ten deseń chce z fulla no chyba, że się nie da w co nie wieżę. Po prostu trochę mocniej/szybciej pocisnąć z Romanki czy innej Rysianki. Rower nie jest docelowy a dodatkiem do reszty bo bez szosy i HT nie wytrzymam.

 

Giant'a kojarzę jeszcze z lat 90-tych dość pozytywnie ale co za nim przemawia poza chyba tylko Reverb'em Rs'a??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz chciał włożyć SLX-a ,albo cokolwiek innego pod 24mm to musisz niestety dokupić taki adapter http://wheelsmfg.com/bb-pf30-universal-adapter-for-shimano-cranks.html

I tak jak napisał Tomek21001 jest jeszcze http://www.specialized.com/pl/pl/bikes/mountain/stumpjumper-fsr/stumpjumper-fsr-comp-evo-650b#specs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel o patencie pod przednią zmieniarkę to wiem ale o tym nie wiedziałem aczkolwiek wszystko ma być w cenie 12 tys. Kurka wiedziałem, że w końcu się pojawi RS Revel :teehee: Pasuje "jak w ryj" bo .... Proszę przełożyć jak dla 5-latka :blink:

 

Zastanów się,czy 65,5 stopnia na główce to dokładnie to czego potrzebujesz,to jest rower z wyrażnym nastawieniem do jazdy w dół,nie chciałbym go na dłuższy trip.

 

I to jest drogi Tomaszu argument. No cały dzień tyrania i oczywiście ma to w miarę "robić" podjazdy. Widzę te stopnie i już kojarzę o co chodzi. Teraz pytanie bo znajomy truł mi ochy i achy nad Pike'em jak ma się do Revela 150mm?? Tłumik rozumiem ten sam tylko wytłumaczcie mi proszę ten "szyfr" 195x51mm i 216x64mm w drugim.

 

 

M615-ki ogarną temat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giant'a kojarzę jeszcze z lat 90-tych dość pozytywnie ale co za nim przemawia poza chyba tylko Reverb'em Rs'a??

Zawieszenie :) Maestro stosowane w fullach Gianta (za wyjątkiem nowego Stance'a) działa naprawdę dobrze. Jeździłem na Trancie i było widać, że mniej buja niż w innych fullach także teraz zdecydowałem się na Reigna 27,5 LTD. Co prawda jeśli chcesz się przymierzyć to w Krakowie ktoś z salonu na Piastowskiej ma Mkę a tak to średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M615-ki ogarną temat??

 

Daniel miał takie w Bixs'ie, teraz ma w Specu i jest zachwycony, ja raz usiadłem i zahamowałem i stwierdziłem, że moje Tektro to jednak kupa. Jak włożysz tam metale to będzie OK, aczkolwiek nie wiem czy przy ostrzejszej rąbance i przy Twojej wadze nie będą "puchnąć".

 

A co do manetek, mam teraz XT i na razie na sucho stwierdzam, że będą daleko przed SLX'ami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...