Skocz do zawartości

[amortyzator] Reba różnice w wersjach ...


Andys

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, waham się nad wyborem jednego z dwóch zeszłorocznych rowerów, oba posiadają zeszłoroczną Rebę z taperowaną główką, skokiem 100mm., pod oś 15mm., do 29era.

Różnica widoczna jest na prawej goleni z tłumikiem. W jednym jest tylko niebieskie pokrętło tłumienia kompresji do manetki, w drugim nad wspomnianym niebieskim krążkiem jest jeszcze złote pokrętło do regulacji flood gate`a. Czy dobrze myślę, że obie Reby posiadają jednak tłumik Motion Control, tylko w modelu bez pokrętła, nie ma możliwości regulacji flood gate`a, czy jednak wersja bez pokrętła posiada jakąś prostszą wersję tłumika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, orientujesz się może, czy w modelu bez pokrętła od flood`a, można go jednak jakoś wyregulować, np. kluczem ampulowym, zamiast pokrętła? Dobrze myślę, że regulacja ta odpowiada za moment/siłę jaką musimy przyłożyć do amortyzatora z włączoną blokadą kompresji, aby ta ustąpiła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dobrze myślisz, flodgate działa dokładnie tak jak mówisz.

Modele bez regulacji floodgate też go posiadają w postaci domyślnie ustawionej przez producenta wartości (dosyć sporej) da się to regulować poprzez rozebranie tłumika i dołożenie podkładki (np. wyciętej z plastikowej nakrętki po butelce) pod zawór blokujący przepływ oleju zwiększając jego odstawienie. Ogólnie chyba szkoda zabawy, regulowany floodgate nie jest taż tak przydatnym bajerem aby stanowił decydujące kryterium wyboru amorka.

 

p4pb8711506.jpg

 

p4pb8711505.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim. Maniak, na Ciebie jak zwykle można liczyć. Tak, jak pisałem, floodgate nie będzie stanowił kryterium wyboru amortyzatora, ale ... szukam wszelkich "za", aby wybrać pomiędzy:

- Rometem Rambler 29er R-line 6.0

- Silverback Sola 1

Romet ma lepszą korbę, hample i właśnie amor z flood`em, ale stosunkowo krótką ramę, przy 19" TT ma 600mm. i długie tylne widełki - 455mm. suport press-fit, który akurat dla mnie jest minusem

Silverback ma koła na Crestach (pytanie czy wytrzymają moje 93kg. wagi), ramę 18" z TT - 605mm. i 440mm. widełkami., potrójnie cieniowane alu czyli będzie raczej bardziej zwrotny. Ceny obu są b. porównywalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Proponuję priorytetowo potraktować ramę i geometrię aby bardziej Ci pasowała. Cresty to bardzo dobre felgi, świetnie się na nich jeździ, kola fajnie przyspieszają, przy uczciwym zaplocie nie powinieneś mieć z nimi problemów jednak miej na uwadze że to lekkie obręcze, nie można ich bezkarnie katować, trzeba wykazać się przyzwoitą techniką i świadomością ich ograniczeń. Uważam że ważąc więcej niż 95kg warto wybrać coś z większym zapasem "mocy", jeśli jeździsz zachowawczo to powinny być ok.

Ostatnio się przekonałem jakie ograniczenia ma lekkie koło 29, postawiło mnie na prędkości dęba i skręciło koło w poprzek (mniejsza o szczegóły jak do tego doszło) ale nie było problemu ze "złamaniem" koła:

20140817_201509.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romet ma jeszcze taki plus, że mogę go kupić w salonie, w moim mieście z odbiorem osobistym, no i oczywiście przejażdżką. Silverback teoretycznie ma ciekawszą geometrię, ale wsiądę na niego po raz pierwszy, kiedy do mnie przyjdzie kurierem :icon_confused:

 

Niestety nie udało mi się znaleźć podstawowej informacji, dotyczącej średnicy zewn. i długości sztycy w Romecie. Silverback ma 31,6x400, czy w razie czego mogę w ostateczności przełożyć praktycznie wszystko do nowej ramy.

 

Maniak, pytanie do Ciebie, jako moderatora. Czy byłaby możliwość przeniesienia fragmentu tego wątku (od posta #8) do części poświęconej 29er`om?

Nie chcę robić off-topa w tym temacie, jednocześnie dublując temat, gdybym założył go sam "Romet Rambler 29er R-line 6.0 vs Silverback Sola 1"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Rower może kupiony, ale temat jest o wersjach reby, więc proszę nie zamykajcie :)

 

I ja też w temacie, nie chciałem zakładać nowego wątku.

 

Reba RL vs Reba RLT. z opisu na stronie producenta wynika, cyt:

 

reba RL

ADJUSTMENTS External rebound, lockout, low speed compression to lock with internal floodgate

 

reba RLT:

ADJUSTMENTS External rebound, lockout, threshold, low speed compression to lock with internal floodgate

 

 

Wynika więc, że różnica jest w możliwości ustawienia "threshold", tylko że za nic nie rozumiem co to jest. Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie, bo stoję na etapie wyboru :) (chyba że jest to właśnie to ustawienie siły/punktu w celu przełamania kompresji - jednak to chyba ma być tym ostatnim ustawieniem "internal floodgate").

 

PozdRower

Edytowane przez mihaurs2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślałem, ten opis ze strony srama faktycznie mylący.

 

Pytanie czy warto dopłacać bo mało jest RLT w sklepach i różnica w cenie jest około 200-400zł (w zależności od sklepu).

 

Teraz jeżdżę na sztywnym widelcu, ale reba rl na QR leży w garażu, przesiadam się na sztywną oś 15mm i chcę właśnie zmienić amor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka miesięcy temu uznałem że nie warto, szczególnie że komplet BOX (tegoroczne RLT to tylko OEM) zawiera jeszcze pompkę i uszczelki na pierwszy serwis. Jak nie jesteś super-pro-xc i nie jeździsz ciągle na zablokowanym widelcu to i tak tego pokrętła nie dotykasz. A jak uznasz fabryczne ustawienie za nietolerowalne to był gdzieś wątek o jego zmianie, z tym że musisz się trochę pobrudzić bo trzeba otworzyć tłumik. (i potrafić go złożyć z powrotem :D )

A co do sztywnej osi to możesz pewnie kupić za stówę przejściówkę do widelca 9mm, pojeździj na tym co masz i zobacz czy czegoś Ci nie brakuje. Potem podejmiesz bardziej świadomą decyzję.

Edytowane przez dran2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...