Skocz do zawartości

[Naprawa] Rower strasznie rzęzi


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z rowerem - mianowicie rower rzęzi podczas naciskania na pedały.

 

Ponieważ podejrzewałem kilka starych elementów, które i tak wymagały wymiany, udałem się do serwisu.

Wymieniłem suport (typu kompakt), łańcuch i tylny wielotryb.

Niestety, ku mojemu zdziwieniu, problemu się nie udało rozwiązać. Rower rzęził przed wymianą. Rower rzęzi po wymianie.

 

Wtedy serwisant zaczął krok po kroku eliminować rozmaite sensowne (a z czasem też mniej sensowne) powody takiego dźwięku.

- Najpierw nasmarował pedały. Nie pomogło.

- Wymienił je następnie na jakieś swoje. Nie pomogło.

- Wymienił przednie zębatki. Nie pomogło.

- W końcu odkręcił korbę, wyciągnął świeżutki, elegancko posmarowany, nowiutki suport i wyczyścił ten otwór w ramie, gdzie to się znajduje. Posmarował na świeżo i wstawił inny, świeżo z pudełka. Żeby wyeliminować ewentualną wadę fabryczną tamtego - bo a nuż, kto wie... Nie pomogło.
- Oglądał ramę z lupą, żeby upewnić się, że nie ma jakiś pęknięć, choć sam wspominał, że pęknięta rama przecież inaczej brzmi. Nie pomogło.

- Nasmarował sztycę pod siodełkiem, co oczywiście i tak nie pomogło, bo rower trzeszczy nawet, gdy się na siodełku nie siedzi. Nie pomogło.

 

Dźwięk ten nasila się wraz ze zwiększeniem siły nacisku na pedały. Na przykład doskonale wiem, kiedy szosa jest lekko pod górkę, choć tego gołym okiem nie widać, bo rower wtedy głośniej pracuje.

Gdy kręcę pedałami do tyłu nie ma tego dźwięku.

 

Załączam nagranie. Są dwa fragmenty z kamerą w ręku i pod koniec jeden, gdy kamera leży, a ja przejeżdżam obok.

Filmik na YT

Dla przypomnienia - na powyższym filmiku są nowiutkie:
- suport (kompakt)
- łańcuch
- tylny wielotryb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam jako winnego łańcuch.

Szkoda, że więcej szczegółów nie podałeś. Ale zważywszy, że rzęziło na starym łańcuchu i rzęzi na nowym, obstawiałbym jednak coś innego. W końcu ten element został wymieniony.

 

Miałem podobny przypadek (tylko rower  "wibrował" podczas pedałowania) i winowajcą okazało się tylne koło- po rozkręceniu piasty, wyczyszczeniu i nasmarowaniu problem znikł :)

Rower nie wibruje, ale powoli nabieram przeświadczenia, że to rzeczywiście może być tylne koło, bo nowe nie jest i ma lekkie luzy. Tylko dźwięk dobywa się jakby spode mnie, a nie zza mnie.

 

Piasta albo bebenek obstawiam. Kup 40zl lub zrob podstawke serwisowa, przydaje sie do regulacji przerzutek, lokalizacji halasu itp

Problem jest taki, że jak rower wisi na podstawce, to dźwięku nie da się powtórzyć. Pracuje cicho i wydaje się, że wszystko w porządku. Problem pojawia się przy obciążeniu (gwoli ścisłości - nie ważę tonę, a 75kg).

 

Zdejmij łańcuch i popedałuj na sucho jak nie będzie dźwięków to pewnie jak napisał kolega wyżej coś z pastą albo bębenkiem

Spróbuję. Zaglądanie do bębęnka będzie musiało chyba zaczekać, gdyż nie mam odpowiedniego klucza/kluczy.

 

Skoro już robiliscie pewne eksperymentalne zamianki to zamieńcie na chwilę na nowe tylne koło.

Tylko to nie jest żaden mój kumpel czy coś :) Nie wiem czy będzie mu się chciało ponownie mnie oglądać, szczególnie że i tak spędziłem u niego sporo czasu, a on w zasadzie za free podmieniał mi to to, to tamto. Najpierw spróbuję jednak powyższe metody.

 

Jednak dopiero w poniedziałek, na razie weekend mam cały pracujący od rana do wieczora, chciałem, aby się zgromadziło kilka pomysłów do przetestowania.

W międzyczasie dzisiaj (jak zwykle zresztą) wziąłem rower do pracy, to o dziwo pracował sporo ciszej. Dalej nieco rzęził, ale ciszej jakby. Jak wracałem to jeszcze odrobinkę ciszej. Tajemnica kosmosu...

Jak znam swoje szczęście, problem pewnie jutro rano nie będzie istniał, gdy będę jechał do pracy, a objawi się za 3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ok, minął prawie miesiąc odkąd zgłosiłem i w zasadzie chyba się coś zwyczajnie dotarło, bo przestało rzęzić. Nie zrobiłem nic, problem się rozwiązał sam po ok. tygodniu.

Obstawiam, że solidne smarowanie suportu wyeliminowało problem, bo tam było chyba najbardziej sucho - wiadomo - łańcuch i wielotryb łatwo utrzymać nasmarowane.

Coś się dosmarowało i przestało rzęzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...