Skocz do zawartości

[PRL] Produkty, które wspominacie


adammat

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
nieodzowna na ZPT ( to taki przedmiot w szkole 

 

Tak, zajęcia w szkole, na których można było legalnie bawić się takimi "pistolecikami".

 

Pamiętam, że pierwsze, co wylutowałem na płytce, to "sygnalizator zmierzchu". I nawet działał. :P

 

12743529_1101898179820278_37380408735637

 

 

Pamiętam też jak zobaczyłem na żywo pierwszy komputer, hehe. Właśnie na ZPT. To było chyba ZX Spectrum. Tak gdzieś 4 godziny lekcyjne zajęło wklepywanie kodów ze specjalnej książki, żeby na ekranie podłączonego do niego telewizora, po naciśnięciu klawisza "Enter" pojawiło się coś podobnego:

 

2rfu5pw.jpg

 

To była sensacja! :D

 

ZXSpectrum48k.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ivan, a co on tam może pamiętać, jak go pewnie jeszcze na świecie nie było, jak padał komunizm? 

Z napojów, to ja jeszcze pamiętam oranżadę w proszku, którą spożywało się, sypiąc bezpośrednio na język, bez rozcieńczania.  :P

I takie pyszne napoje...

5c6b7f6b-b296-4437-a006-bb1a8646ee58_l.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, w moim szkolnym sklepiku tak określało się woreczki które wyśmienicie sprawdzały się w roli granatów zaczepno - obronnych. Aczkolwiek dobrze wiedzieć że coś innego miało podobną nazwę. 

 

@@adamos gdyby nie fakt że kiedy przyszedłem na świat mój ojciec stał Fiatem 126P w dłuuugiej kolejce po paliwo pewnie bym nie pamiętał ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
gdyby nie fakt że kiedy przyszedłem na świat mój ojciec stał Fiatem 126P w dłuuugiej kolejce po paliwo pewnie bym nie pamiętał

 

Tjaaa, jasne...

 

A w 1989 roku ile miałeś lat? 1 czy 2?

 

To co znasz i o czym pamiętasz, to zapewne tylko z późniejszych przekazów, wspomnień i opowiadań.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co znasz i o czym wiesz, to zapewne tylko z późniejszych przekazów, wspomnień i opowiadań.  

A czy w przełomowym '89 wszystko związane z PRL przestało istnieć? Skoro Twój bagaż życiowych doświadczeń jest tak duży w porównaniu do mojego chyba powinieneś wiedzieć :P

 

Ja pamiętam że nawet kilka lat później po klocki Lego chodziłem z rodzicami do Pewexu a sporo innych kultowych produktów ciągle było dostępnych w sklepach. I choć faktycznie był to okres post-PRLowski to jednak miał z nim coś wspólnego. 

 

Restaurując motocykle z tamtego okresu też nie czułem się w żaden sposób gorszy od tych którzy używali je w okresie ich produkcji. Wręcz przeciwnie - rozmawiając z ich właścicielami czy seniorami którzy zagadnęli mnie czasem na parkingu poznałem wiele ciekawych historii i czułem się dumny z dbania o żelazne kawałki historii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
A czy w przełomowym '89 wszystko związane z PRL przestało istnieć?

 

Można by zaryzykować stwierdzenie, że...tak.

 

Pomimo dostępności, dużo większej zresztą, niektórych wymienionych tutaj produktów, to zupełnie inna epoka...

 

Nikt już tak "nie jarał" się tym, co teraz jest tak kultowe i wspominane, skoro wtedy było już dużo bardziej dostępne, także to "lepsze", zachodnie, m. in. klocki Lego.

 

Bez porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są podejścia. Aczkolwiek teraz rozumiem o co Ci chodziło. 

 

Ty znasz te "prawdziwe" produkty z PRL-u, ja cieszę się że udało mi się w latach późniejszych skosztować kilku z nich i pamiętam jakąś część tego co powraca we wspomnieniach starszych osób.

 

Bo czekoladowe gwiazdki (które jak się dowiedziałem sporo lat później również były klasykiem PRL-u) sprzedawane na wagę na pewno wspominam z nostalgią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super głębokiej komuny nie pamiętam bo dorastałem w okresie przełomu.

Miałem dodatkową przyjemność mieszkać w rejonie największych skupisk PGWAR (ktoś rozszyfruje skrót?).

 

Dziś już nikt nie doświadczy wrażenia jakie robi wojskowy odrzutowiec przekraczający prędkość dźwięku na bardzo niskim pułapie albo kilkadziesiąt śmigłowców, które grzały całą noc silniki na oddalonym ode mnie o 2km lotnisku :-)

Dzięki PGWAR był dostęp do wielu rarytasów o których można było pomarzyć w polskich sklepach - hitem było skondensowane mleko w puszkach :-)

Później gorączkowy okres wyjazdu PGWAR z Polski. Jak ktoś miał głowę robił niezłe interesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

PGWAR (ktoś rozszyfruje skrót?).

 

Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej  :icon_cool: 

 

Co się tyczy miejs zamieszkania, to najfajniej mieli ludzi na Zaspie, gdy działalo tam jeszcze lotnisko :D

 

Czyli tak do lat 70-tych kiedy wyniesiono je do Rębiechowa...

 

Radosnie też mieli ludzie w Kosakowie, gdzie nie raz Mig czy Suka wyskakiwaly z Babich Dołów i zamiast leciec na rundke konczyły w kapuście po drugiej stronie drogi :)

 

Szacunek...

I.

 

 

Szacunek...

I.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem jechalem rowerem w okolicy 32 Bazy Lotniczej w Łasku. Kiedy jechalem od zachpdniej strony nad glowa przelecialo mi 8 sztuk F16, startujacych parami. Kiedy wracalem i bylem na pozycji "z wiatrem" (rownolegle do pasa startowego) te same F16 po kolei robily niepelny krag i ladowaly (lecialy w tym samym kieunku co ja jechalem, nastepnie zakret w lewo (trzeci zakret pelnego kregu) drugi zakret w lewo i prosta do pasa startowego. Jechalem dalej i kiedy przecinalem os pasa nad glowa przelecialy mi cztery sztuki A10 w ciasnym szyku, wykonaly pelny krag i po kolei jeden za drugim ladowaly. Uczta dla uszu niesamowita. Uswiadomilo mi to jednak, ze okoliczni mieszkancy spokoju nie maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie wyobraź ucztę dla uszu mieszkańców, która dodatkowo, często kończyła się solidnym "bbbuuummm", że aż szyby potrafiły pękać - to było w tedy jak się pilotowi dobrze gazu do dało i na niskiej wysokości przekroczył barierę dźwięku :-)

 

Miałem okazję trochę buszować bo koszarach i poligonach jak już się PGWAR wyprowadziła, oj dawali w palnik chłopcy. Ziemia terenu lotniska skażona na kilka metrów w głąb paliwem, które po skończonym locie wylewali na trawnik bo z powodu bezpieczeństwa w samolotach nie przechowywano paliwa.

 

Najciekawsze były komunikaty w radiu, typu:

W nocy z dnia (tego na ten) dokonano włamania do pomieszczeń warsztatów jednostki PGWAR przy ulicy... Podczas włamania zostały uszkodzone pojemniki zawierające substancje promieniotwórcze... Osoby biorące udział we włamaniu lub mające kontakt [...] prosimy o wstawienie się do SANEPID przy ul... celem zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia... :-)

 

W studzience przy ul... znaleziono duże ilości rtęci. Prosimy aby osoby, które zauważyły w okolicy rozrzuconą rtęć o poinformowanie służb... Zwracamy uwagę, że kontakt z rtęcią... :-)

 

Rosjanie na wylocie sprzedawali wszystko co się dało. Ich interesowało tylko to aby ze sobą zabrać jak najwięcej "dolcow" ewentualnie inne dobra np. wypasione samochody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki, ale mam do was pytanie, może będziecie się orientowali. Znacie jakieś forum samochodowe (lub nie) o tematyce PRL, odrestaurowywanie starych samochodów itp.

Chodzi mi o to, że mam na sprzedaż 2 całkowicie nowe koła do malucha 83r. i na allegro mogą sobie trochę poleżeć, a na takim forum pewnie by się komuś bardzo przydały.

Przepraszam za offtop, ale nie chciałem zakładać nowego tematu, a ten wydał mi się odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Trochę z innej beczki, ale mam do was pytanie, może będziecie się orientowali. Znacie jakieś forum samochodowe (lub nie) o tematyce PRL, odrestaurowywanie starych samochodów itp.

Chodzi mi o to, że mam na sprzedaż 2 całkowicie nowe koła do malucha 83r. i na allegro mogą sobie trochę poleżeć, a na takim forum pewnie by się komuś bardzo przydały.

 

Podpytaj tutaj gdzie możesz to wrzucić:

 

https://www.facebook.com/DwaCylindryKilkaKoniniktMaluchanieDogoni/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytaj tutaj gdzie możesz to wrzucić: https://www.facebook...luchanieDogoni/

 

Dzięki napisałem, jakby ktoś był zainteresowany to podrzucam link do aukcji. Wiem, że to nie miejsce na handel, więc jakby ktoś coś, to pisać PW.

 

Nie wiem czy nie naruszam regulaminu tym linkiem, jak tak to przepraszam, ale takich perełek już coraz mniej :)

 

http://allegro.pl/nowe-kola-fiat-126p-maluch-2-szt-stomil-unikat-i5996976478.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...