Skocz do zawartości

[Kaseta]Rozebranie i wyczyszczenie


Aziraal

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie co do wyczyszczenia kasety z tylnego napędu.Nie jestem specem od rowerów a tylko lekkim amatorem.Dobra do rzeczy, na kasetce zebrało się trochę ziemi i smarów pomiędzy zębatkami i czy ciężko mi ją było rozebrać i złożyć na nowo ? nigdy tego nie robiłem a wole nie zaczynać bez jakiejkolwiek pomocy bo i tak wiem, że bym coś zepsuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kasety nie da ot tak zepsuć. Możesz ją zdjąć ( zazwyczaj 2-3 zębatki są luzem) i w zależności od możliwości pod kranem w np płynie do naczyń umyć, lub w pojemniku i jakimś rozpuszczalniku wypłukać. Polecam pędzelek do tego zadania jeżeli będziesz to robił w rozpuszczalniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzordaneiro właśnie tak zrobiłem lśni do teraz po 3 miesiącach ^^, ale chodzi mi o wyczyszczenie ich pomiędzy zębatkami, czy do tego mi wystarczy zgrabny długi mały pędzelek i jakaś mikstura z płynu do naczyń/benzyny albo czegoś tam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak już o kluczach wspominamy, 99% kaset nie ma specjalnej podkładki która ułatwia jej odkręcenie i czasami to spory problem, potrzeba bacik lub stary ( obecny także) łańcuch i imadło :P

 

 

Ja benzynę używam wielokrotnie przez ok 3 lata ( waściowie to benzyna, nitro, aceton i każdy jeden rozpuszczalnik jaki był pod ręką, kiedy mojej miksturze ubywało na stanie. Jak jest brudna zlewam do przezroczystego naczynia i czekam az syf opadnie i delikatnie odlewam. muł zostawiam do wyschnięcia, kruszę i wyrzucam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja odkręcam ręką ... gołą. Mam ta podkładkę ;) nooo czasami jak przesadzę z dokręcaniem to przez szmatkę :D go jednak kaseta ostra jest :D ja po przeciętniej w pół bańce po ludwiku 5l wlewam ok 200ml mojej mikstury, wrzucam tam wszystko łącznie z łańcuchem i z grubsza myje łańcuch który później idzie na szejk a zębatki z korby i kasetę pędzelkiem. później wiruję metodą nadgarstkową :D i czekam aż obeschnie i składam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś ktoś podawał tani sposób - kupić tani mop i pojedynczo odcinać frędzle, następnie nimi czyścić pomiędzy zębatkami.

jest to sposób o tyle dobry że można robić to na rowerze. Wsadzamy frędzla między dwie zębatki i ruch prawo-lewo powoduje, że przy jednym ruchu czyścimy przestrzeń między tarczami, a przy przeciwnym kaseta sama przesuwa się o wyczyszczony odcinek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani, że szok!  :wallbash:  Po mojemu to taniej będzie starą sznurówkę do tego użyć mocząc ją w benzynie, nafcie, albo jeszcze innymi ustrojstwami. Nawet gdybyśmy musieli kupić to sznurówka na pewno tańsza od mopa. Jeszcze powiem, że nic nie zastąpi zdjęcia i dokładnego wyszorowania kasety. W sznurówki i inne takie to można się bawić jak ktoś jest za bardzo pedantyczny i regularnie czyści napęd. W tym przypadku mamy do czynienia z narostem nie wiadomo z jakiego czasu, więc ta opcja i tak odpada. Nie rozumiem sensu kupowania nowej rzeczy i zniszczenia jej na samym początku. Można wykorzystać to co jest już dla wielu ludzi odpadem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tani, że szok! :wallbash: Po mojemu to taniej będzie starą sznurówkę do tego użyć mocząc ją w benzynie, nafcie, albo jeszcze innymi ustrojstwami.

Mopa ze sznurówkami kupiłem za 8,99zł - jest tam kilkadziesiąt "sznurówek". Dalej jesteś pewny że taniej jest kupować sznurówki? Poza tym sznurówki do butów mają inne przeznaczenie niż wsiąkanie płynów i czyszczenie powierzchni. Mopa mam już ponad drugi sezon :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie ja kupiłem rozpuszczalnik za 5 zł kila lat temu,

kurcze, ale przepłaciłeś ja dałem 4,50 ;) i to z miesiąc temu ;)

 

Nikt się nie kłuci, tylko nie lubię takich odpowiedzi w postaci wyszydzania. Tak jak napisałeś, jest alternatywa mop vs sznurówki, dlatego podałem wersje alternatywną. Jak ktoś przeglądnie dokładnie oferty sklepów rowerowych to w zakładkach konserwacja i serwis znajdzie "sznurówki" do czyszczenia kaset za "niebotyczne" ceny w porównaniu ze zwykłym mopem sznurkowym. Nadaje się też mop z pasków mikrofibry ale to drożej wychodzi tyle że te paski nadają się do prania a sznurki tylko do odpadów niebezpiecznych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz zjechane zębatki. Na niektórych pewnie juz zaczyna przeskakiwanie łańcuch...jesli nie to wróżę że niebawem zacznie.

Na 100% kaseta nie przyjmie tez nowego łańcucha...to tak na wypadek jakby sie poddał wcześniej łańcuch ;).

 

Ps to ile kosztuje kaseta nie świadczy o tym czy to szrot czy nie szrot. Faktem Twoja jest juz na końcówce życia.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...