Skocz do zawartości

[4000-5000] Zakup nowego bike'a do MTB, może full'a! HELP!


Rekomendowane odpowiedzi

Też muszę poprzeć Adamosa. Nie wierzę, że przeciętny user zorientuje się na tylne widły krótsze lub dłuższe kilkadziesiąt mm. To nie ten poziom. Czytanie też Ci tego nie da. Kąty, milimetry itd. nie patrz na to. Nie patrz też na taperowaną (lub nie) sterówkę, ani na osprzęt. Ty chyba sam nie wiesz do końca czego chcesz, skoro testujesz od szosy po mtb, a to musisz wiedzieć. Ty, nikt inny.

A to mówie ja, miałem juz z 10 rowerów, z 5 giantów, teraz mam 2 gianty plus schwinna, ale jakbyś spytał o kąty i milimetry to bym Ci nie odpowiedział. Jeżdzę na nich, nie mierzę z suwmiarką.

 

Przetestuj jeszcze kilka i podejmim decyzję kierując się tym jak Ty się czujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@pietia79

To jest mocna nadinterpretacja, tego co napisałem. Nie zwracać uwagi na kąty, "kilkadziesiąt mm", taperowaną główkę, osprzęt, itd. przy zakupie nowego roweru? No weź się zastanów... Nie popadajmy w skrajności, bo na rynku naprawdę można znaleźć totalnie zchrzanione rowery. Chodzi o to, żeby trzymać się pewnych, wyznaczonych standardów dotyczących geometrii dla danych typów rowerów, ale nie zacząć modlić się przesadnie do kilku milimetrów ogona, bo to dla kogoś, kto nie jeździł kilka dobrych lat i teraz powraca będzie to sprawa niezauważalna.
Jak sam piszesz jeździsz na Giantach, które z reguły mają dopracowaną geometię, więc mogłeś tego nie odczuć, ale nie można też nie zwracać na nic uwagi, bo wtedy są bardzo duże szanse, że kupimy sobie zły rower.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Merida jest stanowczo za droda. Ani widelec nie powala do tego z osią 9 mm jak dobrze widzę i do tego nie taper. Rzuć okiem na ofertę 19" Authora http://velo.pl/rowery/gorskie/cross-country-275/author/vision-275-2014

 

Co do tych wszystkich kątów i cyferek z nimi związanych w pełni podpisuję się pod tym co napisał @adamos.

 

Beskid, znalazłem jeszcze lepszą ofertę na tego Visiona w przedsprzedazy!!!

http://www.dobresklepyrowerowe.pl/rowery/cross-country-275/author/vision-275-2014/

 

Zaczynam się poważnie zastanawiać nad zakupem tego roweru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietia79

To jest mocna nadinterpretacja, tego co napisałem. Nie zwracać uwagi na kąty, "kilkadziesiąt mm", taperowaną główkę, osprzęt, itd. przy zakupie nowego roweru? No weź się zastanów... Nie popadajmy w skrajności, bo na rynku naprawdę można znaleźć totalnie zchrzanione rowery. Chodzi o to, żeby trzymać się pewnych, wyznaczonych standardów dotyczących geometrii dla danych typów rowerów, ale nie zacząć modlić się przesadnie do kilku milimetrów ogona, bo to dla kogoś, kto nie jeździł kilka dobrych lat i teraz powraca będzie to sprawa niezauważalna.

Jak sam piszesz jeździsz na Giantach, które z reguły mają dopracowaną geometię, więc mogłeś tego nie odczuć, ale nie można też nie zwracać na nic uwagi, bo wtedy są bardzo duże szanse, że kupimy sobie zły rower.

 

Popierałem ogólne podejście o niemodlenie się do cyferek. Potem to już tylko moja opinia, nie interpretacja Twojej. Ale może troche przesadziłem, że "na nic" nie zwracać uwagi - bardziej miałem na mysli, żeby nie kierować się tym, że w Giantcie 29 mam rozstaw kół 1105 i nie kupie niczego co ma 5 mm więcej, bo będzie "wołowate" i "nie skręca" itd. Co do ryzyka kupna bike ze zrypaną geometrią masz rację, dlatego można się radzić, sprawdzać, próbować.

 

Ale ja dość sceptycznie zawsze podchodzę do mówiących, że "czują różnicę" jak ta różnica to często 1 stopień, czy kilka mm ogona własnie. To trochę jak z audiofilami, co czują lepsze (droższe oczywiście) kable w systemach ;) Ale jak dochodzi do blind testów to trafienia są 50 na 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy/drogie koleżanki dziękuję za czas poświęcony mojej skromnej osobie do tej pory i proszę o jeszcze odrobinę cierpliwości!

 

Po tak długim rozbracie z rowerem i w ogóle z tematem rowerowym błądziłem, ale powoli rysuje się obraz roweru jakiego potrzebuję:) Więc tak, jednak nie MTB, jednak nie FULL, raczej nie 26" (chociaż mam też upatrzony jeden rower w tym rozmiarze), a......

 

.......obrany kierunek to XC/Marathon 27,5", ale do końca nie wiem jeszcze, czy coś z wyższej półki (ok. 6 tys.), czy też coś tańszego (ok. 4 tys.). Dzięki Waszej pomocy takie aktualnie rowery biorę pod uwagę (atutem jest możliwość wystawienia faktury przez sprzedającego, którą sobie będę mógł wrzucić w koszty prowadzonej działalności!):

 

AUTHOR VISION z ceną w przedsprzedaży 4770 zł. http://www.dobresklepyrowerowe.pl/rowery/cross-country-275/author/vision-275-2014/

 

KTM ULTRA 1964 z ceną 4299 zł. http://www.bikecs.com/Produkty/1340/173788#.Uwn1Zc5sS3p

 

ROSE COUNT SOLO z ceną 999 euro w limitowanym wyposażeniu (Widelec Rock Shox 30 gold (powietrzny), koła Mavic Crossone, opony Schwalbe Rcoket Ron, korba Race Face Ride, przerzutki przód i tył Shimano XT, manetki Shimano Deore, hamulce Formula C1) http://www.rosebikes.pl/bike/rose-count-solo-1-275-2014/aid:652882?bikevariantchanged=1

 

MERIDA BIG SEVEN 900 z ceną 4690 zł. (ale tu pewnie dodatkowo dostanę parę rzeczy w gratisie) http://www.rowerymerida.pl/produkt684/bigseven-900-rower-merida.html

 

Z rowerów trochę droższych biorę pod uwagę (choć pewnie zdecyduję się na coś tańszego):

 

MERIDA BIG SEVEN XT EDITION z ceną 6490 zł. (tu podobnie jak wyżej dojdzie coś w gratisie) http://www.rowerymerida.pl/produkt683/bigseven-xt-edition-rower-merida.html

 

GIANT XTC 27,5" z ceną 5999 zł. http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/xtc.27.5/17694/74021/#specifications

 

Na kołach 26" rozważam tylko jeden wariant:

 

AGANG GANGSTA 10.0 rocznik 2012 z ceną 4000 zł. http://www.agang.eu/2012/xc-trail/gangsta-10.0.htm

 

...i teraz znowu powtarzające się pytanie:) CO SĄDZICIE???

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gangsta wyglada jak z wiejskiego festynu :) Vision nie lepiej - szkoda, bo pamiętam jak z 8 lat temu wszyscy kupowali piękne czarne ramy Vision do składania. Ale wiadomo, de gustibus non est i tak dalej.

 

Gdybym ja miał taki zawęziłbym wybór do:

1. KTM - piękny jest.

2. Gianta XTC - za ramę, stosunek cena/jakość, dopracowanie konstrukcji.

 

Podobają mi się też obie Meridy. Pamiętaj, że rower to początek wydatków :) Bidony, plecaki, pompki, narzędzia, dętki, ciuchy itd. - to też fajnie mieć :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już Ci pisałem jaki rower bym kupił na Twoim miejscu, ale skoro miałbym wybierać z przysłowiowym nożem na gardle, z tych co podałeś (do 5 klocków), to zapewne byłby to Author Vision.

 

 

 

 

...a tak, zapomniałem o tym BULLS'ie, zakodowało mi się, że to rower zamawiany z zagranicy, a tego chciałem uniknąć!

 

http://www.bikestacja.pl/pl/catalog/product/view/id/28033/s/rower-bulls-copperhead-3-czarno-bialy/category/169/

 

To też naprawdę jest świetna propozycja, pomimo tego co pisał Rulez odnośnie długości trójkąta, bo nie sądzę, że ja te 1-2 cm więcej w stosunku do innych rowerów jakiś szczególny sposób odczuję... no chyba, że to aż taka okrutna różnica?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nikt tu nie ukrywa, że 455/460mm to naprawdę dużo jak na rower z tym rozmiarem koła, ale Ty tego nie poczujesz, bo przecież nie masz z czym tego porównać (piszesz, że nie jeździłes od lat), ale ten rower też jeździ :) (tyle że sporo gorzej w ciasnych zakrętach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś wielkim znawcą, ale wydaje mi się, że po takiej przerwie nie ma sensu kupować za drogiego sprzętu (sam uważam, że pewnie mogłem kupić coś tańszego niż Canyon AL 6.9, ale tak jakoś wyszło :D), więc z marszu odrzuciłbym te droższe opcje.

Radona też, bo po podliczeniu wychodzi 5400 plus przesyłka pewnie.

 

Co do pozostałych, to Rose za 1000 EUR nie ma RS Gold TK, tylko RS XC30TK, na dodatek olejowy, więc też bym go odrzucił.

 

Wg mnie najlepsza jest oferta na KTMa. Najtańszy, a nie licząc hamulców wszystkie komponenty co najmniej dobre plus najlepszy amortyzator. Choć w porównaniu do Authora o 10mm dłuższe tylne widełki (ja ostatnio porównywałem dwa 29ery z długościami 438 i 450 i było czuć różnicę, ale też nie nie wiadomo jaką), więc musiałbyś przymierzyć, ale wiadomo, w terenie, czy Ci to zrobi dużą różnicę

 

Wg mnie najlepszym pomysłem jest zamówienie KTMa i ewentualne dogadanie się ze sprzedawcą, żeby z marszu wymienił hamulce (ściągnie pewnie jakieś 200-300 zł za wymianę na SLXy) i jeżeli bardzo Ci zależy to także korbę czy inne duperele.

 

Na koniec dodam (pomimo, że wiem, że wygląd nie jest jakimś najważniejszym kryterium), że chyba większość zgodzi się ze mną, że obiektywnie ten KTM wygląda nieziemsko i o wiele lepiej od pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, że subiektywna. Ale też na żywo lepiej wygląda niż na zdjęciach/grafikach.

 

Co do wyposażenia, to wiesz. Korba Deore chyba jakoś gorsza od XT nie jest, tylko jest cięższa (czy się mylę?).

Co do hamulców, to oczywiście masz rację, dlatego proponuję ich wymianę z marszu.

Przerzutka przednia i tak się z czasem zużyje i można na lepszą wymienić. Wszystko ciągnie za sobą niewielkie koszty.

A już wymiana amortyzatora na Rebę to większa sprawa finansowo.

 

Takie jest moje skromne zdanie :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radon jest super.

 

Również się przychylam do opinii, że nie ma sensu kupowac tak drogi rower.

Z drugiej strony rozumiem bo wiem jak to jest kupować oczami i też bym sobie sprawił podobną zabawkę gdybym mógł i gdybym potrzebował :)

 

Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze jest to by trenować, trenować i jeszcze raz trenować. Rower MTB, nawet najdroższy i najlżejszy sam nie pojedzie.

Różnice między rowerami nie są jakieś kolosalne. Kolosalne różnice są pomiędzy kolarzami. Troche siara by Cie lekko i od niechcenia objechał jakiś nastolatek na zajeżdżonym Krossie A2, a jednak nie trudno sobie taką sytuację wyobrazić.


Korba XT różni się od Deore wagą i zakrzywieniem ramion blatu. Niby rozstaw śrub taki sam (chyba 114mm), ale zębatki są inaczej wyprofilowane na ramionach, mają przetłoczenia. Chyba tylko po to by więcej wydać, innego wytłumaczenia nie znajduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pierwszego postu - nie ma sprecyzowanego zastosowania roweru.Nikt z autorem tematu włącznie nie wie jak rozwiną się jego zainteresowania.

Nieśmiało proponuję zakup najtańszego z kołem 27,5 z ostatniego zestwienia,czyli ktm-a.

Naniższa cena to najmniej bolesne ryzyko,rozmiar koła i marka dają szansę na przyzwoitą odsprzedaż,zestaw ma potencjał do rozbudowy.

Wszystkim wiadomo,że rower uniwersalny nie istnieje,może za pół roku autor założy temat o butach szosowych....albo .....ochraniaczach na kolana......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Brawo Tomek21001 za głos rozsądku! Możemy tu wrzucać coraz droższe rowery, a założyciel będzie się tylko niepotrzebnie "nakręcał", a być może za rok skończy na zupełnie innym rowerze.

Przede wszystkim zacząć jeździć, ot co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również popieram Tomka21001 :-).

KTM ma bardzo dobre te komponenty, które trudniej wymienić (bo są droższe przede wszystkim) i wystarczające na początek te, które w wymianie nie kosztują aż tak dużo. Poza tym korba się zużyje po 15k km pewnie, więc i tak na początku spokój.

Jest najtańszy i jest to limitowana edycja, więc zawsze w przypadku ewentualnej odsprzedaży będzie można go lepiej zareklamować :-).

 

A jeśli się na dodatek podoba, to już w ogóle :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opcja z KTM jest rozsądna i już nawet jestem po słowie ze sklepem, ale przeglądając wyprzedaże KTM'a natrafiłem na model z 2012 r. Toryn Master za 4999 zł., tyle, że na kołach 26". Rama karbonowa, RS Reba, praktycznie cały na SLX poza przerzutką tylnią XT. Tu chyba nie ma się do czego przyczepić poza tym, że to 26", która podobno wychodzi z mody:)

 

http://www.ktm-shop.pl/product-pol-3677-KTM-Toryn-Master.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...