Skocz do zawartości

[SR RAIDON] Regulacja tłumienia


slawtaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

W ostatnich dniach zakupiłem amortyzator RAIDON SF13-RAIDON X1-RL-R air z hydrauliczną blokadą z kierownicy oraz regulacją tłumienia i odbicia. Regulacja odbicia znajduje się na dole prawej goleni (takie czerwone pokrętło). Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć regulacji tłumienia, przez co przypuszczam, ze sprzedający wysłał mi model tańszy. W otrzymanym amorku mam wyprowadzenie blokady jak na zdjęciu: http://www.eurobike.pl/images/2013/ALLINONE.jpg

 

Czy możecie potwierdzić moje przypuszczenia. Jeżeli tak to jak wyglądać powinno wyprowadzenie blokady skoku (domyslam sie że z jakimś pokrętłem).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez slawtaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak manetkę mam, ale ona tylko blokuje skok, a nie zapewnia żadnej regulacji tłumienia. Gdzie znajdę dokładną i wiarygodną specyfikacje tych wersji z 2013? Być może te Raidony w ogóle nie mają regulacji, a informacje na stronie dystrybutora są błędne: http://www.eurobike.pl/pl/sr-suntour/amortyzatory-przednie/raidon

Edytowane przez slawtaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to wszystko rozumiem, czerwonym pokrętłem reguluję tłumienie odbicia/powrotu. Ale wg strony którą likowałem post wcześniej to są dwie wersje:

- SF13-RAIDON RL-R 26' air (tą chciałem kupić)

- SF13-RAIDON RL 26' air

 

Różnią się one właśnie regulacją tłumienia na prawej goleni. Obie mają powietrze, więc nie chodzi tu raczej o naprężenie wstępne. Raczej spodziwałbym się czegoś takiego: http://www.srsuntour-cycling.com/typo3conf/ext/dstore/binary.php?BinaryCodeID=2169&view=zoom

(tyle że to jest Axon i to nowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszliwie mieszasz. Pokazujesz zdjęcie kartridża All-In-One, a widelce wyposażone w taki system posiadały wyłącznie blokadę.

 

RL - blokada z manetki.

RL-R - dodatkowo regulacja tłumienia powrotu

RL-RC - dodatkowo regulacja wolnej kompresji /nie żadnej konwersji, jak ktoś napisał/

 

Skoro masz w lewej goleni wentyl, manetkę i pokrętło u dołu prawej, posiadasz RL-R i więcej regulacji nie będzie. Ba, zwykle mówiąc o regulacji tłumienia w kontekście widelców XC ma się na myśli właśnie powrót, gdyż regulacja kompresji nie jest aż tak potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kporys Srebrne to nie są, złote też nie bardzo, ale bliżej im do złotych niż srebrnych.

 

@Puklus  Ok, pewnie za dużo bym chciał jak na tą wersję, ale to są tylko moje przypuszczenia. 

 

Ale im więcej piszę tym bardziej sie przekonuję, że mam właściwy model, a moje rozumowanie jest błędne i pewnie wszystko jest ok. :)

 

------------------

 

@Fenthin Dodałeś post w trakcie jak pisałem swój, w którym sam stwierdziłem, że zaczynam mieszać, a teraz to mnie tylko utwierdziłeś w tym przekonaniu, dzięki :)

 

Wybaczcie, to jest mój pierwszy amor powietrzny i stąd te zawirowania. Poprzedni to był zwykły sprężynowy i rozpoznawając temat, myślałem, że już odpowiednio się wyedukowałem, ale jak widać wpadłem w panikę. Ale dzięki Wam jestem teraz mądrzejszy o te kwestie.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez slawtaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Czy normalne to nie wiem ale może tak czasami być, choć ja się osobiście z tym nie spotkałem, może dlatego ze zawsze operowałem pokrętłami z "klikiem" a tam jest chyba bez.

 

Tak, można tym czyli pokrętłami od tłumików, kręcić niezależnie od blokady bo to 2 oddzielne tłumiki, a nawet jak by były wspólne ( np w damperach tak bywa, na jednym tłoku wszystko)  to i tak są oddzielne :P W sensie że każda regulacja działa niezależnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...