Skocz do zawartości

[ Manitou R7] Od zakupu do montażu-moja historia


kamar59

Rekomendowane odpowiedzi

No mam podkładki sferyczne bo to patent Avida na wyregulowanie hamulca do tarczy. Ale klocki dotykają tarczy na całej długości szerokości przy hamowaniu i tak klocek jest dłuższy od tarczy. A śruby dałem już dłuższe niż te co były w zestawie z adapterem. A to powinienem mieć taki sam kont jak u ciebie na zdjęciu ?  

 

A podkładki muszą być bo mi trze rant tarczy o obudowę hamulca w środku.

 

oqemxk.jpg


Tu widać że klocek wcześniej był wysunięty ze 2 mm  głębiej do wewnętrznej strony tarczy NRr: 2 a można go dać równo jak NR: 1  albo ciut dalej.

 

nbq91x.jpg

 

 

 


I tak 100% długości klocka nie będzie trzeć o tarczę bo tarcza jest węższa. 

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrubie nic się nie stanie 12.8 jest twardość wytrzymałość, ja tam normalnie jeżdżę nie ekstremalnie.

 

A klocki są teraz równo z tarczą.

 

la79u.jpg


Ja lekko zeszlifowałem ten element o który trze tarcza, i założyłem bez takich kombinacji jak twoje, taki stos podkładek powoduje zwiększone obciążenie śruby.

 

Nie element tylko metal cała obudowa hamulca w środku, to naruszasz strukturę obudowy hamulca. Albo nie wiesz  gdzie mi obcierało. 


Mogłem zdjęcie zrobić jak klocki wyjąłem to było widać, ślad na brudzie gdzie tarcza tarła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Avidzie ważna jest kolejność montażu. Powinno być:

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-adapter

Ty masz:

Śruba-zacisk-podkładka-podkładka-podkładka-podkładka-adapter

Tak jak ty masz to NIE jest OK.

Żeby odsunąć zacisk tak aby nie tarł o tarczę musisz dołożyć podkładki tak aby było:

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-podkładka-adapter-podkładka

lub

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-adapter-podkładka

lub

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-podkładka-adapter

 

Podkładki muszą być takiej grubości aby odsunęły ci zacisk tak aby nie tarł. Mogą być 2, może być jedna.

 

A w ostateczności kupić takie coś:

 

http://www.bikestacja.pl/pl/adapter-tarczy-avid-185mm-przod-pm-pm.html

 

i wtedy żadne dodatkowe podkładki nie będą ci potrzebne-użyjesz tylko podkładek Avida.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrubie nic się nie stanie 12.8 jest twardość wytrzymałość, ja tam normalnie jeżdżę nie ekstremalnie.

 

 

 

 

 

 

Na tą śrubę ziała siła ścinająca, przez taką ilość podkładek ta siła rozkłada się zupełnie inaczej. i nic ci nie pomoże wytrzymałość 12,8.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Avidzie ważna jest kolejność montażu. Powinno być:

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-adapter

Ty masz:

Śruba-zacisk-podkładka-podkładka-podkładka-podkładka-adapter

Tak jak ty masz to NIE jest OK.

Żeby odsunąć zacisk tak aby nie tarł o tarczę musisz dołożyć podkładki tak aby było:

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-podkładka-adapter-podkładka

lub

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-adapter-podkładka

lub

Śruba-podkładka-podkładka-zacisk-podkładka-podkładka-podkładka-adapter

 

Podkładki muszą być takiej grubości aby odsunęły ci zacisk tak aby nie tarł. Mogą być 2, może być jedna.

 

A w ostateczności kupić takie coś:

 

http://www.bikestacja.pl/pl/adapter-tarczy-avid-185mm-przod-pm-pm.html

 

i wtedy żadne dodatkowe podkładki nie będą ci potrzebne-użyjesz tylko podkładek Avida.

 

To teraz zamąciłeś tymi podkładkami. To ta ilość podkładek co mam są ok tylko muszę je inaczej rozłożyć, czy oprócz nich jeszcze dołożyć podkładki?

 

vyxj.jpg

 

To przełożę te podkładki tak jak ma tu kolega na zdjęciu wyżej i jak będzie tarło mi o zacisk, to dołożę podkładkę albo przed adapterem lub za adapterem to już chyba nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz zamąciłeś tymi podkładkami. To ta ilość podkładek co mam są ok tylko muszę je inaczej rozłożyć, czy oprócz nich jeszcze dołożyć podkładki?

 

To przełożę te podkładki tak jak ma tu kolega na zdjęciu wyżej i jak będzie tarło mi o zacisk, to dołożę podkładkę albo przed adapterem lub za adapterem to już chyba nie ma znaczenia?

 

Jeśli musisz dawać taką ilość podkładek żeby odsunąć zacisk od mocowania, to zmień adapter ... połączenie musi być sztywne, podkładki  tego nie zapewniają ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widelec nie ma tu nic do rzeczy, ma być jak na zdjęciu "tiomek", jeśli musisz dawać dodatkowe podkładki, coś jest nie tak.

Świeża fotka mocowania Avida do widelca Manitou Black, tarcza 185 mm :

http://www.forumrowerowe.org/gallery/image/15780-mocowanie-avid/

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie chodzi amorek dociera się. Fajnie się jeździ to zupełnie inna bajka. Jest czulszy przy okazji rower trochę lżejszy. Zmusiłem się do tego rozebrania  ;) i nie takie straszne to było, teraz mam chociaż pewność że jest w środku to co powinno być. Napompowałem sobie go coś koło 100 PSi i go jeszcze wyczuję w terenie i ten powrót w pokrętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet rozkłada i składa R7.

Co prawda jakośc marna i po portugalsku, ale można zobaczyć co robić  i w jakiej kolejności:

http://www.youtube.com/watch?v=eDPZ3e-1vEg

http://www.youtube.com/watch?v=9zcREk5Zc2Q

 

 

kamar59 pisałeś że w komorze powietrznej masz oleju pod korek.

Czy nie powinna tam być minimalna ilość - ok. 5ml?

 

Właśnie bedę robił przegląd swojego R7 mrd.

Manitou zaleca olej 5w do tłumika.

Mam na stanie motorex 2,5W i 7,5W.

Który będzie lepszy, a może je wymieszać i wyjdzie 5W.

 

Czy jeździcie na zalecanym ciśnieniu, czy macie inne sprawdzone (przy jakiej masie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieszać oleje w równych proporcjach.

Olej w komorze powietrznej - oczywiście, że nie przeginać, 5 ml. jest ok. (wcześniej zalecali 3 ml.)

 

PS

Co do tego Youtuba - odkręcanie/dokręcanie korków kluczem nastawnym to średnio rozsądny pomysł ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kamar59 pisałeś że w komorze powietrznej masz oleju pod korek.

Czy nie powinna tam być minimalna ilość - ok. 5ml?

 

 

Jak odkręciłem komorę powietrzną to oleju miałem do pierwszego gwintu od dołu i była wystarczająca ilość. A pod korek to pisałem że jak wkręcałem to mi poleciało po bokach oleju. Dziwne bo jak wykręcałem to nic nie poleciało. Zdjęcia nie zrobiłem niestety. Ale jest w porządku.

 

PS

Jak będziesz robił swój przegląd R7 to możesz wrzucić parę fotek w tym temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...