Skocz do zawartości

[Słowniczek rowerowy] Co to znaczy ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

Lookas46 - Ładnie zrobione i przejrzyście, ale duże uproszczenia, rozumiem, że takie było Twoje założenie, żeby napisać skrótową wersję dla ludzi, którzy nie będą wnikać w szczegóły itp. i nie zależy im na precyzji, a na ogólnym pojęciu na temat :P Jak tak, to całkiem OK, może nie będą zadawać wciąż pewnych pytań..

Miejmy taką nadzieję :D Przyda się.

PS: Może dodaj do roweru trialowego jego zastosowanie, bo jest tylko budowa, a kto zgadnie co to za dziwactwo :P - taka moja propozycja :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do literki B, można dorzucić Blat - największa tarcza w korbie. Nagminnie, błędnie używa się terminu do określenia każdej z tarcz mechanizmu korbowego.

 

Centrowanie - regulacja naciągu szprych mająca na celu wyprostowanie koła, a także wyrównanie odległości klocków hamulcowych od obręczy.

Raczej ustawienie obręczy w osi roweru, a nie wyrównanie odległości klocków.

 

Cross country - XC - zawody w wyścigach dla rowerów górskich.

Język polski, język polski. Co to znaczy zawody w wyścigach?

 

Czułość amortyzatora - im amortyzator jest czulszy tym płynniej będzie pochłaniał mniejsze uderzenia.

Chyba nierówności będzie pochłaniał.

 

DH - downhill, konkurencja rowerowa polegająca na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy.

Zapewne trasa może być wyznaczona również pod górę.

 

Fajka - element łączący gwintowany widelec z kierownicą.

Tudzież stalowa, zagięta rurka, prowadząca linkę od pancerza do mocowania hamulca V-brake.

 

Gusset - wspawana blacha w miejscach szczególnie obciążonych mająca za zadanie podnieść wytrzymałość ramy

Raczej kształtownik niż blacha. Kształtownik odnosi się zarówno do blachy, jak i elementów trójwymiarowych, które też są często wspawane,

 

Imbusy - klucze sześciokątne.

Jak również klucze Allena, Ampuły.

 

Kliki - inna nazwa SPD

Raczej pedałów zatrzaskowych. SPD to system.

 

Masa amortyzowana - waga wszystkich elementów amortyzowanych (golenie górne i cała rama). Powinna być w miarę jak największa.

Powinna stanowić jak największą część masy całego roweru.

 

Tyle moich uwag do tej ogromnej pracy :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Cały czas coś tam poprawiam i zmieniam. Jak gdzieś jest błąd to dajcie znać na PW :D

Gdyniabiker chciałem zrobić taki faq aby nakreślić zagadnienie, a jeśli komuś mało informacji może zadać pytanie w tym temacie lub poszukać gdzie indziej. Natomiast wszystko to czego zabrakło tam, a zostanie poruszone tu zostanie dodane tam :) hehe namieszałem teraz :)

PS hudy poprawki zaraz naniosę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Gabel - (z germańska) - widelec lub amortyzator.

 

Heble - hamulce

 

Kielnia - kierownica

 

Poza tym u mnie na wsi na największą tarczę w korbie mówi się "patelnia", a na najmniejszą "młynek".

 

No i imbusy to dosyć płynne określenie. Ja chciałem ostatnio kupić w Gdyni torksy (tego też nie ma w słowniczku), to musiałem kalambury w sklepie urządzać żeby facet zrozumiał o co mi chodzi i w końcu mi oświadczył że to są imbusy. (chodziło o klucze z ośmioramienną gwiazdką, takie jak do niektórych tarcz hamulcowych)

Takie sześciokątne nazywa się generalnie ampulowymi (tudzież ampulami).

 

Do rozpatrzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GdyniaBiker, to idź do tego rowerowego na Starowiejskiej, niedaleko dworca (to chyba ten sam co kiedyś był przy pl. Kaszubskim) i spróbuj wyjaśnić to dziadowi, który tam łaskawie obsługuje :yes:

Jeszcze go przeprosisz za wizytę prezydenta w Brukseli jak zacznie na Ciebie burczeć :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Widziałem kiedyś taki hamulec.. Tzn w rączce hamuje się normalnie i można jednocześnie zmieniać przerzutkę podczas hamowania (chyba ruchem góra dół)

Jak takie manetki się nazywają? Oprócz manetek potrzebne coś jeszcze, dział to ze zwykłymi V-brake ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...