Skocz do zawartości

[rower] Scott Sportster X20 (2013r.) i akcesoria Scott- recenzja


Erkki

Rekomendowane odpowiedzi

Rower crossowy Scott Sportster X20 (model 2013) zakupiłem w promocyjnej cenie 3350 zł, bo na początku tego roku kosztował znacznie więcej. Przy moich 181 cm wzrostu wybrałem ramę L (20 cali), zgodnie z tabelką doboru ramy firmy Scott. Scott Sportster x20 to druga z 7 klas rowerów crossowych Scott z normalną kierownicą (Sportster i Atacama), nie licząc damskich i solution. 

 

Specyfikacja, taki to rower: http://www.scott.pl/product.php?id_cat=718&id_prod=4892

 

 

10991.jpg

 

Rower wyprodukowany przez firmę Scott (Szwajcaria) w Indonezji. Osprzęt Shimano taki jak: tylna przerzutka, przednia przerzutka, kaseta oraz manetki wyprodukowane w Japonii. Reszta osprzętu Shimano wyprodukowana głównie w Malezji. 

 

Po przejechaniu ponad 100 km mogę powiedzieć, że rower jest super. W porównaniu do mojego starego roweru crossowego Mongoose jeździ znacznie szybciej, płynniej, przyjemniej, generalnie o wiele lepiej pod każdym względem, na każdym rodzaju nawierzchni.

 

Rower naprawdę dobrze radzi sobie w lekkim terenie, wydaje się jakby był stworzony do jazdy w lekkim terenie, jak ścieżki leśne. 

 

Przerzutki zmieniają się wspaniale, tu nie mam najmniejszych nawet zastrzeżeń, ale to jest już Deore/ LX, a więc można się było tego spodziewać.

 

Kierownica i stery świetnie działają, kierownicą kręci się bez najmniejszych oporów.

 

Korbowód Shimano ma napis Mountain i działa świetnie.

 

Widelec działa dobrze, ale nie powiedziałbym, że wspaniale, ale tłumienie jest wyraźnie zauważalne na nierównościach. 

 

Hamulce hydrauliczne Shimano odstają pod względem klasy sprzętowej od reszty roweru, bo są to jedynie Shimano branded, ale spisują się rewelacyjnie w tego rodzaju rowerze. Użycie innych byłoby bez sensu, bo te w 200% działają jak trzeba i zatrzymują koła w miejscu.

 

Siodełko jest bardzo porządnie wykonane i ładne, ale niestety nie jest zbyt wygodne, ale można się do niego przyzwyczaić.

 

Generalnie rower jest po prostu super.

 

Do roweru zakupiłem takie akcesoria firmy Scott:

 

1. Podpórka Scott 2.0 Kickstand za 80 zł. 

 

2233911019_65777_tif_raw_3.jpg

Podpórka aluminiowa jest dedykowana między innymi do mojego roweru. Montuje się ją pod korbowodem, w fabrycznie przygotowanym miejscu. Waży ok. 240 g. Spisuje się świetnie, bo po zamknięciu "chowa" się prawie w całości w ramę dotykając gumową końcówką ramy, co powoduje, że nie lata w czasie jazdy. Dobrze podpiera rower nawet na piasku. Wysoka jakość wykonania.

 

2. Lampki pozycyjne Scott Blinx na tył i przód po ok. 30 zł za sztukę, waga: 19 gram.

 

3261-Scott_Blinx_Mini_Licht_800_800_1_20

 

 

Mogą działać do 360 godzin w trybie migającym, są na dwie baterie płaskie (po 1 zł na allegro). Bardzo mocno świecą w dwóch trybach jak na takie małe lampki. Przednia tak mocno, że jak jest ciemno to nawet oświetla nam drogę.

Edytowane przez Erkki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Serio? Zwięzły może i jest,ale konkretny już nie.

Chyba ,że za konkret uważasz takie zdanie:

 

Korbowód Shimano ma napis Mountain i działa świetnie.

 

 

Jeśli silisz się na test , to warto:

 - załączyć zdjęcia ( swoje) całego roweru i omawianych detali

- podać dokładną specyfikację Twojego roweru, która może się różnić od katalogowej

- miło by było, gdybyś podał wagę roweru

- szerzej opisał wrażenia z jazdy

- pominął info o zakupionych akcesoriach- nie są one przedmiotem testu

- napisał ,dlaczego akurat ten rower i czy brałeś pod uwagę konkurencję.

- podsumował test wskazując plus i minusy roweru.

 

Krótko mówiąc, zastanów się,czy na podstawie Twojego pierwszego wpisu kupiłbyś ten rower.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdjęcia może potem załączę, ale nie bardzo wiem po co bo wygląda dokładnie jak ten na zdjęciu, ma tylko lampki i licznik Sigma 1009 (i odblaski).

 

2. Specyfikacja jest taka sama i się nie różni ani trochę od katalogowej oprócz wagi.

 

3. Waga katalogowa to 12,8 kg, ale to chyba dla rozmiaru S, bo u mnie (z odblaskami na kołach x4, pedałach x4 i pod siodełkiemx1) waży 13,3 kg wg wagi łazienkowej. 

 

4. No ciężko opisać mi coś szerzej o jeździe. Po prostu fajnie jeździ, płynnie, szybko, dobrze radzi sobie w lekkim terenie i na asfalcie. W w bardzo głębokim piasku się zakopuje, ale nie jest to rower do tego, chociaż nawet by przejechał jakby się postarać i przez głęboki piasek. 

 

6. Tak brałem pod uwagę konkurencję. Myślałem o Giant ROM XR 1 2013, ale zrezygnowałem bo gdzieś na niemieckim portalu znalazłem jego wagę i była wyższa niż mojego, a po drugie amerykańsko-szwajcarska firma Scott mnie bardziej przekonuje niż tajwański Giant, poza tym miałbym tam wybór między ramą 19 i 21, jedna za mała, druga raczej za duża, a tu mam 20 cali i jest idealna.

 

7. Plusy roweru- wszystko, minusy- dość twarde siodełko, a amortyzator, mimo, że jest dobry, to mógłby być lepszy (czulszy).

Edytowane przez Erkki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po przejechaniu ponad 350 km na tym rowerze, w różnym terenie, potwierdzam wszystko co napisałem w swojej recenzji wyżej. Jest naprawdę super i działa tak samo dobrze. Nie robiłem żadnego przeglądu (poczekam z tym do wiosny), a praktycznie nic nie wymaga regulacji bo przerzutki zmieniają się bardzo dobrze, hamulce również działają tak samo dobrze, jedyne co to koła wymagają niewielkiego centrowania, ale tak chyba od początku było. Czasem jak po jakiejś przerwie siadam na ten rower to naprawdę czuje się, że to dobry sprzęt, wszystko działa bardzo płynnie. 

Edytowane przez Erkki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...