Skocz do zawartości

[amortyzator] Reba RL dual air 2012 wymiana oleju


cyroniok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich dziś zabrałem się za wymianę oleju w Reba dual air 2012

 

vwgi.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
sxy6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
szukałem na stronie producenta wartości oleju ml jaką nalać, jednak nie znalazłem modelu 2012 tylko 2011 i według instrukcji 123ml   otóż jakie było moje zdziwienie gdy wylałem stary olej i było go równo  50ml  niby nie miałem zadych wycieków wiec spróbowałem nalać tyle ile pisze w tabeli czyli 123ml próba okazała sie nie do zrealizowania maxymalna pojemność amora to jakieś 110ml pod sam gwizdek do tego trzeba jeszcze włożyć tłumik
wygląd od dołu czy tu też jest Jakaś komora na olej ?
36dl.th.jpg
zp1y.th.jpg
 
moze jest tu jakiś fachowiec i napisze ile tego oleju trzeba wlać i czy jest wiecej jak jedna komora z olejem do wymiany 

 



nie mogę edytowwać wiec dopisuję

znalazłem taką tabelkę

http://cdn.sram.com/cdn/farfuture/fJQtD0X9AyofYOWuBO2Ufx49Nz4FxxDD-lt2JDTWgrc/mtime:1372788149/sites/default/files/techdocs/gen.0000000003511_front_fork_oil_chart_2012_0.pdf

pisze w niej 106ml

wlałem te 106ml pod sam gwint instalacja tłumika wylała około 10ml po złozeniu sztywny  amor sag nie działa  wiec coś jest nie tak help 

Edytowane przez cyroniok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 ml należy wlać do dolnych goleni . Do tłumika ( goleń po stronie prawej ) - 110 ml oleju. Zbyt mała ilość oleju może powodować pogorszenie pracy tłumienia .

Zabierasz się za serwis amorka bez dokumentacji i wiedzy na ten temat? 

Wideo na YT

 

no własnie żeby była gdziekolwiek jakaś dokumentacja lub film modelu 2012 to bym ją przeczytał lub oglądną , na filmie jest zupełnie inna konstrukcja inny (dół) inny model,

110 ml oleju mieści cała  rurka a gdzie tłumik  :thumbsup: 

czerwone pokrętło regulujące szybkość odbicia  nie wiadomo jak odkręcić  nie ma żadnej śruby nic 

kvhr.th.jpg

69ne.th.jpg

r96y.th.jpg

 

do servisu nie chce oddawać bo w moim mieście to co robią fuszerkę to głowa boli a nie jest to fizyka kwantowa by tego nie ogarnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Mod Team

Ja ze swojej RL-ki 2011 wylałem lekko ponad 100ml, wlałem "przepisowe" 123ml i wszystko się mieści elegancko, blokada pracuje idealnie. nie bardzo czaje czemu wchodzi wam mniej.

cyroniok - ta twoja reba wygląda od spodu jak Sid z innymi naklejkami, ale widzę że od 2012 zmienili budowę. Właściwie to już nie wiem czym nowe reby różnią się od sidów, do tej pory to byly chociaż większe komory powietrzne.

Przy okazji tak dokładnie zaglądałem tabelkę ze na dół zamiast wlać po 5ml 15wt, wlałem po 15ml :P teraz muszę jeszcze dół napełnić, chociaż pewnie więcej oleju na dole nic by nie zaszkodziło, kiedyś się lało po 15ml i przynajmniej amorki były dobrze dosmarowane.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

wylałem lekko ponad 100ml, wlałem "przepisowe" 123ml i wszystko się mieści elegancko, blokada pracuje idealnie. nie bardzo czaje czemu wchodzi wam mniej.

Widełki działania widelca nie sa sztywne to jest wartość od do ... co nie zmienia faktu ze 120ml to ja do Revela mam wlewać ... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleju ma być tyle, żeby blokada MC lub inna, zanurzyła się w nim przynajmniej na 1cm lub 2cm. Nie więcej. Łatwo to sprawdzić nalewając do komory olej i przykładając tłumik lub go wkładając. Ma zacząć blokować zanim go wkręcimy. To najpewniejszy sposób.

 

Wcześniej należy jeszcze usunąć powietrze, bo faktyczny poziom oleju może okazać się niższy. W tym celu uginamy powoli amorka już z wlanym olejem.

Edytowane przez kundello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wpadły mi akurat 2 Reby RL, wczoraj robiłem serwis jednej i właśnie robię drugą, porównałem różnice, śmieszne te nowe reby, dokładnie to samo co SID, niby model z nazwy ten sam ale jedna jest z rocznika 2011 druga 2012.

Starszy model ma dolne golenie bez wgłębień jak w sidach, nie trzeba sięgać głęboko do śruby tłumika i mieć długiego klucza do odkręcenia komina sprężyny powietrznej. Oczywistą różnicą jest pojemność komór powietrznych/olejowych. Waga 2011 to 1645g a 2012 ro 1490g.

Więc sprawdziłem dokładnie dostępne instrukcje serwisowe i już żeby była pewność: 

-Do starej RL/RLT  z "pełnymi" goleniami lejemy: 123ml 5wt, dla wersji RLT Ti: 133ml

-Do nowszej RL/RLT z goleniami pustymi na dole: 106ml 5wt, dla wersji RL3: 111ml

 

Innej opcji racej niema, jeśli wlewasz olej bez zdjęcia dolnych goleni to pewnie ci się nie mieści bo tuleja tłumika obicia nie jest wysunięta do końca. Zrób serwis od początku do końca to Ci wyjdzie.

 

 

PS

Czy wasze amorki przy mocnym ugięciu, jak zaczynają się prostować dają takie puknięcie? Prawie tego nie słychać ale czuć w dłoniach. Raczej żadnego błędu przy składaniu nie popełniłem. Wszystko działa, zastanawia mnie tylko dolny korek sprężyny powietrznej na tej falistej podkładce, bo dało się go wcisnąć ciut głębiej niż trzyma go pierścień. Nie wiem sam.

 

PS.PS

Problem z pukaniem rozwiązany, moje podejrzenia okazały się słuszne. Zawiniła podkładka falista, za słabo dociskała korek, trzeba ją mocniej powyginać (oczywiście bez przesady) i pukanie ustaje. Także może się komuś przyda na przyszłość. 

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Z Reba z pustymi goleniami wlewalem do tlumika i 100 i 110ml, w tym przedziale, nigdy wiecej, nigdy mniej, nie zauwazylem aby bylo lepiej, gorzej pod zadnym wzgledem. Do smarowania 2x15ml i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...