Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mój wzrost to 187cm, przekrok 92cm bez butów. Przymierzam się obecnie do zakupu 29 cali w przedziale cenowym do 4000 i wpadł mi w oko scott scale 960 2016. Pojawia się tylko dylemat rozmiaru, a raczej problem - czy geometria tej ramy będzie dla mnie ok. Rozmiar L który brałem na początku pod uwagę niestety odpadł z racji braku możliwości wysunięcia sztycy 400mm na odpowiednią wysokość tzn. około 820mm. W XL natomiast czuje się zbyt mocno wyciągnięty a sam rower wydaje się być trochę jak autobus, chociaż może to być doznanie subiektywne z racji ujeżdżania do tej pory 26cali. W każdym razie po małym "bike sizingu" w sklepie, sprzedawca powiedział że kalkulator scotta dobrał mi ramę w rozmiarze XL do sportowej jazdy. Miałem okazję chwile pojeździć przed sklepem, ale nie odniosłem wrażenia że rower jest "uszyty" na mnie. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://contenderbicycles.com/wp-content/uploads/2015/10/2016-Scott-Scale-940-950-960-970-Geometry3.png

 

L z fabrycznym mostem 90 mm ma 710 mm horyzontalnie, za mało o około 15 mm. XL z fabrycznym mostem 100 mm ma 740 mm za dużo o około 15 mm. XL z mostem 8 lub 9 cm będzie dobrym rozwiązaniem, raczej 8 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne mam pytanie do kolegów.

Mój wybór padł na RR 580 w rozmiarze 17" (M). Z kalkulatorów i obliczeń odpowiedni dla mnie byłby rozmiar 18" (wzrost 172, w przekroku 82). Z podpowiedzi jakie uzyskałem tutaj ramę w rozmiarze 19" odrzuciłem.

Czy geo tej ramy jest odpowiednia do moich wymiarów (przy prawie maksymalnym wysunięciu siodła, przy fabrycznym moście 80)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sztyca jak ma 350 i jest tylko 1-2 cm zapasu to warto pomyślec o 400 mm, ze względu na bezpieczeństwo swoje i ramy.
Sztyca siodła B'TWIN SPORT o przekroju 29,8 mm i długości 350 mm.

http://www.decathlon.pl/rockrider-580-275-id_8336093.html

Czyżbym miał za długie nogi do takiej geo?

Jeśli nie przekraczam maximum wysunięcia to chyba nic złego nie może się stać? Waga 80 w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyżbym miał za długie nogi do takiej geo? Jeśli nie przekraczam maximum wysunięcia to chyba nic złego nie może się stać? Waga 80 w dół.

 

Ja mam 180 wzrostu przy 82 cm. Nie powinno, ale lepiej siły i naprężenia rozkładają się przy insercie 15 cm niż tylko 11 cm. Jak widzę sztyce 450 mm gdzie "można" je wsadzić tylko 10 cm w ramę to gratuluję wyobrazni niektórym producentom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L z fabrycznym mostem 90 mm ma 710 mm horyzontalnie, za mało o około 15 mm.

Tylko zauważ, że Scotty mają sztycę z offsetem, który pewnie wynosi właśnie te 15mm (link do modelu 2017, ale w poprzednim było tak samo):

http://www.scott-sports.com/pl/pl/products/249852008/SCOTT-Scale-960-Bike.

Co o tym myślicie?

Na papierze sprawa wygląda tak, że Scott ma standardową górną rurę (620mm w rozmiarze L) i Reach poniżej średniej, ale jeśli policzyć sumę górna rura + mostek + offset sztycy podsiodłowej, to już wychodzi trochę więcej, bo dla rozmiaru L: 620 + 90 + 15 = 725mm, a na przykład nowe Meridy będą miały prawdopodobnie (nie wiem na 100% jaki dają mostek): 625 + 80 + 0 = 705, czyli dłuższa górna rura, większy reach, ale sumarycznie w poziomie będą krótsze:

http://www.merida-bikes.com/en_int/bikes/mtb-hardtails/29-hardtails/2017/big-nine-big-seven-800-6708.html.

I jest to geometria topowych modeli, czyli w założeniu do ścigania, a nie do przejażdżki po parku.

Tak, jak napisał Zaskar, możesz wymienić mostek na krótszy, ale trzeba pamiętać, że rama jest projektowana pod konkretnej długości mostek, więc zmieniając mostek zmieniasz geometrię roweru i jakoś to wpływa na jego właściwości jezdne, np. mniej dociążasz przednie koło na podjazdach. No i po skróceniu mostka rozstaw kół się nie zmieni, więc rower nadal może w Twoim odczuciu zachowywać się jak autobus. Ogólnie tendencja jest do wydłużania górnych rur i skracania mostków, co widać np. w tej Meridzie na przyszły rok, więc być może akurat rozmiar XL + krótszy mostek nie jest złym pomysłem, ale mniejsze ramy są bardziej zwrotne i do wyścigów rama nie powinna być za duża.

 

Albo po prostu przymierz się do innych rowerów, mieszkasz w dużym mieście, więc nie powinno być z tym problemu. Teoria teorią, ale zawsze warto się przymierzyć i może na innym rowerze będziesz się czuł lepiej - proste. Z popularnych marek wysokie i krótkie ramy robi Cube, np. w podobnej cenie jest model Acid: http://cube.pl/rowery_2016/mtb-hardtail/cmpt/cube-acid-black-n-flashyellow-2016/. Przy czym te ramy mają geometrię do jazdy rekreacyjnej, a wspomniałeś o jeździe sportowej, więc chyba interesuje Cię bardziej wyciągnięta sylwetka. Z krótszych ram, ale niestety tylko wysyłkowo, są też Canyon i Radon. Radon robi ramy w rozmiarze 20", gdzie rura podsiodłowa jest pomiędzy L i XL u Scotta, a jednocześnie sumaryczna długość jest taka sama jak w rozmiarze L: http://www.radon-bikes.de/bikes-2016/mountainbike/hardtail/zr-race-29/zr-race-29-70/.

Niezależnie do czego będziesz się przymierzał, w wyższych ramach zwracaj uwagę na przekrok, bo np. Cube go nie podaje w specyfikacji. Masz długą nogę, więc na każdym powinno być ok, ale lepiej o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MD11 - biorę jeszcze pod uwagę Krossa Level b8 2016, ale widzę na wstępie że geometria jest bardzo podobna do tego Scotta. Grand canyon AL 6.9 z tego co widzę musiał bym brać XL ale problem pojawia z wysokością ramy. Cuby LTD z 2016 w okolicy Krakowa już się skończyły, a przynajmniej model który mnie interesował, geometria tego modelu już wygląda na bardzo turystyczną. Popatrzę jeszcze dzisiaj za Meridą, ewentualnie przymierze się do Krossa.

17' ma 595 mm poziomo, trochę dużo, ale z mostem 80 mm lub 90 mm, nie powinna być za duża. 

Spróbuję namówić sprzedawce na założenie mostka 90 do tej ramy XL i chwilową przejażdżkę... zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na początek upraszam się o litość, nie byłem w stanie przebrnąć przez wszystkie strony tego wątku. Mam zagwozdkę, 191 cm, noga 91, idealnie mieszczę się miedzy rozmiarami . Wybrałem sobie wstępnie Scotta  970, 960 lub 940, przymierzałem się w sklepie do XL-ki, (21') którą rekomendował do moich wymiarów sprzedawca. Wlazłem na tą kobyłę i byłem przerażony ogromem ramy i jej długością, istny mastodont. Przekrok jak dla mnie za mały, przynajmniej tak "na oko" w odniesieniu do wrażeń na 26'. Przymierzałem się też do L-ki i tu już było, z mojej perspektywy, "normalniej", przynajmniej w kontekście roweru na którym jeżdżę obecnie -Trek 26' 19,5' , który pasuje mi idealnie. Co robić, sugerować się tabelkami i sugestiami sprzedawcy czy nie. Moim zdaniem kąty w rowerze 29', zwłaszcza szybująca pod ostrym kątem w górę rura główna powoduje, że realny rozmiar 19' w  twentyninerze w kontekście przekroku, odległości nabiału od ramy, to praktycznie 20-21' z roweru 26' . Czy mam poprawne wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ci coś doradzić, bo wszystko wskazuje na to, że optymalnie dobrany rozmiar będzie w twoim odczuciu za duży. Scott wyraźnie sugeruje, że przy 191 cm wzrostu powinien być XL. Mierzyłem kiedyś górną rurę Scale'a i była krótsza niż podaje producent. Wystarczy porównać reach z innymi rowerami. Sam się kiedyś zastanawiałem i testowałem Scale'a i w necie osoby o moim wzroście (178 cm) jeżdżące na Scale'u, dzieliły się pół na pół między M i L. Nie bardzo widzę osobę o wzroście 191 na L-ce. Podobnie jak na 19,5" Treka 26". No chyba, że od biedy jeżeli jest to Trek z serii 6 lub 8, gdzie rama była dłuższa niż w niższych modelach. Jeżeli przyzwyczaiłeś się do małej ramy, do tego 26 cali, nic dziwnego, że XL na dużym kole wydaje ci się kobylaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kąty w rowerze 29', zwłaszcza szybująca pod ostrym kątem w górę rura główna powoduje, że realny rozmiar 19' w  twentyninerze w kontekście przekroku, odległości nabiału od ramy, to praktycznie 20-21' z roweru 26' . Czy mam poprawne wrażenia?

Generalnie tak, np. Merida produkuje ramy w rozmiarach:

  • do rowerów z kołami 26": 18, 20, 22
  • do rowerów z kołami 29": 17, 19, 21

Ktoś, kto jeździł na ramie w rozmiarze 20" przy kole 26" przesiądzie się na ramę w rozmiarze 19" na kole 29", a często jest jeszcze gorzej, czyli tak, jak piszesz, rower 19" ma przekrok jak 21". Natomiast rama ramie nierówna, dlatego patrzymy na geometrię ramy w konkretnym rowerze. Weźmy na przykład ramę w rozmiarze 21" (u Treka 21.5" - o numeracji Treka napisałem na dole tego posta: http://www.forumrowerowe.org/topic/209679-2017-merida/page-2?do=findComment&comment=1906647) i porównajmy reach (co to reach jest zaznaczone w pierwszym linku poniżej) oraz przekrok (standover height w tabelkach):

Scott Scale: 439mm / 842mm

Trek Superfly: 457mm / 823mm

Merida BIG.NINE: 455mm / 816mm

Jak widać różnica pomiędzy skrajnymi rowerami jest spora - Scott jest krótszy o 1.6cm, a jednocześnie ma przekrok wyższy o 2.6cm.

Ja też uważam, że przy Twoim wzroście powinieneś brać ramę 21". Jeśli czujesz się niekomfortowo z przekrokiem Scotta, to może przymierz się np. do Treka, zawsze to 2cm niżej (tej Meridy chyba jeszcze nie ma w sklepach), chociaż przy nodze 91cm + buty, to Scott chyba też powinien być ok.

 
Edytowane przez MD11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Superfly to raczej średni pomysł. Jeżeli Scale wydawał mu się kobylasty, to tym bardziej będzie Superfly. Jest co prawda niższy, ale dużo dłuższy. Zejście natomiast na 19,5" Treka nie uda się, bo zabraknie sztycy. Nie bardzo też rozumiem jak z nogą 91 cm można mieć problem z przekrokiem Scale'a wynoszącym 84 cm. Większość osób może tylko pomarzyć, żeby mieć 7 cm zapasu.

Problemem jest moim zdaniem przyzwyczajenie do roweru na małym kole i do tego prawdopodobnie w za małym rozmiarze.

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Może to faktycznie kwestia mentalna po latach jazdy na  26'. Będę musiał odbyć po prostu jazdę testową. Na tym treku 19,5 jeździ mi się zupełnie bezproblemowo, sztyca wysunięta mocna ale nie jakoś monstrualnie, załączam fotę:

 

post-200803-0-70556800-1475910827_thumb.jpg

 

A tu Andrzej Kaiser(wzrost 193cm) na ramie co najwyżej L, z pewnością nie jest XL, widać po relacji wielkości koła do wielkości rury podsiodłowej.

 

post-200803-0-61009000-1475910993_thumb.jpg

post-200803-0-33733500-1475911024_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Scotta  970, 960 lub 940, przymierzałem się w sklepie do XL-ki, (21') którą rekomendował do moich wymiarów sprzedawca.

 

Dobrze rekomendował. Ten rower w rozm. XL będzie na ciebie idealny, potencjalnie zostaje tylko zmiana mostka na inny i/lub przesuniecie siodła w przód lub tył o te 5 mm. Jak koledzy słusznie zauważyli, rzadko kto może pomarzyć o tak dużym przekroku w 29er (wystarczy 4 cm bez buta). 29er-ry to rowery bardzo zoptymalizowane i tolerancja podczas konstruowania ramy od zera jest bardzo niewielka w stosunku do 26er, także 27er.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Może to faktycznie kwestia mentalna po latach jazdy na  26'. Będę musiał odbyć po prostu jazdę testową. Na tym treku 19,5 jeździ mi się zupełnie bezproblemowo, sztyca wysunięta mocna ale nie jakoś monstrualnie, załączam fotę:

 

attachicon.giftrek.jpg

 

A tu Andrzej Kaiser(wzrost 193cm) na ramie co najwyżej L, z pewnością nie jest XL, widać po relacji wielkości koła do wielkości rury podsiodłowej.

 

attachicon.gifMarek-Kaczmarek-Lubrza1.jpg

attachicon.gifskandia_bytow_02.jpg

 

Zawodnicy często mają dziwne upodobania jeśli chodzi o setup roweru. Oto przykład pierwszy z brzegu:

http://www.bikeradar.com/mtb/gear/article/pro-bike-jaroslav-kulhavys-specialized-s-works-epic-wc-29-43850/

 

Raczej bym się tym nie sugerował. Poza tym Superior jest dość długim rowerem na tle Scotta, a sztyca jest już wyciągnięta na maksa, co nie wróży niczego dobrego ramie. Tyle, że Kaiser raczej nie musi się tym przejmować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na początek upraszam się o litość, nie byłem w stanie przebrnąć przez wszystkie strony tego wątku. Mam zagwozdkę, 191 cm, noga 91, idealnie mieszczę się miedzy rozmiarami . Wybrałem sobie wstępnie Scotta  970, 960 lub 940, przymierzałem się w sklepie do XL-ki, (21') którą rekomendował do moich wymiarów sprzedawca. Wlazłem na tą kobyłę i byłem przerażony ogromem ramy i jej długością, istny mastodont. Przekrok jak dla mnie za mały, przynajmniej tak "na oko" w odniesieniu do wrażeń na 26'. Przymierzałem się też do L-ki i tu już było, z mojej perspektywy, "normalniej", przynajmniej w kontekście roweru na którym jeżdżę obecnie -Trek 26' 19,5' , który pasuje mi idealnie. Co robić, sugerować się tabelkami i sugestiami sprzedawcy czy nie. Moim zdaniem kąty w rowerze 29', zwłaszcza szybująca pod ostrym kątem w górę rura główna powoduje, że realny rozmiar 19' w  twentyninerze w kontekście przekroku, odległości nabiału od ramy, to praktycznie 20-21' z roweru 26' . Czy mam poprawne wrażenia?

Ja też stałem przed identycznym dylematem i wziąłem rozmiar XL. Przekrok u mnie to 92 a wzrost 188. Obecnie w rozmiarze XL mam do ogranicznika 1,5cm przy sztycy 400mm . W kwestii wysokości ramy, to kiedy ją podnoszę do  nabiału przednie koło odrywa się od ziemi na 15-20cm. Punkt w którym kupowałem rower posiadał "scott fiting system" gdzie po pobraniu wszystkich wymiarów jasno wychodziło że rozmiar XL + siodło 4mm do przodu i kierownica 2mm do góry, optymalnie do sportowej jazdy. Wcześniej miałem kross'a level A2 w rozmiarze 21 i moje pierwsze odczucia co do wielkości roweru na kołach 29, były bliźniacze z Twoimi.  Moim zdaniem dla Ciebie jest XL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem sobie. U mnie sztyca 400 w Treku 19,5' jest wyciągnięta tak, że mam jeszcze 2cm do punktu krytycznego (minimum insert), w rurze jest 12cm sztycy. To przy rurze podsiodłowej długości 50cm. Scott Scale ma podsiodłówkę 48cm. Wychodzi na to, że wysuwam dodatkowe 2cm i spokojnie jestem w granicach minimum insert, czyli 10cm. Także problem za krótkiej sztycy w tym wypadku nie istnieje. Może mam nieco krótszą nogę bo mierzyłem bez lekkiego rozkroku, na prostych nogach. Tak czy owak, o sztyce się nie obawiam. Co do długości ramy, obecny Trek ma identycznej długości rurę poziomą co Scott scale L (mierzyłem w sklepie) i jestem na nim wystarczająco wyciągnięty, w każdym razie dyskomfortu nie odczuwam. Tyle zmierzona praktyka, wiem, że teoria mówi co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 92cm w lekkim rozkroku. Ale spore znaczenie w kwestii długości poziomej ma też zasięg ramion, a ja mam spore "grabie". Jeżeli faktycznie jesteś z Gdańska to może warto było by podjechać do Gdyni, gdzie w sklepie Salon rowerowy ŻUCHLIŃSKI  prowadzą usługę SCOTT Fiting System.

 

http://www.zuchlinski-sklep.com.pl/strona-glowna,1

Edytowane przez Kriter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracam z salonu Treka,  m.in. Przymierzałem się do X calibrów i Superfy'ów. Tu ewidentnie(na wysokość) bardziej mi przypasował...21,5' niź wirtualny 19,5/18,5, (z czego 19,5 jest faktycznie wzięte z sufitu). Ale z kolei górne rury są mega długie, za równo X- Caliber jak i Superfly, w rozmiarze 21,5' dłuższe o ok 2 cm od Scotta 21. No i te korby, a w zasadzie zębatki "dużego " blatu...36....to jakiś żart? Jak tym jechać po szosie po płaskim, lub zjeżdżać?  Czasem brakuje mi przełożeń przy 42 z przodu na płaskim lub z lekkiej górki a tu 36 :/ W poniedziałek jeszcze raz podejdę do tego Scale XL, na spokojnie. Dzięki za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...