Skocz do zawartości

[rama] wybór rozmiaru 29er


roswell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

stoję przed zamówieniem ramy 29er, chciałbym prosić o pomóc osób doświadczonych w wyborze odpowiedniej dla mnie ramy. Mam 183cm wzrostu, stosunkowo długie nogi i krótki tułów. Rama bedzie użytkowana w zawodach XC/XCM.

 

Wcześniej ścigałem się na 26" MaxAri R Carbon, która była dla mnie idealna przy takich wymiarach:

595 mm - dł. efektywna górnej rury

490mm - rura podsiodłowa C-T

130mm - główka ramy

kąty 71/73

 

Wyniki pomiarów z competitive cyclist:

 

competitivecyclistmojew.jpg

 

Wyniki pomiarów z wrench science:

 

wymiarymtbwrenchscience.jpg

 

Geometria ramy, którą chcę zamówić:

547962026906.jpg

 

Z góry bardzo dziękuję!

Edytowane przez roswell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzenie Ci to wróżenie z fusów, usiądź na Meridę serii Matts w rozm 18" - pozycja będzie bardzo zbliżona do 17,5" który podałeś i będziesz wiedział,, ja bez mierzenia wiem, że przy 182 cm, rama o długości 590 mm jest dla mnie za krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzenie Ci to wróżenie z fusów, usiądź na Meridę serii Matts w rozm 18" - pozycja będzie bardzo zbliżona do 17,5" który podałeś i będziesz wiedział,, ja bez mierzenia wiem, że przy 182 cm, rama o długości 590 mm jest dla mnie za krótka.

 

Byłem posiadaczem ramy Matts Pro, ale w rozm. 20" - było OK. Niestety do 18" nie przymierzałem się.

 

no w tej ramie wybor jest tylko 1 - 17,5" i mostek 100mm

 

Wersja 19" odpada? Dlaczego?

 

Niestety, tylko ta rama wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama 19" (a właściwie 20,5") ma długość 615 mm, więc była by dłuższa o Twojej obecnej o 20 mm, musiał byś sprawdzić jak byś się na takiej ramie czuł (do tego ma sporą bazę kół), ale też koniecznie sprawdź czy Merida 18" nie był by za mała.

Ja akurat czuję się dobrze na ramach o długości 615 mm (mostek 90 mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, 20mm to naprawdę dużo, obawiam się tego.

 

Z kolei wersja 17,5 myślę, że byłaby ok.

Rura podsiodłowa jest 20mm niższa niż w Maxari, ale w nim wystarczała sztyca 350mm, więc nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było takie proste...

 

Identycznego roweru nie znajdę, a przymierzanie się do podobnej w wymiarach ramy, prawdopodobnie jeszcze na kołach 26" w czym może pomóc?

Przecież pozycja, chociażby z racji kierownicy 685mm będzie i tak diametralnie różna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że rozmiar z tabeli 17,5" ma 470mm seattube, a to jest 18,5", 19" (520) ma już jakieś 20,5".

Jak weźmiesz 19, to przekrok będzie bardzo mały, jeśli jakikolwiek. Moja rama ma seattube 530, i przekrok przy moich 197cm jest taki, że mniejszy byłby już ryzykowny, w razie czego, możesz wpaść i sie przymierzyć.

Z drugiej strony 590mm TTh to będzie mało dla Ciebie, bardzo mało, szczególnie przy stosunkowo pionowym kącie podsiodłówki, ale to chyba mniejsze zło, skoro to musi być ta rama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat relatywnie pionowa podsiodlowka ratuje sytuacje...albo chociaz jej nie pogarsza, co do zapytania dlaczego tylko i wylacznie 17,5", to Bartekkk wyjasnil - potrzebowalbys taboretu do wsiadania na rower :)

 

nie wnikam w przyczyny bezwarunkowego zamiaru zakupu tej ramy - wg mnie slabawy wybor, zaczalbym szukania czegos z podsiodlowka 17,5-19" i gorna rura 600-610mm, ogon nie wiecej, niz 445, najlepiej ok 440 i przynajmniej te 60mm dropa mufy...katy wg upodoban, jesli szukac przelozenia z 26" to do glowki dodaj 1*, choc i tak skretnosc mocno bedzie uzalezniona od kierownicy i twojej sily, a zjazdy i tak mocno na +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nabial, co jest ratującego w pionowej podiodłówce? w sumie chyba tylko to, że założenie sztycy z offsetem pozwoli osiągnąć "normalny" kąt wydłużający przy tym odległość od kierownicy? Z drugiej strony mały kąt sam w sobie powoduje oddalenie siodełka od kierownicy. Wyciąganie sztycy powoduje szybsze oddalanie od kierownicy na kierunku poziomym, niż przy większym, bardziej pionowym kącie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nabial, co jest ratującego w pionowej podiodłówce? w sumie chyba tylko to, że założenie sztycy z offsetem pozwoli osiągnąć "normalny" kąt wydłużający przy tym odległość od kierownicy?

 

do tego momentu sie zgodze, dalej juz nie - pomiar efektywnej dlugosci gornej rury robi sie horyzontalnie, a zatem do przedluzenia podsiodlowki, wiec jesli kat jej nachylenia jest mniejszy, to ucieka ona bardziej do tylu, tymczasem polozenie siodla wzgledem mufy/korby w kazdym rowerze musimy miec takie samo, czyli jesli chcemy to osiagnac przy kacie 72* musimy przesunac siodlo do przodu, a przy 73,5* obowiazkowo dac sztyce z offsetem/cofnac siodlo do tylu, co wplywa na ostateczne wyciagniecie sylwetki....innymi slowy rama z tth 610mm i katem 73,5* jest dluzsza, niz tth 620mm i kat 71*...roznica tym wieksza, im wyzej siodlo

 

podrecznikowym dowodem tego jest praktyczne doswiadczenie z barracuda, gdzie bylo niby 'moje' 620mm, ale kat byl na tyle maly, ze czulem sie skurczony i brakowalo mi 10-15mm, a przy normalnym kacie podsiodlowki byloby idealnie

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy to nie jest prawda lub nieprawda w zależności od tego, czy siodło jest wyżej, lub niżej niż kierownica? odnoszę wrażenie, że jeśli siodło jest wyżej, to mały kąt wydłuża, a jeśli niżej, to skraca, dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze myslisz, ale nie bierzesz sprostowania na to, ze im wyzej wyciagnieta sztyca/wyzej siodlo, tym niejako bardziej do przodu musi byc ono przesuniete na pretach, by zostal spelniony warunek pokrywania sie kolana z osia pedalu przy rownolegle ulozonych ramionach korby - umiejscowienie siodla w przestrzeni jest zawsze to samo, ostrzejszy kat powoduje uciekanie do tylu, co interpretujac wprost wyciaga sylwetke, ale aby ustawic siodlo, musimy je przesuwac bardziej do przodu, wiec skracamy ostateczna dlugosc, ktora byla wyliczona (tth) jakby w wariancie przeszacowanym, natomiast przy wiekszym kacie podsiodlowki mamy odwrotnie - niedoszacowanie tth, ktore trzeba kompensowac offsetem w sztycy i odsuwaniem siodla na pretach w tyl, co w rezultacie nas wyciaga

 

w takim obrazowym, nie ilosciowym wyjasnieniu - linie optymalnego zaczepienia siodla w przestrzeni opisuje polprosta lecaca od mufy pod katem okolo 73*, jesli podsiodlowka ma 74*, to coraz bardziej sie oddala od 'idealu' wyciagajac nas, natomiast 72* robi to samo, ale po 2 stronie wzorcowej polprostej, co nas skraca

 

w praktyce ten wzorcowy przebieg wyznacza polprosta o kacie okolo 70-71*, szalona wiekszosc ram ma 72-73,5*, dlatego tez niemal kazdy producent stosuje sztyce z offsetem

 

relacja wysokosci kierownicy do siodla nie ma tu nic do tego, dodatkowo jeszcze w 29erach dochodzi problem przeroznych giec podsiodlowki, ktore sprawiaja, ze kazdy producent inaczej mierzy efektywny kat podsiodlowy - mozna go wyznaczac dla koncowego odcinka, mozna usredniac dla roznych punktow charakterystycznych, przez ktore leci prosta, mozna interpolowac i cuda inne wyczyniac...i niech sie czlowiek polapie

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam mam problem z doborem odpowiedniej ramy 29 er

Mianowicie moje pytanie brzmi czy przy wzroscie 178cm i dlugosci nogi 89 90 cm jaki rozmiar ramy powinienem wybrac.

Niestety zakupilem juz rower i zaczynam miec watpliwosci co do rozmiaru, niestety zdalem sie na "specjaliste" w sklepie rowerowym zamiast najpierw poradzic sie doswiadczonych forumowiczów,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z doborem odpowiedniej ramy 29 er

Mianowicie moje pytanie brzmi czy przy wzroscie 178cm i dlugosci nogi 89 90 cm jaki rozmiar ramy powinienem wybrac.

,

ja mam 180 i 85cm noga wybrałem 19" ale gdyby była 18" to by pasowało super dla ciebie 19" powinno być OK ale to tylko przypuszczenia bo geo to indywidualna sprawa każdego bikera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 180 i 85cm noga wybrałem 19" ale gdyby była 18" to by pasowało super dla ciebie 19" powinno być OK ale to tylko przypuszczenia bo geo to indywidualna sprawa każdego bikera

 

 

widze ze mamy podobne parametry gl nogi u mnie to 84 w poscie wczesniej to sie pomylilem z tymi 89cm

nom wlasnie 18" 19"  i w tym problem ze posiadam ramke 17 " i moje obawy zaczynaja byc coraz bardziej uzasadnione iz jest ona za mala troche dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie geometria będzie taka :

http://www.haibike.de/produkte_detail_de,71004,13182,detail.html

Więc przy wzroście 178 w zasadzie rozm. 44 jest akurat.

 

Jeśli mostek  tak jak w rowerze z linku ma 70 mm, to wypadało by założyć dłuższy ...

 

 

kurcze to w jaki sposob moge sie upewnic ze ta sa paramerty mojej ramy ramy maja jakies oznaczenia gdzies wybite ??, czy jedeyny sposob to przemoerzenie swojej i porownanie wynikow z ta ktora zalaczayles ??

 

jesli chodzi o mostek to nie znalazlem na nim zadnych oznaczen mowiacych o dlugosci, a mierzac od srodka rury sterujacej do srodka kierownicy wychodzi jakiej 85mm

 

i wydaje mi sie iz bede tez musial zmienic sztyce gdyz mam 350 a wysuwajac ja na max odnosze wrazenie iz przydalo by sie jeszczae z pare cm w gore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...