Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

2i regulaminu

Bo ja teraz hardkorny zestaw mam :D przerzutka przód xt m771-10, 10s, korba m542 9s (22-32-44T), reszta 8 s :D

Ale jutro jadę wymienić tą przerzutkę na mimo wszystko deore m771 9s, mój serwisant uparcie twierdzi że m771-10 obsługuje blaty 44T-48T... Owszem, obsługuje, ale nie jest to praca, szczególnie w terenie, jakiej bym oczekiwał :/ A przecież wyraźnie wszędzie jest napisane, że Dyna sys to blaty max 42T, to nie wiem skąd mu sie wzięło, że w katalogu miał napisane, że m771-10 obsługuje blaty 44-48T. Może mu się pomyliło z modelem m771 (który od Dyna Sys różni tylko to, że ma napis deore xt jest w innym miejscu i w nazwie nie ma dopiska -10) . No i w dyna sysach odległości pomiędzy zębatkami są mniejsze. Więc tą przerzutkę przód dyna sys wziąłem tylko dlatego, że trzeba było mi przerzutkę na szybko i miało to wg. serwisanta śmigać bezproblemowo. Jak widać jak się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy. A na korbę dyna sys i wywalanie minimum 2 stówek co pół roku żeby wymienić łańcuch i kasetę niestety kasy nie mam... No i tak naprawdę 3x10 jest mi zupełnie niepotrzebne, mimo tego, że się ścigam. Nawet 3x8 wystarczało mi w zupełności. Jak już przechodzić na dyna sys to IMO sensowne jest tylko 2x10.

Także wymieniam to na 9rz. O tyle dobrze, że mogę ją wymienić jeszcze z przebiegem 30 km, troszkę jest wózek porysowany już od wewnątrz w jednym miejscu bo łańcuch 8s ocierał o wózek 10s, mam nadzieję, że mimo wszystko uda mi się wymienić. 

Więc pójdzie do tego prawdopodobnie łańcuch 9s. 

 

Jeszcze jedno pytanie, wózek w 10s jest węższy niż w 9s? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Także wymieniam to na 9rz. O tyle dobrze, że mogę ją wymienić jeszcze z przebiegem 30 km, troszkę jest wózek porysowany już od wewnątrz w jednym miejscu bo łańcuch 8s ocierał o wózek 10s, mam nadzieję, że mimo wszystko uda mi się wymienić.  Więc pójdzie do tego prawdopodobnie łańcuch 9s.    Jeszcze jedno pytanie, wózek w 10s jest węższy niż w 9s? 

 

Chyba odpowiedziałeś sobie sam na to pytanie wcześniej. :D Bardzo możliwe, bo przecież 10s tylko niby z 10s ma współpracować, więc może Shimano zrobiło węższy wózek, żeby znów gdzieś urwać gramy. No i dodatkowa zaletą, może nawet głownie po to, żeby do innych łańcuchów nie pasowała ta przerzutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba odpowiedziałeś sobie sam na to pytanie wcześniej. :D Bardzo możliwe, bo przecież 10s tylko niby z 10s ma współpracować, więc może Shimano zrobiło węższy wózek, żeby znów gdzieś urwać gramy. No i dodatkowa zaletą, może nawet głownie po to, żeby do innych łańcuchów nie pasowała ta przerzutka.

A miał ktoś jakieś porównanie w realu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dosyć trudno mi podać miarę, mierzyłem wewnętrzną część wózka- przestrzeń, która jest pomiędzy oboma bokami (tymi wypukłymi do wewnątrz, nie licząc szerokości blachy) i w najszerszym miejscu wyszło mi 11mm. Idąc w górę wózka robi sie coraz wężej. Szerokość "końcówki wózka", tej położonej najniżej, również nie licząc szerokości blachy to 14mm. 

 

Mierzone zwykłym metrem ;) Ale najdokładniej jak mogłem. 

 

Najlepiej by było znaleźć rzut jakiegoś wózka od góry i na nim pozaznaczać w paincie, ale nic takiego nie mogę znaleźć :/ Bo nawet szerokości samej blachy moga sie różnić, więc najlepiej podawać tą przestrzeń wewnątrz, bo tam mimo wszystko porusza się łańcuch. A to trudno tak bez zdjecia/rysunku wytułmaczyć :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy.... To co jest, wózek 10-tki szerszy niż 9-tki? :D Myślę, te różnice w środkowych i górnych wymiarach możemy przyjąć jako błąd pomiarowy, ale wymiary dolne wózka... Coś mi się nie chce wierzyć, że jest to 10,65, jakbym nie mierzył to mi wychodzi conajmniej 13,5 mm w 10-tce. 

Jaką masz tą przerzutkę z przodu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie moja przednia XT przerzutka na 3x9 - już drugi raz odgięła mi się prowadnica łańcucha - jakaś słaba jest).

To przednie XT oprócz kasety to jedyny bastion shimano w moim rowerze - resztę mam srama

Chcę wstawić SRAMa x9 3x10 zamiast tego XT i tu pytanie

przy manetkach sram x7 3x9 czy da sie przednie x9 3x10 dobrze ustawić ? (wole 3x10 niż 3x9 bo sa bardziej czarne 8D )

Czy będzie konieczne przestawienie sie na 10kowe łańcuchy, czy też szerokość prowadnicy jest wystarczająca do 9kowych łańcuchów?

nadal czekam no odpowiedź - Puklus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Yyyy.... To co jest, wózek 10-tki szerszy niż 9-tki? Myślę, te różnice w środkowych i górnych wymiarach możemy przyjąć jako błąd pomiarowy, ale wymiary dolne wózka... Coś mi się nie chce wierzyć, że jest to 10,65, jakbym nie mierzył to mi wychodzi conajmniej 13,5 mm w 10-tce.  Jaką masz tą przerzutkę z przodu? 

 

Moja przerzutka nie jest na 9 rzędów. http://www.t-bike.pl/przerzutka-tyl-alivio-8-rzedowa-typ-sgs-czarna.html Jest to taka jak w linku i jest dedykowana na 8s. :P

 

Błąd pomiaru to by zawyżał, ale na pewno nie zaniżał, bo jeżeli by mi się suwmiarka obsunęła to wymiar byłby większy, ale na pewno nie mniejszy. ;) Faktycznie dziwnie to wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lyndowss... Sorry ale czy ty kurde przeczytałeś w ogóle początek mojego poprzedniego posta :D Chodziło mi o przerzutkę PRZEDNIĄ. I różnice w szerokości wózka 10s a 9s. 

 

Tak więc ponawiam pytanie, czy jest jakaś różnica, czy wózek 10s jest węższy niż 9s? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoja wina! Odsyłam do tematu. W przedniej przerzutce jest prowadnik (klatka), a nie wózek.

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/42083-regulacja-przerzutki-przedniej/

 

I tak przeczytałem i teraz jeszcze raz i zacząłeś o korbie, potem przeszedłeś na przerzutkę przednią, potem coś o kompatybilności napędów, a na końcu mówisz o wózku (czyli w tylnej przerzutce). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie w tych 9s jest szerszy wózek, prowadnik, czy wodzik, jak zwał tak zwał :D Bo wymieniłem dzisiaj tego xt przód z Dyna Sysa na 9-rzędówke i łańcuch nie ociera na większości przełożeń, a łańcuch mam nadal 8s. Może na skrajnych trochę ociera, tzn. przykładowo 3-1, 3-2, ale na takich i tak nie jeżdżę, bo łańcuch ma za duże przekosy ;)

 

I HG40 dobrze działa z przerzutką przednią 9-rzędową, wbrew poprzednim opiniom z tego tematu :) Co nie zmienia faktu że prawdopodobnie zmienię go za niedługo na 9-rzędowy, póki mi jeszcze nie zajechał korby :)

 

Także jestem zadowolony. 

Btw. rozumiem, że Dyna Sys w razie czego też będzie działało ok z przerzutką przód i korbą 9-rzędową?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka 10 rzedowa na 9 rządowej kprbie działa zazwyczaj dobrze. Problemem nie jest szerokość klatki tylko wysokość przetloczen dla danej tarczy korby. I drugi problem to długość klatki - 22T z przodu i 14T lub mniej z tylu i łańcuch szokuje po dole klatki. Rozwiązanie jest proste - największą tarcze z przodu zamienić z 44 na 42 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właśnie uniemożliwia łączenia dyn-sys z 9kowymi korbami sh. i sramem 9 i 10kowym (22-33-44)

Wiem bo zmieniłem korbę 10 z sh na sram, a zapomniałem o różnicy w zębatkach - po 2ch tygodniach się skapowałem,

dlaczego nijak dobrze się nie da dyna-sysowej deore wyregulować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja mam też pytanie, ponieważ udało mi się kupić za małe pieniądze przerzutkę Sram Apex

 

Obecnie mam przerzutke shimano 105 z manetką sram rocket wszystko na 9spdeed DZIAŁA WYŚMIENICIE

 

Z tego co wyczytałem wiem że przerzutka Sram'a Apex nie będzie działać z manetką Srama'a Rocket 

 

Nachodzi mnie tylko pytanie czy będę mógł dalej zostać przy systemie 9speed używając do przerzutki Apex manetki srama powiedzmy x7 na 9s

 

czy to w ogóle nie będzie działać 

 

Po prostu nie chcę przechodzić na system 10s ponieważ jest drogi a mój obecny system 9s pojeździ jeszcze z 2 sezony myślę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No na stronie pisze że przerzutka ma 1:1 na 10s. Teoretycznie powinno działać ale z tego co wiem działać poprawnie to nie będzie. 10s szosowe może działać z 10s MTB a w tym przypadku 9 i 10 rzędów nie śa zbyt skore do współpracy wiec nie bardzo. Oczywiście jeżeli posiadasz manetki i przerzutkę nic nie stoi na przeszkodzi przeprowadzić test :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do działania 10s szosowych z 9s MTB są różne opinie swego czasu kumpel jeźdźił na przerzutce shimano ultegra 10s (bo była lekka) z manetkami shimano LX lub deore (nie pamiętam) pod 9s wszystko działało wyśmienicie

Tyle ze przerzutka była do wymiany po roku bo nie wytrzymała górskich tras z kamlotami, korzeniami i pniami

 

Co do mojej wersji jak dostanę jakąś manetkę srama pod 9s to postaram się zrobić test i napisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem wiem że przerzutka Sram'a Apex nie będzie działać z manetką Srama'a Rocket

a nie jest tak, że rocket to sramowskei manetki dostosowane do przerzutek shimano? W mtb byly takie - SRAM Attack - działały oczywiście tylko z tylnymi przerzutkami shimano :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właśnie uniemożliwia łączenia dyn-sys z 9kowymi korbami sh. i sramem 9 i 10kowym (22-33-44)

Wiem bo zmieniłem korbę 10 z sh na sram, a zapomniałem o różnicy w zębatkach - po 2ch tygodniach się skapowałem,

dlaczego nijak dobrze się nie da dyna-sysowej deore wyregulować

No u mnie też się nie dało tego wyregulować tak żeby śmigało bez zająknięcia na każdym biegu. 

 

Ponawiam wcześniejsze pytanie, czy "tył" Dyna Sys będzie współpracował z przerzutką przód i korbą 9s?

 

I jakby sprawa wyglądała jakbym zrobił cosik takiego: manetki dyna sys, przerzutka tył dyna sys, tylko kaseta i łańcuch 9s ? No i korba i przerz. przód też 9rz oczywiście. 

Przerzutkę by wyregulować tak, żeby np. max wychylenie było nad 9 zębatką i powinno śmigać. 

Tylko nie wiem jak to jest ze zestopniowaniem tych kaset Dyna Sys, są "ciaśniej" upakowane i ilość zębów jest inna niż na 9-tkach, czy jest identycznie tylko jest dołożona dodatkowa zębatka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem, jeżeli kaseta 9 to manetki na tył i przerzutka też - inny jest skok pomiędzy biegami.

Słyszałem też , że przerzutki dyna sys mają inne przełożenie (linka/wychylenie) niż 9kowe.

Co innego jest ze sramem - tam decydują tylko manetki... no ale mowa o szimano :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...