Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem pewien, czy wybrałem dobry temat, ale zaryzykuję.

W moim nowym rowerze mam:

- korbę FC-M590 44-32-22

- kasetę CS-HG50-9 34-11T

- przerzutka tył RD-M772 (używana, posiada delikatny luz)

- przerzutka przód FD-M770 top swing (używana, delikatny luz).

 

Przerzutki regulowałem ja (jakby delikatnie ocierało), regulował znajomy (to samo), regulował serwisant (trochę mnie, ale dalej).

Podczas jazdy na blacie i przełożeniu 3x7 wszystko jest cichutko, ale na 3x6 i wyżej słychać jakby delikatne obcieranie, ale przy dokładnym oglądaniu na stojaku (pojawia się dźwięk) nic nie dotyka prowadnicy.

Czy to może być wina tych luzów? Przednia jakieś 2mm, a tylna 3mm.

Jakie są dopuszczalne przekosy? Łańcucha wystarcza, żeby wrzucić 3x1.

Jak temu zaradzić?

A patrzyłeś czy wózek jest prosty , może jakieś luzy na korbie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy przy wybieraniu nowej przerzutki przedniej do napędu 8 biegowego mam zwracać uwagę tylko na pojemność (kompatybilność z korbą) czy są tu jeszcze jakieś dodatkowe przeszkody?

 

Mianowicie mam korbę Alivio M430 22-32-44 + 8 rzędowy napęd a także przerzutkę Altusa M311, która ma pojemność 20T (zamiast 22), ogólnie nie działa to do końca idealnie, a i tak altusa miałem zmieniać na coś porządniejszego, więc czy zwykłe Deore: http://www.centrumrowerowe.pl/czesci/przerzutki-manetki-i-klamkomanetki/przednie-przerzutki-rowerowe/mtb-trekking/p,przerzutka-przednia-fd-m591-shimano,44599.html podejdzie ładnie do tej korby? (M430). 

 

Aha i jeszcze jedno, obecnie zamontowana przerzutka to top-swing, ta Deore którą chcę to down-swing, czy ma to jakikolwiek wpływ na korbę czy nie ma żadnego znaczenia i wszystko po prostu musi zadziałać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych ramach obejma przerzutki down-swing wychodzi akurat na gwincie mocowania koszyka bidonu ... nie jest to co prawda kompatybilność z korbą, ale z ramą :)

 

Dzięki, na to nie wpadłem, w sumie to nawet taniej znalazłem top-swing, a skoro teraz mam top-swing i jest OK, to chyba na taką się zdecyduje zamiast zamartwiać się, czy wtedy dodatkowo koszyk mi się zmieści czy nie, wezmę tę: http://ctbike.pl/shimano-fd-m590-deore-top-swing.html pojemność się zgadza, cena w porządku, więc raczej problemów być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze specyfikacji wynika, że w tej deorce są 2 możliwości 63-66 oraz 66-69, szkoda, że w większości sklepów nie podają w specyfikacji tego kąta... Tutaj znalazłem: http://www.formicki-bike.pl/produkt.php?kod=1815&&id_pod_kat=&&id_kat= Jest 66-69, popytam jeszcze w innych sklepach, aczkolwiek mam problem, w geometrii mojego levela, jest: http://www.kross.pl/pl/2012/level-a2#geometry kąt aż 73 stopnie (rama L), czy to oznacza, że muszę brać 66-69, czy źle myślę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tą problemów nie powinno być. Ten kąt to nie kąt rury podsiodłowej względem osi kół (czyli 73*), tylko kąt między rurą podsiodłową a tylnymi widełkami 66-69 (i taki jest w Krossie) . Ta tańsza prawdopodobnie  również będzie 66-99 ... przerzutki o kącie 63-66 raczej rzadko się spotyka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko odnośnie kompatybilności bo troszku sie pospieszyłem i kupiłem przerzutke fd-m591 czy ona będzie działać z blatami 42/32/22 w specyfikacji widnieje 44/48 i zakres 22t w zakresie się łapie niby ale czy da radę do wyregulować itd ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

 

Mam pytanko odnośnie kompatybilności bo troszku sie pospieszyłem i kupiłem przerzutke fd-m591 czy ona będzie działać z blatami 42/32/22 w specyfikacji widnieje 44/48

Powinno działać, ale niedługo sam sie przekonasz :P

 

Chcę jeszcze dokupić drugi łańcuch i zastanawiam się nad CN-HG74

Możesz taki zastosować, ale jeżeli sie jeździ na kilka łańcuchów to raczej powinny być one takie same, tej samej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie.

posiadam:

kross hexagon x3 2012

Przerzutka przód

Shimano Tourney TZ30

Przerzutka tył

Shimano Altus M310

Kaseta / WolnobiegShimano Tourney TZ21 14-28T

KorbySR Suntour CW9-XCC-T202PBIG 42/32/22T

 

chcę wymienić tylne koło i tylną kasetę

(opis tylnej przerzutki)

 

Kompatybilność : z napędami 7/8-rzędowymi

Pojemność całkowita : 43T

Najmniejsza obsługiwana zębatka : 11T

Największa obsługiwana zębatka : 34T

czy to co mam będzie kompatybilne z

http://allegro.pl/kaseta-sunrace-7-rz-11-28-csm637as-mtb-shimano-wwa-i3285262352.html

Zębatki 11-13-15-18-21-24-28 (chciałbym mieć mniejsze zębatki niż mam)

http://allegro.pl/kolo-stars-26-stozek-tyl-piasta-quando-wolnobieg-i3320532336.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Koło jak najbardziej możesz zmienić i będzie wszystko pasować ale to które poddałeś nie jest pod kasetę. Od razu szukaj kola pod kasetę 8-9 rzędów, jest przyszłościowe. Jeżeli chcesz zostać przy 7 rzędach to jeszcze ci wtedy będzie potrzebna podkładka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło jak najbardziej możesz zmienić i będzie wszystko pasować ale to które poddałeś nie jest pod kasetę. Od razu szukaj kola pod kasetę 8-9 rzędów, jest przyszłościowe. Jeżeli chcesz zostać przy 7 rzędach to jeszcze ci wtedy będzie potrzebna podkładka.

 

 

dzięki za szybką odpowiedź. niestety dopiero zaczynam swoją "poważniejszą" przygodę z rowerami i wielu rzeczy jeszcze nie wiem, a kupuąc rower za 1500 miałem nadzieję, że po 250 km nie będę musiał w niego władować...

w każdym razie na razie mam przerzutki na 7 rzędów (czytałem cały temat, wiem że będą pasować z większą ilością). chodzi mi głównie o to, czy przerzutka "obsłuży" mniejsze zębatki, bo w pierwszym poście pisałeś, że niektóre mają problemy. ale dzięki pytaniu wiem, że muszę jeszcze patrzeć na wolnobieg / kaseta. (i doczytać o tym).

czy w takim razie takie koło:

http://allegro.pl/kolo-tyl-26-stozek-stars-shimano-kaseta-7rzed-cz-i3268302030.html

byłoby odpowiednie (nie mam w tym roku za dużych funduszy, bo już wymieniłem obie opony:/)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Praktycznie każda przerzutka obsłuży zęby od 11 do 34 a na pewno do 30. Tak sam ilość rzędów do 8-9 każda jednak będzie obsługiwać, nie spotkałem takiej której by zabrakło ruchu.. Wiec teraz tylko kwestia znalezienia koła na dobra sprawę i zdecydowanie sie czy kasetę 7 czy 8 rzędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No ja mam kasetę 8 rzędów, i z tego co szperałem po necie, najlepsza dedykowana zmieniarka pod ósemkę jest to alivio. Nie zadowala mnie ta przerzutka, więc postanowiłem zakupić deore albo slx na 9 biegów. Zgodnie z tym co przeczytałem tutaj :

 

 

Otóż każda przerzutka shimano zgodna z systemem 2:1 ( nie wiem jak te naaaprawde stare, czy one też opierały sie o ten sam schemat) jest ze sobą kompatybilna. Oznacza to ze można wsadzić sobie XTR np RD M970 do kasety 6, 7 jak i 8 rzędowej.

Powinno to wszystko działać. Wolę się upewnić, żeby nie było gawfy.. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dyna sys to jakby ci sie chciało poczytać w necie nowa mozna to nazwać technologia shimano wprowadzono niedawno do 10 rzędowych napędów MTB. Owe przerzutki i manetki nie sa kompatybilne z wcześniejszym osprzętem shimano.

 

Shadow to to przerzutka shimano wykonana w innej technologii, różni sie wyglądem, działaniem i jest bardziej schowana od konstrukcji klasycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wkurza mnie moja przednia XT przerzutka na 3x9 - już drugi raz odgięła mi się prowadnica łańcucha - jakaś słaba jest).

To przednie XT oprócz kasety to jedyny bastion shimano w moim rowerze - resztę mam srama

Chcę wstawić SRAMa x9 3x10 zamiast tego XT i tu pytanie

przy manetkach sram x7 3x9 czy da sie przednie x9 3x10 dobrze ustawić ? (wole 3x10 niż 3x9 bo sa bardziej czarne 8D )

Czy będzie konieczne przestawienie sie na 10kowe łańcuchy, czy też szerokość prowadnicy jest wystarczająca do 9kowych łańcuchów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...