Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mam pewien problem z prawą manetką sram x7... Mój rower to rocrider 8.1 z decathlonu, o taki:

http://www.decathlon.pl/rower-gorski-81-id_8168918.html#anchor_ComponentProductFeatures

Od kupna roweru (5 dni temu) tylna przerzutka nie działała poprawnie, ostatecznie postanowiłem ją samodzielnie wyregulować.
Wtedy odkryłem coś "ciekawego". Kaseta jest 9-cio rzędowa, na prawej manetce jak byk stoi "9 speed" ale przerzuca tylko 8 !
Liczę zrzucając z góry na dół, z dołu w górę, po polsku, angielsku, węgiersku i ciągle wychodzi mi że manetka ma tylko 8 biegów.
Tzn. zaczynając od któregoś skrajnego biegu wajchę da się wcisnąć tylko 7 razy (z pierwotnym biegiem to 8 przełożeń).
Czy ja o czymś nie wiem ? Może da się ją ustawić na 9 biegów ? Czy od razu mam iść reklamować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kaseta jest 9-cio rzędowa, na prawej manetce jak byk stoi "9 speed" ale przerzuca tylko 8 !

to raczej normalne bo nie ma zerowego biegu :D ma być 8 klików. odkręć linkę i sprawdź, poza tym, powinien być tam telewizorek - wskaźnik. Dodatkowo skoro rower jest nowy może być wyregulowany nie poprawnie, przeciągnięta linka o 1 bieg, dodatkowo skok wózka zablokowany śrubami H i L. Poczytaj na temat regulacji w FAQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to raczej normalne bo nie ma zerowego biegu :D ma być 8 klików.



Napisałem że klików jest 7. A mówiąc że przerzuca tylko 8 miałem na myśli 8 biegów (7 kliknięć). Doskonale rozumiem zasadę że przerzutka 9 stopniowa ma 8 kliknięć, 8 stopniowa klików 7 itd. Więc jeszcze raz precyzując: kaseta ma 9 koronek, na manetce jest napisane "9 speed", a klików między skrajnymi biegami jest 7 (liczyłem ze 20 razy i nie tylko ja). A telewizorka niestety nie ma. Do tego dochodzi problem z indeksacją. Najwyższe 3 biegi działają dobrze, a im niższy bieg tym większy grzyt przerzutki aż do całkowiego rozregulowania na 2-3 zębatce :/ chyba wygląda na to że przerzutkę 8 stopniową ktoś wsadził w obudowę 9 stopniowej i jako taką właśnie zamontował :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba wygląda na to że przerzutkę 8 stopniową ktoś wsadził w obudowę 9 stopniowej i jako taką właśnie zamontował :/

Teorie spiskowe to na Onecie. Szczególnie, że w przerzutki 6,7,9 i 9rzędowe są między sobą wymienne bez żadnych konfliktów.

 

Jak na moje, wygląda to tylko na źle przeprowadzoną regulację. Poczytaj, wykonaj ją sam, lub skoro to nowy rower, odnieś do sklepu i niech poprawią to, za co serwisanci dostają kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak na moje, wygląda to tylko na źle przeprowadzoną regulację. Poczytaj, wykonaj ją sam, lub skoro to nowy rower, odnieś do sklepu i niech poprawią to, za co serwisanci dostają kasę.



Ok, może nie sam jestem mistrzem regulacji, zaniosę do serwisu.

Ale i tak mam wrażenie że nie rozumiecie o co mi chodzi... Przy lince odkręconej od przerzutki samą manetką mogę przerzucać tylko i wyłącznie między 8 (sł. ośmioma) biegami a nie 9 (sł. dziewięcioma). Zaczynając od skrajnego biegu na manetce (NIE mam na myśli łańcucha na skrajnej koronce w kasecie i przerzucania między koronkami a tylko na manetce!) wajchę wcisnąć można tylko 7 razy aż napotkam na opór uniemozliwiający przerzucenie na kolejny. Z góry na dół i z dołu na górę Czyli manetka obsługuje tylko 8 biegów (a jak wcześniej pisałem ma napis (9 speed) a kaseta jest 9 rzędowa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 Chciał bym przsiaść się na przyszły sezon na naped 2x9 z 3x9 jaki teraz mam.

Aktualnie jezdze na korbie z blatami 44/32/22 LX M582 i kaseta 11-28 tez LX. Chciał bym zamienić koronkę 32 na 38z o taką

 

http://allegro.pl/nowa-zebatka-dartmoor-totem-czarna-38z-nowosc-i3467898572.html

 

a młynek dać 26z

 

http://allegro.pl/zebatka-shimano-slx-fc-m-675-26z-10rz-nowa-64mm-i3512661933.html

 

o taki. i kać kasetę 11-34

 

rozumiem , że musiał bym dać takie kominy z dystansami.

 

http://allegro.pl/mortop-alu-sruby-i-kominy-do-korb-dystans-dh-fr-i3461667924.htmli jeszcz

 

I tu moje pytanie, czy przerzutka przednia Deore M590 , która teraz mam obsłuzy takie blaty, czy łańcuch nie bedzie spadał i trafiał w blaty. , no i czy korba LXM582 przyjmie takie koronki. Manetki mam XT M770, a tylnia zmieniarka to XTR M960. 

 

i jeszcze jedno , czy taka koronka Alivio 38z, też bedzie pasować ?

 

http://allegro.pl/tarcza-fc-m411-m415-m341-38z-zebatka-alivio-38t-i3494312844.html

 

|

pzdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zepabata Alivio też , teoretycznie jest 8-mio biegowy??

 

Ten rockring to np coś takiego 

 

http://allegro.pl/rockring-shamanracing-36-39t-rozne-kolory-104mm-i3455553708.html

 

?? troche ciezki i drogi ten złom :), śroby z tulejami wychodza połowe taniej i waza tyle co nic ;/

 

Dzieki za szybka odpowiedź. pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bo jak kiepskie alu to znika w oczach, popatrz chociażby na najnowsze shimano. Moja alu zębatka ma lekką ręką ponad 25 000km pokaż mi dzisiejsze które tyle wytrzymują. No może poza tymi które sie dokupuje (innych producentów) i kosztują tyle co korba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Ciekawą sprawą jest ze przerzutki Dyna sys można założyć do napędu sram ESP 8 czy 9 niemal ze 100% poprawnością działania z racji bardzo zbliżonego systemu 1:1. Z wypowiedzi osób które takie mixy robiły wynika ze lepiej zmixować napęd 8 rzędowy działa lepiej od 9 rzędowego.

 

Czy w drugą stronę też to działa? To znaczy czy prawa Manetka Shimano XT SL-780 będzie działała poprawnie w całym zakresie z tylną przerzutką SRAM X-5 na Shimanowskiej kasecie 10 rzędowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o takie połączenie .

 

Manetki XT 9 rzędowe ,Korba FC M590, Kaseta 9 rzędowa Sunrace 11-34, łancuch sram PC-971 -9 rzedowy ,przerzutka tył-Tiagra RD-4601   no i przerzutka przód - tu właśnie jest problem FD-M770  ( 10 RZĘDOWA_) 

 

Wcześniej była stara 15 letnia Alivio - którą nierozważnie postanowiłem wymienić na nową 10rzęd. FD-M770 

 

( 10 rzędową bo cena była dobra a przeczytałem, że komuś taki układ( przednia 10 tka kiedy wszytko inne na 9 ) działa bez zarzutu).

 

 

Co się okazuje - ta 10 ta ma bardzo wąski wózek , nie mogę sobie dać rady wyregulować  , zawsze coś tam obciera. Może jakimś wyjściem byłaby wymian łańcucha na węższy 10 rzędowy ( w kolarce taka sztuczka zdecydowanie pomogła) nie wiem czy tu też są szanse ??????

 

Jest teraz tak

(  jak  nie obciera takie przelożenie: duża tarcza przód -mała zębatka tył

to wtedy obciera średnia tarcza przód i największa zębatka tył. i tak na odwrót.) Z tą malutką przednią tarczą przerzutka sobie jakoś radzi ale jak wyregulować średnią tarczę o ile to w tym wypadku możliwe. 

 

 

Te śrubki L i H TO w ogóle reagują w tej przedniej XT????

 

Nawet w  starej Alivio jak kręcę śrubą to  widzę w którą stronę idzie wodzik a tutaj kompletnie nic nie widać, jakby przerzutka  . w ogóle nie reagowała na te śrubki.

 

Zabawa w naciaganie linki prowadzi do tego co powyżej czyli albo obciera ''to'' albo ''tamto.'' 

 

 

Jest opcja oddania do serwisu ale nie wiem czy jest sens bo pewnie usłyszę że ,, tak już musi być''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Taka oto zagwozdka z którą się zetknąłem konwertując tył z 8 na 10.

 

Piasta tylna shimano fh-m570 (bębenek oryginalny)

http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/FH/EV-FH-M570-1790B_v1_m56577569830611901.pdf

na niej kaseta 8rz (nie wiem jaka bo lockring bez opisu.

Zdejmuję kasetę, zakładam 10rz CS HG62 i dokręcam jej lockringiem - na koronkach luzy. Czytałem że trza skombinować 1mm podkładkę więc spodziewałem się tego, jednak...

Zdejmuję kasetę i mierzę obie na szerokość: 10rz jest ciut (mniej niż 0,5mm) szersza niż 8rz ale może to być kwestia ułożenia koronek (kilka pomiarów, były na płasko i bez przerw, ale zawsze).

Więc pierwsza zagadka - skąd luz przy dokręconym lockringu?

Druga zagadka - przykręciłem kasetę 10rz lockringiem ze starej kasety (tym nieopisanym - na oko jedyna różnica to ciut więcej gwintu na nim) i luzy z kasety zniknęły :)

 

Pozostaje przetestować w praniu czy wszystko się trzyma jak trzeba.

Za czas jakiś zdam relację jak zachowuje się łańcuch cnhg54 na zębatkach korby z alivio ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Nie mów mi, że lockringi 8/9/10s się różnią (poza wspomnianą szerokością gwintu)!

Pytanie: czy lockringi 8/9/10s się różnią? Jeśli tak to jak? :P

 

Temat ogólnie o kompatybilności, a o kompatybilności piszę, więc chyba OK? ;)

Temat oddzielny założę jak poskładam całość do tzw. kupy i zobaczę czy nie wyszła tzw. kupa :)

 

edyta: OK, przeczytałem jeszcze raz swój post i skumałem skąd pytanie :)

Niesygnowany lockring był ze starej 8rz kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...