Skocz do zawartości

[Hamulce] Lekki upgrade Hayes Dyno Sport?


vwothyn

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w rowerze hamulce jak w temacie (tarcze 160). Ważę ~70kg, rower ~11 kg czyli masa całkowita do zatrzymania to z ciuchami, szpejem itp nie więcej niż 85-87kg. Jako że ostatnio ciągnie mnie w tereny coraz bardziej pofałdowane na pograniczu Beskidu Wyspowego (póki co) i prędzej czy później skończy się to wizytą w Beskidzie Sądeckim pomyślałem o lekkim upgradzie przodu, bo na bardziej stromych zjazdach zaczyna mi delikatnie brakować siły hamowania. Tył jest OK i nie wymaga zmian, natomiast czuję, że przód mógłby hamować mocniej. Pomyślałem o wrzuceniu na przód tarczy 180mm i klocków metalicznych (obecnie są oryginalne półmetaliczne). Amortyzator to Manitou Minute Expert 100mm. W zasadzie główne pytania mam dwa:

 

- Czy taka tarcza, w sumie ciut tylko większa nie sponiewiera tego amortyzatora bo Manitou do najsztywniejszych nie należą?

- Jakie klocki metaliczne nadają się do tych hamulców?

Edytowane przez vwothyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam byłem zdziwiony, ale znajomy zademonstrował mi to na moim rowerze. Naciskając na kierownicę widać gołym okiem poprzeczne uginanie się goleni amortyzatora względem obręczy koła. W trakcie jazdy problemu nie zauważyłem, ale być może to z powodu mojej niewielkiej wagi, amortyzator pode mną pracuje bardzo dobrze, tym bardziej nie chciałbym go popsuć.

Edytowane przez vwothyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent przewiduje montaż takich tarcz więc będzie ok. Tylko montując większą tarczę stracisz trochę na modulacji zwiększając siłę. Nie należysz do wagi ciężkiej, więc proponuję zmienić klocki na metaliczne i, jeżeli długo już używasz hamulców, to wymienić w nich płyn. Zużyty płyn pogarsza siłę hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżam temat. Po przekopaniu się przez kilka wątków z opiniami mam następujące typy:

 

Klocki:

 

Unex Thermo Dissipator: Klocki UNEX Thermodissipator - Hayes Stroker Ryde (2836060186) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

 

KDS-D260 Okładziny hamulcowe Disc HAYES RYDE (KS-D260) /XTB (2842870379) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (w opisie nie ma nic na ten temat, ale ze zdjęcia wnioskuję że to są Koolstop'y.

 

Teraz mam mętlik, bo z jednej strony niby klocki metaliczne są polecane jako najskuteczniejsze, a z drugiej te D260 są żywiczne, a mają opinię bardzo mocnych. Nie wiem czy w tej sytuacji lepszym wyborem nie będą ceramiczne Unex'y które też raczej wszyscy chwalą.

 

 

Tarcza:

 

W sumie to miałem zamiar kupić taką samą tarczę jak mam teraz, tylko w rozmiarze 180mm, czyli V7 Hayesa:

Tarcza hamulcowa HAYES 7" 180mm 6 śrub (2847624090) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Zaletą będzie jednakowy wygląd tarczy z przodu i z tyłu, ale jeśli ktoś ma lepsze propozycje w podobnej cenie (poparte doświadczeniem) to chętnie posłucham.

 

Adapter:

 

Tutaj mam kłopot. Potrzebuję PM-PM na 180mm. Adapter Hayesa znalazłem tylko u jednego człowieka na Allegro (i niekoniecznie chciałbym kupować akurat u niego). Nie wiem czy nie będzie problemów ze spasowaniem, gdybym wybrał adapter innej firmy (jeśli tak to jakiej, i na co zwracać uwagę)?

Edytowane przez vwothyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter:

 

Tutaj mam kłopot. Potrzebuję PM-PM na 180mm. Adapter Hayesa znalazłem tylko u jednego człowieka na Allegro (i niekoniecznie chciałbym kupować akurat u niego). Nie wiem czy nie będzie problemów ze spasowaniem, gdybym wybrał adapter innej firmy (jeśli tak to jakiej, i na co zwracać uwagę)?

 

Kup dowolny adapter pm/pm przedni pod tarczę 180mm. Mocowanie jest w standardzie więc każdy powinien pasować. :)

 

Jakiej firmy i na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to czy Ci się podoba. Jedni wolą okrągłe kształty, inni prostokątne.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie do końca jest tak jak napisałeś. Zaciski Hayesa ze względu na mocno wybrzuszony w kierunku goleni amortyzatora kształt będą kolidować z adapterami, które nie posiadają wygięcia takiego jak adapter Hayesa. Na szczęście chyba adapter Ashima powinien pasować, a jest tańszy. Swoją drogą ja rozumiem, że wszystko ma swoją cenę i że komponenty rowerowe swoje muszą kosztować, ale jak widzę ceny takich pierdółek, jak taki adapter (65 zeta za oryginał Hayesa), czy np zacisk sztycy za tyle samo, czyli coś co de facto jest małym nieskomplikowanym kawałkiem metalu i w przeciwieństwie do np. dobrej ramy czy napędu nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku projektowego to mi się ciśnienie podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...