Skocz do zawartości

[do 18000] ścieżkowiec


Rekomendowane odpowiedzi

Może jeszcze nicolai helius ac 29? Helius AC 29"

Niestety ten typ odpada. Jest aluminiowy a ja celuję w węgiel.

 

Wpadła mi w oko jeszcze orbea occam 29 s30. Bardzo przyjemna specyfikacja wydaje się być na tym sprzęciku mimo, że skok nieco mniejszy niż zakładałem ale za to dożywotnia gwarancja na ramę... Puki co dodaję ją do listy typów chociaż sam nie wiem jakie jest jej przeznaczenie - ni to do trailu ni do xc, jakoś tak wisi gdzieś po środku. Co o niej sądzicie? Oczywiście nadal liczę na wasze opinie co do mojej listy żebym mógł jakoś eliminować kolejne rowerki. Może jakieś za i przeciw poszczególnych sprzętów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie. To może od innej strony. Na chwilę obecną moje typy to:

1) Scott genius 910

2) Specialized stumpjumper fsr expert carbon 29

3) Cube stereo super hpc 140 sl 29er carbon

4) Cube stereo super hpc 160 sl 650b carbon

5) Niner rip 9 rdo

Kolejność zupełnie przypadkowa. Jakie są Wasze typy biorąc pod uwagę, że bardzo ważne dla mnie jest stabilne podjeżdżanie bez zbytniego pompowania i możliwość szybkiej zmiany ustawień zawiechy. Nie wykluczam innych sprzętów ale w tym momencie myślę nad tymi.

 

Nie za bardzo kumam po co Ci w fullu całkowita blokada zawiechy, tym bardziej, że jak pisałeś nie zamierzasz się ścigać. To czy buja w dużej mierze zależy od techniki pedałowania. Na trudnych technicznie podjazdach (komole i takie tam:) full "bujający" zapewnia odpowiednią trakcję. Jesteś pełen obaw i domyślam się, że to pewnie pierwszy full bo powtarzasz legendy krążące wśród hardtailowców, którzy na fullu nie jeździli.

Dlatego powinieneś, wg mnie, wziąć również pod uwagę rowery, które tej blokady nie mają (większość nie ma)

Co do tego Scota to ma trochę ścigancką geo, długa górna rura, 69 stopni główka, nie jest to rower, którego szukasz. Nic Ci nie doradzę co w zamian, bo w tym segmencie cenowym to słabo się orientuję z przyczyn oczywistych;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo kumam po co Ci w fullu całkowita blokada zawiechy, tym bardziej, że jak pisałeś nie zamierzasz się ścigać. To czy buja w dużej mierze zależy od techniki pedałowania. Na trudnych technicznie podjazdach (komole i takie tam:) full "bujający" zapewnia odpowiednią trakcję. Jesteś pełen obaw i domyślam się, że to pewnie pierwszy full bo powtarzasz legendy krążące wśród hardtailowców, którzy na fullu nie jeździli.

Dlatego powinieneś, wg mnie, wziąć również pod uwagę rowery, które tej blokady nie mają (większość nie ma)

Co do tego Scota to ma trochę ścigancką geo, długa górna rura, 69 stopni główka, nie jest to rower, którego szukasz. Nic Ci nie doradzę co w zamian, bo w tym segmencie cenowym to słabo się orientuję z przyczyn oczywistych;)

Jest dokładnie tak jak mówisz :) To pierwszy full i już mózg mi się dzieli na dwoje ze względu na mnogość rozwiązań technicznych. A jak jest w salonach sprzedaży to wszyscy wiemy - każdy chwali swoje rozwiązania, a więc każdy producent jest lepszy od pozostałych. Dzięki za poradę co do scotta. Pierwszy minus wędruje na jego konto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz Speca Stumpjumpera mogę się wypowiedzieć w kwestii zawieszenia - jest bardzo efektywne, żadnego zbędnego bujania przy zachowaniu czułości, nie wiem jak prowadzi się rozmiar M (który to rozmiar jest dla Ciebie) na kólkach 29", natomiast mam porównanie rozmiarów L 29" i 26" , w tym wypadku zdecydowanie wybieram L z kólkami 26", 29" to straszny krążownik, takiej mułowatości nie jestem w stanie zaakceptować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje trzy grosze:

 

1. Genius - patent z TwinLoc jest fajny dopóki się nie zepsuje. Jeżeli nadal jest tak jak jest, tzn. że damperów Scotta nie serwisują w Polsce, to licz się z kilkutygodniową przerwą w sezonie w razie awarii. Nie zgadzam się, że nie jest to rower którego szukasz - to możesz powiedzieć sobie tylko sam, po jeździe testowej. Jeżeli już miałbym dywagować to nad przydatnością samego TwinLoc. Jak znam życie efekt "wow" po jakimś czasie mija i zastępuje go szara rzeczywistość, co w tym przypadku może oznaczać jazdę non stop na jednym ustawieniu (bo już się nie chce klikać). Wtedy pojawia się pytanie o sens inwestowania w TwinLoc. Z resztą można pytać o to już teraz skoro z Foxów znika platforma i zastępuje ją system CTD;

 

2. o RIP 9 RDO nikt ci nic bliższego nie powie, bo ten sprzęt funkcjonuje póki co głównie na zdjęciach;

 

3. podobnie jest z oboma Cube, tyle że nie traktowałbym obydwu jako ścieżkowców, chyba że w znaczeniu przyjętym w USA. A tam trailbike oznacza nasze AM;

 

4. nie skreślałbym alu, chyba że bezwzględnie zależy ci na wadze. IMO ważniejsza jest sztywność ramy i to jak rower się prowadzi, zwłaszcza jeżeli miałby być ostrzej jeżdżony. To wszystko mówię pod kontem Sultana, który jest genialnym ścieżkowcem - mimo że nie z plastyku.

 

http://www.pogobikes.com/rowery/sultan/

 

5. świetnym ścieżkowcem jest zwykły Tallboy. Łyka z przodu widelec do 140 mm, 100 mm z tyłu wystarcza do większości zastosowań - z wyjątkiem porządniejszych dropów i lotów. Do tego efektywne i czułe zawieszenie oraz jedna z lżejszych ram 29.

 

 

Jest do objechania w Zako, tyle że XL.

 

Generalnie natomiast - masz spory budżet i dużo czasu. Trza wybrać parę typów, objechać i sru.

 

E: kontem Sultana ;) Chodzi o kąt of koz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje trzy grosze:

 

1. Genius - patent z TwinLoc jest fajny dopóki się nie zepsuje. Jeżeli nadal jest tak jak jest, tzn. że damperów Scotta nie serwisują w Polsce, to licz się z kilkutygodniową przerwą w sezonie w razie awarii. Nie zgadzam się, że nie jest to rower którego szukasz - to możesz powiedzieć sobie tylko sam, po jeździe testowej. Jeżeli już miałbym dywagować to nad przydatnością samego TwinLoc. Jak znam życie efekt "wow" po jakimś czasie mija i zastępuje go szara rzeczywistość, co w tym przypadku może oznaczać jazdę non stop na jednym ustawieniu (bo już się nie chce klikać). Wtedy pojawia się pytanie o sens inwestowania w TwinLoc. Z resztą można pytać o to już teraz skoro z Foxów znika platforma i zastępuje ją system CTD;

 

....

 

No pewnie, że p przydatności bądź nie to musi się potencjalny właściciel wypowiedzieć, niemniej w pierwszym poście określił swoje wymagania czyli m.in. wymagające góry i odpada rama o geometrii XC, ten Scott ma właśnie taką geo.

Generalnie przy takiej kasie to obowiązkowo jazda testowa.

A i może warto forum zmienić na emtb.pl? Tam 99% fulle ujeżdża to i wiedza większa. Uważaj tylko żebyś nie obudził się rano obok 20kg potwora:) bo mogą Cię przymusić do takiego zakupu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O geo też bym się kłócił. Stosunkowo ostry kąt główki wynika z zastosowania koła 29 i dość dużego skoku widelca. Chodzi o to żeby sprzęt sprawnie skręcał.

 

Na długość rury nie można natomiast patrzeć bez uwzględnienia kąta podsiodłówki, który też jest spory.

 

Z resztą taki Rip 9 ma jeszcze ostrzejszy kąt główki, przy czym i tak go złagodzili, bo sezon czy dwa temu śmigał na 71.

 

To tylko potwierdza, że rower trza przymierzyć i tyle ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje trzy grosze:

 

1. Genius - patent z TwinLoc jest fajny dopóki się nie zepsuje. Jeżeli nadal jest tak jak jest, tzn. że damperów Scotta nie serwisują w Polsce, to licz się z kilkutygodniową przerwą w sezonie w razie awarii. Nie zgadzam się, że nie jest to rower którego szukasz - to możesz powiedzieć sobie tylko sam, po jeździe testowej. Jeżeli już miałbym dywagować to nad przydatnością samego TwinLoc. Jak znam życie efekt "wow" po jakimś czasie mija i zastępuje go szara rzeczywistość, co w tym przypadku może oznaczać jazdę non stop na jednym ustawieniu (bo już się nie chce klikać). Wtedy pojawia się pytanie o sens inwestowania w TwinLoc. Z resztą można pytać o to już teraz skoro z Foxów znika platforma i zastępuje ją system CTD;

 

2. o RIP 9 RDO nikt ci nic bliższego nie powie, bo ten sprzęt funkcjonuje póki co głównie na zdjęciach;

 

3. podobnie jest z oboma Cube, tyle że nie traktowałbym obydwu jako ścieżkowców, chyba że w znaczeniu przyjętym w USA. A tam trailbike oznacza nasze AM;

 

4. nie skreślałbym alu, chyba że bezwzględnie zależy ci na wadze. IMO ważniejsza jest sztywność ramy i to jak rower się prowadzi, zwłaszcza jeżeli miałby być ostrzej jeżdżony. To wszystko mówię pod kontem Sultana, który jest genialnym ścieżkowcem - mimo że nie z plastyku.

 

SULTAN

 

5. świetnym ścieżkowcem jest zwykły Tallboy. Łyka z przodu widelec do 140 mm, 100 mm z tyłu wystarcza do większości zastosowań - z wyjątkiem porządniejszych dropów i lotów. Do tego efektywne i czułe zawieszenie oraz jedna z lżejszych ram 29.

 

Suspension Therapy on Vimeo

 

Jest do objechania w Zako, tyle że XL.

 

Generalnie natomiast - masz spory budżet i dużo czasu. Trza wybrać parę typów, objechać i sru.

 

E: kontem Sultana ;) Chodzi o kąt of koz.

 

Ad1. Co do scotta chyba muszę się zgodzić. Byłem, widziałem, zrobiłem przymiarkę i... To nie to. Nie ta pozycja, system twin lock taki jakiś sam nie wiem, naciągany? No i ogólnie rower sprawia wrażenie delikatnego. Został więc wyeliminowany z rankingu.

 

Ad2. Na ninera jeszcze trzeba poczekać do marca aż pojawi się oficjalnie w sprzedaży więc puki co czekam.

 

Ad3. Jeśli chodzi o Cube: faktycznie, model na 29'' kołach wygląda na traila a 650b to raczej AM, tylko pytanie czy to wyklucza moje oczekiwania co do efektywnego podjeżdżania? Czy skok 160mm (z możliwością ograniczenia do 120) to już za dużo na trudne, długie i techniczne podjazdy w górach? Nie da się na nim zająć dobrej pozycji? Będzie za miękki i za bardzo będzie bujał? Patrząc na damper i widelec (CTD z trzema ustawieniami samego trybu trail) wydaje się być dobry i do tego (w dodatku ta kashima coat :) ) Fakt faktem, że nie da się zrobić tego czego oczekiwałem czyli zamontować do niego nawet sterowania amortyzacją z kiery ale widać nie można mieć wszystkiego. Jeśli ktokolwiek może coś więcej na temat tych dwóch rowerów cube powiedzieć to bardzo proszę bo do dealera mam daleko więc wszystkie opinie i rozważania mogą mi pomóc. Czy geometria (głównie 650b) to jeszcze trail czy już AM. Zainteresowałem się nimi ze względu na amory i baaaardzo niską wagę w tym typie rowerów.

 

Przymiarka będzie obowiązkowo. Normalna sprawa, że nie wydam takich pieniędzy w ciemno. Założyłem tego posta żeby poznać wasze opinie na temat moich typów i podpowiedzi co do innych opcji. Jak na razie idzie całkiem dobrze. Jeden kadydat już odpadł a nie będę ukrywał, że jeszcze miesiąc temu był moim faworytem po recenzjach w prasie itp. Im więcej wskazówek od osób ujeżdżających fulle tym lepiej, bo nie będę musiał objeżdżać całego kraju, żeby dosiąść na chwilę coś co wcale nie nadaje się do tego co chcę na tym rowerze robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta Orbea Occam s30 jak wcześniej pisałeś http://www.orbea.com/pl-en/bicycles/occam-29-s30/

jest za 18000 to jest to bardzo dobrze wyposażony sprzęt,crossmaxy 29` slr i etc, tylko że ja mam mózg spaczony wyścigami xc i troche inaczej patrze na to niż inne osoby wypowiadające się w tym temacie, na pewno , ta orbea będzie super podjeżdżać , a jak się zjeżdża to zależy od umiejętności kolarza a nie roweru, tylko na jednym jest bezpieczniej a na drugim nagina się czasami po prostu pałeczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym skłaniał się w stronę Ninera, wydaje mi się, że będzie miał najbardziej efektyne zawieszenie ze wszystkich tu wymienionych co pomoże Ci w ciężkich podjazdach(podobnie jak Maestro w Giantach - miałem i na podjazdach było świetnie, jak i inne pochodne DW-linka). Poza tym widząc Ninera na żywo(Air 9 Carbon) stwierdzam, że wykonanie tych rowerów bije inne na głowę ale to jest subiektywne odczucie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz Speca Stumpjumpera mogę się wypowiedzieć w kwestii zawieszenia - jest bardzo efektywne, żadnego zbędnego bujania przy zachowaniu czułości, nie wiem jak prowadzi się rozmiar M (który to rozmiar jest dla Ciebie) na kólkach 29", natomiast mam porównanie rozmiarów L 29" i 26" , w tym wypadku zdecydowanie wybieram L z kólkami 26", 29" to straszny krążownik, takiej mułowatości nie jestem w stanie zaakceptować.

 

A jak z bezawaryjnością i żywotnością braina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe sprzęty, tyle że już wersja alu była praktycznie nie do objechania w Polsce, więc z karbonem tym bardziej może być problem.

 

Alu zbierał bardzo dobre oceny, nie tylko jako xc - ale właśnie jako ścieżkowiec http://www.bikeradar.com/gear/category/bikes/mountain/product/review-pivot-429-custom-build-11-45005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze doszły kolejne sprawy. Po pierwsze za diabła nie mogę się zalogować na forum emtb. Założyłem konto ale nie przyszedł mi mail z linkiem aktywacyjnym. Ponawiałem jego wysyłanie już chyba z 10 razy i nadal nic. Od 3 dni cisza. Nie wiecie może co się dzieje? Sprawa kolejna jest taka, że moja kobieta też stwierdziła, że chce nowy sprzęt. Jej typy to: specialized safire comp oraz trek lush sl. Co o nich sądzicie? Który lepszy? No i ostatnia sprawa: W jaki sposób zmienić przednią korbę sram x.0 44-33-22 na 36-22? Rozumiem, że trzeba wymienić przednią przerzutkę ale co dalej? Trzeba wymienić całą korbę czy można tylko zmienić zębatki? Na stronie srama widziałem takie kity do zmiany 3x na 2x wraz z pająkiem ale nie na 36-22 (do tego były inne kity ale tylko do przerobienia napędu 2x). Może trzeba kupić oba kity?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...