Skocz do zawartości

[Forumowe ciuchy]Robimy w tym roku?


safian

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Wtrącę się.

Jest taki zbiór różnych zdań,który się nazywa :

 

USTAWA z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

 

W owej ustawie widniej zapis ( dokładnie w Art.16.1) ,który twierdzi,że:

"1. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego."

Żeby nie było smutno, to pkt 2 tego Artykułu mówi,że:

" Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej."

 

Zanim więc się rozpędzicie z Godłem i Flagą pomyślcie,czy jest to zgodne z prawodawstwem kraju ,który reprezentujemy. Oczywiscie podniosą się głosy ,ze przecież można byle gdzie kupić dresy czy inne takie z godłem i flagą,ale sam ten fakt świadczy o szacunku sprzedawcy do umieszczonego symbolu.

Jako dygresję dodam,ze wielu rowerzystów ( i nie tylko) wyciera pot w rękawe koszulki- a jak tu wytrzeć pot we flagę własnego ( choć nieco porąbanego) kraju?

Jeśli zależy Wam na podkreślaniu patriotyzmu ,to zamiast Godła i Flagi warto chyba umieścić napis Polska. IMO barwy narodowe na amatorskiej odzieży nie są szczęśliwym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Projekt elkaziorro jest całkiem fajny. Zmieniłbym tylko umiejscowienie nicku tak, aby był w poziomie - może na kołnierzyku w kolorze czerwonym? ;)

 

To może ja wrzucę swoją propozycję. Jest prosta, bo lubię prostotę no i są dwie wersje kolorystyczne, bo szary również lubię :)

Koszulka:

koszulkabiaa1.jpg

 

Spodenki:

spodenkibiae1.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do godła i flagi. Nie można używać (chociaż dobrze wiemy jak to wygląda na bazarach...) symboli w celach handlowych, a wg mnie to koszulki można traktować jak limitowaną edycję tylko dla członków pewnego klubu/zrzeszenia czyli użytkowników tego forum i nie są robione dla zarobku. Wyczytałem też, że symbole te mogą zostać użyte "z okazaniem należytego szacunku". Myślę, że o szacunek dla tych symboli nie ma się co martwić. Piłkarze też "się pocą na koszulki" i wielu sportach klubowe emblematy, czy symbole narodowe mogą być w trakcie gry zabrudzone itp. Coś czuję, że to będzie wymagało ankiety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

USTAWA z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

 

"1. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego."

.

Wyprzedzileś mnie bo szukałem dokładnie tego samego zapisu.

Ani to nie wygląda ani nie jest za legalne.

Mnie tez sie podoba Elkaziorro i jeszcze Przemko Von Lezajsk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
to koszulki można traktować jak limitowaną edycję tylko dla członków pewnego klubu/zrzeszenia czyli użytkowników tego forum i nie są robione dla zarobku.

Ktoś nam to zrobi za darmo? Jeśli zapłacisz za koszulki, to dałeś komuś zarobić.

Piłkarze też "się pocą na koszulki" i wielu sportach klubowe emblematy, czy symbole narodowe mogą być w trakcie gry zabrudzone itp.

Piłkarze występują jako Reprezentacja Narodowa- taka drobnostka. Skoro niektórzy chcą podkreślać swoją polskość, nich robią to w zgodzie z ogólnie przyjętymi zapisami prawnymi- respektowanie prawa to też element patriotyzmu ( niestety niektórzy tego nie są w stanie pojąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się.

Jest taki zbiór różnych zdań,który się nazywa :

 

USTAWA z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

 

W owej ustawie widniej zapis ( dokładnie w Art.16.1) ,który twierdzi,że:

"1. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego."

Żeby nie było smutno, to pkt 2 tego Artykułu mówi,że:

" Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej."

 

 

W pkt. 1 w/w Ustawy jest mówa obrocie handlowym. My nie chcemy kupić tych koszulek od producenta. Chcemy mu zlecić wykonanie koszulek na użytek konkretnych osób. To nie jest zakup towaru, to zlecenie usługi. Nikt nie będzie nimi obracał i wprowadzał na rynek, chyba, że ktoś postanowi taką koszulkę odsprzedać.

 

Po drugie rozumiem, że zgodnie z pkt. 2 nie wolno nam sprzedać nic co biało czerwone? Oczywiście dokładnie tak czerwone jak czerwień na fladze Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Kocham moją ojczyznę, więć chciałbym mieć koszulkę z orłem i flagą. Wszystko wyjdzie w głosowaniu. Pozdrawiam biało-czerwono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzacie z tymi zapisami jak macie szalik reprezentacji z godłem na nim i macie go zawiązanego na szyi to już jest brak poszanowania symboli??

Zawsze można dać innego orzełka niż jest w godle np jakiegoś ładnego z czasów I RP mnie pomysł narodowy bardzo się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
My nie chcemy kupić tych koszulek od producenta. Chcemy mu zlecić wykonanie koszulek na użytek konkretnych osób. To nie jest zakup towaru, to zlecenie usługi.

Dziwnie pojmujesz pojęcie "zlecenia usługi" .

Zlecasz komuś wykonanie określonego produktu według Twojego projektu ( forma, wyglad,tkanina) - towarem gotowym jest produkt skończony , a nie jego wykonanie. Usługę kupujesz zlecajac wykonanie nadruku lub haftu na powierzonej koszulce.

 

Patriotyzm ma się w sercu, a nie na koszulce

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowy rozsądek biorąc koszulki te nie biorą udziału w obrocie handlowym stricte... wg. mnie Alik ma rację pisząc, że kupujesz usługę realizacji Twojego projektu (prawnicy pewnie mieli by pole do popisu gdyby miało dojść do rozprawy)

 

A wrzucenie godła i flagi uważam za przegięcie bo tak jak ktoś napisał - patriotyzm ma się w sercu, a jeśli masz zamiar latać z flagą i orzełkiem to se je na czole i karku wytatuuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie pojmujesz pojęcie "zlecenia usługi" .

Zlecasz komuś wykonanie określonego produktu według Twojego projektu ( forma, wyglad,tkanina) - towarem gotowym jest produkt skończony , a nie jego wykonanie. Usługę kupujesz zlecajac wykonanie nadruku lub haftu na powierzonej koszulce.

 

Pracuję w agendzie rządowej i muszę umieć interpretować przepisy. Jeżeli zlecam sporządzenie operatu szacunkowego przed sprzedażą nieruchomości, to nie znaczy to samo co zakup operatu, który ktoś już wcześniej wykonał dla tej nieruchomości. Jutro w pracy zapytam kolegi radcy prawnego, jeśli Cie to uspokoi. Druga sprawa, że Ty tych symboli nie umieszczasz, więc możesz spać spokojnie. Jeżeli to niezgodne z prawem, to firma, która nam wykona projekt będzie miała problemy (choć jestem święcie przekonany, że nie ma podstaw do tego).

 

Całkowicie inną sprawą jest czy ktoś chce mieć symbole RP na koszulce. Tu nie ma co dyskutować. Przecież każdy z nas inny. Ja powiedziałem, że mnie się podoba, Tobie nie musi i masz takie prawo. Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Alik, mnie ta sprawa nie spędza snu z powiek ale dziekuję za troskę .

Nie mam obaw prawnych związanych z noszeniem koszulki z symbolami narodowymi- jeśli ktoś w ten sposób chce podkreślać swój patriotyzm i polskośc - proszę bardzo. Niemniej jednak uważam,że pomysł umieszczania na koszulce flagi i godła nie jest zbyt szcześliwy. Śmieszy zas fakt,że mimo istnienia przepisu określajacego sposób postepowania z symbolami narodowymi niektórzy producenci "gadgetów" mają ów przepis ( a więc i godło) w d.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do możliwości zamówienia zgodnie z prawem, to po krótkiej anlizie radca prawny stwierdził, że moja interpretacja wydaje mu się słuszna, gdyż koszulki nie będą w obrocie. W końcu nie przechodzą przez hurtownię i sklepy i nie każdy może je kupić. Dodał przy tym jednak, że gdyby jakiś nadgorliwy zainterweniował, to na pewno nikomu nie grożą za to nieprzyjemności, gdyż dopiero zbeszczeszczenie/shańbienie symbolu narodowego jest karane (w co nie wchodzi spocenie się).

 

Co do producentów "gadgetów" to całkowicie się z Tobą zgadzam durnykot, zarabianie na symbolach narodowych nie jest w porządku. Zauważ jednak, że zleceniobiorca (nadal uważam, że to zlecenie usługi) zarobi na usłudze czy wykona koszulki i spodenki z symbolami czy bez nich. Sam symbol narodowy nie jest w tym przypadku obiektem transakcji. Chyba na prawo pójdę jeszcze ;)

 

Jak już mówiłem całkowicie odmienną sprawą jest zasadność umieszczania symboli narodowych. To już kwestia dyskusyjna i wyjdzie w głosowaniu. Mi się podoba po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chciałbym przypomnieć, że godło i flaga to nie miał być element typowo patriotyczny, ale raczej informacyjny na wypadek wycieczek zagranicznych :)

 

2. Prosiłbym najlepiej jakiegoś moda lub założyciela tematu o zrobienie ankiety dotyczącej elementów narodowych na koszulkach forumowych.

Zależnie od wyniku głosowania można by wtedy poprawić projekty- chodzi o to, aby głosować na najlepszy wzór, a nie tylko na wzór z/bez tych elementów.

 

3. Świetne prace kolegi Pseudonick- szczególnie trzecia koszulka bardzo przypadła mi do gustu. Gratulacje :)

 

4. Szczegóły dotyczące ubrań. Na jakiej długości koszulki będą rozpinane? Na całej, 3/4, 1/4? I ważniejsze- nie spotkałem się jeszcze (zapewne mało szukam) ze spodenkami z normalną boczną kieszonką np. na telefon. Duże udogodnienie szczególnie, gdy trzeba wrzucić go do kieszonki w koszulce, a potem siłować się jeszcze z wyciągnięciem go spod plecaka/kurtki (akurat mam kurtkę z kieszeniami zapinanymi na mały rzep w połowie kieszeni- nie ufam jej) w czasie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć kogoś kto weźmie się za zebranie zamówień i pieniędzy ale łatwiej będzie kogoś wyłonić jak będziemy mieli z głowy kwestię wzorów ciuchów itp.

Pozwoliłem sobie zrobić ankietę dot. symboli narodowych, która chyba rozwiąże ten problem. Myślę, że za parę dni powinno być widoczne, która opcja przeważa i wtedy możemy zrobić małe poprawki w projektach i wybrać ostateczny.

http://www.forumrowerowe.org/topic/107968-forumowe-ciuchy-ankieta-dot-symboli-narodowych/

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...