Skocz do zawartości

[kolana] ból podczas pedłowania.


polo92

Rekomendowane odpowiedzi

A prawie szwagier po zerwaniu wiązadeł pożegnał sie na stałe z rowerem.

To ciekawostka..rozumiem,że mówimy o więzadłach stawu kolanowego...w takiej sytuacji trudno znaleźć lepszą formę rekonwalescencji i powrotu do formy niż rower...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zła technika, szczególnie przy współistniejących już zaburzeniach nie zaleca się jazdy na stojąco, większy czas jazdy, a szczególnie podjazdy powinny być pokonywane na siodle

 

 

Ja tam zawsze na siedzeniu zasuwam. No wyjątkiem jest wyjątkowo niekorzystny teren gdzie korzenie same by mnie wywaliły w powietrze to wtedy się podnoszę. Oraz zjazdy coby nie rypnąć przy hamowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kiedy trochę biegałem miałem takie problemy z kolanami, że czasem ledwo chodziłem. Przeszedłem się do lekarza. Powiedział, że bieganie to nie problem, człowiek z natury jest długodystansowcem. Podnoszenie ciężarów też nie jest złe.

Problemem była pozycja jaką przyjmowałem podczas siedzenia na fotelu. Podwijałem nogi pod siebie, lub siedziałem po turecku z mocno ściśniętymi kolanami. Kiedy przyjmuje się takie pozycje ciśnienie w kolanie jest takie, że mogłoby zgnieść palca, 5 min takiej pozycji i kolano już nadwyrężone.

Po zmianie nawyków przeszło w 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...).A prawie szwagier po zerwaniu wiązadeł pożegnał sie na stałe z rowerem.

 

Ciekawe rzeczy opowiadasz...

Mam calkowite zerwanie wiazadla krzyzowego przedniego i nie po jednych konsultacjach z lekarzami specjalistami z Centralnego Osrodka Medycy Sportowej opinia byla jedna... Dopoki nie zdecyduje sie na rekonstrukcje zalecany trening silowy wzmacniajacy miesnie uda, dodatkowo marszobiegi z naciskiem na szybszy marsz niz bieg oraz jazda na rowerze nawet intensywna ale bez jazdy na stojaco. A chodzi przede wszystkim w moim przypadku o zmniejszenie nacisku z odbicia na palcach, ktore powoduje bol.

Bylem ostatnio na trzech maratonach majac tylko na kolanie opaske uciskowo-stabilizujaca. Przy rozgrzewce wczesniejszej nie mialem bolu kontuzjowanego kolana a nieoszczedzalem sie na podjazdach ;)

 

Te wszystkie dzialania treningowe maja na celu wzmocnienie stawu aby po rekonstrukcji wiazadel czas rehabilitacji skrocic do minimum ;)

 

 

Sent from my GT-I9100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy opowiadasz...

Mam calkowite zerwanie wiazadla krzyzowego przedniego... Dopoki nie zdecyduje sie na rekonstrukcje zalecany trening silowy wzmacniajacy miesnie uda....... oraz jazda na rowerze nawet intensywna ale bez jazdy na stojaco.

Te wszystkie dzialania treningowe maja na celu wzmocnienie stawu aby po rekonstrukcji wiazadel czas rehabilitacji skrocic do minimum ;)

 

 

Amen!!! na ten moment w tym temacie nic więcej się nie powie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna miałem problemy z kolanem - kiedyś naderwałem więzadło i kontuzja mi się odnawiała. Kiedy mi się ostatnio odnowiła podczas jazdy rowerem poszedłem do lekarza, przechodziłem fizykoterapię i pół roku wracałem do pełnej sprawności. Po rozmowach z rehabilitantami stwierdziłem, że po zakończeniu fizjoterapii spróbuję zimnych okładów na kolana i przyspieszyło to mój powrót do pełnej sprawności. Stosuję je nadal kilka razy w tygodniu, przyspieszają regenerację i przynoszą ulgę po dużym wysiłku.

 

Może też pomóc opaska pod rzepkę, ale to już zależy od dolegliwości. Mi na rezonansie magnetycznym wyszło powiększone ciało Hoffa i ta opaska dużo mi daje. Zakładam ją tylko na dłuższe trasy i treningi siłowe.

 

Poza tym tak jak koledzy wspomnieli, ważna jest rozgrzewka. Ja jeszcze stosuję rozciąganie po treningach. Odciążyć kolana można wzmacniając odpowiednie mięśnie nóg, dlatego zalecany jest tu basen. Pozycja siodełka jest bardzo istotna. Nie tylko jego wysokość ale i ustawienie w poziomie.

 

Zawsze jeździłem bardzo siłowo na twardych przełożeniach i to mocno przyczyniło się do moich problemów z kolanem. W tym sezonie całkiem zmieniłem styl jazdy, stopniowo zwiększam kadencję. Od jakiegoś czasu przyglądam się jak pedałują inni bikerzy i mam wrażenie, że większość osób jeździ za bardzo siłowo. Chyba że to ja już za szybko macham :)

 

Odnośnie tablet - przez parę miesięcy brałem jakieś na stawy z glukozaminą. Zalecił mi je lekarz. Moim zdaniem nic mi nie dały, tylko portfel się odciążył. Sądzę, że więcej da odpowiednia dieta - ryby, chrząstki, dużo jajek.

 

 

Najważniejsze to wiedzieć kiedy odpuścić i nie dobijać kolana. Jak zaczyna trochę boleć trzeba przerwać trening i na lekkim przełożeniu wrócić do bazy i odpocząć, kilka dni jeśli trzeba. Najgorsze co można zrobić to dobić bolące kolano, wtedy zamiast kilku dni odpoczynku, mogą czekać miesiące biegania po lekarzach, rehabilitacji i kupa wywalonej kasy. A dobrego ortopedę, który zna się na urazach sportowych niełatwo znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem małe problemy miesiąc temu związane z bardzo niska kadencja, praktycznie cały czas jeździłem na 3x8 czyli 42x11, dopiero po pewnym czasie zorientowałem się jak źle robię, kadencję zwiększyłem a ból kolan ustąpił.

 

/wytapatalkowane z x8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zna Ktoś może ćwiczenia odpowiedzialne na rozwój przyśrodkowej głowy mięsnia czworogłowego uda? Chodzi mi o poprawę stabilizacji rzepki.

 

Ostatnie 30 stopni ruchu (w kierunku wyprostu kolana) to praca głównie głowy przyśrodkowej.

Podstawowe ćwiczenie z dobrym opisem :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 30 stopni ruchu (w kierunku wyprostu kolana) to praca głównie głowy przyśrodkowej.

Podstawowe ćwiczenie z dobrym opisem :

http://www.youtube.com/watch?v=cUNKZPH-nWA

 

fakt. ćwiczenie bardzo dobrze aktywujące mięsień obszerny przyśrodkowy, jednak przeznaczone jedynie dla osób bardzo zdrowych (brak uszkodzeń chrżastki, więzadeł, łąkotek, ...) z powodu wielkich sił kompresyjnych i ścinających powstających przy jego wykonywaniu w kolanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pakuj... :-)

 

warto tylko jeszcze pamiętać, że przed wzmacnianiem "wyhamowanego" mięśnia, najczęśniej należy rozluźnić mięśnie i inne struktury go "hamujące" - w tym przypadku przede wszystkim głowa boczna mięśnia czrowogłowego uda i pasmo biodrowo-piszczelowe, byćmoże mięśnie tylnej taśmy mięśniowo-powięźiowej. dopiero po zwolnieniu hamulców jest sens odpalać silniki...

 

a tak przede wszystkim to powinien to prowadzić spacjalista, bo każy przypadek jest zupełnie inny, wymaga zbadania, odpowiedzenia na pytanie dlaczego Twoj VM stał się niewydolny stabilizacyjnie dla rzepki i indywidualnego zaprogramowania terapii nacelowanej na przyczyny problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakuj to za dużo powiedziane. Puki co wykonuję delikatne ćwiczenia typu przysiady bez obciążenia stojąc piętami blisko siebie i wyżej (na takim klinie) i jeszcze dociskanie piłki między kolanami chorą nogą do zdrowej. Jeśli chodzi o poważniejsze ciężary jak w linku to nawet nie mam zamiaru aż tak "pakować". na razie o efektach nie będę pisał bo to za krótki czas odkąd wykonuje ćwiczenia. Tyle tylko powiem że jak wstaję z luba siadam na krzesło kolano już nie boli jak wcześniej. Ale zobaczymy jak to będzie wyglądać po dłuższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakuj to za dużo powiedziane. Puki co wykonuję delikatne ćwiczenia typu przysiady bez obciążenia stojąc piętami blisko siebie i wyżej (na takim klinie)

 

Dlaczego stopy razem?

Co ma dać klin i w która stornę jest skierowany?

W jakim zakresie ruchu wykonujesz te przysiady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem nigdzie że stopy razem. Klin ustawiony tak jak napisałem - pięty wyżej. Przysiady robię pełne. Mając pięty wyżej/lub na klinie w momencie wykonywania przysiadów bardziej angażuje się w pracę głowa przyśrodkowa mięśnia czworobocznego. Zresztą bardzo łatwo to sprawdzić robiąc choćby 20 przysiadów stojąc na palcach - bez klina trzymając pięty w miarę blisko siebie. Nie aż tak blisko żeby się dotykały. Po prostu czuć która część pracowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowy przysiad nieprzeciążający niepotrzebnie stawów kolanowych powinien być wykonywany maksymalnie do osiągnięcia 90' pomiędzy podudziem, a udem, powinno to wyglądać tak:

 

czworoglowe03.jpg

 

 

 

W czasie jazdy na rowerze najintensywniej rozwija się głowa boczna mięśnia czworogłowego, dlatego też aby skutecznie zapobiegać problemom bardzo istotne dla stabilizacji stawu kolanowego i jego równomiernej pracy jest dodatkowe wykonywanie ćwiczeń wzmacniający głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego, dodatkowo wskazane jest rozciąganie w szczególności pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśni kulszowo-goleniowych.

 

Nie za zdrowy taki siad, pełny przysiad najbardziej chroni kolana, jakieś cuda do 90 stopni nie są zdrowe dla stawu kolanowego. Odradzam też zły nawyk rozgrzewki kolan jakimiś obrotami, ruchami bioder - tym co wpajają na wf w szkołach, dobrze rozgrzane staw to stawy rozgrzewane zgodne z ruchem naturalnym danego stawu. Należałoby uważać by linia kolan nie przekraczała lini palców, choć to też kwestia dyskusyjna

 

Na mięśnie czworogłowe - przysiad ze sztanga na barkach, oczywiście pełny przysiad. Dodatkowo wykroki ze sztangą/sztangielkami i żuraw. Wszelkie maszyny pokazane na filmie odpuście sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za zdrowy taki siad, pełny przysiad najbardziej chroni kolana, jakieś cuda do 90 stopni nie są zdrowe dla stawu kolanowego.

 

Polecam popytać się pierwszego lepszego fizjoterapeuty, czy poczytać pierwszą lepszą (ale aktualną) książkę na temat prawidłowych ćwiczeń w zakresie rehabilitacji, bo pełne przysiady nie są już zalecane od minimum kilku lat. Nadal niestety są propagowane przez rzeszę trenerów i w-f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy...

przysiadów jest mnóstrwo rodzajów, jak również nie ma dwóch takich samych przypadków klinicznych bolesnego kolana.

coś co jest lecznicze dla jednego pacjenta, może być destrukcyjne dla drugiego.

 

nie ma uniwersalnych rozwiązań :icon_exclaim: każdy przypadek wymaga zbadania i zaplanowania indywidualnej terapii :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam popytać się pierwszego lepszego fizjoterapeuty, czy poczytać pierwszą lepszą (ale aktualną) książkę na temat prawidłowych ćwiczeń w zakresie rehabilitacji, bo pełne przysiady nie są już zalecane od minimum kilku lat. Nadal niestety są propagowane przez rzeszę trenerów i w-f.

 

Wręcz przeciwnie, każdy od zawsze odradza pełne przysiady.

 

Jeśli ktoś stwierdza, że pełny przysiad jest w jakikolwiek sposób szkodliwy to chyba przespał lekcje biomechaniki i za bardzo nie ma ochoty douczyć się we własnym zakresie.

 

Pół przysiad , ćwierć przysiad może proawdzić do kontuzji kolana- oczywiście nie musi. Prosty przykład, dwuboiści i trójboiści a kulturyści, pierwsza grupa robi przysiad pełny, nie mają problemów z kolanami, a kulturyści robiący przysiad do połowy czy też ćwierć? Prawie inwalidctwo.

 

Jeśli nie wystarczy prosty przykład porównania dwuboistów i trójboistów i stanu ich kolan do stanu kolan kulturystów - ktoś może przecież powiedzieć, że to zawodowcy, itp... Podam dowody naukowe, w końcu budowa ciała raczej u każdego człowieka jest podobna.

 

W kolanie mamy 4 główne więzadła, MCL, PCL ACL, LCL, chronią one kolano najbardziej w dwóch pozycjach - podczas pełnego zgięcia i podczas pełnego wyprostu. Przy niepełnym przysiadzie więzadła te pozostają luźne. No chyba, że budowa ludzka nagle się zmieniła. Przysiad kolarski też jest głęboki.

 

Dodatkowo można wspomnieć o tym jak angażowane są poszczególne partie mięśniowe w zależności od głębokości przysiadu.

 

No i na koniec, przysiad to podstawa w każdym sporcie wyczynowym o wiele inaczej czuje się wykonując od roku przysiady ATG uzupełniając tym jazdę na rowerze - mocne plecy, uda, mocny brzuch - inny komfort jazdy.

 

A wspominając rehabilitacje, chyba każdy człowiek zdrowy na umyśle domyśli sie, że dla niego coś co dla innych dobre - może być szkodliwe.

 

 

Swoje rewelacje poprę lektura Kinematics of Human MotionBy Vladimir Zatsiorsky , jedna z najlepszych do dziś książek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

 

U mnie ostatnio pojawił się ból w kolanach po zewnętrznej stronie. W prawym kolanie mniej więcej po przejechaniu 40km zacząłem odczuwać dyskomfort w lewym przy około 70-80km. Czy jedynym sposobem na ten rodzaj bólu jest robienie przysiadów i rozciąganie?

Interesuje mnie ustawienie pedałów SPD. Pod jednym z linków podanym na forum znalazłem informację, że ten rodzaj bólu może wynikać, ze zbyt wąskiego suportu lub zbyt wąsko ustawionych pedałów. O ile zauważyłem, że w pedałach a raczej samych butach można zatrzaski przesuwać góra-dół to opcje lewo prawo chyba nie ma.

Czy ktoś musiał z tego powodu zmieniać cały suport?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...