Skocz do zawartości

[Siodełko] Brookers czy Lepper?


micik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Odkurzyłem swój stary Wagant, w prawdzie stary ale zadbany, wygląda prawie jak nowy, ale po pierwszej jeździe cztery litery dały o sobie znać, więc postanowiłem wymienić siodełko na coś wygodnego, miękkiego i żeby dobrze amortyzowało. Po przeszukaniu wpadły mi w oko dwie firmy: Brookers i Lepper, ale tych modeli z literką ,,B” coś tam, trochę jest, więc mam pytanie do fachowców:

Waga 103kg. Które siodełko byście mi polecili, wygodne, miękkie i dobrze amortyzujące nierówności, widzę że dobre siodełka kosztują, więc chciał bym kupić tylko raz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HELLo-:

 

Ja uzywam B17 na rowerze ktory ma nieco bardziej sportowa pozycje niz Wagant, B17 sa nastawione na "Touring & Trekking" a wiec mozliwe ze Ci tez podpasuje. Polecam kupic impregnat Brooks Proofide i konserwowac siodelko przed wilgocia, gore zaimpregnowac cieniutka wartstwa i przetrzec szmatka przed uzyciem - inaczej moze poplamic spodnie(co w czesci siodelkowej nie bedzie ciekawie wygladac;). Pamietac nalezy o naprezaniu skory sruba regulacyjna(Brooks) w miare jak sie rozciaga i uklada do ksztaltu "podwozia", niewykonanie tej czynnosci powoduje pekanie skory i jazde na pretach i oczywiscie utrate gwarancji! Unikalbym uzywania siodelka jak leje, najlepiej je wtedy przykryc, nawet zwykla reklamowka da rade!

 

Tutaj link do Brooks'a do sekcji Touring & Trekking - masz rozne modele, miekkosci, wykonczenia i wagi...pamietaj ze kazde skorzane siodlo musi sie "dopasowac" do Twego ksztaltu i nie jest to niestety bezbolesny okres, na pocieche dodam ze po dwoch-trzech miechach bedziesz miec najwygodniejsze siodlo ktore powinno posluzyc ladnych kilka lat jesli o nie zadbasz jak nalezy!

 

http://www.brookseng...g+%26+trekking/

 

POZDRo-:ver

 

EDIT: O drugiej marce niestety nic nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

 

Tutaj link do Brooks'a do sekcji Touring & Trekking - masz rozne modele, miekkosci, wykonczenia i wagi...pamietaj ze kazde skorzane siodlo musi sie "dopasowac" do Twego ksztaltu i nie jest to niestety bezbolesny okres, na pocieche dodam ze po dwoch-trzech miechach bedziesz miec najwygodniejsze siodlo ktore powinno posluzyc ladnych kilka lat jesli o nie zadbasz jak nalezy!

 

Nie da sie ukryc ze Brooks wyglada klasycznie i szykowanie. Co do tego super komfortu to tez sie kiedys dalem zlapac na ten (moim zdaniem nieprawdziwy) mit.

 

Mialem przez jakis czas uzywane, czyli juz "zlamane" lub jak kto woli "ulozone" siodlo. W zyciu nie jezdzilem (no moze poza Szpecem Alias) na rownie niewygodnym i katujacym moj zad siodelku.

 

Siodelka to kwestia niezwykle indywidualna i to co jednemu balsam na poldoopki innemu decha, drut kolczasty i cotamjeszcze badz...

 

Ze swojej strony polecam siodla WTB. Nie tak klasyczne jak Brooks ale majace rownie oddana rzesze fanow.

 

... i zapewne przeciwnikow :P

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT: jesli o mnie chodzi to wolalbym bez siodelka jezdzic niz miec WTB :sick:

 

Prawda jest co kolega IvanMTB slusznie prawi - "Siodelka to kwestia niezwykle indywidualna i to co jednemu balsam na poldoopki innemu decha, drut kolczasty i cotamjeszcze badz..." - jak juz znajdziesz pasujace siodlo to najlepiej zaopatrzyc sie w zapasowa sztuke i miec problem z...glowy ;)

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! Roweru używam tylko rekreacyjnie i przede wszystkim chodzi mi o dobre amortyzowanie, nie o wygodę siedzenia, dla tego jak zobaczyłem te potężne sprężyny to pomyślałem, że to powinno być dobre, to nie koniecznie musi być Brookss, czy lepper, ważne żeby przyjemnie bujało, a nie na każdym kamyku obijało zadek.

Z 20 lat temu kupiłem taką rurkę pod siodełko jako amortyzator, ale to był nie wypał, zdało by to egzamin gdyby ta rurka od siodełka stała w pionie, ale ona jest pod skosem i praktycznie się to zacinało, może ten amortyzator był tandetny, jak to teraz wygląda z firmowymi, są jakiś sprawdzone nie zawodne amortyzatory siodełkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyca amortyzowana, tak się to nazywa. Godne zainteresowania są jedynie konstrukcje oparte o pantograf:

- Suntour NEX, około 100zł

- Suntour NCX, 130-150zł

- Cane Creek Thudbuster, około 600zł.

Reszta nie dość, że słabo pracuje, bardzo szybko łapie luzy. Choć z moich doświadczeń wynika, że samo dobre siodełko i tak wystarczy.

 

Skoro już przy siodełku. Nie patrz przede wszystkim na amortyzację, a właśnie na komfort. Choćbyś i sprężyny wybierały nierówności jak full o skoku 200/200mm, jazda na niewygodnym siodełku będzie katorgą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem filmik jak to działa

wygląda to bardzo przekonywająco , ja miałem tylko rurkę wchodzącą w drugą rurkę ze sprężyna w środku i to był wielki nie wypał. Powiedz mi tylko czy te mocowania w tych sztycach pasują do wszystkich siodełek, czy tylko pod konkretne modele?

Na allegro znalazłem aukcje z tą sztycą http://allegro.pl/sztyca-amortyzowana-suntour-nex-gratis-torebka-i2405806793.html powiedz mi tylko czy to jest firmówka, czy jakaś podróbka, jak podróbka, to podaj linka do konkretnego sklepu żeby nie dać się nabrać na następny bubel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To egzemplarz z 2007 roku, nowsze modele mają inaczej wykonane jarzemko, czyli część, do której mocujesz siodełko. Te wymiary są zestandaryzowane, więc z tym nie będzie problemu. Przydałoby się jeszcze wiedzieć, jaką średnicę sztycy potrzebujesz. Jeśli większą, zawsze można skorzystać z redukcji. Jeśli jednak mniejszą, cóż... większej rury w mniejszą nie wciśniesz.

 

Ale proponuję, najpierw kup siodełko i zobacz, czy będzie wystarczająco wygodnie. Miałem okazję jeździć na trekkingu z potężnym, amortyzowanym siodełkiem z oraz bez sztycy amortyzowanej. Różnica praktycznie żadna, sprężyny siodełka wybierały wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...