Skocz do zawartości

[buty] shimano sh-m 077, test dłuższodystansowy


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku mojej rowerwej kariery używałem butów spd z dwoma różnymi sposobami zapinania równocześnie - albo sznurówki plus rzep, albo rzepy plus klamra. Rozwiązanie w postaci samych rzepów nie przekonywało mnie. Ale tylko krowa poglądów nie zmienia.

Poszukując w zeszłym roku nowych butów zainteresowała mnie oferta jednego z lokalnych hipermakretów sportowych - shimano sh-m 077 w bardzo dobrej cenie jak na lokalne warunki.

Pojechałem do sklepu, okazało się, że cena jest pomyłkowa i wyższa o 75 procent. No ale cena obowiązuje taka jaka w ofercie reklamowej - i dostałem je za tyle ile widziałem :)

 

Model sh-m to prosty model butów mtb shimano. Trzy rzepy, plastikowa podeszwa to jego cechy. W specyfikacji butów shimano skala sztywności wskazuje w tym przypadku 5, czyli ciut powyżej poziomu reprezentowanego przez turystyczną serię mt.

Zgodnie z zasadą dotyczącą shimano pasują na mnie buty rozmiar większe niż noszone "cywilnie" czyli 45. Wydają się być uszyte na moje stopy, pasują bez uciskania; czuję ich obecność ale nie przeszkadzają w żadnym miejscu.

But ma trzy rzepy które dobrze radzą sobie z utrzymaniem buta na stopie tak jak sobie tego życzę. Na co dzień do zdjęcia i założenia buta wystarczy odpięcie dwóch wyżej umiejscowionych pasków, tak więc zużycie najkrótszego dolnego jest praktycznie zerowe.

 

Buty współpracują z pedałami shimano, potem bbb z tym samym blokiem.

Wykorzystuję je na co dzień do dojazdów do pracy oraz poruszania się pieszo w mieście na krótszych lub dłuższych odcinkach.

 

Jazda:

- buty przy mojej wadze 75 kilogramów nie poddają się w miejscu instalacji bloku, nie odczuwam ucisku przy pchaniu korby w dół ani poddawania się przy ciągnięciu. But nie rusza się w okolicy pięty, co w moim przypadku jest ważne. W stosunku do sidi eagle nie czują różnicy przy pedałowaniu.

 

Chodzenie:

- buty zapoewniają wystarczający komfort chodzenia mimo raczej wyścigowych powinowactw. Nie upośledzają poruszania się.

 

W obu przypadkach zaspokajają moje potrzeby.

 

Test praktyczny:

- buty eksploatowałem jesienią, zimą aż do chwili obecnej, czyli ok 9 miesięcy. Przebieg - jeśli tak można to określić - to ok 600 km miesięcznie od grudnia, i 300 od września do listopada czyli w sumie 4 do 4,5 tysiąca km. W tym okresie były eksploatowane także w warunkach dosyć ostrej zimy.

Na pewno nie są to buty na niższe temperatury - bez ochraniaczy jest w nich zimno. Jeśli pada to przemakają szybko - ale to jest jak najbardziej oczywiste przy ich konstrukcji i przeznaczeniu.

Po takim okresie nie wykazują zmęczenia materiału czy innych oznak przedwczesnego zużycia lub wad.

 

Ostatnio zdecydowałem o zakupie drugiej takiej pary, do tego samego celu. Kierując się doświadczeniem co do rozmiaru i pozostałych cech decydujących o dopasowaniu zamówiłem ten sam rozmiar.

I tu jedyna - można powiedzieć negatywna - niespodzianka: nowa para jest zdecydowanie ciaśniejsza niż pierwsza ! Oglądam obie pary, z obdukcji wynika że pierwsze zrobiły się w środku niejako ciut bardziej miękkie i luz wzrósł. Oznacza to że buty te - w przeciwieństwie do innych posiadanych przeze mnie troszeczkę się rozbijają. Trzeba o tym pamiętać, choć w praktyce nie wpływa to zbytnio na odczucia z użytkowania - buty zrobiły się jeszcze wygodniejsze.

 

Podsumowanie:

- to moje kolejne buty spd (trzy pary adidasów, trzy shimano, northwave, sidi, specialized) i uważam że zakup ten był bardzo udany. Są wygodne, sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, sprawiają wrażenie trwałych. Cena jest całkiem dobra, a obawy o zapięcie tylko na rzepy okazały się - jak dotąd - bezpodstawne. Nie brakuje mi klamry ani innego stabilniejszego sposobu zapinania, przy mojej wadze "5" na skali sztywności jest wystarczające (porównuję do sidi eagle czy speców comp które są butami wyścigowymi mtb).

I może mało istotny ale jednak plus - szybkość zapinania butów na rzepy jest zdecydowanie najlepsza, a ja często wychodzę w ostatniej chwili do pracy :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jest. :) To buty ze "środka" i takie są ich funkcje. Bardziej niż latem to właśnie zimą czuć, że przelatuje twoje stopy zimno :) To najtańsze buty z dotychczasowo używanych, oczywiście ważne jest że używane najkrócej i najmniej terenowo, ale jak na razie nie mam do nich zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Znajomy ma w nich zrobione grubo ponad 12kkm, ja mam dopiero 1,5kkm i jako pierwsze buty spd jestem w 100% zadowolony, bardzo wygodne.

 

Ja również jako pierwsze wybrałem ten sam rodzaj buta ale model sh-m087 czyli na górnej klamrze zamiast rzepa jest klamra. O wyborze klamry zadecydowała tylko cena, a jak to będzie w praktyce się okaże , na razie pierwsze kilometry za mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...