Skocz do zawartości

[suport] Ściąganie korby i wykręcanie suportu "po rusku".


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

większość suportów jest pod standard mufy 68mm. Interesować Cię powinna długość ośki, w tym suporcie na zdjęciu jest 118mm, ale nie jest powiedziane że masz taką samą. Długość masz na naklejce pod napisem VP Components pomiędzy strzałkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przodu mam tylko jeden blat 44T i przy okazji może zainteresował bym się wymianą na coś z przerzutkami, bo pod górki mam trochę za ciężko, zwłaszcza pod wiatr, a na płaskim, lub z górki, to niekiedy gubię napęd. W jaki sposób powinienem dobierać długość osi by pasowała do nowej korby? Można gdzieś ten parametr znaleźć lub wyliczyć? Na ebayu znalazłem suporty które miały wewnątrz otwór, chyba 24mm. Czy to jest do korb zespolonych z osią? W jaki sposób szukać rozbieralnych suportów, z możliwością wymiany samych łożysk? Mają coś w nazwie lub parametrach podane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tanie suporty są nierozbieralne. Te droższe od Shimano i Truvativa w zasadzie też nie, a jak już to mają nietypowe łożyska, żeby użytkownicy łatwo nie mieli. Kupując zamienniki do systemu HTII od np. Accenta czy Tokena mamy możliwość wymiany łożysk na takie standardowe.

W przypadku systemów na kwadrat, Octalink i Isis długość osi suportu zależna jest od modelu korby, info można wyszukać na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suport tokena znalazłem i taki drogi nie jest, ale samo zamontowanie korby HT2 zwiększyło by czterokrotnie wartość mojego roweru. :woot: chyba bardziej opłaca mi się zmieniać suport co 500km razem z łańcuchem (właśnie uświadomiłem sobie fakt ze minąłem ten punkt 500 km temu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co, suport na kwadrat za ~40-50zl powinien wytrzymac spoooro wiecej, a lozyska w suportach na kwadrat sa zazwyczaj standardowe 6002 czy cos zblizonego:) i w sumie prawie kazdy suport na kwadrat da sie rozebrac do wymiany lozysk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie wygląda gdy ma się warsztat - mój został w Polsce, a przedwczoraj leciałem do ALDI by kupić najtańszy zestaw kluczy, bo się okazało że nie mam klucza nr 9 do regulacji przerzutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam podepne sie pod temat jesli mozna, gdy ruszam pedalami na boki to jest w luz w suporcie i pytanie czy jest to kwestia wymiany kilka kulek czy loczyska czy moze calego suportu. wyglada to tak i nie wiem jak to zdjac bo takiego klucza nie mam. mam ten co pokazal kolega wyzej ale to chyba nie ten co trzeba. Tofi nie trzeba bylo do aldiego leciec tylko do mnie pozyczyl bym ci ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Masz pakiet klasyczny. Odkręcisz to za pomocą większego płaskiego śrubokręta, młotka (nakrętka zewnętrzna) i klucza nastawnego (wewnętrzna). Nie ma sensu tego naprawiać tylko wymienić na pakiet zintegrowany za kilkadziesiąt pln. na łożyskach maszynowych. Np. taki:

http://allegro.pl/suport-futura-spurus-pro-68x113-mm-i2314706671.html

tylko długość ośki musi być taka sama jak w starym suporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki sznib ja dopiero zaczynam zabawe w mechanika rowerowego wiec musialbym prosic o dokladniejsza instrukcje. wlasnie bylem w garazu i przylozylem srubokret do nakretni zewnetrznej przytrzymalem sobie kluczem nastawnym... i nie poszlo...w sumie to nie wiem czy w dobra strone bilem i czy w dobre miejsce przylozylem srubokret :/ zastanawiam sie nad zmiana kulek jesli to byl by ten problem bo tu w uk takie drobne czesci jak suport sa drogie i beda mnie kosztowac tyle co ten rower wiec moze sie da cos wymienic. jak nie to wykrece z innego roweru ;) dlugosc oski to masz na mysli te 113 mm ta?? wykrece i porownam oby byly te same. prosze o pomoc jak to "wykrecic po rusku" no chyba ze jest jakis dodatkowy klucz na to.

 

a pro po tematu z poprzedniej strony to mam taki klucz do sciagania suportu ale w rowerze( i na tej fotce) nie ma takich przerw zeby te zabki wlozyc. wiec o co kaman? cos jeszcze trzeba zdemontowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jedna korbe sciagnalem tylko nie bylem pewien czy druga tez. ok dzieki taki klucz mam wiec ide sciagac druga.

 

no jedna korbe sciagnalem tylko nie bylem pewien czy druga tez. ok dzieki taki klucz mam wiec ide sciagac druga.

NIE moge sciagnac tej 2-giej korby gdzie sa te 3 tarcze gwint sie spindolony i nie mam jak wkrecic klucza, da rade jakos inaczej? mlotkiem? bo krece i krece i nie chce odpasc. no chyba ze nie trzeba odkrecac tamtej kroby zeby sie dostac do suportu(zdjal bym cala lewa strone i moze styknie co??

 

OK maly update. udalo mi sie sciagnac te nakretke zewnetrzna pokazana strzalka. okazalo sie ze mam bacik a po drugiej stroniej klucz do suportu :D jakies sugestie teraz??

post-125693-0-95569300-1336592080_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak odkręciłeś nakrętkę odkręcasz resztę kluczem nastawnym:

 

forum2c.jpg

 

Nie powinno ciężko iść bo ta część ściska łożyska i nie może być za silno przykręcona, tylko z wyczuciem, nakrętka kontruje.

Jednak bez ściągnięcia korby chyba nic z tego nie będzie. Z tego co pamiętam brat miał kiedyś taki przypadek i nie obeszło się cez cięcia gumówką. Oczywiście korba i suport po tym do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowalem zdjac nastawnym i nie dalo rady, ani drgnelo. pewnie bo korba trzymala z drugiej strony. no nic to dam do rowerowego i zobaczymy co powiedza moze cos wymysla albo mi to potna, ja niestety nie mam takiej mozliwosci. ps. krecic mialem tak jak zdejmowalem poprzednia nakretke - czyli odwrotnie do wskazowek zegara? i od razu na przyszlosc pytam, z drugiej strony tak samo?? odwrotnie do wskazowek zegara? bo cos syszalem ze lewy gwint itp a nie orientuje sie w tym bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok u mnie sprawa sie wyklarowala. dalem do rowerowego i pomogli mi tym o to narzedziem http://www.ebay.co.uk/itm/Park-Tool-Slotted-Bike-Bottom-Bracket-Adjusting-Cup-Wrench-16-Mm-/320877832041?pt=UK_Spots_Leisure_Cycling_Tools_RepairKits&hash=item4ab5cf2769 nie znalazlem na allegro wiec podaje z ang. ebaja. po dokreceniu luzy zniknely i rower sprzedany. dzieki bardzo za pomoc. a tak pro po to jak ten klucz po polsku nazwac? klucz do??? bo do suportu nie jest tylko jakby nakretki misek suportu. jak co to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!!

Jestem w trakcie małego remontu roweru i mam lekki problem z osią suportu typu kwadrat a mianowicie chodzi o coś takiego:

http://allegro.pl/os-mechanizmu-korbowego-mtb-128mm-kw-i2236352068.html i jak dobrze wiecie jedna strona jest nieco dłuższa i teraz pytanie czy ta dłuższa strona powinna być po stronie napędu czy korby, jednocześnie chce przeprosić jeżeli ten temat był poruszany na forum lecz mimo moich starań nie bardzo znalazłem odpowiedź na moje pytanie, pewnie dlatego że ten rodzaj osi suportu jest stary jak świat!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co byście polecili zrobić z czymś takim. Kolega chciał żeby zdjąć mu korbę, wiec mówię ok- ale przy dokręcaniu klucza zauważyłem ze jest zjechany gwint w korbie przez co nie mam w co wkręcić klucza. Jak inaczej mogę sobie z tym poradzić? A, no i korba jest na kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...