Skocz do zawartości

[6000-8500] MTX/XC Pełny Full


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy nie chodzi mi tylko o to aby mniej bujał. Z Anthema jestem bardzo zadowolony. Ale po 4 latach uzytkowania,pomyślałem,że warto zmienic sprzęt na nowy. No bo wkrótce trzeba bedzie wymienic część osprzetu,a to wymienić łożyska. W przyszłym roku trzeba bedzie zrobic przegląd dampera i amorka. To wszystko kosztuje. Na pewno mniej niż nowy,dobry sprzet ale ja lubię zmiany i dlatego mysle nad nowym fullem(tylko rower z pełnym zawieszeniem mnie ineresuje).

Do tego dochodza różne nowinki techniczne,które są teraz stosowane w rowerach,a 4 lata temu ich nie było.

A co powiecie o Meridzie,jak tutaj z zawiechą? Właściwie to jednozawiasowiec,ale ma dobre opinie. Choc moim marzeniem już od dłuższego czasu jest spec. Tylko te ceny :( .

Co do Macha,to dzwoniłem do dystrybutora. Zastanawiam sie nad zakupem samej ramki z damperem Foxa RP 23. i przełozeniem części bebechów( np. mam dobre kółka Mavicki 719 z piastami DT Swissa 240).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się dużo jeździ, to przegląd dampera i amorka warto co rok (wyjątkowo co dwa lata, powiedzmy mniej niż 2000km rocznie)

nowinki które teraz są to tylko inny sposób mocowania zacisku hamulca do ramy (coraz wiecej ma PM zamiast IS), wciskany suport (bb92 i podobne), główka tapered i ew. wew. prowadzenie linek,

żadna z tych rzeczy w sumie nie wpływa na prowadzenie roweru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Anthem i charakterystyka pracy jego zawieszenia Ci odpowiada to może warto iśc dalej w tym kierunku i zastanowić się nad Trance na przykład? Bardzo fany i uniwersalny rower w trochę wiekszym skokiem niż Anthem. Ewentualnie jak chcesz więcej skoku to Mach 5.7 C. Sam się przymierzam do pojścia w tym kierunku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowanie typowo amerykańskich marek jako przedstawicieli zawieszeń które nie bujają to jak ściganie się jakimkolwiek amerykańskim samochodem na torze ( nawet Corvetta ma miękki zawias w porówaniu z europejczyjkami strojonymi na np pólnocnej pętli i dopuszczanych do ruchu na drogach ). Oni inaczej rozumieją słowo komfort, sportowe nastawy czy nawet rowerowy maraton. Mach może i zdobył tytuł fs'a roku tylko w czym tak naprawdę ? Jeśli ma to być zawieszenie komfortowe to jest mnóstwo innych ram które nawet lepiej odizoluja rowerzystę od podłoża. Wspomniany Blur nad którym na mtbrze także aż pieja buja jak szalony i nie nadaje się na jakiekolwiek zawody. W tym wypadku np. "zwykły" KTM, który zazwyczaj daje także pełną blokadę skoku jest na płaską Europę lepszym i tańszym rozwiązaniem. Jesli zawias ma nie pompować to albo Spec wspomagany brainem albo sztywny mocno napompowany wyscigowy jednozawias typu Spark, 96 itp. Jeśli pominałem inne ramy fs spotykane w zawodach XC - gdzie priorytetem są małe straty energii, ale przy zachowaniu przyczepności i dużej sztywności całej konstrukcji - proszę o wyrozumiałość... i ich przykłady, jednak prawda jest taka ze nie ma tam "wynalazków" typu Blur, Mach czy nawet nowy Anthem, gdzie "stary" jeszcze się do tego nadawał. Poniżej film, który już wiele razy linkowałem. Jest to produkcja robiona "pod" GT jednak warto spojrzeć jak zachowują się owe "topowe" zawiasy, jak kopią w korby, usztywniają się podczas hamowania czy też po prostu pompują. Fizyki się niestety nie oszuka i tyle, bo gdyby było inaczej firmy które uzywaja w swoich ramach opisanych tu zawieszeń dawno zablokowałyby ową produkcję jako np. "oszustwo"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie chodzi o oszukanie fizyki, tylko pełne zrozumienie jak zawieszenie działa.

jednozawias (spark, flash, 96) jest jednozawiasem nie ważne jak bardzo będzie się go zaklinało i będzie miał swoje ograniczenia,

podczas gdy bardziej złożone zawieszenia pozwalają na lepszą kontrolę nad wszystkimi siłami.

na Machu4 nie jeździłem, więc wypowiadać się nie będę ;)

Spark z 3 trybami pewno jest fajny (miałem Geniusa) i utwardzanie skoku na podjazdy (czyli zmniejszenie SAGu i zapadania się) dało się odczuć - pomagało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś się zmieniło się w konstrukcji zawieszenia pomiędzy "nowym" a "starym" Anthem'em... - nieee, nic a nic... jedynie napis jest inny na ramie... To że w jednym i drugim jest maestro nie znaczy że działają identycznie - skok, inne punkty obrotu i oczywiście inne geo i kąty niż nowy ale to nie zawieszenie wymusiło zmiany a jedynie "moda". Efekt to dwa rózne rowery o prawie tej samej nazwie rózniącej się X.

 

A GT to kinematycznie wciąż jednozawias z małym "pomocnikiem"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając takie słowa:

Jeśli pominałem inne ramy fs spotykane w zawodach XC - gdzie priorytetem są małe straty energii, ale przy zachowaniu przyczepności i dużej sztywności całej konstrukcji - proszę o wyrozumiałość...

Jedyne co można zrobić to wstać, zacząć oklaskiwać mówcę i wykrzykiwać ironiczne "brawo!" chwaląc poziom hipokryzji płynący z mównicy, ponieważ jeszcze niedawno czytałem w moim kierunku

Nie pisz mi kto na jakim sprzecie wygrywa PS

No ale cóż - tylko krowa nie zmienia poglądów...

 

Zastanawia mnie dlaczego GT nie zahaczyło w swoim filmie tematu ruchomego suportu w swoich ramach - fakt zawieszenie walić za pomocą napędu w pedały nie będzie, jednak zastanawia mnie jaki wpływ na efektywność będzie miało jego nie małe pływanie... Śmiem twierdzić, że to kolejne rozwiązanie jest tak samo rewolucyjne jak wiele innych... patent którego celem jest jedynie wyróżnienie z tłumu. A konkurencja ? Jak niby ma zablokować - GT nie kłamie, tylko nie mówi o swoich wadach :)... ale co ja tam wiem - przecież jestem tylko zaściankowym frustratem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pieknie, wszystko ladnie

 

ale dw-link nie buja

 

albo inaczej - buja w stopniu nieodczuwalnym, zachowujac jednoczesnie efektywnosc zawieszenia. Nie mowie tu o pluszu, bo odczucia mialem raczej sprezyste, ale o odizolowaniu wplywu napedu i hamowania na zawieszenie.

 

Gilgameszowi radze nie kupowac sprzetu bez jazdy testowej. Faktycznie moglby sie zawiesc oczekujac niewiadomo czego w stosunku do Anthema.

 

Albo brac Mach 4, nie zawiedzie sie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za wszystkie uwagi. Fajnie ,że temat się trochę rozkręca. Bo mało jest na forum tematów o fullach z wyzszej pólki 26". W dziale o dużym kole ciągle są jakieś nowe tematy,a o fullach 26" jakoś przycichło. Był kiedys taki ogólny temat,ale chyba go już wcięło,bo nie mogłem znaleźć.

Co do tych propozycji, to Trance odpada. Ja wiem ,że to fajny sprzęt,ale do innych zastosowań. To przecież typowy AM,dający sobie radę również w górach,w trudniejszym terenie. Ja szukam roweru bardziej typu"maratonowego". Tak jak pisałem zawieszenie maks 100 mm. Chociaż zastanawiałem się również nad Camberem,bo ma same dobre opinie,ale to rower raczej w typie Trance.

Co do Gianta to może ktoś się orientuje,gdzie mogę kupić samą ramę-oprócz Twomarku bo ten sklep znam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam roweru bardziej typu"maratonowego". Tak jak pisałem zawieszenie maks 100 mm. Chociaż zastanawiałem się również nad Camberem,bo ma same dobre opinie,ale to rower raczej w typie Trance.

Może Epic w takim razie? Jak brać Speca to tylko z Brainem wg mnie, bez Braina (w Camberze nie ma takiej opcji) można mieć to samo z lepszym osprzętem/taniej w wydaniu Cube.

 

Fajne są też rowerki Lapierre, BMC i wcześniej wspomniany GT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bo dłuższym zapoznaniu się z rożnymi typami rowerów, mój wybór w końcu padł na Cube Stereo Pro.

Po prawie 2 miesiącach testów zakupiłem ten rower. Jestem niesamowicie zaskoczony tym rowerkiem, czekam teraz na porządny test w górach a to dopiero za dwa tygodnie bo dopiero wtedy mam wekend wolny i można bardziej po testować. Jak na razie pozostają śląskie lasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...