Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Nawiązując do kwestii łańcuchów, kupiłem sobie kierunkowy łańcuch do starszej 10s (Da7800) gdzie jeszcze część rzeczy funkcjonowało na "starych zasadach" mam tu głownie na myśli nacięcia na kasecie i piny w korbach, odczułem minimalną poprawę jakości zmiany biegów z tyłu w stosunku do starszych łańcuchów, z przodu natomiast żadnej a i tak po 500km, ta różnica się jakoś zatarła, po prostu napęd chodził jak trzeba.

Nie gloryfikowałbym więc nadto różnic w nacięciach i pinach, jak ktoś ma do wyboru oszczędzić kilkadziesiąt pln albo dołożyć do nowszego modelu to radzę oszczędzić, różnice nie są warte dopłaty.

Jako ciekawostkę podam że mam w jednym rowerze napęd 7s który chodzi na łańcuchu Da/xtr 9s i kultura pracy jest dużo lepsza jak na oryginalnym 7-kowym łańcuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

jeżeli jej parametry zgadzają sie z korba to tak czyli pojemność, wielkość najmniejszej zębatki i dyferencja ? chyba tak sie to nazywa :D czyli róznica miedzy zębatkami, w innym przypadku będą problemy z przerzucaniem, ala sama korba tutaj nie ma za bardzo nic do gadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przerzutka tylna SRAM X7 (dedykowana na 10 przełożeń) będzie bez problemów współpracować z kasetą i łańcuchem 8 biegowym?

Z tego co się orientuję, to kółeczka w przerzutce są tej samej grubości jak w innych dedykowanych do 8 biegów.

 

 

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie.

Manetka na 8 biegów.

Specjalnie nie chcę przechodzić na napęd 10 biegowy gdyż średnio wszystko jest droższe 2-3 krotnie, a jakość ta sama.

Przerzutka z długim wózkiem, obecnie mam też srama już poczciwego 7.0, a ten napis "10speed" na X7 jest tylko dla marketingu.

Czy ktoś użytkował przerzutkę 9 lub 10 do kasety 8 biegowej (oczywiście z odpowiednią manetką)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No nie jest to 1:1 ale jest to zbliżone ale masz racje będzie kulało raz z delikatnej różnicy a dwa że obecnie napędy 10s nawet pokroju x7 wydają sie zbyt niskiej jakości. dlatego zaproponowałem zmiane na stare i sprawdzone x9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestopniowanie zębatek w kasecie 8 i 10 jest różne, w dodatku kaseta 10 ma do 36z, więc nie wiadomo jak trajektoria ruchu wózka będzie się miała do poszczególnych zębatek w kasecie 8. Ale sam jestem ciekawy jak to będzie działało, jak się zdecydujesz daj znać jak działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestopniowanie zębatek oprócz największej 36 jest bez większych różnic. Przecież są różne wersje kaset 8 biegowych jak i 9 i 10.

Z mojego porównania wózek x7 10 speed jest jakby o kilka mm dłuższy o wózka przerzutki sram 7.0 (obie - długie wersje) co też wynika ze specyfikacji obsłużenia danych przełożeń (katalogowo 7.0 do 34, a x7 do 36).

naprawdę, patrząc na to, co się dzieje na rynku rowerowym (m.in. napędy 10 biegowe, rowery 29-er) wydaje mi się, że chodzi jak zwykle tylko o pieniądze.

Chciałbym to sprawdzić, lecz chyba przerzutkę sprzedam i nie będę jej zakładać bo jest nowa i nieużywana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż zadałem pytanie Harfie jako dystrybutorowi, odpowiedź - "Niestety przerzutka Type 2 jest przystosowana tylko do napędów 10 biegowych. Nie będzie poprawnie działać jako przerzutka do napędu 9 biegowego."

Nie wiem czy przeprowadzali jakieś testy czy odpowiedzieli wg. specyfikacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Odpowiedź jest, lecz uzasadnienia brak. Szkoda.

Najlepiej będzie spróbować samemu jak to będzie pracować, lub zapytać o to niezależny serwis, bo patrząc na Harfę, która jest dystrybutorem m.in. tych przerzutek, ciężko się dziwić, że takie jest ich zdanie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...