Skocz do zawartości

[odchudzanie roweru] nie mam pomysłów


enkoder

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem i nawet nie ważyłem nigdy roweru, wg obliczeń ze stron producentów

na dzień dzisiejszy mój rower, bez koszyka na bidon, bidonu, pompki i innych torebek, błotników,

waży ponad 15kg.

Zupełnie nie mam pomysłów na czym by tu zbić wagę, bo podstawą są dla mnie koła, których nie zmienię,

ważę 120-125kg i te koła są idealne, zero bić, zero centry, jednym słowem idealne pod moją wagę i styl jazdy

(czasami nieco szaleńczy), koła z oponami, dętkami, tarczami i zaciskami ważą: przód - 2330g, tył - 3125g

Doprawdy nie mam pomysłu, jak odchudzić rower (aktualna specyfikacja w garażu.

Powiem tylko jedno, zachciało mi się odchudzania, jak wsiadłem na Giant Boulder-a mojego kolegi,

od razu wydał mi się sporo lżejszy, nawet skok w miejscu, podrywając dwa koła na raz był łatwiejszy

i dużo wyżej byłem w stanie wyskoczyć na nim, niż na moim rowerze.

 

Wymyśliłem sobie pewne zmiany, które nota bene niewiele zmienią, rower ma przejechane 1100km

w trzy miesiące (dużo jeżdżę) i na pierwszy ogień chciałbym zmienić przerzutki, może kasetę, łańcuch

po takim przebiegu to na pewno (mierzyłem ostatnio zużycie, wyszło 70%), klamki, manetki.

No sam już nie wiem, rowery w sklepach ważą 12-13kg, a mój ponad 15kg, masakra jakaś.

 

Faktem jest, że jestem ciężki i nie powinno mieć to większego wpływu na lekkość jazdy, ale widziałem

diametralną różnice, jak wsiadłem na tego Giant-a, który waży ok. 12kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez obrazy, rozumiem żeby zbijać na gwałt masę roweru, jak nigdzie indziej się już nie da. ale jak widzę taką wagę rowerzysty i jego pomysł na zbijanie masy z roweru, to jest to dla mnie trochę dziwne. Łatwiej(no może lekko przesadzam) i mniejszym kosztem (chyba, że na nie nie zwracasz uwagi) będzie pozbyć się zbędnego balastu na sobie. W końcowym efekcie da to więcej przyjemności i radości, niż lajtowanie roweru.

 

 

co do zmian- po 1100 km potrzebna Ci już zmiana kasety i łańcucha? ja na tych częściach obecnie mam już koło 5 tys km.- przejeżdżone w każdych warunkach- deszcz, błoto, mokro -sucho, śnieg i dopiero od miesiąca zaczął skakać łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz słuszność, zrzucić kilka kg z siebie też by się przydało, mam nadzieję że do wiosny ubędzie 5-7kg.

Więcej, to raczej mało prawdopodobne, jestem grubokościsty i gdybyś mnie zobaczył, nigdy byś nie powiedział,

że ważę 120kg.

Co do pewnej wymiany, miałem na myśli tylko łańcuch, który już się powoli kwalifikuje, jeżdżę na dość twardych biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar wymieniać łańcuch to raczej zmień razem z kasetą- przy nowym łańcuchu i starej kasecie zaraz z łańcucha zrobi się to samo co ze starym. Ale moim zdaniem jeżeli nic nie przeskakuje to nie ma na razie najmniejszego sensu zmieniać łańcucha- poczekaj aż zacznie skakać na kasecie, to wymienisz go razem z nią. najlepiej by było, gdybyś wrzucił tutaj całą specyfikację bajka, nikomu nie będzie się jej chciało szukać po garażu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ulegasz magii liczb, TWOJ rower to 15 a inne to 12 kilo. Powinienes sprawdzac jak obliczaja wage, bo to moze byc np w rozmiarze S i bez pedalow.

2. Jesli ta waga cie cisnie to nie zliczaj kilogramow z danych producenta tylko zwaz rower. Producent podaje np ze opona wazy 415 a realnie 450 (moze tez byc w druga strone).

3. Siadajac na gianta mogles usiasc na rower z inna geometria niz twoj i teraz okazuje sie ze twoj nie jedzie a tamten owszem.

4. Kolek mozesz nie ruszac ale i tak waza bardzo duzo - i tu jest spory potencjal bez utraty ich wlasciwosci uzytkowych. Te twoje to klocki i wbrew temu co myslisz nie sa az tak pancerne - masz np z tylu dm24 ktora jest obrecza szeroka ale niska, tymczasem obrecz moglaby miec wyzszy profil a byc wezsza i wazyc np 200 gram mniej. Nie zrozum mnie zle - ta sa mocne kola ale takie sobie jesli wezmie sie stosunek masy do gabarytow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest wzgledne - 125kg bikera i 350km/miesiac to nie sa wartosci, ktore dobrze swiadcza o czymkowiek, tym bardziej, ze ani nie mieszkasz w gorach, ani nie masz ponad 2m wzrostu...proponuje zaczac od siebie, a pozniej zaopatrzyc sie w adekwatne do uzyskanej wagi kola - po rowerze zakladam, ze raczej wiecej, jak 190cm nie masz, wiec przy 100kg i dobrej jakosciowo budowie z grubym koscem wyglada sie poteznie i ludzie na ulicy z automatu sie rozsuwaja, a przy takiej wadze wlasnej dobrze zlozone dosc tanie kola nie przekrocza 2kg, wiec caly zestaw podany wzorem twojego spokojnie zamknie sie ponizej 4kg...efekt bedzie niesamowity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym powiedzial, ze co najwyzej takie stwierdzenie bywa naduzywane, ale jako skrot myslowy do rozlozystego szkieletu i spinajacych go sciegien+miesni ma czasami miejsce i sumarycznie przeklada sie na nieco podwyzszona wage wzgledem statystycznego, ale tak na oko sumarycznie okreslilbym to jako max 5kg dodatkowego ciezaru, co w przypadku autora tematu nic nie zmienia, bo bedac aktywnym nie da sie w pelni naturalnie zrobic takiej masy wygladajac zdrowo...chyba, ze sie ma ponad 2m, a jesli kolega rzeczywiscie nie ma odstajacego brzucha, tylko jest koxem, to wystarczy odstawic suplementy/odzywki, pojezdzic pol roku na rowerze nawet te 350km/miesiac i przy zbilansowanej diecie spadnie 15kg bez najmniejszych problemow

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mnie oceniać, jak wyglądam ale większość znajomych mówi, że jestem dobrze zbudowany,

nie gruby, a bardziej "ubity" cokolwiek to znaczy. Mam brzucha, w tym wieku prawie każdy go ma,

nie jakiegoś tam przesadnego ale wiadomo piwa lubię się napić ;) Ale koksem nie jestem,

na siłowni byłem ostatnio 7-8 lat temu. Nie wyglądam ciapowato, ogólnie jestem zdrowy i silny.

Przy wzroście 178cm, obwód pasa 107-110cm, biodra 116-120cm i obwód uda 68cm,

przed chwilą stałem na wadze - 117,5kg, tryb pracy raczej siedzący (serwis drukarek).

 

...rzeczywiście, robi się OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem, dobrze zbudowany przy 178cm i 117,5kg wagi?

Wygooglałem:

 

Urodzony: 30.07.1947

Wzrost: 188 cm

Waga startowa: 108 kg

Waga poza sezonem: 117 kg

Największe sukcesy: 7 tytułów Mister Olimpia (1970-75 i 1980), 5 tytułów Mr. Universe

Obwód bicepsa: 56 cm

Klatka piersiowa: 147 cm

Talia: 86 cm

Udo: 73 cm

Łydka: 51 cm

 

To są dane niestety nie moje, tylko Arnolda Schwrzeneggera. On był dobrze zbudowany a poza sezonem przy wzroście 188 ważył pół kilo mniej niż Ty :) Sam przy wzroście 190cm i wadze 90 kg mam ok. 90 cm w pasie każdy kolejny kilogram powyżej to większy obwód wynikający z tkanki tłuszczowej.

 

Co do roweru: moim zdaniem zrzucenie 2 kilo wagi roweru nie da żadnej zauważalnej poprawy. No chyba że wnosisz rower na 4 piętro - w tym przypadku różnicę odczujesz... Ze względów bezpieczeństwa powinieneś stawiać na wytrzymałość komponentów, a nie niską wagę.

 

W kwestii łatwości jazdy - jeśli jeździsz po płaskim, to wagę roweru możesz olać, bo nie ma praktycznego znaczenia. Jeśli jeździsz po wzniesieniach/górach, to liczy się waga rower + użytkownik. Teraz ubrany z rowerem masz zapewne ok. 135kg. Jeśli odchudzisz rower o 2 kg, wciąż będziesz miał 133kg to rozpędzania. Jeśli odchudzisz rower maksymalnie: do 8kg (majątek!) nadal masz 128kg do wożenia. Przy Twoim wzroście masz spokojnie 30kg zbędnej wagi. Gdybyś się jej pozbył zostaje Ci 105kg do wożenia. Przemyśl te cyferki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już dobra :) Po dłużej chwili faktycznie przemyślałem to, co piszecie, jednym słowem olewator co do wagi roweru.

Średnio w miesiącu robię około 350-400km i tak jak napisałeś nabial, postaram się nie żreć, tylko jeść ;) i zobaczymy w lipcu.

Trochę determinacji i mam nadzieję, że dam radę.

Odchudzanie trzeba zacząć od siebie, potem przyjdzie czas na rower. Wszystkim dziękuję za sugestie.

Temat można spokojnie zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...