Skocz do zawartości

WaGiant

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    2 239
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    8

Odpowiedzi dodane przez WaGiant

  1. Różnica w jeździe miedzy 2,25 a 2,0 będzie odczuwalna ale czy uznasz że to zmiana na + czy - nie wiem . Nie wiem na jakim ciśnieniu jeździłeś , jeśli na minimalnym to w węższej oponie trzeba będzie nabić więcej czyli na wybojach będzie bardziej telepało . Na twardym podłożu moim zdaniem będzie lepiej, w terenie niekoniecznie , na piachu gorzej .

    CX ważą katalogowo 620g i mają max obciążenie 90kg . Gdybyś się decydował to poszukaj w necie lepszej oferty bo w CR drożej jest .

  2. Jeśli chcesz mieć twardszy napęd to szukaj roweru ( ramy ) która pozwoli zamontować większą tarczę na korbie np 34 , 36 . Tylko wtedy stracisz lekkie biegi .

    Możesz poszukać roweru z napędem 2x10 , 2x11 czyli z przednią przerzutką . Możesz też wytrenować zdolność jazdy z wysoką kadencją bo wydaje mi się ze lubisz kręcić powoli , siłowo . To dzisiaj nie modne ;) .

    A na poważnie , policz z jaką kadencją przeważnie jeździsz i posiedź nad tym kalkulatorem . Policz jakich przełożeń potrzebujesz biorąc pod uwagę zmianę rozmiaru koła .

  3. Nie napisałeś jaki napęd masz teraz . Zakładam że najtwardsze przełożenie to 42:14=3  . Jeśli tak to mam złą wiadomość , współczesne rowery MTB mają typowo górskie raczej miękkie napędy . W Wilier  32:10=3,2   , w Scott  32:11=2,9 , w Canonie 30:11=2,7 .  Nie wiem jakie koła masz w starym rowerze . Jeśli to są 26" to na samej przesiadce na 29" zyskasz trochę ,,twardości" . Jeśli miałeś 29" to zyskasz tylko w Wil...   , w dwóch kolejnych stracisz.

    Aha , pierwszy link jest podejrzany więc nie wiem co tam jest .

    A tu masz kalkulator przełożeń http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=26,39&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,36&UF=2126&TF=90&SL=3.5&UN=KMH&DV=teeth

    Jeśli chodzi o amory to Canon ma (delikatnie mówiąc) średni , Wilier nieco lepszy , tego ze Scotta nie znam .

  4. Ten R....  to jakaś mała czeska firma . O ramie nic nie wiem , tzn kto robi, jak z trwałością , wygoda itd . Część nieelektryczna jest przyzwoita albo trudna do oceny ( przerzutka tektro ?) . Koła 27,5" - mnie to nie przeszkadza ale fakt że na 29" jest większy wybór gum, kół  i amorów . 9rzedowwa kaseta przy tak dużym zakresie będzie gdzieś ,,dziurawa" . Amor inny w opisie inny na zdjęciu tak czy siak szału nie ma , dramatu też nie . Część elektryczna wygląda ok , myślę ze ta yamaha jest porównywalna do shimano z krosa .

    Generalnie, jako turystyczny, ten rower wygląda ciekawie. Fajnie jak byś kupił i na koniec sezonu wystawił recenzję :)

    Nie pamiętam gdzie czytałem że to czeska firma . Nie mogę teraz znaleźć .

    • +1 pomógł 1
  5. Kellys to rower górski . Zakładam że takiego nie potrzebujesz . Nie znam silnika panasonica ale moment 95Nm będzie przydatny tylko na ekstremalnych podjazdach .

    Unibike osprzętem nie poraża . Tzn jest ok i tyle . Dziwaczne mocowanie kierownicy .Na zdjęciu nie widac otworów do mocowania bagażnika ( jeśli ci na tym zależy ). Silnik Bafang .....  nie wiem . Gdzieś, kiedyś czytałem że daje gorsze , mniej naturalne odczucia z jazdy niż ,,firmowe" systemy ( bosch , shimano , yamaha ) .  Moment jest raczej mały 45Nm . Na płaski teren wystarczy ale na długich podjazdach może być mało . Na + duża bateria . Aha , to jest silnik w piaście . Dla mnie odpada .

    Czyli zostaje kross . Pełnoprawny , wyposażony trekking z równie dziwacznym mocowaniem kiery co Uni i nowomodnym mocowaniem bagażnika . Specyfikacja roweru ( tzn ta nieelektryczna ) też nie poraża , momentami gorsza niż w Uni ale wystarczająca . ,,Elektryfikacja " wygląda dużo lepiej . Centralny silnik Shimano . Fakt że nie najlepszy , nie najmocniejszy ale 60Nm do takiego roweru wystarczy . Da się na tym robić spore i długie podjazdy . Oczywiście ze względu na rodzaj roweru po dobrych drogach . System shimano był od początku chwalony i za pracę i za trwałość ( w każdym razie w porównaniu do pierwszych , awaryjnych silników boscha ). Aku jak na dzisiejsze standardy jest średnie ale spoko . 500 Wh wystarcza na ok 40km 10% podjazdu . W górach , przy racjonalnym korzystaniu ze wspomagania w praktyce robi się 60-70 km . W niegórach ( choć podjazdy moga trafić się wszędzie ) , na twardej nawierzchni myślę że deklarowane 100km jest jak najbardziej realne . Oczywiście nie można cały czas jechać na max wspomaganiu . Bo i po co ?

    Edit -  wśród kellysów jest jeden turystyczny i on by się nadał . Tyle że nadal nie wiem po co moment 90Nm . Hmmm jak myślę o tej jeździe po lasach to kellys wydaje się sensowniejszy od krosa ze względu na szerokość opon . Tylko Mka będzie dla ciebie za mała .

     

     

  6. Rozumiem że na korbie masz 3 tarcze . Robisz pełne ,,krzyżowanie " na napędzie 3x9 i oczekujesz że to będzie perfekcyjnie działać ?

    Poszukaj w necie o krzyżowaniu łańcucha . Tak na szybko :

    - na największej tarczy z przodu nie korzystaj z trzech największych trybów z tyłu czyli 3-1 . 3-2 . 3-3 jest zakazane

    - na najmniejszej tarczy z przodu nie używasz 3 najmniejszych z tyłu czyli 1-9 . 1-8 . 1-7 jest zakazane

    - na środkowej z przodu nie używasz skrajnych z tyłu czyli 2-9 , 2-1 jest zakazane .

    I będzie działać .

  7. Jest gdzieś na forum temat o kompatybilności opon i obręczy ze względu na szerokość . Żeby cokolwiek trzeba ( znaleźć ten albo podobny temat ) i znać wewnętrzną szerokość obręczy . Jeśli to są jakieś markowe obręcze dobrej klasy to powinieneś gdzieś w necie znaleźć dane katalogowe . Jeśli nie to trzeba zdjąć oponę i zmierzyć . 1,5" to coś ok 700x38 , w sumie bardzo wąska nie jest .

     

     

    Tu powinna być odpowiedź

     

  8. Przy 40tce na karku  nie myśl o elektryku . Chyba że twoja jazda jest typowo transportowa tzn chcesz szybko i wygodnie dojechać do pracy albo jesteś kurierem . Wtedy e-bike ma sens . Nie wiem czy gravel albo fitnes jest najlepszym wyborem do miasta . Gravel ma baranka co nie będzie najwygodniejsze , fitnes będzie miał  szosowy napęd i  geometrię  i cienkie opony. To są rowery wycieczkowe , wyprawowe , rekreacyjne ( co nie znaczy spacerowe ) .

    Patrzyłeś na crossy ? Pozycja nieco bardziej komfortowa , geometria łagodniejsza niż w fitnesie , uniwersalny napęd , amor , opony podobne jak w gravelu tzn szersze niż w fitnesie . Cross to dość uniwersalny rower . Owszem na dłuższych odcinkach z dobrą nawierzchnią i na gravelu i na fitnesie pojedziesz szybciej ale tak naprawdę prędkość czy to chwilowa czy średnia zależy dużo bardziej od kondycji niż od roweru .

    Edit - rozpisałem się , a nie popatrzyłem na tego Treka FX . Jest ok . Ten drugi w sumie też . A może spróbuj do swojej Meridy dać cienkie , ,,asfaltowe " opony ? Koło 29" i 28" to taka sama obręcz więc możesz założyć opony takie jak w gravelu czy crosie . Chyba że twoje obręcze są bardzo szerokie .

  9. Unibike

    najtwardsze 46:11=4,18

    Najlżejsze  30:34=0,88

    Kands

    najtwardsze 42:14=3

    najlżejsze 24:28=0,85 

    Czyli Uni ma dużo twardsze , szybsze przełożenia . W miękkich przełożeniach jest nieco gorzej . Kands ma minimalnie lżejsze przełożenia . Nie wiem czy będzie  to wyczuwalne w praktyce . Dodatkowo Kands jest na kołach 26" a Uni na 28 " co też wpływa na większą ,,twardość " przełożeń .

    Generalnie na podjazdach będzie nieco ciężej tzn jeśli na Kandsie dusiłeś na 1:1 to na Uni nie będzie łatwiej choć różnice nie powinny być duże .

    Tu możesz wszystko sprawdzić .

    http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=26,39&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,36&UF=2126&TF=90&SL=3.5&UN=KMH&DV=teeth

    Edit - ja policzyłem dla Kandsa wolnobieg 14-28 ale widzę że są różne wersje . Tzn mają różne największe zębatki . Przy wersji 14-34 Kands będzie miał znacznie lżejsze przełożenie . 24:34=0,7

  10. Nigdy nie miałem Unibika więc będę teoretyzował .

    Producent podaje max obciążenie ( rower + rowerzysta + bagaż ) 140kg . To dużo , standardem jest 120 km . Unibiki nie są jakieś ,,wylajtowane ", raczej odwrotnie , dość toporne i  mają swoją wagę . Nie słyszałem żeby komuś rama pękła . Opinie o wytrzymałości są pozytywne . Kolega ma jakiegoś trekkinga Uni . Przejechał nim nie raz Polskę wzdłuż i w szerz bez żadnych problemów .

    17" przy 170cm wzrostu wydaję się ok . Tzn to jest ten rozmiar ale czy tobie będzie odpowiadać nie da się stwierdzić . Ja np w większości moich rowerów zmieniałem mostek . Czasem na dłuższy , częściej na krótszy . Albo sztycę na inny ofset . Takie rzeczy zawsze trzeba brać pod uwagę jeśli chcemy mieć dobrze dopasowany rower na długie trasy .

    • +1 pomógł 1
  11. Po odpowietrzeniu ?????  Może masz krzywą tarczę . może zacisk hamulca się przesuwa (?) , może tłoczki ,,nie odbijają " , może zacisk koła( ośka ) się luzuje i koło ucieka ?

    Poszukaj na YT filmów jak wyregulować hamulce tarczowe . W skrócie : luzujesz zacisk , naciskasz klamkę , dokręcasz . Tłoczki które nie odbijają trochę trudniejsze do naprawy ale też są filmiki . Jeśli ociera tylko w jednym miejscu to można podejrzewać krzywą tarczę , można prostować - filmiki są .

    Ostatnia moja propozycja to spr zacisku koła QR . Spróbuj ciut mocniej zacisnąć . Gdyby zacisk luzował się dużo to wystąpiły by też problemy z precyzją zmiany biegów . Chyba że masz sztywne osie .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...