-
Liczba zawartości
9 030 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
32
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Blogi
Kalendarz
Collections
Zawartość dodana przez durnykot
-
Ten brak różnicy to wrażenie z jazdy czy na sucho?
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A nie mówiłem? 3,05 mm
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tak Ciężko jednoznacznie napisać ,że tak lub nie. Fox ma zupełnie inną charakterystykę pracy i progresji niż Drake- wynika to choćby z różnic w sposobie amortyzacji. Ale na pewno nie będzie od nich rażąco odbiegał. 2,5W ma sens przy lekkich rowerzystach.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czemu nie przejdziesz na mleczko ( mam na myśli takie do opon)? Przy tak papierowych oponach pewniej, wygodniej i lżej.
-
Chciałbym zobaczyć amorka na wadze..... Takie małe życzenie.
-
Wydaje mi się,że problem zacinania się jest zbyt rozdmuchany. Nie jest to wada amorka,ale jego specyfika wynikająca z właściwości uszczelek Evil Genius lub/i suchych pierścieni olejowych w uszczelkach. Wątpię ,aby udało się zlikwidować wstępny opór na uszczelkach, ale być może serwis dolnych goleni ( wymiana oleju , właściwe nasączenie pierścieni) zminimalizuje to zjawisko. W przypadku mojego Drake'a wstępne "zacięcie się" pojawia się tylko przy pierwszej próbie kompresji i nie pojawia się w czasie jazdy. Dla zasobnych alternatywą mogą być uszczelki EnduroSeals, ale głowy nie dam ,że pomogą. Kristofor- tłumik ABS+ kosztuje tyle i polecam go zakupić, jeśli planujesz intensywnie korzystać z amorka w dosyć wymagającym terenie. Na płaskie tereny i asfalt- nie warto.Tłumik ABS+ daje nam lepsze tłumienie kompresji i większe możliwosci regulacji,ale podtrzymam słowa Ruleza,że nie ma on wpływu na "zacinanie się" Jak Rulez słusznie napisał w wyniku reklamacji odzyskasz jedynie zwrot kasy, a za tą kwotę nie kupisz lepszego,trwalszego amorka. Wydaje mi się,że zbyt dużo uwagi poświęcacie "zacinaniu się" i zbytnio został on rozdmuchany. Jeździć póki jest pogoda.... Aha, tak na marginesie.... Fox też potrzebuje pewnej siły do przełamania oporu uszczelek.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Do Talona dałbym 100mm. Zresztą zmiana skoku będzie dobrą okazją do wlania świeżego oleju- a to w OEMach jest wręcz nieodzowne.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Rmn1- Przy zmianie skoku tracisz olej z dolnych goleni ( 2x16ml) - teoretycznie można stary olej odzyskać,ale IMO oszczędność żadna-lepiej kupić olej ,który i tak będziesz musiał wymienić . Wydaje mi się ,że przy masie własnej rowerzysty 50kg SAG na poziomie 20% będzie trudny do osiągniecia. Choć Drake przy SAgu 15-17% pracuje bardzo przyzwoicie. W przypadku zbyt małego SAGu należy wymienić sprężynę na SOFT http://roweryokey.pl/sprezyna-miekka-manitou-drake-80-100.html Kristofor- Drake z aukcji to na 99% wersja OEM . Amorek ma stary typ tłumika ( ABS bez plusa) . W lewej goleni jest sprężyna stalowa ( nie powietrzna) z asystą powietrzną. Manetka działa na zasadzie odblokowania lub zablokowania amorka . Regulacja jest banalnie prosta- ugięcie wstępne (SAG) regulujesz przez zmianę ciśnienia w lewej komorze, po prawej stronie masz regulacje tłumienia odbicia ( na dole- niebieskie pokrętło) . W wersji z aukcji nie ma możliwości regulacji tłumienia wolnego odbicia ( czy też platformy) i tłumienia szybkiego odbicia- ta druga regulacja jest dostępna tylko w tłumiku ABS+ ( od modeli 2010). Jeśli chcesz mieć taką możliwość , to musisz wymienić tłumik na ABS+ Opis ładny ,ale lekko mijający się z prawdą. A propos "zacinania się"- czy "zacinanie się" ma miejsce głównie w początkowej fazie skoku i tylko po dłuższym ( kilka,kilkanaście godzin ) postoju ? Czy po przełamaniu tego oporu amorek pracuje normalnie w czasie trwania jazdy ? Jeśli tak, to IMO należy przyjąć,że ten typ tak ma. Kładę to na karb oporu generowanego przez uszczelki kurzowe .
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gad, Drake nie jest klasycznym amorkiem " na wiatr"- to amorek z asystą powietrzą, gdzie medium amortyzującym jest sprężyna stalowa, ciśnieniem regulujesz SAG ,czyli ugięcie wstępne. W praktyce Drake'a ustawia się tylko i wyłącznie na podstawie oczekiwanego SAGu, a nie określonego ciśnienia. Zacznij od SAGu na poziomie od 15% do 20% ( 1,5 do 2 cm ugięcia wstepnego) . Pamiętaj,że różnica 5PSI może ( i ma ) wpływ na pracę amorka. Inna sprawa ,że Drake potrzebuje pewnego czasu na dotarcie się ( ok. 20h jazdy ). Po dotarciu wzrasta czułość amorka i komfort pracy. Poziom oleju jest OK ? Obawiam się ( a nawet jestem pewien ),że będziesz musiał wymienić sprężynę na FIRM ( twardą) , "fabrycznie" Drake ma zamontowaną spreżynę MEDIUM Nr kat sprężyny FIRM to 141-23998-K007 i nazywa się to Ride Kit. Sprężyna, twarda, DRAKE 80 / 100 MANITOU 141-23998-K007_MANITOU MANITOU - Centrumrowerowe Zresztą kiedyś napisałem do Manitou i zasugerowali założenie spreżyny FIRM dla rowerzystów powyżej 85kg. Może to "zacinanie się" to wstępny opór uszczelek w początkowej fazie skoku ( choć w czasie jazdy nie powinno go być)?
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tudzież ja smaruję,ale olejem ...
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gad, a zauważyłeś,że ów serwisant ma w łapie zupełnie inny amorek? Filmik jest o modelu Black, który jest "trochę" starszy od Drake'a ( Black jest chyba z 2005 roku). W nowych modelach Manitou nie ma konieczności wkładania smaru do wnętrza uszczelek kurzowych. Poza tym na stronie 7 manuala serwisowego ( pkt 4) jest napisane ,że : "Oil the foam rings (new or after cleaning the old rings) with a small amount of semi-bath oil and place them in the top of the casting above the Upper Bushings." Rulez Ci napisał, co możesz robić między przeglądami. Ja Ci napisałem,co powinieneś zrobić w trakcie przeglądu. Poza tym wykonywanie serwisu amorka na podstawie filmu o zupełnie innym modelu jest trochę nietentego. Zresztą zrób doświadczenie naukowe- rozbierz amorek, daj kupę smaru do uszczelek kurzowych ( jak na filmie) , wlej olej do dolnych goleni, poskładaj i napisz o efektach .
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
[Amortyzator]Suntour Epicon LOD
durnykot odpowiedział MarcinGoluch → na temat → Amortyzatory rowerowe
Modele 2012 mają mocowanie hamulca w systemie PM. Mocowanie IS mają modele do 2009 roku. -
[Scale 899] projekt najlżejszego roweru MTB
durnykot odpowiedział Michauuu → na temat → Mania lekkości
Pozwolicie że zamknę ten temat- jest o niczym i do niczego nie prowadzi. -
Można zrobić tak ,jak napisał Obes- najprostsze i najtańsze rozwiązanie ( pod warunkiem ,ze mamy olej w dolnych goleniach). Józek, uszczelki kurzowe demontowałem kilka razy i nigdy nie miałem podstaw,aby je wymienić na nowe ( bo i po co jak "trzymią"). Gąbeczki nasączałem za pomocą strzykawki Motorexem 5W ( taki jak do tłumika) - wystarczy zdjąć dolne golenie. Ten sam wlewałem do komory jak i do goleni dolnych. W sumie muszę to zrobić ponownie - dziś powołałem Drake'a do życia w drugim rowerze i czuję ,że to nie to. Kojott, zbyt duża ilość oleju w tłumiku może spowodować zmniejszenie skoku i nieprawidłowe działanie tłumika kompresji. IMO w OEMowych amorkach wymianę oleju powinno się wykonać przed montażem- fabryczny olej jest do bani i nie zawsze jest go tyle i ile trzeba.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Kojott, miałem na myśli ABS+, zresztą 87mm to wartość nominalna- dopuszczalny zakres to 85-90 mm. Poza tym ,jeśli o oleju mówimy, to napisałem : podkreślam- na przykład. Prywatnie do komory wlewam Motorexa 5W i jest OK.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A propos wagi amorka- nie jest ona zbyt niska? Wersja Carbon waży ok. 1410 gramów, zwykły XRM ok. 1550 gramów.
-
Potwierdziłeś opinie,które słyszałem i czytałem. W nowych modelach ( 2012) podobno zmienili cośtam w tłumiku i w konstrukcji komory SS Dzięki za info.
-
Gad, w instrukcji jest dokładny opis kompletnego serwisu m.in Drake'a. Żeby ułatwić Ci szukanie 1- demontaż dolnych goleni- strona nr 5 ( prawa goleń ma odwrotny gwint) 2- serwis uszczelek kurzowych- strona nr 7 3- serwis sprężyny i komory powietrznej ( ACT system) - strona nr 13 4- wymiana oleju w tłumiku plus demontaż i montaż tłumika - strona nr 15 ( tłumik wyciągamy i wkładamy w pozycji OPEN). Tu warto przeprowadzić poniższą operację: - po demontażu tłumika,wylaniu oleju i wyczyszczeniu wlewamy nowy olej ( np. Motorex 5W ) do momentu wypełnienia komory tłumika w 3/4 objętości, zatykamy czymśtam dziurę ( nie wkładamy tłumika) i uginamy kilka razy amorek. Po tej operacji uzupełniamy olej do właściwego poziomu ( 87 mm mierzone od szczytu otworu do lustra oleju). 5- montaż goleni dolnych plus wlanie nowego oleju do kąpieli olejowej ( 16 ml na stronę) - strona nr 18 ( prawa goleń ma odwrotny gwint). Pożyteczne informacje: - do tych operacji warto zdemontować amorek z roweru - przy demontażu goleni dolnych warto podłożyć miskę pod amorek - podczas demontażu tłumika należy zwrócić szczególną uwagę na kulki i sprężynki pod kulkami pod pokrętłem platformy- lubią się gubić - tłumik demontujemy i montujemy w pozycji OPEN - przy demontażu tłumika wymagana ostrożność- wyjmowanie "na siłę" może uszkodzić gąbki i o-ring na tłoczysku - do goleni dolnych możemy wlać ten sam olej co do tłumika ( choć jest do kupienia Motorex Semi Bath) - sprężynę warto posmarować smarem Motorex/Manitou Prep M - do komory powietrznej warto wlać ok. 5 ml oleju ( np . tego z tłumika) - gwint i o-ring na korku komory powietrznej warto posmarować cienką warstwą smaru - gąbeczki w uszczelkach kurzowych nasączamy olejem" do bólu" - najlepiej olejem Semi Bath,ale równie dobrze może być olej użyty w tłumiku. Generalnie serwis Drake'a zajmuje ok. 1h czasu .
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tylko Wasze 650b- nowe, przeróbki i odczucia związane z jazdą na tym rozmiarze. Zdjęcia mile widziane .
-
Możesz coś napisać o amorku? Praca, czułość, sztywność i takie tam?
-
Gad , przecież jest instrukcja obrazkowa na stronie Manitou.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gad, wskazany temat dotyczy tłumika odbicia, ja pisałem o tłumiku kompresji .
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Kojott, użycie oleju 2,5W może także zmniejszyć tłumienie odbicia. Polecam pogrzebać w tłumiku i zmienić ustawienie shimów szybkiej kompresji. IMO wkładanie dodatkowej ,twardej sprężyny przyniesie odwrotny skutek- łatwiej ( i bezpieczniej) jest zmienić nastawy tłumika.
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Strona 14 http://www.manitoumtb.com/assets/Service%20Manuals/2010%20Fork%20Service%20Manual.pdf
- 625 odpowiedzi
-
- Drake Manitou
- Manitou
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Frustrujący jest fakt,że nie ma się do czego przyczepić.... Jak na razie Top 3 rowerów na Forum. Zamiast NN dałbym WTB Bronson- łatwiej, przyjemniej, nieco ciężej ale w terenie lepiej. CTD w przednim amorku coś daje ,czy to ściema?
