Skocz do zawartości

[opona MTB] Czy opona może mieć wpływ na komfort Jazdy ?


bike5

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam  się jakie macie doświadczenia z oponami MTB , czy odpowiednia mieszanka gumy oraz profil i szerokość mogą mieć wpływ na komfort jazdy oraz tłumienie drgań ?? są takie oznaczenia na oponie 60 TPI i 120 TPI ciekawe czy ma to znaczenie jeśli chodzi o komfort jazdy ....Fajnie jakby wypowiedziały się osoby które dużo jeżdżą i na nie jednej oponie ukończyli maraton lub po prostu amatorko jeżdżą w trudnym terenie...reasumując chciałbym się  dowiedzieć jakie dokładnie opony polecacie firma i model opony..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Schwalbe Marathon plus MTB, bo dla mnie liczy sie też niezawodnośc, żeby nie było łatwo przebić... co do komfortu, to jeszcze zalezy od zastosowanych cisnień. Dlamnie anty przebiciowośc, to też spory komfort spokoju jazdy po najróżniejszych  wybojach, ostrych kamieniach, szkłach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy wpływ na komfort jazdy ma opona o maksymalnej możliwej WYSOKOŚCI. To roztrzygający czynnik wpływający na wybieranie małych nierówności wynikający z możliwości manipulacji ciśnieniem bez ryzyka dobicia. 

Używałem opon o różnych szerokościach, w rowerze mtb zatrzymałem się na 2.4. Jeśli wybierzesz opony o grubszych ściankach (czyli nie kapcie na lajcie) to dodatkowo będziesz mógł zredukować ciśnienie. 

Z szerokich/wysokich opon używałem Tiogi White Tiger 2.5, Schwalbe Rocket Rona 2.4, Continentala Mountain King 2.3, Maxxisa Ardenta 2.4 dh. Ta ostatnia to bardzo ciężka, zrobiona z miękkiej gumy opona zjazdowa, jednak jej trakcja nawet przy niskim ciśnieniu (1.2-1.5 bara) była rewelacyjna w porównaniu do RoRo i Conti. Opon używałem w szeroko pojętej turystyce, warunki mieszane teren-asfalt, mało agresywny styl jazdy. 

Jeśli założysz taką oponę na szeroką obręcz będziesz miał lepszą trakcję ale gorsze pochłanianie nierówności, przy węższych obręczach będzie dwrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabo rzuciłeś nowe światło na ten temat , wiele info które napisałeś to nie miałem pojęcia :-) 

mam w tej chwli opone Onza canis skinwall 29x2.25 czyli ma dosyć grube scianki boczne , gdy była napompowana dość mocno to była jak koło u taczki ;-) spuściłem dość sporo powietrza i ku mojemu zdziwieniu opona wiele sie nie ugięła wizualnie ale komfort od razu można było odczuć , to chyba zasługa tych grubych ścianek opony :-)Pokuszę sie jeszcze i troche spuszczę  ...Ale tez czaje sie na coś szerszego tak do 2.30...Przesiadłem sie z Fulla na sztywnego  i teraz kombinuje jak tu podnieść sobie komfort jazdy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...