Skocz do zawartości

[Łańcuch] Shimano, wielki problem


Logith

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Stała się rzecz straszna. Skończył mi się łańcuch gdy jechałem.

 

Ale po kolei:

- Jakiś tydzień temu wymieniałem przerzutkę przednią (która notabene padła z mojej winy :whistling: ) , w serwisie bo na baraninę nie miałem czasu. Łańcuch rozkuli, zmienili przerzutkę, skuli chyba tym samym pinem. Niby wszystko OK.

Wczoraj leciałem tą kolarką (dobrze, że jeszcze nie byłem daleko od domu..) i tak już na początku słychać było jakieś przeskakiwania na tyle.. i nagle trach! Łańcuch naprzeciwległym pasie odpoczywa a ja na poboczu.. No więc łańcuch na ramię, cały rower i ja ubabrani w smarze i z buta do domu..

 

-W domu myślałem, że pół łańcucha nie ma, ale dzisiaj patrze, że jednak jest. Okazało się, że tylko jedno ogniwo jest lekko wykrzywione i nie ma pina.

 

-Myślałem, że muszę kupować nowy łańcuch i kasetę (bo ta choć nowa to jednak nie przyjmie z otwartymi ramionami nowego łańcucha) ale.. może jednak nie? - I tu mam do Was pytania.

 

1) Czy jeżeli zastąpiłbym te ogniwo spinką to byłoby dobrze?

2) Właśnie zauważyłem, że łańcuch fabrycznie jest skuty w innym miejscu (łańcuch fabrycznie montowany z rowerem) czyli wygląda sytuacja tak: łańcuch ma jakby dwa miejsca gdzie był rozkuty (1 fabrycznie, 0 luzu wszystko ok, a drugie tam gdzie był najprawdopodobniej rozkuty i skuty przez serwisanta, obecnie wykrzywione ogniwo)

3) Czy gdybym kupił spinkę (nie wiem, złota SRAM?, obojętnie) i ta spinka zastąpiłaby to ogniwo to byłoby to wytrzymałe?

Podkreślam, że łańcuch najprawdopodobniej jest skuty już fabrycznie w innym miejscu - wnioskuję tak po czarnym pinie, innym niż wszystkie.

 

Co o tym myślicie? Co robić? Skuwać go spinką czy wymieniać na nowy z nową kasetą ?

 

Chciałbym mieć pewność, że mi się to nie rozwali, robię nią większe dystanse a wozić skuwacz, łańcuch zapasowy na plecach w obawie przed ponownym takim zdarzeniem to już nie fajnie.

Co byście Wy zrobili?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrócić łańcuch o to krzywe ogniwo tak żeby pasowało pod spinke i ma działać. Nie jest zajechany? Ile ma km przejechane?

To znaczy masz na myśli: Wywalenie tego jednego ogniwa i zastąpienie go spinką, tak ?

Czy ja wiem? Czy zajechany? Po korbie i kasecie tego nie widać.Kaseta nie ma jeszcze "trójkątów", jest trapezowata.

Ciężko mi powiedzieć ile 500? 800km?

 

Ale czy nie będzie problemu z tym, że jest skuty (fabrycznie - tym czarnym pinem) w jednym miejscu a w innym będzie skuty spinką?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTBike, a co to daje, jeśli można wiedzieć?

I jak myślicie, Panowie, kupować spinkę i mieć łańcuch spięty w dwóch miejscach (raz fabrycznie i w innym miejscu spinką złotą SRAM) czy kupować nowy łańcuch i kasetę?

 

Edit:

Tobo, Dzięki za odpowiedź.

Czyli można mieć ten czarny pin i gdzieś na innym odcinku spinkę?

Mam ciężką nogę a to rower szosowy jest i mam pewne obawy.

 

Aha, Mechanik jak mówiłem, skuł łańcuch tym samym używanym (normalnym, nie czarnym) pinem. Jak myślicie jest prawdopodobne to, że łańcuch pękł właśnie w tym miejscu?

 

Czyli według Was kupować tylko spinkę i się nie przejmować?

Kiedyś gdzieś słyszałem lub przeczytałem, że spinkę montuje się tam gdzie jest czarny pin. (?)To miałoby jakieś uzasadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj właśnie zmieniałem przednią przerzutkę i rozpiąłem łańcuch na ogniwie ale nie tam gdzie miałem spinkę no i potem nie mogłem tego złożyć więc się wkurzyłem i poszedłem kupiłem spinkę SRAMA i robi mi ona teraz za jedno z ogniwo w łańcuchu i wszystko jest git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logith chodzi mi o to ze nie musze potem isc z buta tyle drogi . Bo jezeli nie peknie (np. poprzez nie wlasciwe skucie) to wiem ze równiez tego nie bedzie gdy stane na pedały albo bede silowo podjezdzal pod góre . Nie raz jest tak ze peka dalej od domu bo dopiero tam np. sa podjazdy i trzeba mocniej deptac na pedaly . Raz po skuciu lancucha zrobilem trening i pierwsze kilometry nie byly za mocne i pękł bodajze 3 km od domu bo byl zle skuty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logith chodzi mi o to ze nie musze potem isc z buta tyle drogi . Bo jezeli nie peknie (np. poprzez nie wlasciwe skucie) to wiem ze równiez tego nie bedzie gdy stane na pedały albo bede silowo podjezdzal pod góre . Nie raz jest tak ze peka dalej od domu bo dopiero tam np. sa podjazdy i trzeba mocniej deptac na pedaly . Raz po skuciu lancucha zrobilem trening i pierwsze kilometry nie byly za mocne i pękł bodajze 3 km od domu bo byl zle skuty .

Rozumiem,

Najdziwniejsze jest to, że po skuciu tego łańcucha były i podjazdy i mocne depnięcia na łańcuch i nic.. dosłownie nic..

A pękł praktycznie na prostej nawierzchni. Co się stało? :teehee:

Jestem w szoku, bo zrobiłem na tym skutym łańcuchu w kilka dni sporo kilometrów daleko od domu. A droga czasem byle jaka i spore górki, podjazdy.

 

Czyli rozumiem, że można mieć łańcuch skuty tym czarnym pinem i do tego spinkę? - tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spinkę montuje się tam gdzie ci się spodoba.

Niektóre łańcuchy shimano sprzedawane są z pinem luzem, inne mają postać "rozpiętego" łańcucha, czyli jeden z bolców łańcucha jest wysunięty i nim zamyka się łańcuch po dobraniu odpowiedniej długości. Sram nie używa pinów tylko swoich spinek. Niektórzy producenci rowerów spinają łańcuchy pinami inni spinkami, np łańcuchy shimano spinkami kmc.

Ja nie skuwam łańcucha bo lubię często myć napęd. Dlatego zawsze mam spinki, bez względu na to do ilu biegów jest przystosowany łańcuch, oczywiście pamiętając o tym by spinka była kompatybilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam łańcuch Shimano HG i myślę nad złotą spinką Sram na 9 biegów. Myślę, że od tego czasu nic się nie zmieniło i dalej jest to kompatybilne. :icon_mrgreen:

Uff, To zakuję ten łańcuch spinką w takim razie.

Już myślałem, że musze zmieniać łańcuch i kasetę.. <_<

 

Dzięki,

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...