Skocz do zawartości

[napęd] korba, łańcuch, przerzutka tył


kungfiarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój rower posiada korbę Truvativ FireX GXP 26/36/48, przód Sram x7, tył Sram x9 z kasetą Sram PG 950 (9-rzędów) łańcuch Shimano HG53.

Chcę sprowadzić z Niemiec korbę 53/30/39, pytanie czy będzie pasować - wybrałem model FSA Gossamer MegaExo BSA 53x39x30. W opisie pisze że jest kompatybilna z przerzutkami Shimano 10-rzędowymi i linią łańcucha 44 mm (cokolwiek to znaczy?).

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego czy te korby FSA mają kompatybilne łożyska suportu co do twojej mufy suportowej tzn.czy ich średnica gwintu jest taka sama jak w Truvativ i czy szerokość osi jest odpowiednia. B) Ale czemu takie korby o takich tarczach?Co to za rower? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mój rower to Cannondale Bad Boy Ultra 2009. Zmieniam korbę ponieważ robie w sezonie często +- 200km trasy, więc na długich prostych przyda się prędkość przy wolniejszym pedałowaniu. Najmniejszą zębatkę zamierzam odrazu zamienić z 30 na 26 zębów (na podjazdy), finalnie będzie 26/39/53. Obecna korba jest w standardzie GXP, pisze też na niej BSA 03-09. Jak sprawdzić kompatybilność? Nie mam pojęcia... :)

Poniżej link do roweru:

http://www.bikekatalog.pl/2009/rowery/1128/Cannondale.Bad.Boy.Ultra/

A tutaj do nowej korby:

http://cgi.ebay.pl/Kurbelgarnitur-FSA-Gossamer-3-fach-175-mm-53x39x30-/200618053895?pt=Sport_Radsport_Fahrradteile&hash=item2eb5c49107

 

Zadałem pytanie sprzedającemu "Czy korba będzie pasować do przerzutki Sram x9 9-rzędowej i łańcucha Shimano HG53",

otrzymałem odpowiedź: "Jak wynika ze specyfikacji łańcucha korba jest kompatybilna z przerzutkami Shimano/Sram 9-rzędowymi".

Napisałem także czy system mocowania będzie kompatybilny ale odpowiedzi nie otrzymałem.

 

Poniżej to co udało mi się przetłumaczyć z aukcji:

- Średnica koła - 130 mm i 74 mm (?)

- Linia łańcucha - 44 mm (?)

- Kompatybilna z Shimano 10-rzędową

- MegaExo BSA bottom bracket (to chyba suport)

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o miski do łożysk suportu,to standart wygląda na taki sam,ale korba FSA jest przeznaczona do łańcucha 10-rzędowego tym samym kaseta tył musi być również 10-cio rzędowa,dlatego linia łańcucha wynosi 44mm przy 9-cio biegowych jest to powyżej 47mm.Niestety w tym przypadku manetki i przerzutka tył również musiały by być 10-cio biegowe. :confused:

Zastanów się w takim razie czy nie lepiej by było dopasować te największe blaty do obecnej korby lub szukać korby kompatybilnej do napędu 9 -cio biegowego. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zmartwiłem. Chciałem blaty do obecnej korby dopasować ale jest nietypowa na 4 śruby i nie ma 53-zębowych :( To teraz muszę grzebać na ebay'u w poszukiwaniu 9-rzędowej. Sprzedający w takim razie wprowadził mnie w błąd pisząc że 9-rzędówki shimano i srama są z nią kompatybilne... Dzięki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszą zębatkę zamierzam odrazu zamienić z 30 na 26 zębów (na podjazdy), finalnie będzie 26/39/53.

Nie jestem co do tego w 100% pewny, ale wydaje mi się że nie uda się ustawić przerzutki żeby obsłużyła tarcze 26 i 53. Jak ustawisz pod 26 to klatka będzie uderzała o 53, a jak ustawisz pod 53 to na 26 łańcuch będzie szlifował klatke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem co do tego w 100% pewny, ale wydaje mi się że nie uda się ustawić przerzutki żeby obsłużyła tarcze 26 i 53. Jak ustawisz pod 26 to klatka będzie uderzała o 53, a jak ustawisz pod 53 to na 26 łańcuch będzie szlifował klatke.

Witaj. Masz racje nie jest to 100% pewne ale może się udać, tak stwierdził kolega z którym jeżdżę. Ma z przodu 52/39/24 (korba ultegra) z tyłu ma ultegre i z kasety wyciągnął 2 największe tarcze i mu to hula długie lata. Jest u mnie przestrzeń by dźwignąć klatke do góry.

 

Dostałem odpowiedź od sprzedawcy korby:

"Hello,the Gossamer crank-set with 53x39x30 is intended for assembly in race bikes with 67 mm bottom-bracket shell width and BSA thread and a 47 mm chain-line. If your Truvativ Firex has the same features then the Gossamer should fit."

Rozumiem, że oś suportu powinna mieć długość 67mm i gwint BSA a linia łańcucha to 47 mm. Dziwne, bo w aukcji jest podane 43 mm. Już nic nie rozumiem :)

 

Jeżeli chodzi o miski do łożysk suportu,to standart wygląda na taki sam,ale korba FSA jest przeznaczona do łańcucha 10-rzędowego tym samym kaseta tył musi być również 10-cio rzędowa,dlatego linia łańcucha wynosi 44mm przy 9-cio biegowych jest to powyżej 47mm.Niestety w tym przypadku manetki i przerzutka tył również musiały by być 10-cio biegowe. :confused:

Zastanów się w takim razie czy nie lepiej by było dopasować te największe blaty do obecnej korby lub szukać korby kompatybilnej do napędu 9 -cio biegowego. B)

Chyba znalazłem odpowiedź

 

http://www.fullspeedahead.com/faq/48/CRANKSETS-COMPATIBILITY'>http://www.fullspeedahead.com/faq/48/CRANKSETS-COMPATIBILITY

 

"Will an FSA crank work with my Campagnolo, SRAM, or Dura-Ace 9/10 speed?

Yes, FSA Cranks are compatible with all of the above. For more specific information see FAQs on Shifting."

 

Witaj. Masz racje nie jest to 100% pewne ale może się udać, tak stwierdził kolega z którym jeżdżę. Ma z przodu 52/39/24 (korba ultegra) z tyłu ma ultegre i z kasety wyciągnął 2 największe tarcze i mu to hula długie lata. Jest u mnie przestrzeń by dźwignąć klatke do góry.

 

Dostałem odpowiedź od sprzedawcy korby:

"Hello,the Gossamer crank-set with 53x39x30 is intended for assembly in race bikes with 67 mm bottom-bracket shell width and BSA thread and a 47 mm chain-line. If your Truvativ Firex has the same features then the Gossamer should fit."

Rozumiem, że oś suportu powinna mieć długość 67mm i gwint BSA a linia łańcucha to 47 mm. Dziwne, bo w aukcji jest podane 43 mm. Już nic nie rozumiem :)

 

 

Chyba znalazłem odpowiedź

 

http://www.fullspeedahead.com/faq/48/CRANKSETS-COMPATIBILITY

 

"Will an FSA crank work with my Campagnolo, SRAM, or Dura-Ace 9/10 speed?

Yes, FSA Cranks are compatible with all of the above. For more specific information see FAQs on Shifting."

 

Najwyższa zębatka jest jednak 52, w aukcji jest błędnie opisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...