Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy przypadek osobno, no to może ja.

Chcę kupić krossa V5. Są dwie ramy do wyboru, 19' i 21'.

Mam 183 i długość nogi 85cm, wg. przelicznika wychodzi dokładnie rama 19', ale czy będzie wygodna na asfalt.? W terenie jeżdżę mało, ale za to po górskich, krętych ścieżkach. Może lepiej brać 21'.? Mam 16 lat i pewnie urosnę, a rowerek ma być na dwa-trzy lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sam jezdze xc a bede skladac rower dla brata mlodszego. Wzrost osobnika: 175 cm.

 

I teraz pytanie - rowerek ma byc do skakania ale nie tylko - tj. bez jakiś dzikich tras, ale jesli bedzie chciał wybrac się ze mną na wycieczkę - to nie chcę zeby po 20 km stękał że już chce wracać :)

 

Jaki rozmiar ramki powinienem wybrac? Slyszalem ze do skakania to przy takim wzroscie 14" ale z kolei spotkałem się z opinią że 16" tez się nada i nie bedzie to stanowiło wiekszego problemu przy brykaniu po schodach czy murkach.... a przy "skaczącej" geometrii ramy - wydaje mi się ze na 16" bedzie mial bardziej "ludzką" pozycję na biku - nie chcę skladac roweru na ktorym jedyne co bedzie mogł robic - to skakanie...

 

 

Pomozcie wybrac wlasciwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka rama do Hexagon'a V5 ?

Jazda 70-80% miasto, reszta w terenie: leśnymi ścieżkami i po polnych drogach ;)

Chcę przede wszystkim żeby wygodnie jeździło się po mieście no i można było pojeździć w terenie.

 

Mam 189 cm wzrostu, długość od ziemi do kroku 89cm i ważę ok 80 kg.

Z obliczeń wychodzi że najlepsza byłaby 20" ale produkują tylko 19" i 21".

Słyszałem że podobno ten model ma zaniżoną długość i najlepsza byłaby 21"

 

Doradźcie coś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

walek87

zależy czy więcej jeździsz na asfalcie czy w terenie, jak na asfalt to lepiej większa, ale bez przesady, do terenu o niebo lepsza będzie rama mniejsza, która ma lepsze predyspozycje do manewrowania.

jak dla Ciebie to proponowałbym przejechać się na obu i wybrać, jednak pisząc czysto informacyjnie lepsza byłaby 17' .:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac313 i inni, podstawowa regułka przy wyborze rozmiaru ramy roweru górskiego;

aby określić minimalny rozmiar ramy stań boso przy ścianie i zmierz odległość pomiędzy podłożem a kroczem. Wynik pomiaru pomnóż przez 0,57 w przypadku roweru górskiego, otrzymany wynik w centymetrach należy zamienić na cale, ponieważ ich rozmiary najczęściej są podawane właśnie w calach (1 cal = 2,54cm), czyli wynik podziel przez 2,54.

 

jak napisałem post wyżej:

zależy czy więcej jeździsz na asfalcie czy w terenie, jak na asfalt to lepiej większa, ale bez przesady, do terenu o niebo lepsza będzie rama mniejsza, która ma lepsze predyspozycje do manewrowania.

jak dla mnie, byłbym bardziej skłonny ku rozmiarze 19'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed zakupem rowerku GIANT XTC3,problem w tym ,że niewiem jaki rozmiar ramy dobrć i nie mam możliwośi przymierzyć.

Wiec jaki rozmiar powinienem kupić przy moim wzroście tj.183cm?

Stawiam na 20" , 18 będzie bardzo nerwowo się prowadził, na podjazdach będziesz stawał dęba a na zjazdach walił OTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos orientuje sie jak jest z wymiarami ramy w rowerach crossowych CUBE, czy rozmiarowka 50 cm jest optymalna dla wzrostu 182 cm - 82 cm dl. nogi ?

Czytalem nawet w tym watku o tym, ze rozmiary ram MERIDY sa zanizone i zastanawiam sie jak jest w CUBE, w ktorych rozmiar 19'' nie wystepuje (tylko 18 a potem 19,5).

 

Jesli chodzi o rame CUBE cross 18'' wydaje mi sie, ze jest ona rozmiarowo mniejsza niz 18 w wielu innych rowerach, czy ktos to potwierdzi :icon_wink: ?

 

Na oficialnej stronie CUBE geometria ramy jest opatrzona schematycznym rysunkiem, jednak zastanawia mnie jak jest wymiarowana rura podsiodlowa, od srodka suportu do

srodka spojenia rury podsiodlowej i rury gornej ?

 

http://www.cube-bikes.de/xist4c/web/CURVE_...0664_.htm#anker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko męskie krocze boli jak się nim o ramę obić, to tak odnośnie starszych postów. :)

mam tez pytanko- czy nie prościej sprawdzić empirycznie czy sprzedawcy wzbraniają się przed pozwoleniem Wam na przetestowanie np. na parkingu pod sklepem?

ja wsiadłam i wiedziałam że chcę nim wyjechać ze sklepu :)

a jesli kupujecie przez internet, to moze warto do sklepu się przejść i tam sprawdzić, a kupić gdzie chcecie ?

mimo wszystko rower trzeba "czuć", prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakies 4y lata temu maja 15lat jezdzilem na 19" Authorze Visionie, mialem ok 176CM wzrostu, obecnie mam 180-182CM w zaleznosci od tego gdzie mnie mierza i zastanawiam sie nad rozmiarem ramy. Mierzylem noge, wg wzoru wychodzi ponad 18". Mysle o rozmiarowce Cube, czyli do wyboru mam 18" i 20". Nie wiem na co sie zdecydowac, rower bedzie 50fifty las/szosa i rower oczywiscie do XC :)

Jak myslicie 18" bedzie za mala czy ok, 20" za duza czy ok? :D Mam okazje kupic 20" rowerki ale nie wiem czy nie okaza sie za duze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem nowy na forum. Bardzo was proszę o pomoc. Uzbierałem kasę na cuba ltd team-moje marzenie. I tez mam problem z wyborem ramy. Mam 182 cm wzrostu i noga do krocza około 88 cm (jak przycisnę), więc chyba budowa o długich nogach...hmm.

 

Mam podobny problem jak kolega. Nie wiem jaka rama. Proszę o info skąd uważasz że 20 jest jak 19...(w ltd praktycznie identyczne wymiary)

 

Rower ma jak dla mnie poważną cenę. Normalnie jeżdzę po płaskim (tak mam najbliżej) ale w weekendy chcę jęździć w górach, nie chcę czy dyskomfortu w żadnej z tych sytuacji. Dziś testowałem 18 i wydaje mi się że co jakiś czas przesuwam się z tyłkiem do tyłu...tak jakby rama była niby za mała, jadnak może to wynika z tego że miałem przez 12 lat inny rower o dośc dużej ramie (nie pamiętam jaki byl rozmiar bo ukradli). Pytałem czy jakbym się zdecydował np na 18 to można przesunąć siodełko w tył, może to pomoże...facet powiedział, że raczej siodełka się nie powinno odsuwać bo to przekłada się na rozkład masy itp.

 

jestem kompletnie zdezorientowany, bo nie wiem czy 20 brać..czy będzie po prostu za duża? Przeczytałem na forum powyżej że 20 w cube jest jak 19? Mierzyłem tez KTM 19 i była ok wg mnie.

 

Prosze o pomoc i jakieś uzasadnienie. Z góry dzięki za opowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...