Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, co robic. Byłem w sklepie przymierzyc sie do Unibike Zethosa. Mam 181cm i dosyc krótkie nogi bo ok 83cm. Przysiadłem sie do 21' i krocze mialem powiedzmy prawie na styk. No to wsiadłe mna 19" i nie bylo wiele lepiej , góra 1.5-2 cm nizej i gosc mi powiedzial ze mniej wiecej taka roznica jest miedzy tymi ramami, z kolejki dodał potem że rama moj wzrost do ramy 19" to juz takie maximum dla tej ramy. No i co robic. aha, nie odczułem jakies wielkiej ronzicy jesli hcodzi o relacje odleglosci siodło-kierownica. co robic... ma ktos poodbne parametry jak ja i moze cos napisac o tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to w takim razie czy jest mi ktos w stanie powiedziec czy moge porownac geomtrie ramy roweru KELLYS NEOS 2010 do ktoregos z Kellysow dostepnych obecnie ? Chodzi o to ze:

 

1) rama wlasnie wyglada na taka z obnizona rura pozioma

2) na miejscu nie mam dostepnego w sklepach tego modelu

3) na oko nowe NEOSY maja zupelnie inna geometrie ramy

 

sory za pytanie troszke off ale czy ktos ma wlasnie KELLYS NEOS 2010 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Panowie, co robic. Byłem w sklepie przymierzyc sie do Unibike Zethosa. Mam 181cm i dosyc krótkie nogi bo ok 83cm. Przysiadłem sie do 21' i krocze mialem powiedzmy prawie na styk. No to wsiadłe mna 19" i nie bylo wiele lepiej , góra 1.5-2 cm nizej i gosc mi powiedzial ze mniej wiecej taka roznica jest miedzy tymi ramami, z kolejki dodał potem że rama moj wzrost do ramy 19" to juz takie maximum dla tej ramy. No i co robic. aha, nie odczułem jakies wielkiej ronzicy jesli hcodzi o relacje odleglosci siodło-kierownica. co robic... ma ktos poodbne parametry jak ja i moze cos napisac o tym ?

rockridery z decatlonu

mają tak obniżoną ,że strach

mi się nie podoba

ale...

może podejdzie

 

ps.

damka?

bez obrazy

 

ps.ps.

cube ma obniżane co nieco

choć może zaniżane bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ludzie.

Z obliczeń wychodzi mi że potrzebuję ramy 19" (cross/treking)

Mam 172 cm wzrostu.

Czy w razie braku 19" lepiej kupic rame 18" czy 20".

Authory które mi sie podbaja mają taką rozmiarówkę. Sporo rowerów trekkingowych na allegro jest w rozmiarze 20".

Zastanawiam się tez nad ramą Accenta Nordcapp i tam tez jest tylko 18 i 20".

Boje sie tylko czy to nie za duzo.

 

W tej chwili mam ramę 19,5" (kross spin z 2000 r.) jeszcze stalowa.

Jest ok ale mam regulowany mostek i podniesiony prawie na max'a. Na to wpływ ma jednak geometria ramy a ta chyba jest raczej długa (brat ma 20" ale jego rama jest wyraźnie krótsza od mojej.

 

Tak więc moje ostateczne pytanie sprowadza sie do teg czy lepiej kupic troszke za małą ramę czy troszke za długą.

 

Pzdr

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie, co robic. Byłem w sklepie przymierzyc sie do Unibike Zethosa. Mam 181cm i dosyc krótkie nogi bo ok 83cm. Przysiadłem sie do 21' i krocze mialem powiedzmy prawie na styk. No to wsiadłe mna 19" i nie bylo wiele lepiej , góra 1.5-2 cm nizej i gosc mi powiedzial ze mniej wiecej taka roznica jest miedzy tymi ramami, z kolejki dodał potem że rama moj wzrost do ramy 19" to juz takie maximum dla tej ramy.

 

21" to sobie odpuść już na wstępie.

W twoim przypadku przymierzałbym się nawet i do 18" - 46cm. Sam jestem wyższy o 3 cm i jeździłem na 18 ze sztycą 400mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Chciałbym prosić o pomoc w doborze rozmiaru. Rower Kross Evado 2.0. Mierzę 176 cm. Wysokość do krocza ~82 cm. Są do wyboru rozmiary M, L, XL. Więcej szczegółów w zakładce geometria http://www.kross.pl/...cross/evado-2-0

 

Myślę, że L będzie dobry, ale czy dobrze myślę ?

Edytowane przez 7day
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, mam do was ogromną prośbę niech ktoś mi pomoże ! Proszę mnie nie odsyłać do jakiś kalkulatorów. Jak wcześniej pisałem kupuję Kross'a Evado 2.0 mam nóż na gardle, a nie wiem czy rama będzie ok, jutro mi go wysyłają. Wybrałem rozmiar M aczkolwiek nie wiem czy nie wziąć L. Mierzę 176 cm, w kroku ~82 cm. Na stronie producenta jest tabelka http://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy

Rozmiar M 19":

Długość rury podsiodłowej: 483 mm

Długość głównej rury: 579 mm

Rozmiar L 21":

Długość rury podsiodłowej: 533 mm

Długość głównej rury: 589 mm

 

A więc w długości rury podsiodłowej jest różnica 5 cm, a głównej rury 1 cm. Czy to wiele zmieni ? W mniejszym mogę podnieść siodełko czy to by wyszło wtedy na to samo ?

 

No i nie wiem czy w tej tabelce w pierwszej kolumnie chodzi o Crossa jako MTB, czy Evado traktują jako Crossa - Trekking czyli ta druga kolumna, bo jak widać, różnica w wymiarach jest ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja również proszę o pomoc w wyborze roweru. Posiadam 187cm wzrostu, nogi i ręce proporcjonalne do wzrostu. Jeżdżę głownie po mazowieckich bezdrożach, asfaltach, lasach. Raz na jakiś czas górskie szlaki, bądź jura krk-cz.

 

W tym momencie posiadam rower Giant Terrago L (21"), gdzie długość rury podsiodłowej do końca wynosi 530mm, a do środka rury górnej ok. 470mm. Dotąd miałem osobiste odczucie, że rama jest za mała. Przednie koło mogę podnieść 15cm nad ziemię.

 

Myślę nad Cube Ltd Pro, tylko rozmiar jest 20" i 22", których rura podsiodłowa do środka rury górnej wynosi kolejno 433 oraz 484 mm. Który rozmiar był by dla mnie ok. W skiteamie twierdzą, że 20", ale nie jestem przekonany do mniejszej ramy niż teraz.

 

Zastanawiam się też nad 29erem Cube Ltd Pro29, o geometrii którego dyskusja toczy się w dziale team29er. Jeżeli użytkownicy tego działu znają się na takich geometriach to proszę powiedzieć czy rama 21" w tym Cube była by odpowiednia i czym by się charakteryzowała.

 

http://www.cube.eu/pl/29er/ltd-pro-29/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poproszę tylko o radę eksperta. Zamierzam kupić rower Specialized Rockhopper 2012 http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCProduct.jsp?spid=62109&scid=1100&scname=Mountain , jestem dziewczyną, 173 cm wzrostu. W sklepie wypróbowałam rame 17 i 19. Według kalkulatorów powinnam kupić 17, jednak dużo lepiej jeździło mi sie na 19. Jeżdzę głownie po lesie, drogach, czasami po górkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od ponad roku przymierzam się do zakupu fulla. Jako, że na początku stycznia ktoś pożyczył mój rower z piwnicy i zapomniał oddać... chciałbym dokonać zakupu.

Po długich namysłach, próbach, testach zdecydowałem się na rower Specialized Camber Expert 2011. Znalazłem sprzedawcę, wynegocjowałem cenę i pojawił się problem z rozmiarem ramy.

Mam 182cm wzrostu i 85cm w przekroku. ważę ok 82kg.

Byłem przekonany (po lekturze różnych for, podziałki rozmiarów do wzrostu na stronie Speca, itd) do ramy w rozmiarze L (oczywiście z przymróżeniem oka).

Po przymiarce do L - pierwsze wrażenie - rower jest większy ode mnie... SAG w damperze ustawiony pod moją wagę zgodnie z zaleceniami 20%, wsiadam na rower, siodełko opuszczone maksymalnie (Camber przy rozmiarze L ma sztycę 400mm, nie zmeirzyłem ile jej wystaje, ale ze względu na wygięcie rury podsiodłowej ok połowa jest w stanie zmieścić się w ramie), i jestem w szoku - dotykam podłoża tylko czubkami butów. Patrząc jak układa się noga na opuszczonej w dół korbie, powinienem podnieść siodełko o ok 1cm do optymalnej pozycji. Długość rury górnej (625mm) robi na mnie wrażenie, rower jest długi. Mostek 105mm, rozstaw kół 1154mm - zastanawiam się czy to w ogóle będzie skręcać? W przekroku zostaje niewielki luz, ale jeszcze bezpiecznie. Nie wiem, nie znam się, przecież to pierwszy full...

 

Proszę sprzedawcę o "emke" dla porównania. Na pierwszy rzut oka różnica w długości rur górnych między rozmiarami ogromna. M stojące obok "elki" wygląda jak zabawka ;) Pierwsza przymiarka - czuć od razu różnicę. Ustawiam siodełko na odpowiedniej wysokości, do ogranicznika na sztycy zostaje jeszcze kawałek (sztyca w M 350mm). W siadam na rower niby wszystko ok, ale po chwili mam wrażenie, że przy zjeżdżaniu z czegokolwiek wylece przez kierownicę, jakoś tak ciasno i blisko ta kierownica? Mostek w M 90mm, górna rura 590mm, pozycja bardziej wyprostowana.

 

Lubię powariować, jeżdżę głownie po pagórkach w okolicach Wrocławia (Trzebnica, Góra Św. Anny), latem Szklarska Poręba, Karpacz i oczywiście parki Wrocław i po bułki do sklepu też się zdarza.

 

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ powszechna opinia jest taka, że fulla lepiej kupić większego (chociaż ja nie jestem o tym przekonany). Nie chciałbym popełnic błędu, a jazdy dookoła sklepu to nie to samo - innej możliwości nie mam.

 

Poniżej link do roweru i jego geometrii (jakby ktoś chciał spojrzeć):

http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?arc=2011&spid=52768

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź ten na którym się lepiej czujesz,

 

 

może to mi się tylko zdaje ale jesteś trochę mniej "formatowy" ja przy 183cm mam 90cm przekrok, a 5 cm to juz dużo.

 

 

na mój gust polecałbym Ci tą l`kę, ale np krótszy mostek, lub siodło max w przód, jeśli jest taka możliwość, ogólnie pokombinujesz i nie będziesz chciał zsiąść z maszynki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MMMAAACCC7 wg tego co zaobserwowałem to faktycznie mam stosunkowo krótką nogę... niestety ;)

Idąc w drugą stronę, można wziąć M i dać siodełko w tył + krótszy mostek (np 75mm z eski).

Obawiałem się, że nie dostanę jednoznacznych argumentów zwłaszcza, że nowy jestem ;)

 

dziękuję za podjęcie tematu,

pozdrawiam :thanks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma ten sklep różnych częsci przy okazji? żeby dać sobie czas i pobawic się konfiguracjami ram i komponentów

 

Mają, tylko już na mnie patrzeć nie mogą :)

Więc nie chce nadużywać ich cierpliwości - cenę wynegocjowałem dobrą to się inaczej na mnie patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...