Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ja mam poważny dylemat. Mam okazję kupić dobry rowerek Felt Q920. Po długich poszukiwaniach udało mi się odnaleźć w dwóch sklepach po jednym egzemplarzu w rozmiarze 17,5" i 19,5". Nie mam jednak kompletnie możliwości usiąść na tym rowerze. W ogóle nigdy nie siedziałem na żadnym Felcie.

 

Mam 174 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi to 86 cm. Do tej pory jeździłem na Meridzie Kalahari 20" i było ok. Tego Felta chciałbym kupić z przeznaczeniem do turystyki rowereowej + maratony. Siedziałem w ostatnich dniach na kilku rowerach w rozmiarze 17,5" oraz 18" i wydawały mi się wszystkie za małe i niewygodne (może to tylko siła przyzwyczajenia do Meridy 20"?).

 

Ten Felt ma taką geometrię:

 

Geometria (dla rozmiaru 17,5"): Kąt główki (A): 71°

Kąt podsiodłowy (:icon_mrgreen:: 73°

Rura górna ©: 590 mm

Rura podsiodłowa (D): 445 mm

Rozstaw kół (E): 1059 mm

 

Z przeliczników wychodzi mi, że powinienem mieć ramę ok. 19,3", więc może jednak ta 19,5"? Siedziałem na Haibike'u Edition RC 19,5" i był dla mnie ok.

 

Bardzo proszę o poradę.

 

Dodam, że HaiBike miał taką geometrię:

 

Rahmenhöhe: /cm 40 45 50 55

Oberrohr direkt: /mm

Oberrohr horizontal: /mm 570 585 600 615

Steuerrohrlänge: /mm 120 135 135 155

Steuerrohrwinkel °: 70.5 70.5 70.5 70.5

Sitzrohrwinkel °: 72.5 72.5 72.5 72.5

Hinterbaulänge /mm: 425 425 425 425

Radstand /mm: 1046 1062 1077 1092

 

Siedziałem na 45 i 50. I to właśnie 50-tka była lepsza dla mnie. ALe jak to ma się do tego Felta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundamentalną kwestią jest efektywna długość górnej rury, a nie typowo mierzony rozmiar - długość podsiodłówki, która dodatkowo przez różnych producentów mierzona jest na inne sposoby, o nim możesz zapomnieć :icon_mrgreen: Co więcej, są różne przeliczniki, mają mały sens i duży rozrzut wyników. Wzrost i noga to niewiele, a masz rację, że przyzwyczajenie swoje robi, ale ten felt na 17" nie jest krótki, przy tym wzroście myślę w sam raz, może nawet z przykrótkim mostkiem.

No właśnie, mamy geo, ale nie wiemy, z jakimi długimi mostkami przymierzałeś te rowery, wysokość kierownicy itp też zmienia odczucia, znaczniej, niż małe wahania dług. rury...

 

Felt 17,5" ma o 1cm krótszą górną rurę od HaiBike'a 50cm, natomiast o 0,5cm dłuższą od HaiBike 45cm.. Po krótkiej przymiarce niestety raczej nie da się ocenić, w którą stronę ten 1cm, czy pół, powinien pójść.. Na szczęście tak nieduże różnice można zniwelować pozycją ustawianą mostkiem itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... Obawiam się mocno tej 17,5". Chciałbym, żeby ten rower zapewniał dość komfortową pozycję na dłuższe turystyczne wypady, a nie np. tylko wysoką zwrotność na maratony. No i nie chcę też znowu mieć zbyt wyprostowanej sylwetki jak to na wielu 17,5" odczuwałem.Rozumiem, że na odczucia ma wpływ wiele czynników i ciężko tak będzie stweirdzic czy rama jest ok bez wsiadania na nią. Jeszcze chciałem zapytać czy kąty w tym Felcie 17,5" pretendują go bardziej do jazdy rekreacyjnej czy sportowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu obliczeniach i porównaniach decyduję się wziąć ramę 17,5" tego Felta Q920. Polecam wszystkim, którzy nie mają możliwości przymiarki do roweru, który chcą zamówić oraz tym, którzy sami składają bike'a rozdział z podręcznika Zinna. Znalazłem też w necie ten rozdział, więc daję link:

 

http://infobot.pl/r/13Zt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chcę kupić ten rowerek http://allegro.pl/item552104413_rower_kell...s_mongoose.html mam 15 lat i 167 cm wzrostu i nieco ponad 50 kg wagi zbyt dużo już nie urosnę bo w mojej rodzinie wszyscy są tego wzrostu jaką ramę wybrać 17 czy może większą 19 do tej pory jeździłem na tanich roweruch i nawet nie wiem jaką ramę miały i za bardzo się na tym nie znam pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam:)

Zamierzam kupić Kellys Axis 08 i nie wiem jaką wybrać ramę, do wyboru jest 19" i 21"

Link do roweru: http://www.allegro.pl/item568442951_nowy_k...per_okazja.html

 

 

Mam ok 185cm wzrostu i mogę troche jeszcze podskoczyć... Moja noga ma 87cm, mam dość długie ręce. Myślę nad ramą 21"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onion: dla ciebie raczej 19". W klubie Krossa sporo osób wypowiadało się o rozmiarach tych ram względem wzrostu i przeważała opinia, że na wzrost ok. 185 cm odpowiednia jest właśnie rama 19". Jeździłam zresztą na wycieczki z Helevornem, który właśnie mniej więcej tyle mierzy - A4 z ramą 19" wyglądał jak idealnie zrobiony pod jego wzrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam taki mały problem...

Obecnie jeżdżę na ramie od Kelly's Salamander 21,5", w zeszłym roku ogólnie wszystko było ok.

Niedawno wymieniłem amora i w związku z tym mostek poszedł 25mm niżej.

Tak po miesiącu przerwy podczas ok. 40 km wycieczki trochę bolały mnie plecy.

 

Teraz zastanawiam się nad zmianą na ramę Kelly's Imagine 19,5". Dodatkowo jeszcze większy przekrok się przyda, bo w obecnej jest na styk.

Według Was ta zamiana pomoże? Czy może dać krótszy/o większym wzniosie mostek ?

 

Mój wzrost to 185cm, do krocza ok 87cm.

 

Będę wdzięczny za rady.

 

 

Oto wymiary ram:

 

08Geo_MTB_HydroForming.jpg

 

 

Salamander

08Table_MTB_Alutec_3s.jpg

Imagine

08Table_MTB_HydroForming.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cube Reaction 2009 lub Radon ZR Race Team Edition

 

Wzrost: 179 cm

Długość nogi: 82 cm

 

 

myśle nad 18 w obu przypadkach, chociaż Cube jest mniejszy patrząc na tabele, troche też niepokoi mnie mała główka w Cube 18" B)

 

RADON

53f3a28258b06c07.jpg

 

CUBE

a3a93114a9b83d6b.jpg8b7a3557c69b6f72.jpg

 

 

zdecydowanie 18"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Jestem nowa na tym forum..przesledzilam kazda strone a moim dylematem oczywiscie jest wybor ramy.Przyznam ze dzisaj troszke sie pospieszylam gdyz zalezalo mi na czasie i bez wiekszego zastanowienia kupilam rower GIANT BOULDER M/19".(damki nie wchodzily w gre:))Jazde probna jako tako odbylam lecz w domu po wniknieciu w lekture i przerozne fora stwierdzilam ze ten rower jest mi za duzy!!;)

Mam 165 cm, dl.nogi od krocza w dół ok 76 cm wiec chyba S/17" byl by mi zdecydowanie wystarczajacy..czy mam racje?? blagam o pilna odp. moze uda mi sie jeszcze jutro najpozniej w poniedzialek wymienic..szczerze to mam wielka nadzieje ze niebedzie zadnego problemu ..;/

dodam ze majac rame miedzy nogami nie mam zadnego luzu, wrecz mnie nawet uwiera..ale nie planuje jazdy wyczynowej..tylko tak lajcikowo chce zwiedzic okolice i tereny..blagam o pomoc..i z góry dziekuje

pozdrawiam GIGSA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ajjj...bylam dzisaj w sklepie zobaczyc jak sie bede czuc na S..a tu taka wielka roznica..czulam sie jak na rowerze mlodszego brata..no i jestem w kropce..mam czas na wymiane do jutra rana..nie mam pojecia co mam zrobic :) sprzedawca doradza mi jednak bardziej S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...